Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.oiostore.com/huawei-honor-6-50inch-octacore-4g-fddlte-mobile-p-317.html

388dollars με paypal και δώρο θήκη, ζελατίνα, αντάπτορα με SG Post.

 

Μιλάω 3 μέρες με το μαγαζί και είναι πολύ okay σε όλα.

Αν θέλετε παραθέτω και κομμάτια από την επικοινωνία μας.

 

καλημερα φιλε..εχει ελληνικο μενου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πληροφορίες για την μπαταρία έχουμε? Γιατί στην χειρότερη ούτε χρόνο δεν βγάζει με μίνιμουμ 300 φορτισης.

 

Αν ειναι ετσι ....χανει ολα τα προτερηματα που εχει..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως με αυτή την μπαταρία τα χάνει όλα. Εκτός και αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία και κρατάει περισσότερο.

Αν υπάρχει κάποιος που ξέρει περισσότερο για τις μπαταρίες ας μας πει.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πίσω είχα παραθέσεις εικόνες από το εσωτερικό του:

http://huaweinews.com/2014/07/honor-6-teardown/

Που δεν ξέρω για το μέσω χρήστη του τηλεφώνου να είναι απλή διαδικασία να αλλάξει η μπαταρία. Βέβαια όσοι αλλάζουν κινητά κάθε χρόνο δεν νομίζω ότι θα έχουν κανένα θέμα. Αλλά υπάρχουν και κάποιοι σαν εμένα που τα ξεζουμίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αυτό το θέμα. Απλά είναι σαν να το αγοράζεις με προϋπόθεση να το πετάξεις μετά από ένα χρόνο χρήσης.

Πάντως έστειλα mail στην Huawei και έκανα μερικές ερωτήσεις για την μπαταρία, θα δούμε πότε και τι θα μου απαντήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης δεν νομίζω να είναι δύσκολο να αλλαχτεί η μπαταρία αλλά να την βρεις. Και από την άλλη κατασκευαζεις ένα τηλ με κορυφαία spects και τα χαλάς όλα με την μπαταρία.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριες Li Po (last GEN) ειναι καλυτερες απο LiIon, ολοι εκει κατευθυνονται...!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριες Li Po (last GEN) ειναι καλυτερες απο LiIon, ολοι εκει κατευθυνονται...!

Καλύτερες είναι αλλά όχι ως προς τους κύκλους φόρτισης, που είναι στο μισό από τις απλές Λιθίου. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο διάστημα και μου διαφεύγει...

 

Και για να γίνω σαφέστερος μιλώ βάσει των παρακάτω στοιχείων:

http://www.androidauthority.com/lithium-ion-vs-lithium-polymer-whats-the-difference-27608

 

Αν στην καλύτερη περίπτωση να έχουν φτάσει τις επιδόσεις της LG... κάτι πάει και έρχεται...

http://youtu.be/O7Q8E5dzyxg

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριες Li Po (last GEN) ειναι καλυτερες απο LiIon, ολοι εκει κατευθυνονται...!

Ακριβώς και ο βασικός λόγος που δεν χρησιμοποιούνται ακόμη σε μεγάλο βαθμό από τους κατασκευαστές είναι το υψηλό κόστος παραγωγής των μπαταριών αυτών και η λογική ότι θα αυξηθεί το κόστος της συσκευής..

 

Καλύτερες είναι αλλά όχι ως προς τους κύκλους φόρτισης, που είναι στο μισό από τις απλές Λιθίου. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο διάστημα και μου διαφεύγει...

 

Και για να γίνω σαφέστερος μιλώ βάσει των παρακάτω στοιχείων:

http://www.androidauthority.com/lithium-ion-vs-lithium-polymer-whats-the-difference-27608

 

Αν στην καλύτερη περίπτωση να έχουν φτάσει τις επιδόσεις της LG... κάτι πάει και έρχεται...

http://youtu.be/O7Q8E5dzyxg

 

Φίλε μου το άρθρο είναι του 2011. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε.. Πχ και το oneplusone έχει μπαταρία li-poly.

Anyway κάποια βασικά:

 

Li-Poly vs Li-Ion

Κύκλοι φόρτισης >1000 vs 350-1200

Ενεργειακή Κατανάλωση 130-200 vs 100-250

Ασφάλεια χρήσης Μεγάλη vs Μικρή (ασταθής)

Οικολογική Αξία Αποδεδειγμένη vs Μικρή (υψηλή επικινδυνότητα)

Διάρκεια Χρήσης 24-36 μήνες vs 24-36 μήνες

 

Αυτά με φετινή βιβλιογραφία αλλά και απλά να αναφερθεί πως πολύ μεγάλο ρόλο παίζει ο ίδιος ο χρήστης και το πόσο φροντίζει σωστά την μπαταρία του. Πχ όχι συχνές φορτίσεις όλο το βράδυ (overnight overload charges), δεν αφήνει το κινητό να σβήνει από μπαταρία στο 0% κτλ.

 

Είναι πολύ πιθανόν ότι η μπαταρία Li-Ion κρατάει περισσότερους κύκλους (και πάλι εξαρτάται από την μπαταρία την ίδια, τον φορτιστή της αλλά και το lifestyle του χρήστη...) αλλά η απόδοση των Li-Poly ανα κύκλο φόρτισης είναι 10-30% μεγαλύτερη που σημαίνει μεγαλύτερη αυτονομία ανά κύκλο φόρτισης. Οπότε ένας κύκλος φόρτισης LiIon προσφέρει τελικά μικρότερη ζωή στο smartphone σε σχέση με ένα κύκλο φόρτισης Li-Poly ίδιας χωρητικότητας.

 

Επίσης για να αξιολογήσουμε την μπαταρία θα πρέπει να δούμε την συνεργασία της με τον Kirin920 για τον οποίο δεν ξέρουμε πολλά από την στιγμή που τώρα ντεμπουτάρει στην αγορά (βέβαια ουσιαστικά πρόκειται για pseudo-octacore καθώς δεν ειναι ταυτόχρονα και οι 8cores εν λετουργία οπότε θεωρητικά είναι αρκετά αισιόδοξο το όλο γεγονός)..

 

Υπομονή και θα δούμε..

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Li-Poly vs Li-Ion

Κύκλοι φόρτισης >1000 vs 350-1200

Πολύ αισιόδοξο βλέπω το >1000 και ακόμα οι καλές μπαταρίες να πιάνουν αυτούς του κύκλους φόρτισης, που μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι έχει ενσωματωθεί στο παρόν κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αισιόδοξο βλέπω το >1000 και ακόμα οι καλές μπαταρίες να πιάνουν αυτούς του κύκλους φόρτισης, που μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι έχει ενσωματωθεί στο παρόν κινητό;

 

Αισιόδοξο ακριβώς γιατί το βλέπεις:confused:? Μετρήσεις είναι όχι προσωπικές μου εκτιμήσεις.. Mε την ίδια λογική και έχω θεωρώ αισιόδοξο έως 1200 των Li-On (δεν νομίζω να ξεπέρασα ποτέ το 700-800) :p. Κυριάκο σε αυτό που ρωτάς προφανώς και δεν μπορούμε εγώ και εσύ να είμαστε βέβαιοι για αυτό το θέμα. Θεωρώ πως και την κατασκευάστρια την ίδια να ρωτήσουμε δεν θα πάρουμε ξεκάθαρη απάντηση. Απλά ως φυσικός, μου φάνηκε παράξενος το όλο θέμα που προέκυψε με την Li-Pol μπαταρία του κινητού (λες και είναι το μοναδικό που την χρησιμοποιεί...) και είπα να μοιραστώ κάποια από αυτά που έμαθα στη σχολή μαζί σας. Αλλά σαφώς και δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Να το πάμε ανάποδα? Και ποιος μας λέει ότι ο kirin920 δεν είναι τρομερά ενεργοβόρος και δεν την καταβροχθίζει την μπαταρία σε χρόνο dt? Είναι ρίσκο η αγορά ενός τέτοιου κινητού αλλά θεωρώ πως η τεχνολογία της μπαταρίας (αυτή καθεαυτή) δεν μπορεί να αποτελεί ανατρεπτικό παράγοντα για την αγορά ενός τέτοιου κινητού όταν τόσα και τόσα άλλα επώνυμα κινητά από εταιρίες όπως η lg, η lenovo, η htc και η apple την φοράνε επίσης...

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν λες pseudo - octacore τι εννοείς?

Τελικά είναι δύσκολο να αποφασίσω ανάμεσα σε αυτό και το 1 + 1. Μου ήρθε και μία προσφορά από PayPal με -50$ και με αυτό το 1+ 1 64 πάει σε τιμή μαμά 359$ και το έχουν πάρει και αρκετή από εδώ. Έχει βέβαια κάποια μικρά θεματακια με δόνηση, κάμερα σε σκοτεινό και βασικό έχει μια σιμ αλλά κατά τα άλλα είναι δοκιμασμένο. Το Honor 6 δεν το ξέρουμε καθόλου αλλά έχει και τα + του δύο κάρτες σιμ, επέκτασης μνήμης και μικρό μέγεθος.

Για βοηθάτε και εσείς.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν λες pseudo - octacore τι εννοείς?

Τελικά είναι δύσκολο να αποφασίσω ανάμεσα σε αυτό και το 1 + 1. Μου ήρθε και μία προσφορά από PayPal με -50$ και με αυτό το 1+ 1 64 πάει σε τιμή μαμά 359$ και το έχουν πάρει και αρκετή από εδώ. Έχει βέβαια κάποια μικρά θεματακια με δόνηση, κάμερα σε σκοτεινό και βασικό έχει μια σιμ αλλά κατά τα άλλα είναι δοκιμασμένο. Το Honor 6 δεν το ξέρουμε καθόλου αλλά έχει και τα + του δύο κάρτες σιμ, επέκτασης μνήμης και μικρό μέγεθος.

Για βοηθάτε και εσείς.

 

Και εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο αλλά μάλλον θα πάω στο Honor λόγω μεγέθους μία και οι 5 ίντσες είναι το όριο .Ισως και οι δυο σιμ να είναι ενας επιπλέον λόγος .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε..εχει ελληνικο μενου

 

O Κινέζος από το μαγαζί που το πήρα μου είπε πως έχει προς το παρόν Αγγλικά/Κινέζικα αλλά ότι θα βγει multilanguage update με ελληνικά.. Ωστόσο σε κάτι screenshots που είδα στο aliexpress έχει κανονικά ελληνικά και άλλες πόσες γλώσσες...Θα δούμε αλλά και το p7 που πήρε φίλος έτσι κάπως έγινε αρχικά EN/CH μετά multilanguage με OTA update.

 

Φίλε μου όταν λες pseudo - octacore τι εννοείς?

Τελικά είναι δύσκολο να αποφασίσω ανάμεσα σε αυτό και το 1 + 1. Μου ήρθε και μία προσφορά από PayPal με -50$ και με αυτό το 1+ 1 64 πάει σε τιμή μαμά 359$ και το έχουν πάρει και αρκετή από εδώ. Έχει βέβαια κάποια μικρά θεματακια με δόνηση, κάμερα σε σκοτεινό και βασικό έχει μια σιμ αλλά κατά τα άλλα είναι δοκιμασμένο. Το Honor 6 δεν το ξέρουμε καθόλου αλλά έχει και τα + του δύο κάρτες σιμ, επέκτασης μνήμης και μικρό μέγεθος.

Για βοηθάτε και εσείς.

 

Εννοώ ότι σε αντίθεση με τον MTK6592 που είναι 8 ίδιοι ακριβώς πυρήνες, το τσιπ Kirin 920 βασίζεται στην αρχιτεκτονική bigLITTLE που ουσιαστικά αποτελείται από 2 τετραπύρηνες συστοιχίες. Η μία τετράδα είναι Α15 επεξεργαστές που τρέχουν από 1.7-2GΗz και η άλλη τετράδα είναι Α7 επεξεργαστές χαμηλότερης ισχύος 1.3-1.6 GHz. Θεωρητικά η πρώτη αναλαμβάνει τα δύσκολα και η δεύτερα τα εύκολα tasks. Ωστόσο αναφέρεται πως σε πολλά tasks όταν απαιτείται δουλεύουν και οι 8 πυρήνες ταυτόχρονα. Γι'αυτό το είπα pseudo-octa core επειδή δεν είναι ίδιοι ακριβώς οι πυρήνες και επειδή δεν δουλεύουν συνέχεια ταυτόχρονα όλοι μαζί.

Εγώ δεν μπορώ να σου πω κάτι για 1+1. Εξαιρετικό κινητό απλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει λόγω single-sim αν έβγαινε σε dual-sim πολύ πιθανόν να το είχα παραγγείλει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αισιόδοξο ακριβώς γιατί το βλέπεις:confused:? Μετρήσεις είναι όχι προσωπικές μου εκτιμήσεις.. Mε την ίδια λογική και έχω θεωρώ αισιόδοξο έως 1200 των Li-On (δεν νομίζω να ξεπέρασα ποτέ το 700-800) :p. Κυριάκο σε αυτό που ρωτάς προφανώς και δεν μπορούμε εγώ και εσύ να είμαστε βέβαιοι για αυτό το θέμα. Θεωρώ πως και την κατασκευάστρια την ίδια να ρωτήσουμε δεν θα πάρουμε ξεκάθαρη απάντηση. Απλά ως φυσικός, μου φάνηκε παράξενος το όλο θέμα που προέκυψε με την Li-Pol μπαταρία του κινητού (λες και είναι το μοναδικό που την χρησιμοποιεί...) και είπα να μοιραστώ κάποια από αυτά που έμαθα στη σχολή μαζί σας. Αλλά σαφώς και δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Να το πάμε ανάποδα? Και ποιος μας λέει ότι ο kirin920 δεν είναι τρομερά ενεργοβόρος και δεν την καταβροχθίζει την μπαταρία σε χρόνο dt? Είναι ρίσκο η αγορά ενός τέτοιου κινητού αλλά θεωρώ πως η τεχνολογία της μπαταρίας (αυτή καθεαυτή) δεν μπορεί να αποτελεί ανατρεπτικό παράγοντα για την αγορά ενός τέτοιου κινητού όταν τόσα και τόσα άλλα επώνυμα κινητά από εταιρίες όπως η lg, η lenovo, η htc και η apple την φοράνε επίσης...

Το σκεπτικό μου είναι το εξής, αφού θα τα δώσω για ένα κινητό, κοιτάζω πιο θα επιλέξω με βάση τις ανάγκες μου (δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο), αν μπορώ για παράδειγμα να κάνω μια επιλογή που να προσφέρει και δυνατότητα αλλαγής μπαταρίας για να μην πάρω το ρίσκο της ενσωματωμένης μπαταρίας, μιας και δεν ξέρω ποιες είναι αντοχές της μπαταρίας. Αυτό ασφαλώς δεν ισχύει μόνο για Honor 6.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου είναι το εξής, αφού θα τα δώσω για ένα κινητό, κοιτάζω πιο θα επιλέξω με βάση τις ανάγκες μου (δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο), αν μπορώ για παράδειγμα να κάνω μια επιλογή που να προσφέρει και δυνατότητα αλλαγής μπαταρίας για να μην πάρω το ρίσκο της ενσωματωμένης μπαταρίας, μιας και δεν ξέρω ποιες είναι αντοχές της μπαταρίας. Αυτό ασφαλώς δεν ισχύει μόνο για Honor 6.
Κυριακε, εδω αναλυσαμε αρκετα (αν και δεν ειναι "συγκριτικο" το θεμα του topic) τα + και τα - των δυο κινητων. Εσυ μονος σου θα τα ζυγισεις και θα αποφασισεις τι και πως. Αν σε ενοχλει η ενσωματωμενη μπαταρια του Honor, ριξε μαυρη πετρα και.. One for ever. Ας μην το τραβαμε ομως το θεμα αυτο απο τα μαλλια σαν καταιφι, διαβαζεις και αποφασιζεις. Γνωμη μου να περιμενεις να γινει παραλαβη των πρωτων honor 6 για το οποιο δεν εχουμε ακομη feedback και μετα βλεπεις.

Φιλικα

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

στο minideal παντος που μιλεισα σημερα μου ειπαν πως εχουν μονο τιν L01 και δεν ξερουν ποτε θα φερουν την αλλη:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το βλεπω εδω και στο βιντεακι δειχνει οτι ειναι το L02 που μας κανει(αποτι διαβαζα πιο πανω)

η τιμη του ειναι τελεια νομιζω.

περιμενω να μου ερτθει το 1+ που πραγγειλα,και αν δεν με βολεψει θα στραφω σε αυτην την αγορα!

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλε μου, περιμενουμε εντυπωσεις και σχολια (και τα αρνητικα εννοειται)

να το χαρεις οσο περισσοτερο γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι δικιές του παιδιά, μπορείτε να τις δείτε εδώ : https://www.facebook.com/oiostore?fref=photo&sk=photos , με το συγκεκριμένο κατάστημα πάντως θα ήμουν επιφυλακτικός, πολύ νέο, χωρίς likes στο facebook, μυρίζει scam με περίεργες τιμολογήσεις και προιόντα σε stock που δεν έχουν άλλα "γνωστά" μαγαζιά κίνας....
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι δικιές του παιδιά, μπορείτε να τις δείτε εδώ : https://www.facebook.com/oiostore?fref=photo&sk=photos , με το συγκεκριμένο κατάστημα πάντως θα ήμουν επιφυλακτικός, πολύ νέο, χωρίς likes στο facebook, μυρίζει scam με περίεργες τιμολογήσεις και προιόντα σε stock που δεν έχουν άλλα "γνωστά" μαγαζιά κίνας....

 

Χμμ ίσως έχεις δίκιο. Οι φωτογραφίες ωστόσο είναι δικές μου..Τις προάλλες το μαγαζί μου έστειλε screenshots φωτογραφίες του κινητού μου πριν μου το στείλει (post #169). Και μου ζήτησαν άδεια να τις βάλουν στο facebook τους, απλά του είπα να μην βάλουν το screenshot με τον αριθμό imei και s/n μου για να μην έχω κάποιο θέμα ή τέλοσπαντων να τα κρύψουν.

Κοίτα μπορεί να είναι scam αλλά από την στιγμή που έχει paypal πήρα το ρίσκο και σε πρώτη φάση αισθάνομαι ότι έκανα καλή επιλογή..Θα δείξει η συνέχεια αλλά το γεγονός ότι κάποιος είναι καινούργιος δεν σημαίνει πως είναι και απατεώνας, απλά θέλει προσοχή..

Και δεν νομίζω να έχω λόγο να προμοτάρω ένα μαγαζί από την Κίνα λες και είναι δικό μου ούτε είναι το πρώτο μου ποστ στο εν λόγω thread..

Φιλικά πάντα

υ.γ. παιδιά είναι στον δρόμο ακόμη δεν παρέλαβα είναι στον δρόμο όμως..μόλις έρθει θα σας πω..

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...