Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν κανείς back up μέσω του pc suite στις εφαρμογές , κραταει και τα δεδομένα της εφαρμογής η απλα την εφαρμογή ;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς back up μέσω του pc suite στις εφαρμογές , κραταει και τα δεδομένα της εφαρμογής η απλα την εφαρμογή ;

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το χρησιμοποιώ πια δεν θυμάμαι ακριβώς να μη σε κρεμάσω, εφόσον έχεις κάρτα στο κινητό κάνε το backup στην εξωτερική κάρτα μη καταπιάνεσαι με το PC suite ιδιαίτερα αν δεν έχεις δεδομένα από microsoft επαφές συγχρονισμό με PC άσκοπος κόπος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Say

no nougat

so no dreams there guys

that's the future of G3

:(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σήμερα ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση και μετά πάπαλα. Άνοιξε για λίγο κανα δυο φορές και μετά έκανε συνεχεια restarts.

Toυ έκανα αναβάθμιση από pc αλλά τπτ. 2 χρόνια και 2 μήνες το είχα. Ίσα ίσα για να μην μπορω να αλλάξω πλακέτα εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα lg g3 της κοπελιας μου και κανει ολο επανεκινησεις οταν ζεστενεται εδω και κανα 3μηνο εκανα hard reset αλλαξα μπαταρια σιμ τιποτα τα ιδια, ενολιγοις θελω αλλη πλακετα. το κιν.ειναι δυο χρονια κ 3 μηνες ,δεν εχει εγγυηση πηρα και στο σερβις ποσο στοιχίζει η πλακετα του ειναι το 16 ρο σερβις δεν μπορουσε να μου πει τιμη πρεπει να το παω απο εκει μου ειπαν γιατι δεν εχουν μπροστα τους τον τιμοκαταλογο ξερουμε μηπως ποσο παει ; Edited by filippos_04
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα lg g3 της κοπελιας μου και κανει ολο επανεκινησεις οταν ζεστενεται εδω και κανα 3μηνο εκανα hard reset αλλαξα μπαταρια σιμ τιποτα τα ιδια, ενολιγοις θελω αλλη πλακετα. το κιν.ειναι δυο χρονια κ 3 μηνες ,δεν εχει εγγυηση πηρα και στο σερβις ποσο στοιχίζει η πλακετα του ειναι το 16 ρο σερβις δεν μπορουσε να μου πει τιμη πρεπει να το παω απο εκει μου ειπαν γιατι δεν εχουν μπροστα τους τον τιμοκαταλογο ξερουμε μηπως ποσο παει ;

 

Η απάντηση ξεπερνάει οτιδήποτε κινείται κάτω από τη στρατόσφαιρα είναι αλλού!

Πιθανά στο 118χχ να είχαν την απάντηση υπερβάλω ασφαλώς...

Του φίλου μου του είπαν ότι πηγαίνει μαζί digitizer και οθόνη αλλά μετά από μια βδομάδα που επικοινώνησε για να μάθει χρόνο επισκευής του είπαν ότι δεν υπάρχει πρόσοψη διαθέσιμη άρα τι συμπέρασμα να βγάλει ότι τον δούλευαν να δούμε τι θα χρεωθεί ολόκληρη οθόνη και πρόσοψη ή μόνο πρόσοψη που είναι με το digitizer μαζί όπως κατάλαβα αν το έχω σωστά αντιληφθεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα σήμερα ξαφνικά έκανε επανεκκίνηση και μετά πάπαλα. Άνοιξε για λίγο κανα δυο φορές και μετά έκανε συνεχεια restarts.

Toυ έκανα αναβάθμιση από pc αλλά τπτ. 2 χρόνια και 2 μήνες το είχα. Ίσα ίσα για να μην μπορω να αλλάξω πλακέτα εντός εγγύησης.

 

Ηλικιακά σε φτάνω σε 2 μήνες, ελπίζω να μη το κρατώ στα χέρια μου τότε όπως το έχω δρομολογήσει αυτό.

Ίσως ένα pixel google στις 5 ίντσες να έχει άλλη άποψη όμως ως προς το χρόνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί δεν είχες κάνει ένα backup αυτό της LG στην εξωτερική κάρτα με αντίγραφο σε όλα πλην της εξωτερικής κάρτας.

Θα μπορούσες να τα είχες όλα όπως τα άφησες διάταξη εικονιδίων ρυθμίσεις εφαρμογές κτλ. ότι δεν κάνει το back up της google.

Να κάνεις ένα όποτε το ολοκληρώσεις γιατί μιας και έπαθες το περίφημο bootloop υπάρχει πιθανότητα να κάνει come back μεγάλη. :X

Anyway ευκαιρία για αλλαγή στο look and feel της συσκευής κάτι αφήνει το ρημάδι το bootloop να μη έχουμε παράπονο. :X

 

Δεν έχω sd card. Ότι χρειάζομαι είναι αποθηκευμένα στην Google (Google Drive, Google photo με απεριόριστο χώρο, κλπ). Όσο για το backup της Google μια χαρά τα κάνει όλα με το Tap n' Go, το οποίο με ένα πάτημα διαμορφώνει οποιαδήποτε νέα Android συσκευή ίδια με την προηγούμενη. Το ότι η LG επέλεξε μετά το φιάσκο και την αδυναμία της να βρεί λύση στο φαινόμενο bootloop αποφάσισε να αφαιρέσει την υπηρεσία Tap n' Go, από το Android 6 είναι το εκνευριστικό του πράγματος. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργεί και το back up της LG, αφού η εταιρεία προτείνει να μην κάνουμε αυτόματο restore, αλλά να ξαναστήνουμε την συσκευή από την αρχή.

 

Τωρα jimi ειναι που με ξενερωσες για τα καλα!!θυμασαι πριν 3-4 σελιδες που μου ελεγες οτι το χεις περιπου 2 χρονια κ ολα μια χαρα;αντε γεια δηλαδη...πριν λιγο καιρο τα συζηταγαμε..αρα μπορουμε να το παθουμε ολοι στο μελλον..αρα αυτο καθιστα την συσκευη αναξιοπιστη..γιαυτο ειπα εγω να το δωσω τωρα που βασταει λιγο η τιμη του..τι γινεται ρε παιδια με τις συσκευες λογω mm το παθαινουν.μηπως αν παμε στη nougat φτιαξουν τα πραγματα;τι να πω τα χω χασει..κ φοβαμαι να παω και σε g5 με αυτα που ακουω..

 

Έχεις δίκιο να ανησυχείς. Πάντως δεν είναι hardware bootloop (που χρειάζεται αλλαγή πλακέτας), αλλά software που λύνεται με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Βέβαια, δεν βάζω το χέρι στη φωτιά ότι δεν πρόκειται ποτέ να χρειαστεί αλλαγή πλακέτας, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι όλα τα τηλέφωνα, ανεξαρτήτου εταιρείας, έχουν πάνω κάτω τις ίδιες πιθανότητες για κάτι τέτοιο. Το είχα πάθει παλαιότερα με ένα Galaxy Nexus, το οποίο δουλεύει ακόμα.

 

Όσο για το Nougat δεν θα το πάρουμε στο G3, ούτε καν με root, λόγω επεξεργαστή. Καμμία συσκευή με Snapdragon 801 και πίσω δεν θα το πάρει.:)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που λέτε έχω φοβηθεί και εγώ για boot loop τώρα που φτάνουμε τα 2 χρόνια...

Όπως λέει και ο φιλος από πάνω, η 7 δεν μπαίνει λόγω επεξεργαστή.

 

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πήρε android 6 και είναι 2-3 χρόνων. Άλλοι με πιο καινούρια κινητά και δεν θα πάρουν την 6, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας :lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω sd card. Ότι χρειάζομαι είναι αποθηκευμένα στην Google (Google Drive, Google photo με απεριόριστο χώρο, κλπ). Όσο για το backup της Google μια χαρά τα κάνει όλα με το Tap n' Go, το οποίο με ένα πάτημα διαμορφώνει οποιαδήποτε νέα Android συσκευή ίδια με την προηγούμενη. Το ότι η LG επέλεξε μετά το φιάσκο και την αδυναμία της να βρεί λύση στο φαινόμενο bootloop αποφάσισε να αφαιρέσει την υπηρεσία Tap n' Go, από το Android 6 είναι το εκνευριστικό του πράγματος. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος αν θα λειτουργεί και το back up της LG, αφού η εταιρεία προτείνει να μην κάνουμε αυτόματο restore, αλλά να ξαναστήνουμε την συσκευή από την αρχή.

 

Όταν έκανες επανεισαγωγή από το google λογαριασμό σου ok σου εγκατέστησε και πάλι τις εφαρμογές από το store αυτόματα σωτήριο κάτι που είναι αναμενόμενο επίσης και τα δεδομένα από τις υπηρεσίες της gogole επίσης κατανοητό.

Με τα μηνύματα sms τι έγινε αν είχες;

Με τα εικονίδια τη διάταξή τους στις οθόνες του κινητού αυτά δεν το κάνει αναγκάστηκες και τα έκανες μόνος σου αυτό εννοώ δεν είναι κρίμα, ok έκανες και μια ανανέωση γιατί δεν θυμώσουν ακριβώς τη προηγούμενη διάταξη :lol:

Το tap & go είναι για μεταβίβαση σε άλλη συσκευή αν το πιάνω καλώς.

Αυτό με την απαγόρευση του restore δεν το είδα αλλά προφανώς θα εννοεί σε άλλη συσκευή κατά πάσα πιθανότητα σε ίδια γιατί να προτρέπει κάτι τέτοιο είναι και περίεργο. Κάτι δεν πάει καλά τότε, με τρώει να δοκιμάσω είναι κάτι πάνω από ένα giga το κάθε αρχείο που γράφει στη microsd κάθε φορά τίποτα μπρος στα 64 giga της κάρτας :X

Εκτός κι αν θέλει να αποτρέψει επανεγκατάσταση σε λειτουργικό που έχει κάνει στο μεσοδιάστημα ανανέωση patch μήπως εκεί μπλέκει και υπάρχει πιθανότητα ασυμβατότητας.

 

Μέσα σε όλα αυτά... ακόμα και το WhatsApp κάνει backup τώρα στο google drive :lol:

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε παιδιά κι εδώ όπως στο 4αρι χαμός με τα bootloop...κρίμα,ξενέρα...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε παιδιά κι εδώ όπως στο 4αρι χαμός με τα bootloop...κρίμα,ξενέρα...

Για μένα είναι άλλο ένα σημάδι ότι κατι παίζει με software πιο πολύ και σε κάποιες συσκευές πιο λίγες με Hardware. Δεν είναι θέμα πλακετας - συνδεσμολογιας κατά την γνώμη μου. Δεν μπορεί ξαφνικά σχεδόν όλα τα κινητά της εταιρείας να βάρανε bootloops από Hardware καθώς χρησιμοποιούν διαφορετικά socs. Κάτι άλλο παίζει

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ Τάκη όμως το αποτέλεσμα μετράει κι εδώ τείνει η κατάσταση να γίνει απόγοητευτική φίλε μου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι στον τροπο που δωθηκε η αναβαθμηση.δεν ειναι τυχαιο οτι κοπηκε η ota αναβαθμηση και μετα η οδηγια για την μη επιλογη μπακαπ μεσω pcsuite.κατα την γνωμη μου πρεπει να γινει (αν και αργα πλεον) ρεσετ πριν και μετα την αναβαθμηση. παντως εγω με foulmics rom ακομα δεν γνωριζω τι ειναι bootloop η οτι αλλο:X Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ελπίζω με το τελευταίο μικρό update που δόθηκε για την mm να λυθεί το θέμα. Εγώ θα ξέρω να σας πω σε ένα μήνα ακριβώς καθώς έχω πάθει δύο φορές bootloop σε διάστημα 6 μηνών (ένα κάθε τρίμηνο).
Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες επανεισαγωγή από το google λογαριασμό σου ok σου εγκατέστησε και πάλι τις εφαρμογές από το store αυτόματα σωτήριο κάτι που είναι αναμενόμενο επίσης και τα δεδομένα από τις υπηρεσίες της gogole επίσης κατανοητό.

Με τα μηνύματα sms τι έγινε αν είχες;

Με τα εικονίδια τη διάταξή τους στις οθόνες του κινητού αυτά δεν το κάνει αναγκάστηκες και τα έκανες μόνος σου αυτό εννοώ δεν είναι κρίμα, ok έκανες και μια ανανέωση γιατί δεν θυμώσουν ακριβώς τη προηγούμενη διάταξη :lol:

Το tap & go είναι για μεταβίβαση σε άλλη συσκευή αν το πιάνω καλώς.

Αυτό με την απαγόρευση του restore δεν το είδα αλλά προφανώς θα εννοεί σε άλλη συσκευή κατά πάσα πιθανότητα σε ίδια γιατί να προτρέπει κάτι τέτοιο είναι και περίεργο. Κάτι δεν πάει καλά τότε, με τρώει να δοκιμάσω είναι κάτι πάνω από ένα giga το κάθε αρχείο που γράφει στη microsd κάθε φορά τίποτα μπρος στα 64 giga της κάρτας :X

Εκτός κι αν θέλει να αποτρέψει επανεγκατάσταση σε λειτουργικό που έχει κάνει στο μεσοδιάστημα ανανέωση patch μήπως εκεί μπλέκει και υπάρχει πιθανότητα ασυμβατότητας.

 

Μέσα σε όλα αυτά... ακόμα και το WhatsApp κάνει backup τώρα στο google drive :lol:

 

Μα αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι δεν έκανε τίποτα απολύτως αυτόματα. Μόνο τις επαφές του τηλεφωνικού καταλόγου. Ούτε καν τις εφαρμογές από το playstore. Τις πέρασα όλες από την αρχή. Το tap & go είναι μια υπηρεσία της Google που υπάρχει από το Lollipop και μετά. Και κάνει αυτό που περιγράφεις (sms, διάταξη εικονιδίων, κλπ) σε οποιαδήποτε νέα Android συσκευή. Κι όταν κάνουμε hard reset, λογίζεται ως νέα συσκευή. Ε, αυτήν την υπηρεσία, ενώ την είχε, την αφαίρεσε η LG από τις συσκευές της μετά την αδυναμία της να λύσει το πρόβλημα του software bootloop. :)

Link to comment
Share on other sites

καντε ρουτ και καντε μπακαπ στην εξωτερικη καρτα και εχεται το κεφαλι σας ησυχο.τουλαχιστον σε οσους εχει ληξει η εγγυηση.βαλτε και οποια ρομ θελεται,εγω προτεινω fulmics και εισται φινοι.;)
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορω με καποιο τροπο να μεταφερω ολες τις φωτογραφιες στην καρτα μνημης ? παρατηρω οτι οι φωτο που μου εχουν στειλει απο το βαιμπερ πχ αποθηκευονται στο τηλεφωνο .
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μπορω με καποιο τροπο να μεταφερω ολες τις φωτογραφιες στην καρτα μνημης ? παρατηρω οτι οι φωτο που μου εχουν στειλει απο το βαιμπερ πχ αποθηκευονται στο τηλεφωνο .

Αυτόματα να γίνεται ή θες να τις κάνεις copy?

 

lg g3 32gb Zoe rom

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματα να γίνεται ή θες να τις κάνεις copy?

 

lg g3 32gb Zoe rom

 

Αυτοματα ! οσες φωτογραφιες μου στελνουν να αποθηκευονται πλεον στην καρτα μνημης

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που λέω από την αρχή είναι ότι δεν έκανε τίποτα απολύτως αυτόματα. Μόνο τις επαφές του τηλεφωνικού καταλόγου. Ούτε καν τις εφαρμογές από το playstore. Τις πέρασα όλες από την αρχή. Το tap & go είναι μια υπηρεσία της Google που υπάρχει από το Lollipop και μετά. Και κάνει αυτό που περιγράφεις (sms, διάταξη εικονιδίων, κλπ) σε οποιαδήποτε νέα Android συσκευή. Κι όταν κάνουμε hard reset, λογίζεται ως νέα συσκευή. Ε, αυτήν την υπηρεσία, ενώ την είχε, την αφαίρεσε η LG από τις συσκευές της μετά την αδυναμία της να λύσει το πρόβλημα του software bootloop. :)

 

You'll drive me crazy. :lol::lol::lol:

 

Δεν το έχω κάνει όπως σου λέω επαναφορά από αρχείο backup της microsd που δημιουργήθηκε από τη διαδικασία της LG (μόνο backup κάνω στην εξωτερική κάρτα ανά διαστήματα) αλλά αυτή είναι υπαρκτή η δυνατότητα τώρα που γράφω άρα δεν καταργήθηκε απλώς αντί για backup των δεδομένων επιλέγεις επαναφορά φαντάζομαι σε πάει στη microsd για να επιλέξεις το κατάλληλο αρχείο και έτσι προχωρά η διαδικασία.

 

Αυτό το tap & go το κόβω για χρήση με το nfc δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ μου, τώρα αν καταργήθηκε άλλο θέμα.

 

Αλλά μπορεί και να έχω κάπου λάθος τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

G3 φίλου με την 6αρα (μάλλον ΟΤΑ γιατί το αγόρασε μεταχειρισμένο) τον έχει τρελάνει στα bootloop.

Περάσαμε την fulmics αλλά και πάλι τα ίδια.

Το γυρίσαμε σε 5αρα και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει.

Αν περάσουμε την 6αρα μέσω LG up με full wipe εννοείται θα έχουμε το ίδιο θέμα λέτε?

Link to comment
Share on other sites

You'll drive me crazy. :lol::lol::lol:

 

Δεν το έχω κάνει όπως σου λέω επαναφορά από αρχείο backup της microsd που δημιουργήθηκε από τη διαδικασία της LG (μόνο backup κάνω στην εξωτερική κάρτα ανά διαστήματα) αλλά αυτή είναι υπαρκτή η δυνατότητα τώρα που γράφω άρα δεν καταργήθηκε απλώς αντί για backup των δεδομένων επιλέγεις επαναφορά φαντάζομαι σε πάει στη microsd για να επιλέξεις το κατάλληλο αρχείο και έτσι προχωρά η διαδικασία.

 

Αυτό το tap & go το κόβω για χρήση με το nfc δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ μου, τώρα αν καταργήθηκε άλλο θέμα.

 

Αλλά μπορεί και να έχω κάπου λάθος τι να πω.

 

Χαχαχα. Καταλαβαίνω τι λες. Το tap & go μπορείς να το googlάρεις να δεις τι ακριβώς είναι. Το άλλο της LG με την sdcard υπάρχει σαν επιλογή, αλλά όποιος επικοινωνεί με την LG, του λένε να μην κάνει αυτόματη επαναφορά, αλλά να στήσει το κινητό από την αρχή. Αλλιώς θα έχει πρόβλημα στον συγχρονισμό. Και για αυτό μπορείς να μπεις στο site της LG Hellas και να κάνεις chat με την υποστήριξη πελατών να σου το πουν. Αυτή είναι η βασική οδηγία που δίνουν σε όσους παθαίνουν bootloop.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

G3 φίλου με την 6αρα (μάλλον ΟΤΑ γιατί το αγόρασε μεταχειρισμένο) τον έχει τρελάνει στα bootloop.

Περάσαμε την fulmics αλλά και πάλι τα ίδια.

Το γυρίσαμε σε 5αρα και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει.

Αν περάσουμε την 6αρα μέσω LG up με full wipe εννοείται θα έχουμε το ίδιο θέμα λέτε?

Νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα γιατι την αναβαθμηση μεσω οτα την σταματησε η lg λογω προβληματος.wipe λοιπον πριν και μετα πριν στειση το τηλ.μην κανει επαναφορα αντιγραφων.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...