Jump to content

Samsung Galaxy Grand Neo (Plus) (I9060, I9060I)


Kinitakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια η γνωμη σας.galaxy grand neo η galaxy core 2 ;δεν με πειραζει το μεγεθος οθονης.αν ειδα καλα το 2 εχει 768 RAM.

 

Είσαι σε λάθος θέμα φίλε μου.. Ρίξε μια ματιά εδώ για επιλογή συσκευής..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγορασα πριν 15 μερες ενα samsunggalaxy grand neo απο το public . Οταν παει να ανοιξω καποθα εφαρμογη πχ τις εικονες αργει λιγακι να φορτωσει .. υο ιδιο κανει και μρ τις επαφες κτλ μαλιστα στα δικτυα κοινωνικης δικτυωσης κολλαει λιγακι μεχρι να φορτωσει . Δηλαδη δεν κατεβαινει απευθειας προς ρα κατω . Να αω στα public να το κοιταξω η ειναι κατι φυσιολογικο; εευχαριστώ εκ των προτερων :-)

Καλημέρα. Έχει αυτό το κινητό και η ξαδέλφη μου και εδώ και λίγες μέρες της κάνει ακριβώς το ίδιο. Ενώ φόρτωνε σφαίρα τις σελίδες, τελευταία παρατηρεί αρκετή καθυστέρηση. Να φορτώνουν γρήγορα μέχρι τη μέση της μπάρας και μετά αργά... Βρήκες άκρη στο προβληματάκι αυτό? Της πρότεινα επαναφορά ρυθμίσεων αλλά είπαμε να δούμε λίγο ακόμα μπας και φτιαχτεί... Το κινητό έχει 4.2.2. Λέτε να πάρει καμμιά αναβάθμιση? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ότι αργεί να φορτώσει τις σελίδες είναι λογικό να καθυστερεί λίγο αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη καθυστερηση με το κινητό της γυναίκας μου. Αντιθέτως εδώ και 6 μήνες περίπου που το έχουμε το κινητό συμπεριφέρεται άψογα.

Πάρτε και ένα δείγμα απόδοσης μπαταρίας με 3 ώρες χρηση οθόνης.

http://i496.photobucket.com/albums/rr322/bibilos78/20141026_090731_zps6a8aca6f.jpg

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Μπορει κάποιος που ειχε άλλο samsung να μου πει στοιχεια για τη φωτογραφικη μηχανή του?

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια συσκευή και εσω και μερικές ημέρες εμφανιζεί το μήνυμα "Η διεργασία System δεν ανταποκρίνεται.." και στην συνέχεια κλήνει η συσκευή.

 

ΒΟΗΘΕΙΑ .. Τι να κάνω ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια συσκευή και εσω και μερικές ημέρες εμφανιζεί το μήνυμα "Η διεργασία System δεν ανταποκρίνεται.." και στην συνέχεια κλήνει η συσκευή.

 

ΒΟΗΘΕΙΑ .. Τι να κάνω ?

Θα σου πρότεινα Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις της συσκευής μιας και πρόκειται για περίεργο σφάλμα.

Προσοχή όμως, θα σου διαγράψει τυχόν επαφές, εφαρμογές, μηνύματα, λογαριασμούς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό εδώ και περίπου 7 μήνες και αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω! Εκεί που η μπαταρία του κινητού είναι γύρω στο 50%, αν του κάνω επανεκκίνηση, η μπαταρία κατεβαίνει γύρω στο 16%. Μόλις το βάλω στην φόρτιση και φτάσει πάλι γύρω στο 50%, κάνοντάς του ξανά επανεκκίνηση η μπαταρία ανεβαίνει περίπου στο 90%. Αν δεν κάνω καθόλου επανεκκίνηση, το κινητό λειτουργεί κανονικά για καμιά 3-4 μέρες αλλά την τελευταία μέρα θα μου κάνει το εξής: θα σταματήσει να έχει σήμα (γενικά θα λειτουργεί το κινητό) και δεν θα μπορώ να πάρω η να δεχτώ κλήσεις. Κάνοντας του επανεκκίνηση, θα πέσει πάλι η μπαταρία γύρω στο 10% αλλά θα μπορώ να πάρω τηλέφωνο.

 

Αυτό είναι το γενικό πρόβλημα. Το έχω πάει ήδη στον τεχνικό 3 φορές. Την πρώτη φορά μου έκανε αναβάθμιση. Την δεύτερη, μου άλλαξε πλακέτα και την τρίτη το κράτησε 3 μέρες, του έκανε πάλι αναβάθμιση και μου είπε ότι δεν ξέρει τι γίνεται. Μου είπε ότι μετά από μέτρηση της μπαταρίας, αυτή είναι καλή και ότι δεν είναι αυτή που δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Επειδή είμαι λίγο δύσπιστη, πήρα την μπαταρία από έναν φίλο μου και την δοκίμασα στο δικό μου. Την μπαταρία την είχα για 5 μέρες. Το έκανε την 3η και την 5η μέρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανένας τι πρόβλημα έχει? Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον ή μόνο σε εμένα? Έχω απελπιστεί εντελώς.... Λυπάμαι πολύ για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να εξηγήσω ακριβώς τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πώς γίνεται η μεταφορά επαφων από τη sim στη συσκευη;Προσπαθώ όλη μέρα και δεν μπορώ να βρω πως...Πάντως με κλικ κάτω αριστερά ενώ είμαστε στις "επαφες" δε μου δίνει την επιλογή εισα/εξαγ. όπως το άλλο μου samsung galaxy 2,έχω ξεσκονίζει το μενού δίχως αποτέλεσμα ,παρακαλώ τα φώτα σας. Edited by medicvet
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή και αξιόλογη συσκευή σύμφωνα με αυτά που προσφέρει και την τωρινή τιμή της. Την έχω παραγγείλει αλλά θα ήθελα να ακούσω αν την έχει αγοράσει κανείς ; Εντυπώσεις και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της συσκευής...κτλ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
απ οτι ειδα τα χαρακτηριστικα των 2 το 9060 λεει ειναι 3G και το 9060i 3,5G !!! εχετε δει καποιες αλλες διαφορες ?
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η μεταφορά επαφων από τη sim στη συσκευη;Προσπαθώ όλη μέρα και δεν μπορώ να βρω πως...Πάντως με κλικ κάτω αριστερά ενώ είμαστε στις "επαφες" δε μου δίνει την επιλογή εισα/εξαγ. όπως το άλλο μου samsung galaxy 2,έχω ξεσκονίζει το μενού δίχως αποτέλεσμα ,παρακαλώ τα φώτα σας.

 

νομιζω δε γινεται απλα εχει επιλογες εμφανισης !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Κάτοχος του GT-I9060I από χθες το πρωί ας πω τις εντυπώσεις μου μέχρι τώρα. Αρκετά καλή συσκευή σε γενικές γραμμές! Μου φαίνεται τεράστιο σε σχέση με το S Duos(GT-S7562) που είχα πριν. Γρήγορο σε ότι αφορά καθημερινή χρήση, καλή ανταπόκριση της συσκευής. Όσο για την μπαταρία δεν μπορώ να πω με σιγουριά πολλά ακόμα. Χθες 8ω αποφόρτιση με 1ω 35λ οθόνη με λίγο ανεβασμένη φωτεινότητα τις περισσότερες φορές και 3ω 32λ κλήσεις, δεδομένα ανοιχτά περίπου 3ω και μουσική γύρο στην μια ώρα, είχα μείνει με 45%. Σήμερα δεν μπορώ να πω ότι πήγε και πολύ καλά θα δείξει όμως γιατί δεν το έχω αφήσει καθόλου από τα χέρια μου. Από κάμερα είναι αρκετά καλό και στην πίσω και στην μπροστινή του, όχι πολύ γρήγορη λήψη αλλά δεν είναι πρόβλημα. Αρκετά καλό πομποδέκτη wifi αλλά όχι και τόσο σταθερό σε σήμα και στις δυο κάρτες(Cosmote & Vodafone). Το βασικό του μειονέκτημα είναι η οθόνη του και τα ppi. Με τέτοια ανάλυση πολλές φωτογραφίες που δοκίμασα να βάλω φόντο τραβηγμένες με την κάμερα του S Duos πιξελιάζουν, τα χρώματα είναι αλλοιωμένα σε πολλές περιπτώσεις και αυτό είναι το αντιαισθητικό που θέλεις να δεις καθαρά κάτι ή όπως είναι αλλά δεν αναπαράγεται σωστά στην συσκευή. Δυνατό ακουστικό και ηχείο και το μικρόφωνο του πολύ καλό! Με το στοκ λογισμικό δεν έχεις και πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης αλλά για έναν χρήστη που δεν ζητάει πολλά και δεν τα ψάχνει παραπάνω είναι εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Λοιπόν επειδή αγόρασα πρόσφατα το GALAXY GRAND NEO Plus(GT I9060I),θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με αυτό το τηλέφωνο.Εγώ το έχω στα χέρια μου λίγες μέρες και στο θέμα ίντερνετ,είναι τέλειο,επίσης έχει πολύ καλή ανάλυση,δεν κολλάει,αλλά το μόνο κακό είναι η κάμερα η οποία είναι 5MP και δεν βγάζει καθόλου καλές φωτογραφίες και δεν τραβάει πολύ καλό βίντεο.Περιμένω γνώμες και επίσης να μου πείτε αν οι θήκες που είναι για το GT-I9060,κάνουν και σε αυτό το τηλέφωνο.
Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Λοιπόν επειδή αγόρασα πρόσφατα το GALAXY GRAND NEO Plus(GT I9060I),θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με αυτό το τηλέφωνο.Εγώ το έχω στα χέρια μου λίγες μέρες και στο θέμα ίντερνετ,είναι τέλειο,επίσης έχει πολύ καλή ανάλυση,δεν κολλάει,αλλά το μόνο κακό είναι η κάμερα η οποία είναι 5MP και δεν βγάζει καθόλου καλές φωτογραφίες και δεν τραβάει πολύ καλό βίντεο.Περιμένω γνώμες και επίσης να μου πείτε αν οι θήκες που είναι για το GT-I9060,κάνουν και σε αυτό το τηλέφωνο.

 

Αφού το αγόρασες, ούτως ή άλλως θα διαμορφώσεις τη δική σου άποψη.

Εγώ έχω ένα Grand neo (όχι το plus), και είναι πολύ καλό τηλέφωνο. Κάνει όλες τις δουλειές που θέλεις να κάνεις με ένα smartphone.

Τηλεφωνία, σήμα, GPS, μια χαρά. Μουσική παίζει μια χαρά. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλές για 5MP και επειδή το καλό μου κινητό είναι ένα LG G2, μπορώ να κρίνω. Ασχέτως 5MP, είναι ικανοποιητικές. Βίντεο δεν δοκίμασα, αλλά όταν ένα Samsung Galaxy S (το πρώτο) που είχα επί 5 έτη, τράβαγε με 5MP, 720p βίντεο που φαινόταν άψογο στην οθόνη υπολογιστή και στην τηλεόραση, θα είναι ικανοποιητικό.

Από ότι είδα το plus είναι ακριβώς ίδιο εξωτερικά με το απλό neo, άρα οι θήκες μάλλον θα ταιριάζουν.

Βεβαιώσου για τις εξωτερικές διαστάσεις αν είναι ακριβώς ίδιες και αν είναι όλα τα κουμπιά και υποδοχές στην ίδια θέση.

 

Το κινητό ενώ έχει υποτίθεται τραγική ανάλυση, δεν είναι καθόλου ενοχλητικό. Ειδικά όταν έβαλα Nova launcher έγινε ακόμα πιο ωραίο εμφανισιακά. Έπρεπε να συγκρίνω με το G2 για να ''ενοχληθώ''. Αλλιώς δεν ασχολείσαι. Είναι μια χαρά.

2 αρνητικά έχω μόνο: Το ένα είναι ότι δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα.

Το δεύτερο είναι το πλάτος του. Είναι πολύ φαρδύ και ακόμα και με μια λεπτή θηκούλα σιλικόνης από το Πλαίσιο, γίνεται ακόμα πιο φαρδύ.

 

Και κάποια στιγμή στο εξάμηνο, μου έκανε restart όταν έκανε update σε εφαρμογές (και σε εγκατάσταση ή απεγκατασταση). Δε βοήθησε κανένας καθαρισμός δεδομένων σε play store ή γενικός και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μια χαρά.

Γενικά ένα απλό τηλέφωνο σε χαρακτηριστικά που κάνεις κάθε δουλειά, πλήρωσες λίγα, και μπορείς σε σύντομο χρονικό διάστημα (π.χ. ένα χρόνο) να το ανανεώσεις με ένα πιο καινούριο. Αντί να δίνεις μια περιουσία για καλά τηλέφωνα που φοβάσαι και ανυσηχείς μη σου πάθουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το αγόρασες, ούτως ή άλλως θα διαμορφώσεις τη δική σου άποψη.

Εγώ έχω ένα Grand neo (όχι το plus), και είναι πολύ καλό τηλέφωνο. Κάνει όλες τις δουλειές που θέλεις να κάνεις με ένα smartphone.

Τηλεφωνία, σήμα, GPS, μια χαρά. Μουσική παίζει μια χαρά. Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι πολύ καλές για 5MP και επειδή το καλό μου κινητό είναι ένα LG G2, μπορώ να κρίνω. Ασχέτως 5MP, είναι ικανοποιητικές. Βίντεο δεν δοκίμασα, αλλά όταν ένα Samsung Galaxy S (το πρώτο) που είχα επί 5 έτη, τράβαγε με 5MP, 720p βίντεο που φαινόταν άψογο στην οθόνη υπολογιστή και στην τηλεόραση, θα είναι ικανοποιητικό.

Από ότι είδα το plus είναι ακριβώς ίδιο εξωτερικά με το απλό neo, άρα οι θήκες μάλλον θα ταιριάζουν.

Βεβαιώσου για τις εξωτερικές διαστάσεις αν είναι ακριβώς ίδιες και αν είναι όλα τα κουμπιά και υποδοχές στην ίδια θέση.

 

Το κινητό ενώ έχει υποτίθεται τραγική ανάλυση, δεν είναι καθόλου ενοχλητικό. Ειδικά όταν έβαλα Nova launcher έγινε ακόμα πιο ωραίο εμφανισιακά. Έπρεπε να συγκρίνω με το G2 για να ''ενοχληθώ''. Αλλιώς δεν ασχολείσαι. Είναι μια χαρά.

2 αρνητικά έχω μόνο: Το ένα είναι ότι δεν έχει αυτόματη φωτεινότητα.

Το δεύτερο είναι το πλάτος του. Είναι πολύ φαρδύ και ακόμα και με μια λεπτή θηκούλα σιλικόνης από το Πλαίσιο, γίνεται ακόμα πιο φαρδύ.

 

Και κάποια στιγμή στο εξάμηνο, μου έκανε restart όταν έκανε update σε εφαρμογές (και σε εγκατάσταση ή απεγκατασταση). Δε βοήθησε κανένας καθαρισμός δεδομένων σε play store ή γενικός και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μια χαρά.

Γενικά ένα απλό τηλέφωνο σε χαρακτηριστικά που κάνεις κάθε δουλειά, πλήρωσες λίγα, και μπορείς σε σύντομο χρονικό διάστημα (π.χ. ένα χρόνο) να το ανανεώσεις με ένα πιο καινούριο. Αντί να δίνεις μια περιουσία για καλά τηλέφωνα που φοβάσαι και ανυσηχείς μη σου πάθουν τίποτα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Εγώ βασικά το πήρα επειδή θα φύγω εξωτερικό,για να μπορώ να μιλάω μέσω ιντερνετ με φίλους και οικογένεια,είναι πολύ βολικό για αυτή τη δουλειά,βέβαια με ενοχλεί και εμένα το πλάτος του και το πάχος του,επρεπε να εχει διαστάσεις σαν το S4 κατά τη γνώμη μου...

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εχω ενα προβλημα με το κινητο της κορης μου . Εδω και μερικες μερες δεν μπορει να συνδεθει με wifi . Παταει τον κωδικο , Τις γραφει συνεχεια συνδεση , σαρωση , και μετα τις γραφει παρουσιαστηκε σφαλμα πιστοποιησης

Υ.Γ. Ο κωδικος ειναι σωστος :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , εχω ενα προβλημα με το κινητο της κορης μου . Εδω και μερικες μερες δεν μπορει να συνδεθει με wifi . Παταει τον κωδικο , Τις γραφει συνεχεια συνδεση , σαρωση , και μετα τις γραφει παρουσιαστηκε σφαλμα πιστοποιησης

Υ.Γ. Ο κωδικος ειναι σωστος :(:(:(

Για αρχή κάνε επανεκκίνηση κινητό και ρούτερ (πιθανόν να διορθωθεί με αυτό). Στην περίπτωση που εξακολουθεί το πρόβλημα δοκίμασε να συνδέσεις τη συσκευή σε κάποιο άλλο ρούτερ ώστε να έχουμε μια εικόνα για το τι μπορεί να φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το forum.

Παιδιά δημιούργησα σοβαρό πρόβλημα στη συσκευή μου. Δούλευε μια χαρά εδώ και δύο εβδομάδες που το αγόρασα από ελληνικό κατάστημα. Προχθές αποφάσισα να το ρουτάρω. Ακουλούθησα τις οδηγίες από εδώ:

http://www.samsungsfour.com/tutorials/how-to-root-samsung-galaxy-grand-neo-i9060-on-android-4-2-2.html

Όλα πήγανε μια χαρά. Όμως, μπαίνοντας Play Store μου έγραψε ότι το SuperSU ήθελε αναβάθμιση. Την έκανα και από εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα. Όσες εφαρμογές είχα εγκαταστήσει και θέλανε root πλεον δεν τρέχανε.

Ακολούθησα αμέσως τη διαδικασία HARD RESET (πλήκτρα VOL+HOME+POWER) και τώρα ναι μεν υποτίθεται ότι το έφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά κάποιες εφαρμογές κατά τη διαδικασία εγκατάστασης κάνουνε επανεκκίνηση και απλά δεν εγκαθίστανται.

Π.χ. το Weather & Clock Widget version 4.6.0.0 εγκαθίσταται ενώ π.χ το Accuweather όχι.

Επίσης αν προσπαθήσω να κάνω απεγκατάσταση update στο ήδη εγκατεστημένο εξ αρχής π.χ. Google Chrome ver. 34.0.1847.114, κάνει επανεκκίνηση και δεν το επαναφέρει στην εργοστασιακή έκδοση.

Παραθέτω τα στοιχεία της συσκευής με την ερώτηση αν έχει και κάποιος άλλος ίδιο/παρόμοιο θέμα και αν αντιμετωπίζεται.

-Model number GT-I9060

-Android version 4.2.2

-Baseland version I9060XXUANG1

-Kernel version 3.4.5-2742731 se.infra@SWDA2610 #1, Thu Aug 28 00:14:54 KST 2014

-Build Number JDQ39.I9060XXUANH3

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το forum.

Παιδιά δημιούργησα σοβαρό πρόβλημα στη συσκευή μου. Δούλευε μια χαρά εδώ και δύο εβδομάδες που το αγόρασα από ελληνικό κατάστημα. Προχθές αποφάσισα να το ρουτάρω. Ακουλούθησα τις οδηγίες από εδώ:

http://www.samsungsfour.com/tutorials/how-to-root-samsung-galaxy-grand-neo-i9060-on-android-4-2-2.html

Όλα πήγανε μια χαρά. Όμως, μπαίνοντας Play Store μου έγραψε ότι το SuperSU ήθελε αναβάθμιση. Την έκανα και από εδώ ξεκινάνε τα προβλήματα. Όσες εφαρμογές είχα εγκαταστήσει και θέλανε root πλεον δεν τρέχανε.

Ακολούθησα αμέσως τη διαδικασία HARD RESET (πλήκτρα VOL+HOME+POWER) και τώρα ναι μεν υποτίθεται ότι το έφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά κάποιες εφαρμογές κατά τη διαδικασία εγκατάστασης κάνουνε επανεκκίνηση και απλά δεν εγκαθίστανται.

Π.χ. το Weather & Clock Widget version 4.6.0.0 εγκαθίσταται ενώ π.χ το Accuweather όχι.

Επίσης αν προσπαθήσω να κάνω απεγκατάσταση update στο ήδη εγκατεστημένο εξ αρχής π.χ. Google Chrome ver. 34.0.1847.114, κάνει επανεκκίνηση και δεν το επαναφέρει στην εργοστασιακή έκδοση.

Παραθέτω τα στοιχεία της συσκευής με την ερώτηση αν έχει και κάποιος άλλος ίδιο/παρόμοιο θέμα και αν αντιμετωπίζεται.

-Model number GT-I9060

-Android version 4.2.2

-Baseland version I9060XXUANG1

-Kernel version 3.4.5-2742731 se.infra@SWDA2610 #1, Thu Aug 28 00:14:54 KST 2014

-Build Number JDQ39.I9060XXUANH3

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

 

Καλησπέρα tasosuser. Θα μπεις στο sammobile.com και θα κατεβάσεις το τελευταίο ελληνικό firmware για το GT-I9060 και θα ακολουθήσεις την εξής διαδικασία.

1)Μπαίνεις εδώ και κάνεις download: Firmware

2)Κατεβάζεις το Odin από εδώ.

3)Ανοίγεις το κινητό σε download mode πατώντας τα πλήκτρα Volume Down+Home+Power και μόλις δονήσει τα αφήνεις.

4)Συνδέεις το κινητό στο pc σου και το αφήνεις να κάνει εγκατάσταση τους drivers.

5)Κάνεις unzip το firmware που κατέβασες.

6)Ανοίγεις το odin και βλέπεις στο πρώτο κουτάκι αν γράφει Com:xx και είναι χρωματισμένο και στην επιλογή PDA ή ΑP δίνεις το μονοπάτι όπου έκανες unzip το firmware και πατάς το start.

7)Όταν τελειώσει η διαδικασία ανοίγει το κινητό από το 0 και θα είσαι εντάξει σίγουρα.

 

Μετά από αυτό θα χάσεις τα πάντα μέσα από το κινητό(όχι αυτά που είναι στην sd) και δεν θα είσαι root. Αν θέλεις να κάνεις πάλι root απέφυγε το update του supersu. Για οποιαδήποτε απορία-δυσκολία πες μας εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tasosuser. Θα μπεις στο sammobile.com ... Για οποιαδήποτε απορία-δυσκολία πες μας εδώ!

 

Φίλε Γιάννη σώθηκα. Συνιστώ τις οδηγίες σου σε όποιο φίλο έχει παρόμοιο πρόβλημα. Μάλιστα τώρα λέω να τολμήσω και για root. Η Rom Stock Touchwiz 4.4.4 Debloated που έχεις στην υπογραφή σου πως πάει; Αξίζει να τη βάλω; Ευχαριστώ πολύ και πάλι.:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη σώθηκα. Συνιστώ τις οδηγίες σου σε όποιο φίλο έχει παρόμοιο πρόβλημα. Μάλιστα τώρα λέω να τολμήσω και για root. Η Rom Stock Touchwiz 4.4.4 Debloated που έχεις στην υπογραφή σου πως πάει; Αξίζει να τη βάλω; Ευχαριστώ πολύ και πάλι.:)

 

Χαίρομαι που σε βοήθησαν οι οδηγίες μου! Αυτό που αναφέρεις για την υπογραφή μου είναι η stock rom που έχει η συσκευή καθώς για το GT-I9060I δεν έχει βγει κάποια custom rom ακόμα. Όσο για το GT-I9060 που είναι το δικό σου πρέπει να έχω δει μια ρομ στο xda 4.4.2 stock debloated αλλά δεν θυμάμαι καλά. Έχουμε διαφορετικές συσκευές δεν είναι ακριβώς οι ίδιες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα και καλος σας βρηκα

εχω το εξης πρωβλεμα και θελω την βοηθεια σας παρακαλω

 

εχω ενα samsung galaxy grand neo i9060 dual sim

ειναι root και δουλεβε κανονικα μεχρι που πεγα να του κανω restore απο το recovery

μαλον εκανα λαθος απο οτι καταλαβα μετα και εκανα restore απο λαθος buckup

μαλον ηταν απο αλλο κηνητο (huawei) το buckup και ηταν ξεχασμενο στην sd......

με αποτελεσμα να μην ολοκληροθει ποτε το restore.....

τορα ανοιγει μονο στο recovery οταν παο να το ανοιξω κανονικα δεν ανοιγει

διχνει το logo samsung galxy grand neo και μετα μαυρη οθονη

 

το πηγα στην samsung και μ ζιταει 100 euro για αλαγη πλακετας μ παν

καπια αλλη λιση δεν θπαρχει ρε παιδια? για δωστε τα φωτα σας

 

προσπαθησα με kies να κανω κατι αλα δεν το διαβαζει

οουτε το odin ουτε το pc το αναγνοριζει οποτε φανταζομαι αν μπωρω να κανω κατι μεσω sd card απο το recovery

ευχαρηστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Neo (Plus) (I9060, I9060I)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...