Jump to content

[S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Καλή χρόνια!Έχω μια απορία.Έχω κατεβάσει το battery doctor και οταν η μπαταρία φτάνει στο 49% λέει να το βάζω να φορτίζει.Είναι σωστό αυτό η θα χαλάσω την μπαταρία ποιο γρήγορα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.Καλή χρόνια!Έχω μια απορία.Έχω κατεβάσει το battery doctor και οταν η μπαταρία φτάνει στο 49% λέει να το βάζω να φορτίζει.Είναι σωστό αυτό η θα χαλάσω την μπαταρία ποιο γρήγορα?

Γνωμη μου δεν χρειαζονται τετοιες εφαρμογες ουτε καποιο πλανο φορτισης μπαταριας!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου δεν χρειαζονται τετοιες εφαρμογες ουτε καποιο πλανο φορτισης μπαταριας!

 

Ξέρεις πάνω κατω πόσο της % είναι καλά να βάζω το κινητό στην πρίζα?Έψαξα στο ίντερνετ και είδα διαφορά νούμερα και έτσι κατέληξα να κατεβάσω τέτοια εφαρμογή αλλά δεν με διαφωτησε....

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πάνω κατω πόσο της % είναι καλά να βάζω το κινητό στην πρίζα?Έψαξα στο ίντερνετ και είδα διαφορά νούμερα και έτσι κατέληξα να κατεβάσω τέτοια εφαρμογή αλλά δεν με διαφωτησε....

Σου ειπα ποιο πανω δεν υπαρχει καποιο πλανο γι αυτο

Ιδανικα στο 20 μεχρι 80 εκει

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται καμια εφαρμογη για τη μπαταρια...σε ειδοποιει το τηλεφωνο στο 15% (να φορτισεις) αστο και θα δεις,αλλα μην το αφηνεις να πεφτει κατω απο 10%...καντο ενα πληρη κυκλο ετσι 3 φορες και μετα φορτιζε οποτε θες (οχι οπως ειπα κατω απ το 10%) ετσι εκανα και γω και η μπατραρια ειναι μια χαρα...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κανείς που να βγάζει πάνω από 4 ώρες οθόνη? Το δικό μου με lollipop βγάζει το πολύ 4 και δέκα λεπτά μέχρι 10%μπαταρια που το αφήνω.

Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι πόσο έβγαζε με Kitkat.

Wifi σχεδόν συνέχεια ανοιχτό με 2 λογαριασμούς στο Gmail συγχρονισμό και φωτεινότητα στο αυτόματο στην μέση..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Υπάρχει κανείς που να βγάζει πάνω από 4 ώρες οθόνη? Το δικό μου με lollipop βγάζει το πολύ 4 και δέκα λεπτά μέχρι 10%μπαταρια που το αφήνω.

Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι πόσο έβγαζε με Kitkat.

Wifi σχεδόν συνέχεια ανοιχτό με 2 λογαριασμούς στο Gmail συγχρονισμό και φωτεινότητα στο αυτόματο στην μέση..

 

 

1 2 σελιδες πισω εχω screenshot με 6 ωρες με την 5

Link to comment
Share on other sites

1 2 σελιδες πισω εχω screenshot με 6 ωρες με την 5

 

Ουυααου! Ποια 5 έχεις? Εγώ την τελευταία Πολωνίας.. Θες να μας πεις με τι ρυθμίσεις τα καταφέρνεις?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εχω προσέξει ότι με την αυτοματη ρύθμιση φωτεινοτητας στην οθόνη (-5) η αυτονομία αυξανεται παρα πολύ σημαντικα σχεδον στο δυπλασιο ισως λογω του οτι χρησιμοποιω πολλες ωρες το wifi.( facebook , Youtube κλπ )

Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν εχω συνηθήσει την οθόνη να είναι πιο "σκοτεινή" :!:

 

Δεν εχω βαλει καμμιά λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας μπαταριας. :)

 

Ηθελα να ρωτησω αν επιλεξω και την εξοικονομηση ενεργειας (μιλω για την κανονικη και οχι το ultra) θα επηρεαστουν καποιες λειτουργιες και θα γίνει και ποιο αργο?

 

Εσεις ρε παιδια εχετε ενεργοποιημενες ταυτοχρονα την αυτοματη οθονη και την εξοικονομηση μπαταριας? :)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν επιλεξω και την εξοικονομηση ενεργειας (μιλω για την κανονικη και οχι το ultra) θα επηρεαστουν καποιες λειτουργιες και θα γίνει και ποιο αργο?

 

Εσεις ρε παιδια εχετε ενεργοποιημενες ταυτοχρονα την αυτοματη οθονη και την εξοικονομηση μπαταριας? :)

 

Η φωτεινότητα, γενικότερα η οθόνη και τα δεδομένα κινητής σε όλες τις συσκευές παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο στη κατανάλωση μπαταρίας.

Λογικό είναι όσο πιο χαμηλή η φωτεινότητα τόσο μεγαλύτερη η διαφορά στις ώρες οθόνης.

 

Τώρα όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας έχει να κάνει με τις λειτουργίες τις οποίες χρησιμοποιείς.

Ουσιαστικά ένα από αυτά που κάνει η συγκεκριμένη λειτουργία είναι να μειώνει τους χρονισμούς των επεξεργαστών ώστε να τρέχουν χαμηλά όσο χρειάζεται και να καταναλώνει λιγότερη ενέργεια.. αν πας να παίξεις κάποιο παιχνίδι ναι θα σου γίνει αισθητή η διαφορά, αν απλά στέλνεις μηνύματα/κλήσεις κλπ δεν θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά.

 

Επίσης δοκίμασε και λίγο χωρίς αυτόματη φωτεινότητα και ρύθμισε το εσύ να δεις πως θα σου πάει. Αυτόματο+ εξοικονόμηση νομίζω παραείναι σκοτεινά. :-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε και λίγο χωρίς αυτόματη φωτεινότητα και ρύθμισε το εσύ να δεις πως θα σου πάει. Αυτόματο+ εξοικονόμηση νομίζω παραείναι σκοτεινά. :-)

 

Έχεις δίκαιο αυτοματο + εξοικονομηση παραείναι σκοτεινά.

Οπότε θα το βάλω στην εξοικομόμηση και θα "ρήξω" λίγο τον φωτισμό :)

Link to comment
Share on other sites

Ουυααου! Ποια 5 έχεις? Εγώ την τελευταία Πολωνίας.. Θες να μας πεις με τι ρυθμίσεις τα καταφέρνεις?

Αυτο ηταν με την 2 πολωνιας

 

Τπτ σπουδαιο, η τοποθεσια στην εξ ενεργειας wifi ανοικτο, και σερφαρισμα fb κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν με την 2 πολωνιας

 

Τπτ σπουδαιο, η τοποθεσια στην εξ ενεργειας wifi ανοικτο, και σερφαρισμα fb κτλπ

 

Εγώ πριν καλά καλά δοκιμάσω την 2 Πολωνίας βγήκε η 3. Με την 3 έχεις τα ίδια αποτελέσματα? Την 2 την είχα περάσει με επαναφορά πριν και μετά με Odin,και την 3 ota.. Λες να έχει σημασία που πέρασα την 3 με αυτόν τον τρόπο?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν καλά καλά δοκιμάσω την 2 Πολωνίας βγήκε η 3. Με την 3 έχεις τα ίδια αποτελέσματα? Την 2 την είχα περάσει με επαναφορά πριν και μετά με Odin,και την 3 ota.. Λες να έχει σημασία που πέρασα την 3 με αυτόν τον τρόπο?

Εγω ολες με επαναφορα και odin

 

Νομιζω στα ιδια ειναι 2 + 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα εχει αισθητη διαφορα η μπαταρια με την 5

 

1 ωρα οθονη και ακομα στο 85

 

https://www.dropbox.com/s/13vr20sf3lrutng/Screenshot_2015-01-09-14-47-45.png?dl=0 χθες βράδυ πέρασα την 5.0 Ισπανίας και κοντεύουμε αυτά τα καλά νούμερα.

Τελικά πράγματι είναι πως θα κάτσει σε κάθε συσκευή. Με σχεδόν πάντα ανοιχτό wifi, κάνα 20λεπτο κλήσεις, 10 λεπτο με ενεργά δεδομένα, και την φωτεινότητα στο αυτόματο στην μέση..

Και μην ξεχάσω κάτι καθυστερήσεις στην σύνδεση wifi, και κάποιες φορές που δεν θυμοταν τον κωδικό, τώρα δεν υπάρχουν. Σύνδεση στο wifi σε περίπου δέκα δευτερόλεπτα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/13vr20sf3lrutng/Screenshot_2015-01-09-14-47-45.png?dl=0 χθες βράδυ πέρασα την 5.0 Ισπανίας και κοντεύουμε αυτά τα καλά νούμερα.

Τελικά πράγματι είναι πως θα κάτσει σε κάθε συσκευή. Με σχεδόν πάντα ανοιχτό wifi, κάνα 20λεπτο κλήσεις, 10 λεπτο με ενεργά δεδομένα, και την φωτεινότητα στο αυτόματο στην μέση..

Και μην ξεχάσω κάτι καθυστερήσεις στην σύνδεση wifi, και κάποιες φορές που δεν θυμοταν τον κωδικό, τώρα δεν υπάρχουν. Σύνδεση στο wifi σε περίπου δέκα δευτερόλεπτα.

Αν θες απαντα στο επισημο πως παει γενικα η συσκευη

 

Επισης ποση ραμ κραταει το συστημα!

Link to comment
Share on other sites

Συνδεση στο wi-fi 10 δευτερα?? ...με κιτ κατ ακομα με το που παταω το εικονιδιο συνδεσης κανει 2-3 δευτερολεπτα...
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Συνδεση στο wi-fi 10 δευτερα?? ...με κιτ κατ ακομα με το που παταω το εικονιδιο συνδεσης κανει 2-3 δευτερολεπτα...

 

Μέχρι να στρώσει η lollipop αυτά θα έχουμε. 8 δευτερόλεπτα χρονομετρημενο με το s4 της γυναίκας. . Μέτρησα και τον χρόνο που κάνει το s4 να συνδεθεί και μαντέψτε... 3 δευτερόλεπτα!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να στρώσει η lollipop αυτά θα έχουμε. 8 δευτερόλεπτα χρονομετρημενο με το s4 της γυναίκας. . Μέτρησα και τον χρόνο που κάνει το s4 να συνδεθεί και μαντέψτε... 3 δευτερόλεπτα!

Εμενα ρε παιδια σε 2 3 δευτερα μπαινει!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδια σε 2 3 δευτερα μπαινει!

 

Εσένα φίλε μου πως σου πάνε όλα τόσο καλά... Μέχρι που σκέφτομαι να σου το στείλω να το φλασαρεις. :lol: !

Η μπαταρια τελικά πάλι στης 4 ώρες οθόνη θα είναι αλλά με περισσότερο ποσοστό..

https://www.dropbox.com/s/qwzacti8um7ev7t/Screenshot_2015-01-10-14-59-47.png?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εσένα φίλε μου πως σου πάνε όλα τόσο καλά... Μέχρι που σκέφτομαι να σου το στείλω να το φλασαρεις. :lol: !

Η μπαταρια τελικά πάλι στης 4 ώρες οθόνη θα είναι αλλά με περισσότερο ποσοστό..

https://www.dropbox.com/s/qwzacti8um7ev7t/Screenshot_2015-01-10-14-59-47.png?dl=0

Τι να σου πω φιλε δεν ξερω!!

 

Αναφερα το θεμα με τη ραμ στο αλλο θεμα!

 

Εδω παλι με την 3 πολωνικη σημερα σχεδον 6.30 ωρες οθονη

 

(Fb, instagram, tapatalk, whatsapp και browsing) και καμια ωρα με δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε δεν ξερω!!

 

Αναφερα το θεμα με τη ραμ στο αλλο θεμα!

 

Εδω παλι με την 3 πολωνικη σημερα σχεδον 6.30 ωρες οθονη

 

(Fb, instagram, tapatalk, whatsapp και browsing) και καμια ωρα με δεδομενα

 

Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει σε εμάς δεν εξηγείται αλλιώς..

4 μισή ώρες με 6 μισή που βγάζεις εσύ είναι τεράστια διάφορα... Χώρια που καθυστερεί και πολύ το wifi όπως είπαμε και στο επίσημο θέμα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο πρόβλημα θα υπάρχει σε εμάς δεν εξηγείται αλλιώς..

4 μισή ώρες με 6 μισή που βγάζεις εσύ είναι τεράστια διάφορα... Χώρια που καθυστερεί και πολύ το wifi όπως είπαμε και στο επίσημο θέμα.

Επαναφ δεδ

Wipe cache κτλπ δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφ δεδ

Wipe cache κτλπ δοκιμασες?

 

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων έκανα πριν και μετά την εγκατάσταση αν εννοείς αυτό. Τώρα το wipe cache τι είναι πως γίνεται?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων έκανα πριν και μετά την εγκατάσταση αν εννοείς αυτό. Τώρα το wipe cache τι είναι πως γίνεται?

 

 

Χτυπα στο google

 

How to do wipe chache partition

 

Ευκολο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...