Jump to content

[S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας πολλές εφαρμογές στο κινητό , με φωτεινότητα στο αυτόματο και ανοιχτό το WiFi 3-4 ώρες περίπου (δεν ξέρω για ποιο λόγο στις εικόνες φαίνεται μόνιμα ανοιχτό) , η αυτονομία της συσκευής δεν ξεπερνάει τις 8,5 ώρες αναμονής και τις μιάμιση - δύο ώρες χρήση .. Κάποιος μου είπε πως φταίει το οτι το φορτίζω με USB 3 και κάνει γρήγορη και όχι πλήρης φόρτιση. Συμβαίνει και σε εσάς ? ξερετε το γιατί ?

 

http://i.imgur.com/vDal3Od.png

http://i.imgur.com/Qg3iLiK.png

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω παλι, νομιζω οτι εχεις θεμα. Βλεπω πανω-πανω συστημα android και camera daemon. Ειδικα για το τελευταιο, σιγουρα υπαρχει προβλημα και ισως οχι ενα μόνο!

Σου μασουλανε χαλαρα την μπαταρια, γι' αυτο κα εχεις τοσο χαμιλους χρόνους.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι, νομιζω οτι εχεις θεμα. Βλεπω πανω-πανω συστημα android και camera daemon. Ειδικα για το τελευταιο, σιγουρα υπαρχει προβλημα και ισως οχι ενα μόνο!

Σου μασουλανε χαλαρα την μπαταρια, γι' αυτο κα εχεις τοσο χαμιλους χρόνους.

 

Και τί μπορώ να κάνω ? πως βγαίνουν αυτά ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Για το camera daemon εχουν γραφτεί πολλα. Και στο myphone. Κάνε ενα search, σιγουρα θα βρεις. Επίσης ψαξε και με γουγλη, στάνταρ ειναι διαδεδομενο "προβλημα".

Τωρα για τα 2 android, πιστευω οτι το ενα θα φύγει μαζι με την καμερα. Το δευτερο θέλει να δεις τι ειναι αυτο που σου κρατει ξυπνια την cpu. Εχει πολλα προγραμματα στο store. Αλλα θελουν ρουτ, αλλα οχι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω λύση στο πρόβλημα ... στο Google λέει πως μόνο με αναβάθμιση στρώνει ... αν ξέρει κανείς πως θα το διορθώσω ας με βοηθήσει ...

@Fanatikos Εσύ αν επιτρέπετε ποιο πρόγραμμα έχεις για να βλέπειις τη CPU ? εγω δεν είμαι root ...

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω λύση στο πρόβλημα ... στο Google λέει πως μόνο με αναβάθμιση στρώνει ... αν ξέρει κανείς πως θα το διορθώσω ας με βοηθήσει ...

@Fanatikos Εσύ αν επιτρέπετε ποιο πρόγραμμα έχεις για να βλέπειις τη CPU ? εγω δεν είμαι root ...

 

Χρησιμοποιω το wakelock detector αλλα ειμαι root.

 

Τωρα για το θεμα του camera daemon, πολλοι το συνδέουν σε interaction εφαρμογων τυπου skype/hangouts κλπ, με την native εφαρμογη της κάμερας. Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο, δεν ειμαι προγραμματιστής και δεν ξερω πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.

Σιγουρα ομως μιλαμε για καραμπινατο bug που δεν καταλαβαίνω γιατι δεν βγαζουν αμεσα ενα patch και να το λήξουν.

 

PS: Επεσα πανω σ' αυτό!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bettertomorrowapps.camerablockfree

 

Ριξε του μια ματια. Εχει και trial period. Κάποιοι ισχυρίζονται οτι βοήθησε πολύ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το camera daemon εφυγε οταν απεγκατασησα το instagram και το DU battery saver.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, πήρα το s5 τέλη Αυγούστου κα τώρα μου βγάζει πρόβλημα η μπαταρία όπως και με το 4 μου το είχε κάνει αυτό. Τότε με το 4αρι ήταν διαδεδομένο πρόβλημα, τώρα το έχει κάποιος άλλος ή το συνάντησα μόνο εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Σου εχει φουσκώσει δηλαδη;

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όχι γράψτε λάθος, απλά είχα την αίσθηση ότι σήμερα τελείωσε υπερβολικά, πολύ γρήγορα, η μπαταρία(δηλαδή από το πρωί μέχρι το μεσημέρι σήμερα) αλλά τώρα βλέπω πως πάει κανονικά... Τεσπα θα ξαναγράψω αύριο για πιο σίγουρα... Η μπαταρία πάντως δεν έχει φουσκώσει.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και να ειχε γινει κατι τέτοιο, η μεμονωμένη αστοχία υλικού μεσα στο προγραμμα είναι.

Παντως καμιά φορα, η χρηση που του καναμε εκεινη τη μερα ειναι τέτοια, που μπορει να μας ξεγελάσει και να νομιζουμε οτι τελείωσε πολυ γρηγορα η μπαταρία. Ρίχνοντας ομως μια ματια στα στατιστικά "ερχομαστε στα ισα μας".

Κατι ανάλογο ειχα δει και εγώ αλλα οταν κοιταξα στην χρήση, ειδα οτι ειχα μιλησει εκεινη την μέρα σχεδόν 4 ώρες στο κινητό. Μετα πως να μην φτασει στο 10% το βράδυ.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πήρα το κινητό πρίν από 15 μέρες και η μπαταρία με έχει εντυπωσιασει,κρατάει χωρίς ιδιαίτερη χρήση 3μέρες άνετα και με παιχνίδια κ.τ.λ 2 μέρες χωρίς υπερβολή μιλάω...........:p
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η μπαταρία δεν μου κράτησε ούτε 4-5 ώρες .. αφου να φανταστείτε είμαι με 3 πληρες φορτήσεις ... Κάτι πρέπει να παίζει με τις εφαρμογές μου ( εχω υπερβολικά πολλές) ... Το Bug με την κάμερα έφυγε μόλις έβγαλα το Instagram ...

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπερβολικά πολλες; Ποσες δηλαδη;

Παντως αριθμιτικα και μόνον δεν δημιουργείται προβλημα. Αν υπαρχουν ομως ασυμβατότητες και κακογραμμενες προβληματικες εφαρμογές, τοτε ειναι πολυ πιθανόν.

 

Η μπαταρια ή το τηλεφωνο σου, ζεστενεται καθόλου;

 

Κοιτα αν δεν μπορεσεις να βγάλεις ακρη με τις τόσες πολλές εφαρμογές που λες οτι έχεις, η μονη λυση ειναι το factory reset.

Μετα το παρακολουθείς πως τα πάει αρχικα εντελως καθαρο και στην συνεχεια σταδιακά και μεθοδικά τσεκαρεις τις εφαρμογές τι κανουν.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπερβολικά πολλες; Ποσες δηλαδη;

Παντως αριθμιτικα και μόνον δεν δημιουργείται προβλημα. Αν υπαρχουν ομως ασυμβατότητες και κακογραμμενες προβληματικες εφαρμογές, τοτε ειναι πολυ πιθανόν.

 

Η μπαταρια ή το τηλεφωνο σου, ζεστενεται καθόλου;

 

Κοιτα αν δεν μπορεσεις να βγάλεις ακρη με τις τόσες πολλές εφαρμογές που λες οτι έχεις, η μονη λυση ειναι το factory reset.

Μετα το παρακολουθείς πως τα πάει αρχικα εντελως καθαρο και στην συνεχεια σταδιακά και μεθοδικά τσεκαρεις τις εφαρμογές τι κανουν.

Λοιπόν , έχω 134 εφαρμογές ... το κινητό αυτη τη στιγμή έχει περίπου απο 29 - 32 βαθμούς κελσίου .. Άνετα πάει στους 37-39 με λίγη χρήση και με υπερβολική έχει φτάσει και 45-47

Το Reset θα ήθελα να το αποφύγω λόγω του ότι θα είναι πολύ χρονοβόρο να ''ξαναστήσω'' απο την αρχή το κινητό

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , έχω 134 εφαρμογές ... το κινητό αυτη τη στιγμή έχει περίπου απο 29 - 32 βαθμούς κελσίου .. Άνετα πάει στους 37-39 με λίγη χρήση και με υπερβολική έχει φτάσει και 45-47

Το Reset θα ήθελα να το αποφύγω λόγω του ότι θα είναι πολύ χρονοβόρο να ''ξαναστήσω'' απο την αρχή το κινητό

 

47 βαθμοί πίστεψε με δεν είναι μεγάλη θερμοκρασία... Δοκίμασε να καθαρίσεις την προσωρινή μνήμη (cache) από το κινητό σου ή να σβήσεις τις τελευταίες εφαρμογές που κατέβασες με την ελπίδα ότι θα στρώσει.. Τα wakelocks που έχει η συσκευή δεν προδίδουν ποια εφαρμογή στο προκαλεί όλο αυτό; Επίσης αν κατεβάσεις το cpu spy σου λέει οτι το κινητό σου μπαίνει σε deep sleep ή όχι;

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι 134 εφαρμογες ειναι απλα τίποτα! Παρα πολλοι φιλοι εδω εχουν πολυ περισσότερες!

Ομως δεν μπορει να αδειαζει την μπαταρια σε 4-5 ωρες και να μην ζεσταίνεται! Δεν γινεται δηλαδη! Μηπως η μπαταρια του ειναι βλαμμένη?

Εκτος οι ωρες που λες ειναι ώρες οθονης, δηλαδή συνεχους χρήσης. Εκει δεν ειναι κακος χρονος οι 4-5 ωρες. Ουτε καλός αλλα ουτε και κακος.

 

Και για ποια wakelocks της συσκευης συζητάμε? Εχασα κάτι?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

47 βαθμοί πίστεψε με δεν είναι μεγάλη θερμοκρασία... Δοκίμασε να καθαρίσεις την προσωρινή μνήμη (cache) από το κινητό σου ή να σβήσεις τις τελευταίες εφαρμογές που κατέβασες με την ελπίδα ότι θα στρώσει.. Τα wakelocks που έχει η συσκευή δεν προδίδουν ποια εφαρμογή στο προκαλεί όλο αυτό; Επίσης αν κατεβάσεις το cpu spy σου λέει οτι το κινητό σου μπαίνει σε deep sleep ή όχι;

 

Στις 4 ώρες πλήρους κατανάλωσεις έχει 0 Deep Sleep η μπαταρία ... Αμα το αφήσω το βράδυ μπορεί να γράψει 2 ώρες ... τα wakelocks τί είναι ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα χρονομετρησα την φόρτιση με τον φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί και καλώδιο usb 3.0 γνήσιο αγορασμένο από τα public. Από το 10% έως 100 % σε μια ώρα και 40 λεπτά. Ανοιχτό το τηλέφωνο με κλειστά δεδομένα και κλειστό wifi. Έχει υπόψιν του κανείς πόση ώρα κάνει με καλώδιο usb 2.0? Έχει διαφορά η μία τρύπα στο νερό με usb 3? Από τότε που το πήρα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με το "δικό του" καλώδιο για αυτό ρωτάω..
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα χρονομετρησα την φόρτιση με τον φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί και καλώδιο usb 3.0 γνήσιο αγορασμένο από τα public. Από το 10% έως 100 % σε μια ώρα και 40 λεπτά. Ανοιχτό το τηλέφωνο με κλειστά δεδομένα και κλειστό wifi. Έχει υπόψιν του κανείς πόση ώρα κάνει με καλώδιο usb 2.0? Έχει διαφορά η μία τρύπα στο νερό με usb 3? Από τότε που το πήρα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ με το "δικό του" καλώδιο για αυτό ρωτάω..

Όχι τόσο κάνει και με usb2

Link to comment
Share on other sites

Όχι τόσο κάνει και με usb2

 

Τζάμπα το 20αρικο λοιπόν.. Βιαστικα κιόλας και το πήρα αμέσως κάτι παραπάνω θα προσφέρει σκέφτηκα αλλά........

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Θς βοηθήσει μόνο στη μεταφορά δεδομένων από και προς τον υπολογιστή με την προϋπόθεση ότι και η θύρα usb του υπολογιστή είναι usb 3.0. Κάποιες συσκευές είχαν usb 3 καλώδιο. Αλλά αν έπαιρνες τον ασύρματο φορτιστή θα ήθελες άλλο καλώδιο. Οπότε τώρα το δίνουν κατευθείαν με usb 2.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω προσφερει στην ταχυτητα μεταφορας αρχειον απο κινητο προς υπολογιστη και το αντιθετο το εχω και εγω αλλα δεν το δουλευω.
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα το 20αρικο λοιπόν.. Βιαστικα κιόλας και το πήρα αμέσως κάτι παραπάνω θα προσφέρει σκέφτηκα αλλά........

 

Με usb 3 θα έχεις πιο γρήγορη μεταφορά δεδομένων και πιο γρήγορη φόρτιση αν το συνδέσεις σε κάποια θύρα usb 3 στο PC.

 

ΑΛΛΑ

 

Σκέψου οτι με καλώδιο usb 2 σε pc φορτίζεις με περίπου 500mA (τόσο δίνει η θύρα του pc) άρα 2800mAh η μπαταρία / 500mA την ώρα = 5.6 ώρες για να φορτίσει. με καλώδιο usb 3 σε θύρα usb 3 στο pc φορτίζεις με περίπου 900mA άρα 3.11 ώρες να φορτίσει.

 

Ο φορτιστής τοίχου είναι 2A και δεν έχει σημασία αν είναι usb 3 ή usb 2 το καλώδιο, ίδιο ρεύμα περνάει. Οπότε με τέτοια τάση φορτίζει σε (μάντεψε) 1.4 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Με usb 3 θα έχεις πιο γρήγορη μεταφορά δεδομένων και πιο γρήγορη φόρτιση αν το συνδέσεις σε κάποια θύρα usb 3 στο PC.

 

ΑΛΛΑ

 

Σκέψου οτι με καλώδιο usb 2 σε pc φορτίζεις με περίπου 500mA (τόσο δίνει η θύρα του pc) άρα 2800mAh η μπαταρία / 500mA την ώρα = 5.6 ώρες για να φορτίσει. με καλώδιο usb 3 σε θύρα usb 3 στο pc φορτίζεις με περίπου 900mA άρα 3.11 ώρες να φορτίσει.

 

Ο φορτιστής τοίχου είναι 2A και δεν έχει σημασία αν είναι usb 3 ή usb 2 το καλώδιο, ίδιο ρεύμα περνάει. Οπότε με τέτοια τάση φορτίζει σε (μάντεψε) 1.4 ώρες!

 

Πολύ καλή ανάλυση!

Σε ευχαριστώ..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...