Jump to content

[S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτός ο χρόνος οθόνης με κυρίως σερφαρισμα με WiFi, χωρίς βιντεακια με 2 δεκαλεπτες κλήσεις είναι καλός?https://www.dropbox.com/s/0eo02srftunr4sc/Screenshot_2014-11-04-15-33-23.png?dl=0
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρα ειναι. Τοσο βγαζω και εγω, στο περιπου. Ίσως με λιγο περισσότερο χρονο ομιλίας. 30 - 45 λεπτα max. Υποψιν, ομως, οτι εκει που συνηθως κινούμαι εχω full σήμα!

 

EDIT: Με 3g ομως, ετσι? Αν βαλεις 2g ειναι πολυ καλυτερα, ειδικά αν προκειται να μιλήσεις πολύ! Ετσι μπορει και να διπλασιάσεις την ομιλια, χωρις να χάσεις ιδιαίτερα απο χρονο οθόνης.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , επειδή πλέον έχει καταντήσει γελίο να έχω S5 και η μπαταρία να μου κρατάει μόνο 8 ώρες με μέτρια χρήση , είμαι σε αναζήτηση κάποιας λύσης .. Σκέφτομαι λοιπόν ή αυτό http://www.ebay.com/itm/7000mAh-Extended-Backup-Battery-Back-Cover-for-Samsung-Galaxy-S5-S-V-i9600-/251544115033?pt=AU_MobilePhoneAccessories&var=&hash=item3a91329759 ή να πάρω 2 έξτρα μπαταρίες μαζί με φορτιστές http://www.ebay.com/itm/S062-2x-Gold-Battery-Handy-Desktop-or-USB-Charger-For-Samsung-Galaxy-S5-SM-G900F-/181391217930?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2a3bc2550a ή κάποιο Powerbank ... Ποιά η γνώμη σας ? το καλύτερο για μένα θα ήταν η πρώτη λύση αλλα έχω ακούσει πως μπορεί να καούν τα κυκλώματα του κινητού ...

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τόσο???

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τόσο???

48% με σχεδόν 3 ώρες οθόνης και 30 ώρες ανοιχτό κινητό δεν νομίζω να είναι άσχημα ;) και 1 ώρα και 45 λεπτά κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη 2 ώρες και 52 λεπτά.

 

Αρχίζω και πιστεύω πως το δικό μου κινητό έχει πρόβλημα ...

Έχεις μια μέρα περισσότερη αυτονομία και περισσότερη μπαταρία !!!

Λέτε να φταίει που από την πρώτη στιγμή το φορτίζω με USB 3 ?

Σήμερα παρατήρησα πως με χρήση 5-10 λεπτών ( Facebook , όχι κανένα βαρύ παιχνίδι) ζεσταίνετε η δεξιά πίσω μεριά του κινητού και η μπαταρία φτάνει κοντά 42 βαθμούς ...

EDIT : Οθόνη μόνο 1 ώρα και 26 λεπτά ...

http://i.imgur.com/aFIgFwJ.png

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την σειρα στις καταναλώσεις να δει κάποιος στα δυο print screen, βλεπει πρόβλημα. Αυτά που στο πρωτο print ειναι 3ο και 5ο, στο δεύτερο ειναι 1ο και 3ο. Και πιστευω οτι ευκολα θα ηταν 1ο και 2ο με λιγότερο sot. Και το τέταρτο του πρώτου print, στο δευτερο print ειναι άφαντο! Κατι ροκανιζει την μπαταρία.

 

Μπορείς να βάλεις το cpu-z και να παρακολουθησεις για λιγο τι γινεται με τους πυρήνες, ποσοι δουλευουν ταυτόχρονα και σε τι συχνότητες;

Παντως κατι σου τρωει την μπαταρία, οταν δεν κανεις κατι.

 

EDIT: Μήπως θα ηταν καλη ιδέα να το δουλέψεις 1 μερα σε safe mode και να δεις πως θα πάει?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο την σειρα στις καταναλώσεις να δει κάποιος στα δυο print screen, βλεπει πρόβλημα. Αυτά που στο πρωτο print ειναι 3ο και 5ο, στο δεύτερο ειναι 1ο και 3ο. Και πιστευω οτι ευκολα θα ηταν 1ο και 2ο με λιγότερο sot. Και το τέταρτο του πρώτου print, στο δευτερο print ειναι άφαντο! Κατι ροκανιζει την μπαταρία.

 

Μπορείς να βάλεις το cpu-z και να παρακολουθησεις για λιγο τι γινεται με τους πυρήνες, ποσοι δουλευουν ταυτόχρονα και σε τι συχνότητες;

Παντως κατι σου τρωει την μπαταρία, οταν δεν κανεις κατι.

 

EDIT: Μήπως θα ηταν καλη ιδέα να το δουλέψεις 1 μερα σε safe mode και να δεις πως θα πάει?

 

Safe Mode πως μπαίνει το κινητό ?

Εχω την εφαρμογή System Monitor και αναφέρει

58% Deep Sleep , 13% 300MHz , 9% 2500MHz , 7% 1200MHz , 3% 1500MHz , 2% 1800MHz

Είναι υπαιτιότητα δικιά μου η τόση κατανάλωση μπαταρίας ( Παράδειγμα ποτέ δεν το αφήνω να κάνει υπερφόρτιση , το USB 3 καλώδιο κ.τ.λ) αν ήταν κάποια εφαρμογή γιατί δεν τη γράφει εκει που έχει τις πληροφορίες τις μπαταρίας ?

Αν θέλεις , μιας και βλέπω πως είσαι γνώστης του θέματος , στείλε μου κάπως ενα Mail ή Facebook για να επικοινωνούμε λίγο ποιό άμεσα μπας και λύσω το πρόβλημά μου ...

EDIT: έβαλα την εφαρμογή που μου είπες και βλέπω το κινητό σε κατάσταση ηρεμίας και λέει CPU Load 25-35 % Και μόλις κάνω το οτιδήποτε πάει 100%

Edited by SkenaDena

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κανείς κάποια αξιόπιστη μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας;

Πχ της Anker ή την official extended battery της Samsung με τα 3500 mah;

Εντυπώσεις;

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , είμαι τώρα με Safemode μετα από 13 ώρες στο 62% και με λειτουργία οθόνης 1 ώρα και 30 λεπτά ...

Άρα κάποια εφαρμογή μου τρώει τη μπαταρία , τί μπορώ να κάνω ? πως θα βρω ποια εφαρμογή έχει πρόβλημα ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , είμαι τώρα με Safemode μετα από 13 ώρες στο 62% και με λειτουργία οθόνης 1 ώρα και 30 λεπτά ...

Άρα κάποια εφαρμογή μου τρώει τη μπαταρία , τί μπορώ να κάνω ? πως θα βρω ποια εφαρμογή έχει πρόβλημα ?

 

Ξεκινώντας να τις απεγκαθιστάς μία μία (εννοείται τις "ύποπτες" πρώτα).. Ή επαναφορά εργοστασιακών και καθάρισες..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώντας να τις απεγκαθιστάς μία μία (εννοείται τις "ύποπτες" πρώτα).. Ή επαναφορά εργοστασιακών και καθάρισες..

 

Κάπου δεν θα έπρεπε να λέει ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές ? υποπτες ποιοες είναι ? κατι Clean Master & DU Booster και κατι τετοια ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Κάπου δεν θα έπρεπε να λέει ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές ? υποπτες ποιοες είναι ? κατι Clean Master & DU Booster και κατι τετοια ?

 

Γι' αρχη, όλα αυτα τα "κάτι τέτοια", ξήλωσέ τα. Ουτως ή αλλως δεν προσφερουν τίποτα περισσότερο απο το να καταναλωνουν μπαταρία. Επίσης ξήλωσε και τιποτα antivirus αν εχεις βαλει. Σου ειναι παντελως άχρηστα αν δεν βαζεις εφαρμογές απο "περιεργα"μέρη.

 

Δες τι θα σου πει η μπαταρία και αν συνεχιζει τα ιδια, συνέχισε να δηλώνεις οτι δεν σου ειναι απολυτα απαραίτητο. Ταυτοχρονα θα πρεπει να τσεκάρεις την μπαταρια σου. Ειναι αρκετα επίπονο.

 

Εγω προσωπικα θα του τράβαγα ενα factory reset και θα εβαζα αρχικά μονον τις εφαρμογές που δεν θα μπορουσα να κανω χωρις αυτές.

Στην συνεχεια θα προχωρούσα με μικρα βήματα, βάζοντας πάλι ελάχιστες και θα τσεκαρα την μπαταρία. Και παει λεγοντας, εως ότου εντοπίσεις τον/τους υπαίτιους!

 

Το factory reset στο προτείνουμε γιατι μπορει να εχει φαει τετοιο σκαλωμα ο κερνελ, που μπορει να εχεις βγαλεις τους υπαίτιους αλλά το προβλημα να συνεχίζεται. Οποτε δεν θα βγαλεις άκρη.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά αυτοί οι χρόνοι είναι φυσιολογικοι, με καθόλου χρήση wifi, μόνο δεδομένα 4g (δεν ξέρω αν έχει σημασία), αρκετό σερφαρισμα και Facebook, 4-5 βιντεακια του λεπτού στο YouTube και 2 κλήσεις 2λεπτες. Το σαββατοκύριακο με το δωρεάν ίντερνετ από την cosmote δεν προλαβαίνω να το φορτιζω. Καλό γρήγορο δεν με νευριαζει με κολλήματα αλλά 2 φορές την μέρα τουλάχιστον μπορεί και 3 να το φορτίσω. Το "λιώνω" και θα ήθελα να ξέρω αν είναι λογικοι αυτοί οι χρόνοι. https://www.dropbox.com/s/t6to0k975eydo3v/Screenshot_2014-11-23-16-08-28.png?dl=0 https://www.dropbox.com/s/0gv3atf8ev0noqz/Screenshot_2014-11-23-16-07-57.png?dl=0
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, με αυτο το 4g σήμα (2 γραμμές), δεν θα το δουλευα. Θα το γυρναγα σε 3g.

Θα ειχα πολύ καλύτερη μπαταρία.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, με αυτο το 4g σήμα (2 γραμμές), δεν θα το δουλευα. Θα το γυρναγα σε 3g.

Θα ειχα πολύ καλύτερη μπαταρία.

 

Μου συνέβη και μένα. Έκλεισα το 4g και η μπαταρία απλά δεν πέφτει

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη και μένα. Έκλεισα το 4g και η μπαταρία απλά δεν πέφτει

 

Ευχαριστω πολύ παιδιά..

Θα το δοκιμάσω και εγώ.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

 

Ειναι νορμαλ η αδρανεια συσκευης τοσο?

 

Επισης το συστημα android δεν ειναι ψηλα?

 

Θενκς

 

Ολα οκ φαίνονται. Δειξε μας και ωρες οθονης.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ φαίνονται. Δειξε μας και ωρες οθονης.

Θενκς φιλε

 

τις εχασα τις ωρες αν θυμαμαι καλα ητανε γυρω στις 3 1/2 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Θενκς φιλε

 

τις εχασα τις ωρες αν θυμαμαι καλα ητανε γυρω στις 3 1/2 ωρες

 

τοτε φιλε εισαι μια χαρα.:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/oEd68Zh.png

http://i.imgur.com/d2YmfQR.png

 

Για πείτε μου , πως σας φαίνονται αυτοί οι χρόνοι ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...