Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βάλει κάποιος το tempered glass της Nilkin?

Μου ήρθε χτες και το πέρασε όπως είδα σε βίντεο και βάσει οδηγιών,έκατσε τέλεια,αλλά παρατηρώ όταν είναι σβηστή η οθόνη μια θολούρα σαν να έχει κρατήσει υγρασία.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

 

Πότε το έβαλες? Συνήθως η θολούρα φεύγει μετά από λίγες ώρες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πότε το έβαλες? Συνήθως η θολούρα φεύγει μετά από λίγες ώρες

 

Χθες το πρωί το έβαλα αλλά παραμένει.

Κι όχι τίποτε άλλο,είναι της γυναίκας μου και μου γκρινιάζει που της πήρα το καλύτερο και είναι...θολό :wacko:

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να το βγάλω και να το ξανά βάλω,μήπως γίνει τίποτα.

Edited by antonis_kiriazis
Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί το έβαλα αλλά παραμένει.

Κι όχι τίποτε άλλο,είναι της γυναίκας μου και μου γκρινιάζει που της πήρα το καλύτερο και είναι...θολό :wacko:

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να το βγάλω και να το ξανά βάλω,μήπως γίνει τίποτα.

Περίμενε κανά 2 ημέρες ακόμα και λογικά θα φύγει η υγρασία. Εγώ πήρα ένα με 3 ευρώ από aliexpress και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν φεύγει προσπάθησε να το ανασηκωσεις προσεκτικά λίγο και άστο να ξαναβεντουζαρει

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φεύγει προσπάθησε να το ανασηκωσεις προσεκτικά λίγο και άστο να ξαναβεντουζαρει

 

αν για καποιο λογο δεν το θελουμε βγαινει αυτο ? αφηνει τιποτα πανω στην οθονη ?

Link to comment
Share on other sites

αν για καποιο λογο δεν το θελουμε βγαινει αυτο ? αφηνει τιποτα πανω στην οθονη ?

 

Ναι βγαίνει.. Όχι δεν αφήνει τπτ δεν έχει κόλλα..

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται έχω βρει αυτό το βιντεακι στο YouTube με οδηγίες εγκατάστασης cm11 R5 με KitKat 4.4.4!!!

CyanogenMod 11 for the Redmi 1S - How to Flash / …:

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάποιος το tempered glass της Nilkin?

Μου ήρθε χτες και το πέρασε όπως είδα σε βίντεο και βάσει οδηγιών,έκατσε τέλεια,αλλά παρατηρώ όταν είναι σβηστή η οθόνη μια θολούρα σαν να έχει κρατήσει υγρασία.

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο;

Κάτι δεν σου πήγε καλά.Αγόρασα από τον ίδιο τύπο (από το site της Nillkin είναι γνήσια) και δεν είχα πρόβλημα με θολούρα ή κάτι άλλο.Προσπάθησε να επανατοποθετήσεις το glass αφού καθαρίσεις την οθόνη του τηλεφώνου σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια.Ψάχνοντας για διόρθωση του proximity sensor,cm11,και αφού άκρη δεν έβγαλαν,γύρισα στην ελληνική gtv 4.11.Κάποια ψιλοπροβληματακια έχω ,όχι κάτιτο ιιδιαίτερο,λίγο σπαστικα.Το πρόβλημα του proximity sensor εξαφανίστηκε,με την gtv,αλλά μου είχαν παραμείνει δυο θεματακια με τις εφαρμογές yahoo κ facebook.Στην πρωτη κολλαγε για 2-3 λεπτα,δηλαδή κλικαρα 4-5 mail για να τα σβήσω,παταγα τον κάδο,κ δεν έκανεττίποτα.Στην συνέχεια πηγαινα αρχική οθόνη,και μετα απο 1 λεπτο μου έγραφε(ενω ήμουν στην αρχικη ) τα μνμ διαγράφηκαν.Στο δε facebook καποιες φορες,κ όποτε του ερχότανεέκανε ενημέρωσηοποτε δεν ηθελε,όχι.Μου πρότεινε κάποιο παιδι απο εδώ να σβήσω το cache στις εεφαρμογές. Το εκανα,τα ιίδια.

Πήρα λοιπον την απόφαση κ πέρασα twrp 2.8 κ τα πραγματα καλυτέρεψαν κατα πολύ..Τα κανει αακόμα τα παραπανω αλλά πολύπιο σπάνια.Αυτό που μου κανει τελευταια είναι οτι μου βγάζει να συνδεθω σε ενα δίκτυο της hol άσχετα με το οτι δεν υπάρχει.Αυτό ξεκίνησε πριν απο κκαμμία 20αρια μέρες που είχα παει στο σπίτι του κουμπάρου μου κ είχα όντως συνδεθεί

Οποτε μμάλλον αυτό που χρειάζομαι είναι να κκαθαρισω τελείως το κινητό μου.Μάλλον το swipe που κάνω απο twrp σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν τα καθαρίζει ολα. (Wipe cache_davlink κ κάτι άλλο).

Πως μπορω να τα σβήσω ολα παντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Τα pdf αρχεία με τι πρόγραμμα τα ανοίγετε δε παιδιά γιατί με το documents to go και adobe Reader δεν τα ανοίγει;
Link to comment
Share on other sites

Τα pdf αρχεία με τι πρόγραμμα τα ανοίγετε δε παιδιά γιατί με το documents to go και adobe Reader δεν τα ανοίγει;

θα έπρεπε να ανοίγουν κανονικά με τα παραπάνω,μήπως έχουν πρόβλημα.

εγώ θα σου σύστηνα το :

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.wps.moffice_eng

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.έχω το εξης προβλημα .έχω το κιν γύρω στις 2 βδομάδες.χθες το έβαλα να φορτισει κ δεν φορτιζε.το συνδεσα στον υπολογιστη κ μετα απο 5 λεπτα συνδέθηκε κ αρχισε να φορτίζει.όλα αυτά αφού ηταν ηδη ανοικτό(10%μπαταρια).το βράδυ το έβαλα να φορτισει,έκανε για λίγο κ μετα παλι σταμάτησε.δοκιμασα αρκετούς φορτιστες κ καλώδια(lg,sony,thl,cubot).το δοκιμασα σε αμάξι χωρίς επιτυχία.κάποια στιγμή ζεσταθηκε στο σημείο της θύρας.τώρα αυτή τη στιγμη το έβαλα να φορτισει κ φορτίζει κανονικά.να πω οτι το μπρικαρα δυο φορες κ το επανέφεραν επιτυχώς με το post του snoof(πολύ σημαντική ανάρτηση)έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;φοβάμαι μηπως είναι θέμα πλακέτας.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Το κινητο έχει gps? Αν οχι, προτεινετε καμια εφαρμογη απ το store? Ευχαριστω.

 

Έχει ναι, βάλε αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είχα εδώ και καιρό την ιδέα ότι το 1S έχει γυαλί AGS Dragontrail. Με αφορμή γρατζουνιά στο δικό μου, έψαξα λίγο παραπάνω να δω τι γίνεται και βρήκα αναφορές ότι τέτοιο γυαλί είχε μάλλον το προηγούμενο μοντέλο με τον MTK επεξεργαστή.

 

Τελικά τι ισχύει; Έχει κάποιου είδους προστασία το Redmi 1S; Αν ναι, κάποια links που το επιβεβαιώνουν;

Link to comment
Share on other sites

το twrp δεν εχει καταφερει να μου περασει σωστα καμια rom.

μπορω να κανω install το cwm μεσα απο το twrp;

το βαζω στο internal sdcard και απλα το φλασαρω απο το twrp;

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στην αγγλοκινεζικη λογικα θα εχει παλια ρομ ετσι ? αν δεν την αλλαξω θα εχω προβλημα στην λειτουργια του κινητου ?

γενικα στην αρχη πρεπει να κανω κατι η μπορω να το δουλεψω ετσι ??

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πήρες με αγγλοκινέζικη μπορεί να σου έχουν μέσα την τελευταία. Με το καλό να έρθει πρώτα και μετά βλέπεις. Το μόνο που έχεις να κάνεις για αρχή είναι να απολαύσεις το κινητό σου. Δουλεύει κανονικά. Το πειράζεις αν και εφόσον χρειαστεί. :)
.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Άμα αγοράσω έναν αντάπτορα Ethernet σε USB σαν και αυτόν http://www.ebay.com/itm/New-USB-A-Female-to-Ethernet-RJ45-Adapter-Connector-/140559443383?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item20b9fee5b7 μπορώ να τον συνδέσω με το κινητό και να έχω ενσύρματο ίντερνετ?

 

Θα το αναγνωρίζει αρκεί το κινητό να υποστηρίζει OTG? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο αντάπτορας κάνει το αντίθετο από αυτό που θες εσύ. Για να γίνει αυτό που θες εσύ θα χρειάζεται και κάποιο πρόγραμμα, drivers ίσως ώστε να μεταφέρει την σύνδεση δεδομένων στο USB.

 

Aυτό που θες μπορεί να επιτευχθεί με ένα απλό reapeter που να έχει και LAN port. Bρίσκεις με καμιά εικοσαριά ευρώ στο ebay.

Θα πρέπει να δουλεύεις το κινητό σου σε hot spot mode και με το reapeter να την μοιράζεις μέσω LAN.

Με αυτό τον τρόπο έχεις και ελευθερία κινήσεων κάτι που βοηθάει για παράδειγμα να βρεις καλύτερο σήμα αν εκεί που είναι ο υπολογιστής δεν πιάνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...