Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα και εγώ κάτοχος του g3, αλλά έχω πρόβλημα..

 

Το κινητό για μία πλήρη φόρτιση θέλει περίπου 4 ώρες, φανταστείτε είναι στο 57% και λέει οτι θέλει ακόμα 1 h και 57m (δοκίμασα και με φορτιστή s4).

 

Επίσης έχει και ένα μικρό σημάδι μπροστά στο σήμα της LG.

 

Το πάω για DOA?:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά μετά από το update διορθώθηκαν τα προβλήματα που είχαν αναφερθεί προηγουμένως; Ήθελα να ρωτήσω επίσης αν αγοράσω το τηλέφωνο από κάποιο κατάστημα της Vodafone θα έχει προεγκατεστημένες εφαρμογές της Vodafone ή όχι; Γιατί εγώ δεν θέλω να έχει. Όσοι χρήστες το έχουν στα χέρια τους τι έχουν να πουν γι'αυτή τη συσκευή; Πως τα πάει;

 

Και το δικό μου από κατάστημα Vodafone είναι αλλά είναι unbranded (6GR αυτό το γράφει στο κουτί οπότε κοίταξε το μήπως τώρα έχουν branded που δε νομίζω όμως).

Τώρα για γνώμες υπάρχουν πολλές και διαφορετικές,όλες έχουν την βαρύτητα τους,προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την συσκευή(δεν μου έβγαλε βέβαια κανένα από τα πολλάκις αναφερθέντα προβλήματα,αν είχε βγάλει θα είχα σίγουρα αντίστοιχα την αρνητική άποψη),βασικά αν το έχεις δει από κοντά εσύ και σου άρεσε όλα τα άλλα είναι περιττά:);)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δουλεμα χωρις κανενα lagg δουλεψτε το κινητο με ART αντι Dalvic ....μεγαααααααλη διαφορα !!! προσεξτε ομως ...κατα την πρωτη επανεκινηση θα ζεσταθει και θα laggαρει παρα πολυ...μην ψαρωσετε ομως...αφηστε το κανα μισαωρο να κανει την αλλαγη χωρις να το πειραζετε και μετα καντε αλλη μια επανεκινηση....και δειτε την διαφορα...ζεστη μηδεν και lagg απειρο ελαχιστο !!! απιστευτη διαφορα !!!

 

Μόλις το έκανα, όντως ζεματάει το κινητό και σέρνεται μέχρι στιγμής

Τι είναι το ΑRT και τι το Dalvic?

Edited by john74
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Απο το developer option http://cdn.gottabemobile.com/wp-content/uploads/2014/07/G3-devmenu-full-620x548.jpg

 

 

Τι ακριβώς κάνει αυτό? Έχει κάποια επίπτωση στο κινητό? Εκτός του ότι γίνεται πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνει αυτό? Έχει κάποια επίπτωση στο κινητό? Εκτός του ότι γίνεται πιο γρήγορο.

http://www.amongtech.com/difference-between-android-art-and-dalvik/

 

Τρέχει πιο γρήγορα πλέον χωρίς lag με ART, λένε πως κρατάει η μπαταρία καλύτερα, αύριο θα το δω στη πράξη!!!

Μέχρι στιγμής καλά

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

http://www.amongtech.com/difference-between-android-art-and-dalvik/

 

Τρέχει πιο γρήγορα πλέον χωρίς lag με ART, λένε πως κρατάει η μπαταρία καλύτερα, αύριο θα το δω στη πράξη!!!

Μέχρι στιγμής καλά

 

Αφού είναι σε όλα καλύτερο το κινητό με ART....τότε γιατί δεν είναι προεγκατεστημένο απ την LG και χρειάζεται να βγάζει updates για να γίνει πιο γρήγορο, να έχει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας κλπ ? Θέλω να πω, γιατί πρέπει κάποιος να μπει σε αυτήν τη διαδικασία για να βελτιώσει το κινητό του και να μην το έχει κάνει ήδη εργοστασιακά η LG ανοίγοντας απλά για πρώτη φορά το κινητό? Λογική ερώτηση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος υστερα απο z2, s5, και τωρα για λιγο με z ultra ξαναγυρναω παλι στο g3. Aυτο ειναι το κινητο που μου κανει το κλικ που λενε με ολα τα κακα και τα καλα του. Με art ειχα το πρωτο μου g3 και με art θα βαλω και αυτο που θα εχω αυριο ξανα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

ART παιδια...εγω δεν ξαναγυρναω σε Dalvic....γιατι δεν διαβαζετε ? ειπα οτι ζεστενεται στην αρχη μεχρι να γινει η μετατροπη...απο εκει και μετα ειναι παγακι !!!

 

""κατα την πρωτη επανεκινηση θα ζεσταθει και θα laggαρει παρα πολυ...μην ψαρωσετε ομως...αφηστε το κανα μισαωρο να κανει την αλλαγη χωρις να το πειραζετε και μετα καντε αλλη μια επανεκινηση""

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν έχω με το G3 όπως έχω γράψει αλλά λέω να δοκιμάσω και με ART από τα λεγόμενά σου.

Αν επιτρέπεις, έχεις κάποιο πρόβλημα με root, με το χώρο της sd ή με εφαρμογές όπως το titanium για παράδειγμα ή κάτι άλλο παράξενο που έχεις ίσως συναντήσει;

Edited by xsad
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την 10h η μπαταρία δεν θα τελειώσει ποτέ;

Τόσο καλή; Για πες λεπτομέριες.

 

Άλλαξα κι εγώ σε art και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και εγώ κάτοχος του g3, αλλά έχω πρόβλημα..

 

Το κινητό για μία πλήρη φόρτιση θέλει περίπου 4 ώρες, φανταστείτε είναι στο 57% και λέει οτι θέλει ακόμα 1 h και 57m (δοκίμασα και με φορτιστή s4).

 

Επίσης έχει και ένα μικρό σημάδι μπροστά στο σήμα της LG.

 

Το πάω για DOA?:(

 

απο που το πηρες εαν επιτρεπεις?ενημερωτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή; Για πες λεπτομέριες.

 

Άλλαξα κι εγώ σε art και βλέπουμε.

 

Εγώ δεν άλλαξα σε αρτ. Μόνο αναβάθμιση έκανα. Η συσκευή δεν έχει καμία σχέση απ όταν πρώτο βγήκε. Ούτε σε smoothness ούτε σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι σε όλα καλύτερο το κινητό με ART....τότε γιατί δεν είναι προεγκατεστημένο απ την LG και χρειάζεται να βγάζει updates για να γίνει πιο γρήγορο, να έχει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας κλπ ? Θέλω να πω, γιατί πρέπει κάποιος να μπει σε αυτήν τη διαδικασία για να βελτιώσει το κινητό του και να μην το έχει κάνει ήδη εργοστασιακά η LG ανοίγοντας απλά για πρώτη φορά το κινητό? Λογική ερώτηση!

Γιατί ακόμα δεν είναι συμβατές όλες οι εφαρμογές. Πχ το Polaris δεν δουλεύει.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εμένα με τρέλανε...πολύ ντόρος απλά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως, είχε δημιουργήσει πολύ καλό hype η LG και έδωσε ένα προϊόν που θα μπορούσε να την ανεβάσει ακόμα περισσότερο...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ειναι απογοητευση. ολα τα κινητα που ειναι τωρα αγορα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους. αυτη την στιγμη δεν εχει κανει κανενα το μπαμ. ας πουμε το m8 που ειναι οντως παρα πολυ καλο για μενα χανει λογο καμερας και 5 ιντσων οθονη. αντιστοιχα και τα αλλα καπου χανουν και καπου κερδιζουν. η lg βιαστηκε και αν εβγαινε με το λειτουργικο οπως ειναι σημερα δεν θα χε ολα αυτα τα σχολια. απλα ειναι τι αρεσει στο καθενα.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ειναι απογοητευση. ολα τα κινητα που ειναι τωρα αγορα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους. αυτη την στιγμη δεν εχει κανει κανενα το μπαμ. ας πουμε το m8 που ειναι οντως παρα πολυ καλο για μενα χανει λογο καμερας και 5 ιντσων οθονη. αντιστοιχα και τα αλλα καπου χανουν και καπου κερδιζουν. η lg βιαστηκε και αν εβγαινε με το λειτουργικο οπως ειναι σημερα δεν θα χε ολα αυτα τα σχολια. απλα ειναι τι αρεσει στο καθενα.

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό αλλά το θέμα με τις επανεκκινησεις είναι απαράδεκτο

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό αλλά το θέμα με τις επανεκκινησεις είναι απαράδεκτο

 

για μενα ειναι αυτο ειναι το σημαντικο να λυσουν . απο θεμα rom εχει παει σε καλο επιπεδο πλεον .

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από 1,5+ μήνα χρήσης. Αναφέρομαι πάντα σε Ελληνικό 32αρι μοντέλο και επίσης δεν χρησιμοποιώ τον launcher της LG. To προηγούμενο μου κινητό ήταν το nexus 5.

 

Ποιότητα κατασκευής άψογη. Δεν τρίζει κανένα καπάκι ούτε κανένα κουμπί. Είναι σχεδόν σαν unibody. Η καμπύλη της πλάτης υπέροχη και τα πίσω κουμπιά πάρα πολύ βολικά αν και δεν το περίμενα. Γενικά ένα πολύ όμορφο για εμένα σύνολο αν και είναι προφανώς θέμα γούστου.

 

Στο κυρίως θέμα τώρα, δεν είχα ποτέ κανένα σβήσιμο της συσκευής ή τυχαία επανεκκίνηση σε όλο αυτό το διάστημα που το χρησιμοποιώ. Επίσης δεν παρατήρησα ασυνήθιστη ή υπερβολική υπερθέρμανση. Να διευκρινίσω ωστόσο ότι δεν παίζω παιχνίδια στο G3. Εκεί δεν ξέρω ποια είναι η συμπεριφορά του.

 

Η μπαταρία σε αναμονή είναι άψογη. Μιλάω πάντα για wifi και data μόνιμα ανοιχτά, όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί και NFC, bluetooth κλειστό. Με ΠΟΛΥ ελαφριά χρήση μου έχει φτάσει μέχρι και 4 ημέρες. Φυσικά όταν το δουλεύεις περισσότερο τα πράγματα αλλάζουν αλλά με βάση την δικιά μου χρήση βγάζω άνετα 2 γεμάτες ημέρες. Γενικά 4-5 ώρες screen on time μπορείς να τις πιάσεις με την κατάλληλη φωτεινότητα στην οθόνη πάντα. Η οθόνη τρώει το μεγαλύτερο ποσοστό της μπαταρίας. Τώρα σε gaming προφανώς τα πράγματα αλλάζουν.

 

Οθόνη τώρα. Γενικά την ανάλυση την βρίσκω περιττή. Προσωπικά δεν είχα καταλάβει διαφορά όταν πήγα από nexus 7 HD (1st gen) στο nexus 7 FHD (2nd gen), πόσο μάλλον σε μια οθόνη 5+ ιντσών. Όταν το πρωτοπήρα η οθόνη με απογοήτευσε κάπως. Τα χρώματα ήταν πολύ έντονα αλλά για κάποιο λόγο σκοτεινά. Και ακόμα και με την φωτεινότητα στο 80% πάλι φαίνονταν σκοτεινά, σκούρα με άσχημο για εμένα τρόπο. Με το επόμενο update βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση στον κορεσμό των χρωμάτων. Πλέον η οθόνη μου φαίνεται μια χαρά. Η φωτεινότητα μου είναι μόνιμα στο 50% και δεν έχω πρόβλημα παρά μόνο κάτω από έντονο ήλιο όπου με 50% δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι η οθόνη που θα σε κάνει να πεις wow παρά μόνο λόγω μεγέθους.

 

Το lag που αναφέρουν μερικοί. Όντως υπάρχει αλλά να λέμε ότι είναι σε τραγικό βαθμό νομίζω είναι υπερβολή. Γενικά το έχω παρατηρήσει σε ελάχιστες περιπτώσεις και μόνο όταν επιστρέφεις από κάποια εφαρμογή στην home screen πατώντας το home button. Εκεί ας πούμε σε ορισμένες περιπτώσεις (κυρίως όταν ήταν ανοιχτές στο παρασκήνιο αρκετές εφαρμογές) το animation μπορεί να κάνει ένα μικροσπάσιμο. Σε καμία περίπτωση όμως να "ξαναφορτώνει" της αρχική οθόνη ή κάτι τέτοιο. Γενικά το lag στην δική μου περίπτωση είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Ο dialer πχ ανοίγει ταχύτατα όπως και όλες οι εφαρμογές. Σε σύγκριση με nexus 5, ναι το nexus είναι πιο γρήγορα όταν φορτώνεις της ίδια εφαρμογή (chrome, gmail, viber κλπ) αλλά η διαφορά είναι της τάξης του 0.5- 1 δευτερόλεπτο στην κυριολεξία.

 

Συνολικά είναι ένα καλό τηλέφωνο. Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο android που κυκλοφορεί, είναι όμως σίγουρα ένα από τα καλύτερα. Αν προέρχεστε όμως από μια πρόσφατη άλλη ναυαρχίδα δεν νομίζω ότι θα βρείτε κάτι να σας αφήσει με το στόμα ανοιχτό πράγμα το οποίο ισχύει νομίζω για όλες τις υπάρχουσες ναυαρχίδες. Σοκ εγώ έπαθα όταν πήγα από iphone 3gs σε htc one x. Όταν από το one x πήγα σε nexus 4, nexus 5 και τώρα g3 είπα οκ μια χαρά τηλέφωνο αλλά και το προηγούμενο καλό ήταν.

 

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δεν έχω σκοπό να έλθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

 

Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψε ο φιλος!

Ακριβως την ιδια αποψη και εντυπωση για ολα...

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα..πέρασε κανένας την v10h σε ρουταρισμενο G3 χωρίς να το κάνει unroot πρίν;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγώ, μετά από πενθήμερη συμβίωση με ένα 16άρι ελληνικό, που μπορούσα να κάνω δικό μου σε τιμή ξεφτίλα, του έκανα πριν λίγο ένα ολικό φορμάτ και αύριο θα βρεί κάποιον άλλο να το υιοθετήσει. Οχι, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα υπέρμετρης υπερθέρμανσης ούτε καμία επανεκκίνηση. Απλά δεν με γέμισε όσο περίμενα. Η ποιότητα των πλαστικών ήταν πολύ μεσαίας κλάσης, η οθόνη με τα υπέρ του δέοντος πολλά πίξελς είχε μέτρια φωτεινότητα και κάπως περίεργη απόδοση των χρωμάτων (ειδικά του μπλέ που το απέδιδε ελαφρά σαν μωβ, το ακουστικό έτριζε στις δύο ανώτερες σκάλες και το σκρολάρισμα ήταν μάλλον σε επίπεδο Snapdragon 400. Μετά την πρόσφατη μου εμπειρία με ένα Ζ1, το όλο πακέτο του G3 μου φάνηκε μη-αποδεκτό. Αν μου προτείνονταν να μου κάνουν αυτήν την στιγμή δώρο ένα από τα δύο θα προτιμούσα το Ζ1 ασυζητητί. Συμφωνώ με πολλούς στο διαδίκτυο ότι μάλλον βιάστηκαν να κυκλοφορήσουν το G3 και γι'αυτό δίνουν απανωτές αναβαθμίσεις για να διασώσουν τον τομέα του λογισμικού...για την μέτρια κατασκευή όμως δεν μπορούν να κάνουν τίποτε. Το Μ8 (με το Ζ2 δεύτερο), παίζει μόνο του στην κορυφή, αν και χάνει στην κάμερα, αλλά είναι μάλλον το μόνο που θα παίζει επί ίσοις όροις με το επερχόμενο τσουνάμι του ακατονόμαστου υπ. αρ. 6. Η Samsung την έχει ήδη πατήσει για τις κακοσχεδιασμένες πλαστικές επιλογές της αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να συμβεί το ίδιο και με την LG. Για να φανταστείτε, επέστρεψα σε κάτι με πολύ λογότερα "κυβικά" μόνο για τον σχεδιασμό και την ποιότητα υλικών και συναρμολόγησης...το Ρ6.

Δουλεύοντας επι ενα δίμηνο το m8 και επι ενα τετράμηνο το z2 το να γυρίσω πλέον στους Κορεάτες το θεωρώ υποβάθμιση εμπειρίας χρησης ξεκάθαρα.

Και συμφωνώ με το επιχειρήματα που παραθετεις.

Αν πήγαινα πουθενά αλλού θα ηταν μονο σε Oppo η Xiaomi με το τελευταία 5ιντσο και πουθενά αλλού.

 

Παρεμπιπτόντως μετα απο ενα σεβαστό διάστημα κυκλοφοριας βγήκαν αρκετα παράπονο για το build quility της συςκευης με σοβαρά θέματα.

LG G3 owners complain about cracks through the microphone opening

http://www.phonearena.com/news/LG-G3-owners-complain-about-cracks-through-the-microphone-opening_id59667

Κρίμα και έδινε με το g,g2 να βρίσκει τα πατήματα της αλλα με την φετινή ναυαρχίδα δεν τα πήγε καθολου καλα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδες δια γυμνου οφθαλμού η με γυαλιά/μεγεθυντικό φακό το καμένο pixel,δηλαδή έκανε μπαμ και φαινόταν σχετικά εύκολα?

Ενας γνωστός μου επίσης βρήκε ένα dead pixel στην μέση περίπου της οθόνης και σκέφτεται να το στείλει στην LG Hellas,ευτυχώς εγώ στο δικό μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Λογικά και εδώ όπως στις TV ισχύει το zero pixel στην εγγύηση.

 

Τώρα το είδα το post σου. Φαίνεται ανετότατα, πρέπει να είναι group από pixels και όχι μόνο ένα (4 ή 9 μαζί, έχει τετράγωνο σχήμα). Δεν μου έφεραν καμία αντίρρηση από την LG, δεν τέθηκε δηλαδή θέμα εγγύησης, απλά εγώ λίγο στράβωσα με την αλλαγή οθόνης (αντί αντικατάστασης) σε μερικών ημερών κινητό, καθώς και με τις 5 εργάσιμες (που με ανάγκασαν να πάρω ένα Lenovo που βρέθηκε πρόχειρο).

 

Επειδή διαβάζω εδώ μέσα περί ART και Dalvik, θα πρέπει να ξέρετε ρε παιδιά τι είναι αυτό που πειράζετε και τι σημαίνει, μην κάνετε δοκιμές έτσι στην τύχη. Η αλλαγή του runtime από Dalvik σε ART σημαίνει προφανώς μεγαλύτερη ταχύτητα (λόγω precompilation), απώλειας κάποιου χώρου (πάλι λόγω precompilation) αλλά ταυτόχρονα και αρκετές ασυμβατότητες. Πάντως, δείτε αν οι εφαρμογές που σας ενδιαφέρουν τρέχουν σε ART, και αν ναι, προχωρήστε άφοβα :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...