Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω LG G3 16gb γερμανικό και Κατά την έναρξη βγάζει μία boot screen του παρόχου,

όπως και κατα την απενεργοποίηση (συγκεκριμένα της Vodafone) .

Γνωρίζετε αν μπορούν να αφαιρεθούν?

Δοκίμασα αυτές τισ οδηγίες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089

με firmware απο εδώ http://lg-firmware-rom.com/

αλλά δεν φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω LG G3 16gb γερμανικό και Κατά την έναρξη βγάζει μία boot screen του παρόχου,

όπως και κατα την απενεργοποίηση (συγκεκριμένα της Vodafone) .

Γνωρίζετε αν μπορούν να αφαιρεθούν?

Δοκίμασα αυτές τισ οδηγίες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089

με firmware απο εδώ http://lg-firmware-rom.com/

αλλά δεν φεύγει...

Έβαλες προφανώς το ίδιο branded firmware που είχες, γι' αυτο δεν έφυγε! Φλασαρε ενα open και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω georgis και takaros για την αμεση βοηθεια!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ερωτηση ακομα επειδη εχει ενα μικρο ραγισμα το κινητο εκει που μπαινουν τα ακουστικα πως λεγεται το πλαστικο αυτο για να το παραγγειλω? Το χρωμα του κινητου ειναι γκρι.

 

Καλά χτες το πήρες κι έχει ράγισμα?μεταχειρισμένο φαντάζομαι.παρτίδα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα otg kingston 32gb και δε το διαβαζει το κινητο!!

Εχει καποια ρυθμιση οπως το g2?

 

Μήπως το έχεις σε ntfs file system?

 

Η μνημη παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο lag ομως, οχι στα framedrops που ετσι και αλλιως εχουν ολλα με qhd οθονες αυτη την στιγμη, ακομα και με τον 805, αλλα στο χρονο που θελει να φορτωσει μια εφαρμογη, περισσοτερη ram, περισσοτερες εφαρμογες ετοιμες φορτωμενες, λιγοτερο lag, εκει το 16αρι πασχει πολυ, δεν εχει αρκετη ελευθερη ram και συνεχεια φορτωνει απο την nand flash. Στο οτι δεν εχει πολυ ram η αναλυση παιζει ρολο, το optimus g που ειχα πιο πριν με 720p οθονη ειχε σχεδον 1gb ram ελευθερη απο τα 2gb, ενω το g3 πασχιζει για 400mb, για πιο λογο η διαφορα, περα απο την αναλυση της οθονης? Δεν θεωρω οτι αλλαξε κατι αλλο ιδιαιτερα. Ενα δευτερο θεμα της μεγαλης αναλυσης ειναι η θερμοκρασια της οθονης απο τον φωτισμο που σε μια συσκευη τοσο μικρη οσο ενα κινητο, μπορει να διμιουργησει προβληματα υπερθερμανσης στον επεξεργαστη και φυσικα thermal throttling, προσωπικα παρατηρω οτι το g3 ζεσταινεται σαφως περισσοτερο απο το oneplus one που εχει τον ιδιο επεξεργαστη, οπως επισης οτι αν το εχεις κανα μισαωρο στο χερι και το δουλευεις αρχιζει και πηγαινει πιο αργα.

 

Μην μπερδεύουμε όμως την μείωση του lag με την οθόνη. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το G3 δεν χρειάζεται 3gb γιατί έχει QHD οθόνη και τα 2gb δεν σηκώνουν την ανάλυση της. Εκεί είναι η ένσταση. Όχι στο καλύτερο multitasking. Αυτό δεν το αμφισβήτησε κανένας.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

λές επειδή έβαλα το IMEI στο http://lg-firmware-rom.com/ κατέβασα το branded firmware απλά νεότερο?

που θα βρώ και τι είναι το open?Υπάρχει καποιο πρόβλημα που το φλασάρω?

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά σηκώνουν και τα 2gb την οθόνη του.αλλιώς δεν θα υπήρχε καν.

Δεν μιλάμε για κάποια μουφα κινητό.

Επίσης τα 3gb είναι ακόμα καλύτερα και διαφορά είναι εμφανέστατη,καλύτερό multitasking,δεν κλείνει εφαρμογές πιο γρήγορο,πιο γρήγορο ανοιγμα εφαρμογών και γενικά αναπνέει καλύτερα η συσκευή...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λές επειδή έβαλα το IMEI στο http://lg-firmware-rom.com/ κατέβασα το branded firmware απλά νεότερο?

που θα βρώ και τι είναι το open?Υπάρχει καποιο πρόβλημα που το φλασάρω?

Ναι προφανώς αυτο έγινε ;)

Ριξε μια ματιά εδω:

http://lg-phone-firmware.com/index.php?id_mod=41

Βρες για παραδειγμα μια Γερμανική που δε θα γράφει παροχο και φλασαρε την. Μπορείς να βάλεις και άλλης χώρας. Οι v10 ειναι kit kat και οι v20 lollipop.

Δεν υπάρχει πρόβλημα στο να έχεις αλλη rom, παρα μόνο για το service. Αν χρειαστείς εγγύηση θα φλασαρεις παλι την "μαμα" rom.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαίνω αυτή ειναι χωρίς πάροχο και η τελευταία έκδοση : 65 DEU/GERMANY V20F LGD855 1.09 GiB 660

είναι η stock εκδόσεις αν το λέω σωστά όπως έρχονται από την LG?

λέω να το κρατήσω με την γερμανική που αν έχω δει καλά γίνεται πιο γρήγορα ενημέρωση σε καινούρια έκδοση.

Στο service (να μην χρειαστει...) αν η rom είναι γερμανική θα προσέξουν ότι έφυγε το brand της vodafone?

ευχαριστώ για την βοήθεια.

(δεν ξέρω πόσες φορές θα έριχνα την branded μέχρι να το καταλάβω...)

Edited by itripman
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαίνω αυτή ειναι χωρίς πάροχο και η τελευταία έκδοση : 65 DEU/GERMANYV20FLGD8551.09 GiB660

είναι η stock εκδόσεις αν το λέω σωστά όπως έρχονται πο την LG?

λέω να το κρατήσω με την γερμανική που αν έχω δει καλά γίνεται πιο γρήγορα ενημέρωση σε καινούρια έκδοση.

Στο service (να μην χρειαστει...) αν η rom είναι γερμανική θα προσέξουν ότι έφυγε το brand της vodafone?

ευχαριστώ για την βοήθεια.

(δεν ξέρω πόσες φορές θα έριχνα την branded μέχρι να το καταλάβω...)

 

Αφού έχεις ήδη κατεβάσει την "μαμα" rom, κράτα την σε μια ακρη (αχρειαστη να είναι) σε περίπτωση που χρειαστείς service. Στο service καλά θα είναι να πάει μ' αυτη! Τωρα όμως αν θέλεις μπορείς να φλασαρεις αυτη που μου ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας θέμα με το Gmail app σε lollipop; Όταν ανοίγω mail από το widget του Gmail που και που hangαρει η εφαρμογη και θελει ξανα άνοιγμα.

Κανένας δεν ειχε θέμα;

Apple iPhone 3GS: SOLD, Apple iPhone 4: SOLD, Samsung Galaxy S3: SOLD, SONY Xperia Z1: SOLD, LG G2: SOLD, HUAWEI HONOR 6: SOLD, LG G3: SOLD, Xiaomi RedMi Note 3: IN USE
Link to comment
Share on other sites

Νέο update παιδιά για 6NE, 20h με τα νέα κουμπιά!!!

Είσαι ωραίος την κατεβάζω και εγώ τώρα

 

Τρέλανε μας μωρή LG και δώσε updates στον λαό να γίνει το τηλέφωνο πιο τούμπανο!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις ολοκληρωθηκε και σε εμενα το update περιεργη η νεα δομη των εικονικων κουμπιων αλλα μ αρεσει ενα μεγαλο ευγε στην lg !!
Link to comment
Share on other sites

Η μνημη παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο lag ομως, οχι στα framedrops που ετσι και αλλιως εχουν ολλα με qhd οθονες αυτη την στιγμη, ακομα και με τον 805, αλλα στο χρονο που θελει να φορτωσει μια εφαρμογη, περισσοτερη ram, περισσοτερες εφαρμογες ετοιμες φορτωμενες, λιγοτερο lag, εκει το 16αρι πασχει πολυ, δεν εχει αρκετη ελευθερη ram και συνεχεια φορτωνει απο την nand flash. Στο οτι δεν εχει πολυ ram η αναλυση παιζει ρολο, το optimus g που ειχα πιο πριν με 720p οθονη ειχε σχεδον 1gb ram ελευθερη απο τα 2gb, ενω το g3 πασχιζει για 400mb, για πιο λογο η διαφορα, περα απο την αναλυση της οθονης? Δεν θεωρω οτι αλλαξε κατι αλλο ιδιαιτερα. Ενα δευτερο θεμα της μεγαλης αναλυσης ειναι η θερμοκρασια της οθονης απο τον φωτισμο που σε μια συσκευη τοσο μικρη οσο ενα κινητο, μπορει να διμιουργησει προβληματα υπερθερμανσης στον επεξεργαστη και φυσικα thermal throttling, προσωπικα παρατηρω οτι το g3 ζεσταινεται σαφως περισσοτερο απο το oneplus one που εχει τον ιδιο επεξεργαστη, οπως επισης οτι αν το εχεις κανα μισαωρο στο χερι και το δουλευεις αρχιζει και πηγαινει πιο αργα.

 

Ακόμα και στο multitasking οι διαφορές έχουν μετρηθεί και είναι ελάχιστες παιδιά. Αν η διαφορά ήταν στα 20-30Ε να πάρει κανείς αυτό με τα 3, κάποιος που χρειάζεται τα 32 χώρου να δώσει 50 μάλιστα αυτά τα θεωρώ πιο σημαντικά από την ραμ. Αλήθεια πόσες εφαρμογές έχει κάποιος ανοικτές και πάει από την μια στην άλλη για να του κάνει τόση διαφορά;

 

Το όποιο λαγκ παρουσιάζεται στο τηλ είναι λόγω της ψηλής ανάλυσης της οθόνης που ο επεξεργαστής ζορίζεται να υποστηρίξει, και λόγω θέρμανσης στην πολλή ώρα ρίχνει το ρολόι του (άρα και τις επιδόσεις του) για να προστατευτεί από την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο multitasking οι διαφορές έχουν μετρηθεί και είναι ελάχιστες παιδιά. Αν η διαφορά ήταν στα 20-30Ε να πάρει κανείς αυτό με τα 3, κάποιος που χρειάζεται τα 32 χώρου να δώσει 50 μάλιστα αυτά τα θεωρώ πιο σημαντικά από την ραμ. Αλήθεια πόσες εφαρμογές έχει κάποιος ανοικτές και πάει από την μια στην άλλη για να του κάνει τόση διαφορά;

 

Το όποιο λαγκ παρουσιάζεται στο τηλ είναι λόγω της ψηλής ανάλυσης της οθόνης που ο επεξεργαστής ζορίζεται να υποστηρίξει, και λόγω θέρμανσης στην πολλή ώρα ρίχνει το ρολόι του (άρα και τις επιδόσεις του) για να προστατευτεί από την θερμοκρασία.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος νομίζω θέμα ψυχολογίας είναι πιο πολύ παρά τρομακτικής διαφοράς επιδόσεων... Κάποια στιγμή που είχαν 45€-50€ άξιζε για τον παραπάνω χώρο αποθήκευσης και για το 1gb παραπάνω ram. Αλλά με την διαφορά τώρα στα 100+ ευρώ νομίζω δεν αξίζει.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός επι του θέματος νομίζω θέμα ψυχολογίας είναι πιο πολύ παρά τρομακτικής διαφοράς επιδόσεων... Κάποια στιγμή που είχαν 45€-50€ άξιζε για τον παραπάνω χώρο αποθήκευσης και για το 1gb παραπάνω ram. Αλλά με την διαφορά τώρα στα 100+ ευρώ νομίζω δεν αξίζει.

 

Ακριβώς αυτό Τάκη. Πλέον μεγάλη διαφορά πια θα δούμε σε 2 χρόνια όταν πλέον όχι μόνο θα υπάρχει 64bit λειτουργικό, αλλά και πολλές εφαρμογές για να τα εκμεταλλευτούν. Αυτό προς απάντηση του future proof

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό Τάκη. Πλέον μεγάλη διαφορά πια θα δούμε σε 2 χρόνια όταν πλέον όχι μόνο θα υπάρχει 64bit λειτουργικό, αλλά και πολλές εφαρμογές για να τα εκμεταλλευτούν. Αυτό προς απάντηση του future proof

 

Πραγματικά ποιος απο δω σε δύο χρόνια θα έχει την ίδια συσκευή? αφού είμαστε όλοι "φρικιά" ας μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλο μας! :lol::lol::lol::lol: πιστεύω το μεγαλύτερο ποσοστό απο το νήμα δεν διάλεξε το κινητό με 3 gb ram με γνώμονα το μέλλον γιατί ούτως ή άλλως σε max 1 άντε 1μιση χρόνο θα αλλάξουμε συσκευές... καλώς εχόντων των πραγμάτων βεβαία και εφόσον υπάρξει η οικονομική δυνατότητα...!:D

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο. Η μνημη εχει διαφορα απο ενα σημειο και κατω. Αλλο που λεγαμε σε windows μη βάλεις 2, βαλε 4 και αλλο αυτο που λενε καποιοι μη βαλεις 8 βαλε 16. Future proof αλλωστε κινητο με 32αρι επεξεργαστή δεν ειναι ετσι και αλλιως.

 

Υγ. Το update μονο σε 4 χωρες βγηκε δυστυχώς εως τωρα

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο. Η μνημη εχει διαφορα απο ενα σημειο και κατω. Αλλο που λεγαμε σε windows μη βάλεις 2, βαλε 4 και αλλο αυτο που λενε καποιοι μη βαλεις 8 βαλε 16. Future proof αλλωστε κινητο με 32αρι επεξεργαστή δεν ειναι ετσι και αλλιως.

 

Υγ. Το update μονο σε 4 χωρες βγηκε δυστυχώς εως τωρα

 

εγώ έχω neu και πήρε πάντως αν και συνήθως έπαιρνε απο τα τελευταία :blink::blink:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω την ανεση να αγοραζω κινητα καθε 1 χρονο για αυτο και πειρα το δικο μου με συμβολαιο 2χρονων. Για αυτο διαλεξα και το 32

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω την ανεση να αγοραζω κινητα καθε 1 χρονο για αυτο και πειρα το δικο μου με συμβολαιο 2χρονων. Για αυτο διαλεξα και το 32

 

γι'αυτό και είπα και οι περισσότεροι και όχι όλοι... ;) και για αυτό είπα κάλως εχόντων των πραγμάτων και εφόσον το επιτρέψουν τα οικονομικά... κανένας δεν έχει πλέον την άνεση αλλά δυστυχώς αυτή η παλιολόξα δεν φεύγει εύκολα.... :confused:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...