Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα εκανα τη .......κια και φυσηξα το τηλέφωνο. Πλέον το μικρόφωνο μου κανει νερά. Ξέρει κανείς αν θα επανέλθει η τι άλλο μπορω να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα εκανα τη .......κια και φυσηξα το τηλέφωνο. Πλέον το μικρόφωνο μου κανει νερά. Ξέρει κανείς αν θα επανέλθει η τι άλλο μπορω να κάνω;

 

Καλημέρα, κακώς το φυσηξες με αέρα, αυτός ο τρόπος καθαρισμού είναι λάθος για κάθε ηλεκτρονική συσκευή εκτός το ότι μπορεί να κάνεις ζημιά σε ευαίσθητα εξαρτήματα με την πίεση μπορεί να προκαλέσεις και γενικότερη ζημιά λόγω της υγρασίας που μπαίνει μέσα στη συσκευή.Το πιο πιθανό είναι να αλλάξεις το μικρόφωνο και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το pdf ήταν βλαμενο δεν ήταν θέμα εφαρμογής. Να ρωτήσω κάτι άλλο, πώς μπορούμε να περάσουμε, εκτός από το XExtStorage που υπάρχει σε προηγούμενες σελίδες, εφαρμογές από το τηλ στην κάρτα sd γιατί έχει φουλάρει. Η ρομ είναι η τελευταία αγγλοκινεζικη αν παίζει κανένα ρόλο, εγώ πάντως δεν βρήκα κάτι από το μενού του τηλ. Edited by jimgoodman
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα απο ebay αυτο το προστατευτικο θα ειναι καλο ? http://www.ebay.com/itm/Enduring-Great-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Redmi-Hongmi-Red-Rice-1S-ABUS-/161480197929?pt=US_Cell_Phone_Screen_Protectors&hash=item2598f84729 εχει περασει μια βδομαδα και το track number που εχει δεν δουλευει... μας δουλευει ο κινεζος?
Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα απο ebay αυτο το προστατευτικο θα ειναι καλο ? http://www.ebay.com/itm/Enduring-Great-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Redmi-Hongmi-Red-Rice-1S-ABUS-/161480197929?pt=US_Cell_Phone_Screen_Protectors&hash=item2598f84729 εχει περασει μια βδομαδα και το track number που εχει δεν δουλευει... μας δουλευει ο κινεζος?

 

Ούτε πρόκειται να δουλέψει.. Πιστεύεις ότι με 2 ευρώ αντικείμενο θα σου έδινε tracking number? Και μένα μου έχει εμφανίσει σε μερικά φφτηνά αντικείμενα κάτι σαν tracking number αλλά δεν είναι..

 

Το αν είναι καλό θα το διαπιστώσεις όταν σου έρθει..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε πρόκειται να δουλέψει.. Πιστεύεις ότι με 2 ευρώ αντικείμενο θα σου έδινε tracking number? Και μένα μου έχει εμφανίσει σε μερικά φφτηνά αντικείμενα κάτι σαν tracking number αλλά δεν είναι..

 

Το αν είναι καλό θα το διαπιστώσεις όταν σου έρθει..

 

Δεν εχω κανει πολλες αγορες και δεν ξερω τι γινεται συνηθως.

ρωταω μηπως το εχει παρει κανεις

Edited by reborn1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποια στιγμή τα πλαϊνά κουμπιά θα χαλασουν,έστω και μετά από χρόνια . Υπάρχουν ανταλλακτικά για αυτά;

 

Πόσα χρόνια σκοπεύεις να το κρατήσεις? :-P

 

Λογικά αν ψάξεις στο ebay θα βρεις αλλά προμηθευσου τώρα γιατί σε δύο τρία χρόνια που μπορεί να χαλάσουν σίγουρα δεν θα βρεις ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

το σαββατο μου επεσε πολυ γρηγορα η μπαταρια και σημερα απο το 87% περιπου ξαφνικα το κοιταω και ηταν στο 1%

το μονο που εχω κανει ειναι πως κατεβασα το here maps . υπαρχει περιπτωση να ηπιε αυτο το προγραμμα ολη τη μπαταρια

προλαβα 2 σκρινσοτς να το δουν οι γνωστες

https://lh3.googleusercontent.com/-VsfG0prGhxs/VI69-SAA1II/AAAAAAAAB1g/tcwvxEZq7kg/w392-h697-no/Screenshot_2014-12-15-11-10-23.png

 

https://lh6.googleusercontent.com/-fQ5cmW5UudU/VI699ZiX--I/AAAAAAAAB1U/y60uNhYTZUs/w392-h697-no/Screenshot_2014-12-15-11-10-16.png

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πέτρο. Είδα στο ADSLgr έναν ακόμη φίλο που παραπονέθηκε για τέτοιο πρόβλημα με το Here Maps, όχι συγκεκριμένα σε Redmi 1S.

 

Αν κατάλαβα καλά, είπε ότι έκλεισε μεν το app, αλλά το GPS παρέμεινε ανοιχτό και προσπαθούσε να κλειδώσει στίγμα, με αποτέλεσμα να του ρουφήξει τη μπαταρία σε dt.

 

Μου έχει συμβεί κι εμένα κατά καιρούς (αρκετά σπάνια βέβαια) ορισμένες εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS όπως π.χ. το Vrisko app αλλά και το Google Maps, να μην κάνουν καθαρό close και να αφήνουν ανοιχτό το GPS. Μάλιστα, ανοιγοκλείνοντας άλλη εφαρμογή GPS μπας και πάρει τον έλεγχο και κλείσει σωστά τον GPS δέκτη, δεν γινόταν τίποτα. Μόνη λύση το reboot του κινητού δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πέτρο. Είδα στο ADSLgr έναν ακόμη φίλο που παραπονέθηκε για τέτοιο πρόβλημα με το Here Maps, όχι συγκεκριμένα σε Redmi 1S.

 

Αν κατάλαβα καλά, είπε ότι έκλεισε μεν το app, αλλά το GPS παρέμεινε ανοιχτό και προσπαθούσε να κλειδώσει στίγμα, με αποτέλεσμα να του ρουφήξει τη μπαταρία σε dt.

 

Μου έχει συμβεί κι εμένα κατά καιρούς (αρκετά σπάνια βέβαια) ορισμένες εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS όπως π.χ. το Vrisko app αλλά και το Google Maps, να μην κάνουν καθαρό close και να αφήνουν ανοιχτό το GPS. Μάλιστα, ανοιγοκλείνοντας άλλη εφαρμογή GPS μπας και πάρει τον έλεγχο και κλείσει σωστά τον GPS δέκτη, δεν γινόταν τίποτα. Μόνη λύση το reboot του κινητού δυστυχώς.

επειδή τα γράφεις ολίγον λάθος,με κίνδυνο να μπερδέψεις κι άλλους,ας πούμε τα βασικά:

υπάρχει ο γενικός διακόπτης του GPS (πχ στα toggles κατεβάζοντας την μπάρα) που αν το κλείσουμε από εκεί, το GPS απλά δεν λειτουργεί με τίποτα.

αν είναι ανοικτό από εκεί,τότε η κάθε εφαρμογή που έχει άδεια να το χρησιμοποιεί,μπορεί να το ανοιγοκλείνει όπως νομίζει...καλό είναι λοιπόν να το κλείνουμε από πάνω όταν δεν το χρειαζόμαστε.

και με κλειστό το GPS,αν μια εφαρμογή "ξυπνάει" συνέχεια προσπαθώντας να συνδεθεί,μπορεί να "φάει" επίσης πολύ μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω αφησει ησυχο και ειμουνα μια χαρα

και επειδη κατεβασα την συγκεκριμενη εφαρμογη , νομιζω οτι απο εκει ξεκινησε το θεμα

θα την ξηλωσω και ολα ΟΚ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο και να οφείλεται σε wakelock του Here Maps. Εμένα προσωπικά δε μου δημιούργησε πρόβλημα το Here Maps, (προσπαθώ να) μεταφέρω μαρτυρία τρίτου και να τη συνδέσω με παρόμοιο πρόβλημα που συνάντησα με άλλες εφαρμογές στο παρελθόν. :)
Link to comment
Share on other sites

Πόσα χρόνια σκοπεύεις να το κρατήσεις? :-P

 

Λογικά αν ψάξεις στο ebay θα βρεις αλλά προμηθευσου τώρα γιατί σε δύο τρία χρόνια που μπορεί να χαλάσουν σίγουρα δεν θα βρεις ανταλλακτικό.

Λογικά θα το κρατήσω όσο αντέξει (+ δεν ειμαι τυπος που αλλαζει τα κινητα καθε χρονο). Δεν νομίζω να πάμε γρήγορα σε λειτουργικά που θα θες 2G ram ώστε να έχει θέμα το κόκκινο ρυζάκι μας. Από Android 4.3 σε 5.0 λογικά θα λειτουργεί πιο άνετα.

 

Mόνο digitizers βρήσκω στο ebay :/ Οχι πως ειναι ασχημα να εχεις ενα καβα. Μια πτωση θα την εχει στην ζωη του.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δημοσιεύσει κάποιες πριν κάμποσο καιρό..

HONGMI REDMi 1S

 

Ειδικά στο φως ημέρας ήταν και είναι πολύ καλές

 

καλησπέρα αυτές οι photo από ποια έκδοση είναι?

ποια έκδοση να προτιμήσω? έχουν την ίδια camera?

διάβασα ότι παίζει θέμα με υπερθέρμανση στην μία έκδοση και στην άλλη ότι δεν υπάρχει υποστήριξη σε θέμα rom

και αν γίνεται να μου παραθέσετε ένα link για να μην μπερδευτώ και παραγγείλω άλλο μοντέλο

ευχαριστώ

θα το αγοράσω λόγο κάμερας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

xiaomi redmi 1s 4G

(μετωπικη κοντρα με lenovo k3 music lemon)

 

εκτιμηση $115/€85

 

οθονη 4.7" (720x1280)

2G/3G/4G (με εκδοση για ευρωπη)

δικαρτο (micro sim)

τετραπυρηνο 1.3 mt6582

1gb ram, 8gb rom, card slot 32bg

android 4.4

καμερες 1.6mp & 8mp

διαστασεις 137 x 69 x 9.9 mm, βαρος με μπαταρια 158g

ραδιοφωνο / bluetooth 4.0 / usb 2.0 / otg / προγραμματισιμο on-off /

gyro, proximity, light, compass / notification led

μπαταρια 2200mah (ευτυχως η xiaomi αυξησε την μπαταρια εστω 200mah)

εμπρος μαυρο με ιδια αισθητικη οπως ο προκατοχος και διαφοροι χρωματισμοι πισω μερους

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

το σαββατο μου επεσε πολυ γρηγορα η μπαταρια και σημερα απο το 87% περιπου ξαφνικα το κοιταω και ηταν στο 1%

το μονο που εχω κανει ειναι πως κατεβασα το here maps . υπαρχει περιπτωση να ηπιε αυτο το προγραμμα ολη τη μπαταρια

προλαβα 2 σκρινσοτς να το δουν οι γνωστες

https://lh3.googleusercontent.com/-VsfG0prGhxs/VI69-SAA1II/AAAAAAAAB1g/tcwvxEZq7kg/w392-h697-no/Screenshot_2014-12-15-11-10-23.png

 

https://lh6.googleusercontent.com/-fQ5cmW5UudU/VI699ZiX--I/AAAAAAAAB1U/y60uNhYTZUs/w392-h697-no/Screenshot_2014-12-15-11-10-16.png

Δεν φταίει το HERE maps αλλά μάλλον έχεις κατεβάσει μεγάλο όγκο mb στην sd card (μαλλον χάρτες για το HERE maps) και έχει φάει κόλλημα ο media server σκαναροντας συνέχεια την sd card για νέα δεδομένα ή η κάρτα σου είναι προβληματική. Δοκίμασε

Settings > applications > All > Media Storage > clear data, force stop and reboot και δες πως πάει μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

hongmi - red rice - redmi είναι το ίδιο πράγμα

 

παίζουν και διαφορετικές εκδόσεις νομίζω

ΑΚΥΡΟ

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Άμα αγοράσω έναν αντάπτορα Ethernet σε USB σαν και αυτόν http://www.ebay.com/itm/New-USB-A-Female-to-Ethernet-RJ45-Adapter-Connector-/140559443383?pt=AU_Laptop_Accessories&hash=item20b9fee5b7 μπορώ να τον συνδέσω με το κινητό και να έχω ενσύρματο ίντερνετ?

 

Θα το αναγνωρίζει αρκεί το κινητό να υποστηρίζει OTG? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

έχω άλλο usb σε rj45

http://www.ebay.com/itm/Ethernet-External-USB-to-Lan-RJ45-Network-Card-Adapter-10-100-Mbps-For-Laptop-PC-/380993377039?pt=US_Internal_Network_Cards&hash=item58b4f9930f

το οποίο δούλευε σε tablet (λόγω βλάβης wifi) με έβαλες στον τρυπάκι και το δοκίμασα με το 1ς αλλά πάπαλα ενώ δείχνει ότι στέλνει δεδομένα (αναβοσβήνει το λαμπάκι που έχει επάνω πήρε ip από το router) δεν μπορεί να συνδεθεί στο νετ το κινητό , λογικά με πείραγμα (:lol:) στον kernel θα δουλέψει ......

Α! και όπως είπε ο φίλος nikstar αυτό που κοιτάς δεν έχει σχέση με αυτό που πήρα εγώ, αν θέλεις να δοκιμάσεις αυτό που λες θα πάρεις κάτι σαν το δικό μου

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω αφησει ησυχο και ειμουνα μια χαρα

και επειδη κατεβασα την συγκεκριμενη εφαρμογη , νομιζω οτι απο εκει ξεκινησε το θεμα

θα την ξηλωσω και ολα ΟΚ

 

Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο και να οφείλεται σε wakelock του Here Maps. Εμένα προσωπικά δε μου δημιούργησε πρόβλημα το Here Maps, (προσπαθώ να) μεταφέρω μαρτυρία τρίτου και να τη συνδέσω με παρόμοιο πρόβλημα που συνάντησα με άλλες εφαρμογές στο παρελθόν. :)

 

Δεν φταίει το HERE maps αλλά μάλλον έχεις κατεβάσει μεγάλο όγκο mb στην sd card (μαλλον χάρτες για το HERE maps) και έχει φάει κόλλημα ο media server σκαναροντας συνέχεια την sd card για νέα δεδομένα ή η κάρτα σου είναι προβληματική. Δοκίμασε

Settings > applications > All > Media Storage > clear data, force stop and reboot και δες πως πάει μετά από αυτό.

πάντως κάτι πρέπει να παίζει με το here,πρώτη φορά μου άδειασε κι εμένα έτσι η μπαταρία!

βέβαια δεν εμφανίζεται πουθενά στο wakelock detector, επιφυλάσσομαι λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο και τα μηνυματα απο τη μανα του

Οφφ στις επαφες mi

Οταν ψαχνω στα μηνυματα επαφη να στειλω μνμ μου τις δειχνει διπλες

Και τωρα εγκατεστησα το βαιμπερ

Κα ολες οι επαφες ειναι διπλες παλι

Πως γενεν αυτο;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

επειδή αγοράζω από minideal αλλά δεν το βλέπω σε άσπρο λέω να το αγοράσω από ali

 

http://www.aliexpress.com/item/Unlocked-Xiaomi-Red-Rice-HongMi-MIUI-V5-4-7-inch-IPS-Android-4-2-phones-MTK6589T/1631463256.htm

 

αυτό είναι?

ξέρετε άλλο shop που να το έχει σε άσπρο

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο και τα μηνυματα απο τη μανα του

Οφφ στις επαφες mi

Οταν ψαχνω στα μηνυματα επαφη να στειλω μνμ μου τις δειχνει διπλες

Και τωρα εγκατεστησα το βαιμπερ

Κα ολες οι επαφες ειναι διπλες παλι

Πως γενεν αυτο;

όταν είσαι στο dial,ρυθμίσεις/επιλογές εμφάνισης/λίστες επαφών

και επιλέγεις τι θες να βλέπεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδή αγοράζω από minideal αλλά δεν το βλέπω σε άσπρο λέω να το αγοράσω από ali

 

http://www.aliexpress.com/item/Unlocked-Xiaomi-Red-Rice-HongMi-MIUI-V5-4-7-inch-IPS-Android-4-2-phones-MTK6589T/1631463256.htm

 

αυτό είναι?

ξέρετε άλλο shop που να το έχει σε άσπρο

από aliexpress οι πιθανότητες για fake είναι μεγάλες...

Link to comment
Share on other sites

από aliexpress οι πιθανότητες για fake είναι μεγάλες...

+1

 

 

Δεν θα το συνιστούσα. Εκτός και αν πετύχει κανέναν σούπερ ντούπερ αξιόπιστο χρήστη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...