Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα μαυτο το ρουτ τι γινεται ? ακομα μυστηριο? βρηκε κανεις τροπο για μονιμο ? κιαν θελει ο φιλος με το ρουτ να μας πει ποια προγραμματα χρησιμοποιησε να τα δοκιμασουμε κι εμεις ολα, με διαφορετικη σειρα, να παιξουμε λιγο μπας κ γινει κ σε μας. θελω να βγαλω πραμα απο μεσα...

 

Εαν εννοεις εμενα η υποθεση μου εχει ως εξης: Μου το εστειλαν ρουταρισμενο αλλα ειχε μεσα μια εφαρμογη που επειδη δεν ηξερα ποσο αξιοπιστη θα ειναι (kinguser νομιζω) προτιμησα την σιγουρια του super su.

Οποτε εσβησα το kinguser τσεκαρα με root cheker και μου εβγαζε οτι δεν ειμαι root.

Τοτε εβαλα το framaroot 1.9.1 και με πατημα στην 3η επιλογη εγινα root και περαστηκε και το super su...

Και απο τοτε οσα reboot και να εχω κανει,κανενα προβλημα!!

 

Και ΕΔΩ το framaroot για να μην ψαχνετε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ερωτηση: και σε σας η ραμ εχει διαθεσιμα (Σχεδον παντα) περιπου 207mb? παντως γενικα η γνωμη μου ειναι πως ειτε βγει καλυτερη ρομ ειτε οχι, το κινητο ειναι σουπερ !!! και αποκλειεται να μην ασχοληθουν καποιοι developers, σιγουρα ομως εξαρταται αν θα εχει μεγαλο κοινο που θα το ζητησει. 100% αξιζει ομως. Τελικα μαυτο το ρουτ τι γινεται ? ακομα μυστηριο? βρηκε κανεις τροπο για μονιμο ? κιαν θελει ο φιλος με το ρουτ να μας πει ποια προγραμματα χρησιμοποιησε να τα δοκιμασουμε κι εμεις ολα, με διαφορετικη σειρα, να παιξουμε λιγο μπας κ γινει κ σε μας. θελω να βγαλω πραμα απο μεσα...

Οχι βλεπω αρκετα παραπανω γυρω στα 350mb free:)

 

Λοιπον διεγραψα το mi launcher και εκανα τον nova "εφαρμογη συστηματος".

Με αυτον τον τροπο εφυγε και η lockscreen με το "δακτυλιδι" και τις 4 επιλογες γυρω-γυρω και μπηκε μια που εχει χαμηλα 3 επιλογες :τηλεφωνο,καμερα, και μηνυματα...

Οτι ομως και να διαλεξω τραβοντας προς τα επανω κανει reboot το τηλεφωνο..

Επισης με χαλαει που η ρομ του δεν αφηνει το gravity box να αλλαξει αρκετα πραγματα.(πχ.μπαταρια-lockscreen-toggles) και αλλα...

Παντως το root μου ειμαι μονιμο!!

 

Edit: Επισης αλλαξα και τον email client και διεγραψα τον δικο του.

Δεν διαγραφουμε εφαρμογες συστηματος και ειδικα τον default launcher, γι αυτο στο κανει αυτο.

Θα μπορουσες πολυ απλα να βαλεις εναν home swither και να κανεις clear default τον mi home και να αλλαζεις οσους launcher θελεις.

Επισης σε μενα ο email client ο μαμα μου δουλευει μια χαρουλα και κανονικοτατα, δειτε screenshots απο αυτα και επειδη σε προηγουμενο post ειχα μιλησει για αψογο gps το δειχνω κιολας με αποδειξεις, δειτε SNR καθως και το Accuracy που σπανια βλεπουμε κατω απο 12-15 feet:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Τολη για την απαντηση ... βεβαια ειχα δοκιμασει το frama και δε γινοταν με καμια απτις 3 επιλογες που εχει ... βασικα μολις το καταφερα! να πως :

 

σύντομες οδηγίες για το πώς να το κάνουμε root το coolpad 7320

 

Θα χρειαστούν :

1 PdaNet adb οδηγοi - https://www.topnotchtablets.com/installADBdriver

2 Πρόγραμμα rootowania vroot - http://www.mgyun.com/vroot

 

Root :

 

1 χωρις να εχετε σενδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη εγκαταστηστε τους adb drivers του παραπανω link. Καποια στιγμη σας ζηταει να το συνδεσετε...

2 Επιλεξτε στο τηλέφωνό σας την επιλογη κατάσταση εντοπισμού σφαλμάτων USB (system settings -> επιλογες για προγραμματιστες -> εντοπισμος σφαλματων USB

3 τρεξτε το vroot, αφηστε το να κανει καποια dowloads ή ο,τι αλλο χρειαστει κ μετα κάντε κλικ στο ROOT-

 

θα εγκαταστησει εκτος απο το kinguser(που αυτο χρειαζομαστε μονο), αλλες 2 εφαρμογες. αφαιρεστε τις μετα το ρουτ. Μου δουλεψε με την πρωτη κ ειναι πανευκολο. Πειτε μου εαν ειχε το ιδιο αποτελεσμα κ με σας.

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σε οτι αφορα για το proximity sensor πηγα στην επιλογη ρυθμισεις-προσβασιμοτητα-procalibrate το πατησα,κι εχω κανει μερικα reboot και μερικες ενεργοποησεις απενεργοποιησεις χωρις να εχει χασει την ρυθμιση.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εμένα μου ήρθε rooted το κινητό, και δεν έχω κάνει reboot να δω αν φεύγει ή όχι.

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής...

Έχω περίπου 320ΜΒ ελεύθερη μνήμη, και κάνει update όλες τις εφαρμογές. Δεν κάνει όμως update τον chrome και το calendar της Google γιατί μου βγάζει ότι δεν έχει αρκετή μνήμη.

Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω; Μετέφερα με το link2sd όλες σχεδόν τις εφαρμογές στην κάρτα, αλλά πάλι μου βγάζει ότι δεν έχει χώρο για το update του chrome.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Τολη για την απαντηση ... βεβαια ειχα δοκιμασει το frama και δε γινοταν με καμια απτις 3 επιλογες που εχει ... βασικα μολις το καταφερα! να πως :

 

σύντομες οδηγίες για το πώς να το κάνουμε root το coolpad 7320

 

Θα χρειαστούν :

1 PdaNet adb οδηγοi - https://www.topnotchtablets.com/installADBdriver

2 Πρόγραμμα rootowania vroot - http://www.mgyun.com/vroot

 

Root :

 

1 χωρις να εχετε σενδεδεμενο το κινητο στον υπολογιστη εγκαταστηστε τους adb drivers του παραπανω link. Καποια στιγμη σας ζηταει να το συνδεσετε...

2 Επιλεξτε στο τηλέφωνό σας την επιλογη κατάσταση εντοπισμού σφαλμάτων USB (system settings -> επιλογες για προγραμματιστες -> εντοπισμος σφαλματων USB

3 τρεξτε το vroot, αφηστε το να κανει καποια dowloads ή ο,τι αλλο χρειαστει κ μετα κάντε κλικ στο ROOT-

 

θα εγκαταστησει εκτος απο το kinguser(που αυτο χρειαζομαστε μονο), αλλες 2 εφαρμογες. αφαιρεστε τις μετα το ρουτ. Μου δουλεψε με την πρωτη κ ειναι πανευκολο. Πειτε μου εαν ειχε το ιδιο αποτελεσμα κ με σας.

Επιβεβαιωνω 100% οτι δουλευει τελεια:) Βεβεια εγω δεν κατεβασα καν τους adb drivers γιατι προφανως τους ειχα απο ποιο παλια εγκαταστημενους και μου δουλεψε αμεσως σε χρονο dt!

Ευχαριστουμε για την πληροφορια και να δωσω και εγω my50 cent γι αυτο που εχω ξανα αναφερει μιας και πολλοι προβληματιζονται με την ελευθερη ram.

Λοιπον εφοσον ειμαστε rooted κατεβαζουμε το Autostarts και αμεσως μετα παμε στις εφαρμογες-προγραμματα που τρεχουν after start up, εκει βλεπουμε ποιες ξεκινανε χωρις να το θελουμε και πατωντας πανω σε καθε μια που δεν την χρειαζομαστε αλλα θα γινει ενεργη - διαθεσιμη αμεσως μολις την καλεσουμε την κανουμε DISABLE:)

Το αποτελεσμα το βλεπετε, ελαφρωσε η Rom περιπου 250-300mb ακομη!

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εμένα μου ήρθε rooted το κινητό, και δεν έχω κάνει reboot να δω αν φεύγει ή όχι.

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής...

Έχω περίπου 320ΜΒ ελεύθερη μνήμη, και κάνει update όλες τις εφαρμογές. Δεν κάνει όμως update τον chrome και το calendar της Google γιατί μου βγάζει ότι δεν έχει αρκετή μνήμη.

Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορώ να κάνω; Μετέφερα με το link2sd όλες σχεδόν τις εφαρμογές στην κάρτα, αλλά πάλι μου βγάζει ότι δεν έχει χώρο για το update του chrome.

μπες στο play store ρυθμισεις/αυτοματη ενημερωση εφαρμογων/χωρις .......

και απενεργοποιησε να κανει update ολες τις εφαρμογες αλλα να κανεις εσυ οποια θελεις

Link to comment
Share on other sites

το autostart πως λειτουργει το εκανα εγκατασταση αλλα δε το βλεπω στο menu
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να ελεγξετε τα autostart; γιατί εγώ βλέπω 10 διαφορετικα. Ποιο είναι καλυτερο;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να ελεγξετε τα autostart; γιατί εγώ βλέπω 10 διαφορετικα. Ποιο είναι καλυτερο;

 

Eπιβεβαιώνω και εγώ ότι ο τρόπος για root που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω, δουλεύει 100%. :)Το έκανα πολλές φορές reboot και μου το βγάζει πλέον κανονικά rooted. Το προγραμματάκι για το root είναι στα κινέζικα βέβαια, αλλά δε χρειάζεται κάτι, απλά root πατάτε και τέλος.

 

Όσον αφορά τα autostart, μπορείς να τα τσεκάρεις και από το kinguser που κάνει install αυτόματα με το root. Eγώ από εκεί έκανα disable διάφορα και δουλεύει μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να ελεγξετε τα autostart; γιατί εγώ βλέπω 10 διαφορετικα. Ποιο είναι καλυτερο;

Προσωπική μου προτίμηση αυτό.

Το χρησιμοποιώ χρόνια σε όλες τις Android συσκευές μου και το θεωρώ απλώς σωτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου προτίμηση αυτό.

Το χρησιμοποιώ χρόνια σε όλες τις Android συσκευές μου και το θεωρώ απλώς σωτήριο...

 

Nαι, απλά δεν είναι free, απ' όσο βλέπω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου προτίμηση αυτό.

Το χρησιμοποιώ χρόνια σε όλες τις Android συσκευές μου και το θεωρώ απλώς σωτήριο...

Παραλειψη μου, ναι αυτο ειναι το σωστο.Οποιος το χρειαζεται και δεν μπορει να το βρει στην Λαικη:lol: PM:)

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον κάτι έκανα σκατά.

Πλέον ότι και να προσπαθήσω να εγκαταστήσω μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Μπας και φταίει που προσπάθησα να μεταφέρω με το link2sd σχεδόν όλες τις εφαρμογές στην sd ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ' ότι φαίνεται τα διέλυσα όλα.

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω recovery από την αρχή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες απελπίστηκα. Δεν κάνει πλέον τίποτε εγκατάσταση το κινητό και όσες εφαρμογές (χάρτες, πλοήγηση κλπ.) μετάφερα στην SD δεν τρέχουν καν.

Ακόμα και την πιο μικρή εφαρμογή να προσπαθήσω να βάλω μου βγάζει insufficient memory.

Λογικά έκανα μεγάλη μαλ...

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να το ξαναφέρω στα καλά του ας μου πει γιατί έχω απελπιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω 100% οτι δουλευει τελεια:) Βεβεια εγω δεν κατεβασα καν τους adb drivers γιατι προφανως τους ειχα απο ποιο παλια εγκαταστημενους και μου δουλεψε αμεσως σε χρονο dt!

Ευχαριστουμε για την πληροφορια και να δωσω και εγω my50 cent γι αυτο που εχω ξανα αναφερει μιας και πολλοι προβληματιζονται με την ελευθερη ram.

Λοιπον εφοσον ειμαστε rooted κατεβαζουμε το Autostarts και αμεσως μετα παμε στις εφαρμογες-προγραμματα που τρεχουν after start up, εκει βλεπουμε ποιες ξεκινανε χωρις να το θελουμε και πατωντας πανω σε καθε μια που δεν την χρειαζομαστε αλλα θα γινει ενεργη - διαθεσιμη αμεσως μολις την καλεσουμε την κανουμε DISABLE:)

Το αποτελεσμα το βλεπετε, ελαφρωσε η Rom περιπου 250-300mb ακομη!

Το ίδιο πράγμα δεν μπορούμε να το κάνουμε με greenify?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

 

Απ' ότι φαίνεται τα διέλυσα όλα.

Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω recovery από την αρχή;

 

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς... Αλλά για δοκίμασε:

System Settings ---> Personal ---> BackUp and reset ---> Personal Data ---> Factory Data Reset

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα δεν μπορούμε να το κάνουμε με greenify?

Γιατι δεν το δοκιμαζεις? Η απαντηση ειναι ΟΧΙ.

Το greenify εχει σχεση με την μπαταρια .........και οχι με την Ram.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι δεν δέχομαι μηνύματα από web banking και άλλες παρόμοιες υπηρεσίες.... Στο ρώσικο σιτε λένε ότι πρέπει να φτιάξεις το smsc νούμερο..... Ξέρετε πιο είναι το αντίστοιχο για Wind και Q.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα που έχω f2g έχει περαστεί αυτόματα το +30693597000 αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν λαμβάνω μυνήματα e banking και για q δοκίμασε το +306990000010

Γιατι δεν το δοκιμαζεις? Η απαντηση ειναι ΟΧΙ.

Το greenify εχει σχεση με την μπαταρια .........και οχι με την Ram.

Και όμως το greenify έχει σχέση με την ραμ.ακόμη και αν δεν ανοίξουν κάποιες εφαρμογές στην εκκίνηση λόγω του autostarts που θα τις κόψει,όταν χρειαστείς τις εν λόγω εφαρμογές αυτές θα ανοίξουν και θα μείνουν εκεί μέχρι να τις κλείσεις εσύ χειροκίνητα είτε μέχρι να γεμίσει η ραμ.Με το greenify διασφαλιζεις ότι εφαρμογές που χρησιμοποιείς μια στο τόσο,δε μένουν άσκοπα στη ραμ.Η δική μου πρόταση είναι greenify αλλά σε συνδυασμό με το xposed donation module του εκτός φυσικά και αν δεν είναι συμβατό το xposed framework.

Αλήθεια με την ρομ που έρχεται το κινητό, δοκίμασε κανείς αν τρέχει xposed framework ή "μπρικαρει" το κινητό όπως γίνεται σε άλλα 6592?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Επισης με χαλαει που η ρομ του δεν αφηνει το gravity box να αλλαξει αρκετα πραγματα.(πχ.μπαταρια-lockscreen-toggles) και αλλα...

 

Αυτο που εγραψα (24 ποστ πισω) προϋποθετει την εγκατασταση του xposed οποτε να εισαι σιγουρος οτι δεν μπρικαρει...

 

 

Edit: Επισης οποιο καλο παιδι (που ειναι rootαρισμενος)μπορει να μου στειλει την εφαρμογη του stock email γιατι την πεταξα χωρις να κρατησω backup...και τωρα εχω την περιεργεια να τη δοκιμασω για να δω αν θα εχει τα θεματα ασφαλειας που προ-ειπαν τα παιδια....

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εγραψα (24 ποστ πισω) προϋποθετει την εγκατασταση του xposed οποτε να εισαι σιγουρος οτι δεν μπρικαρει...

 

 

Edit: Επισης οποιο καλο παιδι (που ειναι rootαρισμενος)μπορει να μου στειλει την εφαρμογη του stock email γιατι την πεταξα χωρις να κρατησω backup...και τωρα εχω την περιεργεια να τη δοκιμασω για να δω αν θα εχει τα θεματα ασφαλειας που προ-ειπαν τα παιδια....

 

πες μου αν θες πως να το κανω και να στο στειλω...

Link to comment
Share on other sites

Edit: Επισης οποιο καλο παιδι (που ειναι rootαρισμενος)μπορει να μου στειλει την εφαρμογη του stock email γιατι την πεταξα χωρις να κρατησω backup...και τωρα εχω την περιεργεια να τη δοκιμασω για να δω αν θα εχει τα θεματα ασφαλειας που προ-ειπαν τα παιδια....

 

Αν θές πες μου τι να κάνω για να στο στείλω κι εγώ.

Πάντως την εφαρμογή εγώ τη χρησιμοποιώ εδώ και μέρες και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο της bug είναι ότι εάν δεν βάλεις τα σωστά στοιχεία προσπαθεί αρκετές φορές να κάνει login και εάν έχεις λίγο αυστηρά firewall στο server σου μπορεί να σε κόψουν.

Ένα τέτοιο αυστηρό firewall είναι το το cPHulk του cPanel που με το δει πολλαπλά login attempts απλά σε κόβει για 5-10 λεπτά.

 

Γενικά πάντως το κινητό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Το χρησιμοποιώ εδώ κι μέρες (έχοντας βέβαια κάνει και διάφορες βλακείες), αλλά πραγματικά έχοντας άποψη απο 3-4 αντίστοιχα προηγούμενα κινητά, είναι πολύ καλό, γρήγορο και με πολύ καλή οθόνη και κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω ρε παιδια δοκιμαστε κατι ... βαλτε το στο αθορυβο(δονηση μονο) και πατηστε ενα απτα πληκτρα αυξομειωσης του ηχου... σας κανει ριμπουτ? επισης το ιδιο κανει και στο εντελως αθορυβο. why ??? και κατι αλλο ... οταν τοχεις στη δονηση ... χτυπαει το ξυπνητηρι? νομιζω οχι .. δεν καλο αυτο. Η συσκευη τα σπαει , η ρομ ειναι για σπασιμο ! αντε ρε προγραμματιστες...
Link to comment
Share on other sites

σας παρακαλω ρε παιδια δοκιμαστε κατι ... βαλτε το στο αθορυβο(δονηση μονο) και πατηστε ενα απτα πληκτρα αυξομειωσης του ηχου... σας κανει ριμπουτ? επισης το ιδιο κανει και στο εντελως αθορυβο. why ??? και κατι αλλο ... οταν τοχεις στη δονηση ... χτυπαει το ξυπνητηρι? νομιζω οχι .. δεν καλο αυτο. Η συσκευη τα σπαει , η ρομ ειναι για σπασιμο ! αντε ρε προγραμματιστες...

 

To τσέκαρα μόλις και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα το ίδιο κάνει... Reboot μετά από 5-6 sec... Επίσης το ίδιο μου κάνει, εφόσον ηχογραφήσω κάτι και πάω μετά να το ακούσω... Ξεκινάει να παίζει την ηχογράφηση και μετά από λίγο reboot (τσέκαρέ το και εσύ αν θες)...

Δοκίμασα και το ξυπνητήρι και όντως σε Meeting mode δεν χτυπάει, απλά βγάζει την ειδοποίηση στην οθόνη...

 

Ελπίζω εκεί στο XDA να την κάνουν τη δουλειά. :)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

To τσέκαρα μόλις και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα το ίδιο κάνει... Reboot μετά από 5-6 sec... Επίσης το ίδιο μου κάνει, εφόσον ηχογραφήσω κάτι και πάω μετά να το ακούσω... Ξεκινάει να παίζει την ηχογράφηση και μετά από λίγο reboot (τσέκαρέ το και εσύ αν θες)...

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν το δοκίμασα ακόμα, αλλά αν ισχύει, όντως είναι κακό...

Ελπίζω εκεί στο XDA να την κάνουν τη δουλειά. :)

 

Πάντως εμένα δεν το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...