Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου είσαι τυχερός που δεν πέρασε την rom που κατέβασες μιας και είναι για άλλο κινητό.

Το δικό μας είναι το RedMi 1S και όχι το Mi1/S.

Πρόσεχε τι flashαρεις για να μην πάρεις το κινητό στο χέρια.

 

Πιο πάνω ο Πέτρος έχει δώσει link για την τελευταία ελληνική Miui.

Την κατεβάζεις και κάνεις ότι έκανες και πριν (στην μετονομασία το update.zip με μικρό u)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όποιον έχει θέμα με το τον mtp driver (αποτυχία εγκατάστασης ), αυτή η λύση δούλεψε σε μένα. Από τις πάρα πολλές που κυκλοφορούν στο νετ και δοκίμασα ήταν η μόνη που έπιασε.

 

Καλησπέρα, δοκίμασα αυτήν την λύση αλλά στο τέλος δεν μου βγάζει την επιλογή usb mass storage device. Κάνω κάτι λάθος;

Όταν συνδέω το τηλέφωνο στο pc επιλέγω mtp, το κινητό εμφανίζεται ως HM1s αλλά όταν το επιλέγω βγαίνει το μήνυμα please insert a disk into hm1s. Τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασα τρία κινητά xiaomi redmi 1s και τα δύο κλείνουν ξαφνικά από μόνα τους.

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα? Μήπως είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ όπως να αλλάξω rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασα τρία κινητά xiaomi redmi 1s και τα δύο κλείνουν ξαφνικά από μόνα τους.

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα? Μήπως είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ όπως να αλλάξω rom?

 

μπορείς να τσεκάρεις την μπαταρία με software ή και πολύμετρο

μπορείς να αλλάξεις ρομ, αλλά στο δικό μου κινητό π κλείνει από μόνο του (jiayu g4t) τίποτα δεν βοήθησε, και απλώς με τον καιρό χειροτερεύει κλείνει πιο συχνά..

 

μπορεί επίσης να χτυπάνε και κάποιες εφαρμογές μεταξύ τους..

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και παλι ...

ειχα ενα προβλημα με το ραδιο σε xiaomi 1s και ο φιλος arisk μου εγραψε :

Πρώτα κάνε wipe cache και μετά άλλαξε rom.Το ραδιο δεν θα έχει πρόβλημα.

Επειδη αντιμετωπίζω προβλημα γραφω τα βηματα που εκανα για να βρουμε το λαθος :

Παω στην σελιδα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-4-10-31-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?pageNo=1

και κατεβαζω το Mi1/S => xiaomi-miui-hellas-4.1.2_mione_plus_Hellas-GTV-4.11.14.zip και μετα ακολουθω κατα γραμμα τον οδηγο απο την σελιδα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6371-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Redmi-1S/

(παρατηρηση : οταν ονομαζω το αρχειο Update.zip δεν το βρισκει , οταν το ονομαζω update.zip το βρισκει και ξεκιναει η διαδικασια )

Κανω ολη την διαδικασια σωστα ξεκιναει το update και περιπου στο 70% βγαζει FAIL και σταματαει ...

Pls βοηθεια ...

Φίλε taggelou φλασάρισες λάθος rom όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω.Ερώτηση:Ανοίγει το κινητό σου;Αν όχι μπαίνει σε κατάσταση fastboot mode?Παρακαλώ επειδή είσαι λίγο πριν το Hard brick (κοινώς το πετάς) περίμενε βοήθεια για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taggelou φλασάρισες λάθος rom όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω.Ερώτηση:Ανοίγει το κινητό σου;Αν όχι μπαίνει σε κατάσταση fastboot mode?Παρακαλώ επειδή είσαι λίγο πριν το Hard brick (κοινώς το πετάς) περίμενε βοήθεια για επισκευή.

 

Θεωρειτικά θα πρέπει να ανοίξει αν flashάρει σωστή ρομ. Απ'ότι είχα διαβάσει hard brick είχαν φάει μόνο όσοι περάσαν μέσω fastboot rom του Mi1/S. Και πάλι όμως είχε βρεθεί λύση για το πως να το επαναφέρουν ακόμα και αν δεν μπορούσαν να μπούν σε fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα είχα θέμα με τις επανεκκινήσεις σε X5 με Miui Rom.

Αυτό γίνονταν όταν ζητούσαν δικαιώματα root κάποιες εφαρμογές και άνοιγε το παράθυρο επιβεβαίωσης: ναι,οχι κλπ.

Όταν το γύρισα σε Αγγλικά όλα ήταν μια χαρά.

Για δοκιμάστε το, ίσως να είναι το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε κανεις την 4.11.14 MIUI Rom gr

 

Antutu Benchmark (5.2) σε flight mode 20480 - 20944 με την παραπάνω Rom.

 

και 20365-20603 με wifi ανοικτό και ενεργοποιημένη τη sim...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δοκίμασα αυτήν την λύση αλλά στο τέλος δεν μου βγάζει την επιλογή usb mass storage device. Κάνω κάτι λάθος;

Όταν συνδέω το τηλέφωνο στο pc επιλέγω mtp, το κινητό εμφανίζεται ως HM1s αλλά όταν το επιλέγω βγαίνει το μήνυμα please insert a disk into hm1s. Τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια λύση στο παραπάνω πρόβλημα;

Με την εφαρμογή airdroid μπορώ και περνάω ασύρματα τα αρχεία που θέλω στην sd αλλά μετά έχω το εξής πρόβλημα:

Περνάω πχ μουσική στο φάκελο music που έφτιαξα στην sd αλλά το apollo δεν κάνει αυτόματα update τον φάκελο και έτσι εμφανίζει μόνο παλιούς φακέλους album και όχι αυτά που προστέθηκαν τελευταία. Καμιά λύση και στα 2 έχει κάποιος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια λύση στο παραπάνω πρόβλημα;

Με την εφαρμογή airdroid μπορώ και περνάω ασύρματα τα αρχεία που θέλω στην sd αλλά μετά έχω το εξής πρόβλημα:

Περνάω πχ μουσική στο φάκελο music που έφτιαξα στην sd αλλά το apollo δεν κάνει αυτόματα update τον φάκελο και έτσι εμφανίζει μόνο παλιούς φακέλους album και όχι αυτά που προστέθηκαν τελευταία. Καμιά λύση και στα 2 έχει κάποιος;

Ευχαριστώ

Σε αυτόν τον οδηγό κατεβάζεις τη σουίτα της Xiaomi. Όταν συνδέεις το τηλέφωνο λογικά θα το δει και η σουίτα είναι στα αγγλικά.Από εκεί μπορείς να διαχειριστείς τους φακέλους σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

αντιμετωπιζω το εξης , δεν συγχρονιζοντια οι επαφες στο gmail παρα μονο οι νεες που τις δηλωνω ως google contacts

 

Αρχικα τις ειχα σε xiaomi account, καποια προταση?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

αντιμετωπιζω το εξης , δεν συγχρονιζοντια οι επαφες στο gmail παρα μονο οι νεες που τις δηλωνω ως google contacts

Αρχικα τις ειχα σε xiaomi account, καποια προταση?

ευχαριστω

τις έχεις κάνει εισαγωγή από Xiaomi account σε Google?(εφαρμογή dial/settings...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....επειδη προκειτε μαλλον να παραγγειλω τη συσκευη....εχω καποιες αποριες...

Επειδη η συσκευη προοριζεται για κοπελα που σημαινει οτι θα κανει απλη χρηση ιντερνετ λιγο fb λιγο σερφαρισμα

και καποιες απλες εφαρμογες...και καθοτι ειμαι ασχετος με ρουτ και φλασαρισμα που διαβασα παραπανω...

αν παραγγειλω με multi-lang να εχει ελληνικα δηλαδη και playstore και το αφησω ως εχει θα ειναι λειτουργικο??

να το παραγγειλω ρουταρισμενο ωστε να μπορω να αφαιρεσω τις κινεζικες εφαρμογες η αν το ζητησω απο το καταστημα το κανουν αυτοι??

και τελος μου προτεινετε τι 1s η το προκατοχο του το απλο???

περιμενω την βοηθεια σας...ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....επειδη προκειτε μαλλον να παραγγειλω τη συσκευη....εχω καποιες αποριες...

Επειδη η συσκευη προοριζεται για κοπελα που σημαινει οτι θα κανει απλη χρηση ιντερνετ λιγο fb λιγο σερφαρισμα

και καποιες απλες εφαρμογες...και καθοτι ειμαι ασχετος με ρουτ και φλασαρισμα που διαβασα παραπανω...

αν παραγγειλω με multi-lang να εχει ελληνικα δηλαδη και playstore και το αφησω ως εχει θα ειναι λειτουργικο??

να το παραγγειλω ρουταρισμενο ωστε να μπορω να αφαιρεσω τις κινεζικες εφαρμογες η αν το ζητησω απο το καταστημα το κανουν αυτοι??

και τελος μου προτεινετε τι 1s η το προκατοχο του το απλο???

περιμενω την βοηθεια σας...ευχαριστω πολυ...

Να παραγγειλεις το 1s και να πεις στο καταστημα να σου περσσουν Ελληνικη ρομ απο το miui.gr, αν δεν θελεις να το κανεις εσυ.

 

Αν σου περασουν multi δικη τους, μαλλον δεν θα γλυτωσεις την ενασχοληση με το σπορ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω.Καλό είναι να γνωρίζεις οτι το να φλασάρεις νέα rom στο 1s είναι μια διαδικασία πολύ εύκολη και θα έχεις αμέριστη βοήθεια από το ελληνικό site της miui.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια φίλη μου θέλει να βγαίνει η φωτογραφία από οποίον την καλεί στην οθόνη κατά την κλειση.τι πρέπει να κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια φίλη μου θέλει να βγαίνει η φωτογραφία από οποίον την καλεί στην οθόνη κατά την κλειση.τι πρέπει να κάνει;

Επαφές- επιλογή της επαφής που την ενδιαφέρει- επεξεργασία και μετά πάνω αριστερά εμφανίζεται ένα πλαίσιο όπου θεωρητικά μπαίνει η φωτογραφία της επαφής.Πατάς πάνω στο πλαίσιο και σου ανοίγει μενού με επιλογή να τραβήξεις φωτο ή να βάλεις φωτο από γκαλερί κλπ

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

επειδη οι ******** πληρωνονται το βαζω και εδω

 

---- δεν δουλευει καθολου το ραδιο (μαλλον επειδη εχω αφαιρεσει διαφορα της miui)

----δεν δουλευει σωστα ο x dialer (δεν μπορω να προσθεσω επαφες και δεν σβηνει οσες αναπαντητες κλησεις εχω ηδη τσεκαρει)

 

 

να κανω ανντιγραφα μονο των εφαρμογων στο τιτανιουμ και οχι δεδομενων του συστηματος?

 

δεν βαριεμαι να το ξαναστησω απο την αρχη παντως.

να κανω τα παρακατω?

 

επαναφορα εργοοστασιακων ρυθμισεων?

full wipe cache & data?

 

και μετα να βαλω μεσα την νεα ρομ και να φλασαρω? (4,11,14) και να αρχισω το στησιμο απο την αρχη?

 

μηπως να περνουσα καποια αλλη αρχικη ξερω γω αγγλοκινεζικη ρομ? και μετα την 4,11,14

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πλεον το εχω σαν δευτερο κινητο και το εχω εχω μονο για καμια κληση με αποτελεσμα η μπαταρια να μου κραταει σιγουρα 3 μερες. το θεμα ειναι οτι απο την προηγουμενη εβδομαδα με την ιδια χρηση θελει καθε μερα φορτιση. με παρεξενεψε και κατεβασα το cpu spy μου δειχνει οτι οταν ειναι κλειστη η οθονη δεν μπαινει σε deep sleep... αλλαξα και ρομ με fastboot και ολα τα wipes αλλα και παλι τιποτα. επισης δεν εχω πειραξει τιποτα απο το μαιο που το πηρα εχει τις ιδιες εφαρμογες μεσα και το εχω μονο για κλησεις δεν εχω πειραξει τιποτα! τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

επειδη οι ******** πληρωνονται το βαζω και εδω

 

---- δεν δουλευει καθολου το ραδιο (μαλλον επειδη εχω αφαιρεσει διαφορα της miui)

----δεν δουλευει σωστα ο x dialer (δεν μπορω να προσθεσω επαφες και δεν σβηνει οσες αναπαντητες κλησεις εχω ηδη τσεκαρει)

 

 

να κανω ανντιγραφα μονο των εφαρμογων στο τιτανιουμ και οχι δεδομενων του συστηματος?

 

δεν βαριεμαι να το ξαναστησω απο την αρχη παντως.

να κανω τα παρακατω?

 

επαναφορα εργοοστασιακων ρυθμισεων?

full wipe cache & data?

 

και μετα να βαλω μεσα την νεα ρομ και να φλασαρω? (4,11,14) και να αρχισω το στησιμο απο την αρχη?

 

μηπως να περνουσα καποια αλλη αρχικη ξερω γω αγγλοκινεζικη ρομ? και μετα την 4,11,14

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

Για μένα πέρνα την μια Ελληνική που όλοι έλεγαν ότι δουλεύει άψογα.. Δεν θυμάμαι ποια ήταν 4.26 κάτι τέτοιο.. Και ναι στησε το κινητό από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πλεον το εχω σαν δευτερο κινητο και το εχω εχω μονο για καμια κληση με αποτελεσμα η μπαταρια να μου κραταει σιγουρα 3 μερες. το θεμα ειναι οτι απο την προηγουμενη εβδομαδα με την ιδια χρηση θελει καθε μερα φορτιση. με παρεξενεψε και κατεβασα το cpu spy μου δειχνει οτι οταν ειναι κλειστη η οθονη δεν μπαινει σε deep sleep... αλλαξα και ρομ με fastboot και ολα τα wipes αλλα και παλι τιποτα. επισης δεν εχω πειραξει τιποτα απο το μαιο που το πηρα εχει τις ιδιες εφαρμογες μεσα και το εχω μονο για κλησεις δεν εχω πειραξει τιποτα! τι μπορω να κανω?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector

Link to comment
Share on other sites

 

το εχω εγκαταστησει λαθος μου που δεν το ανεφερα και μου εδειξε οτι ανοιγουν τα google play services. αποτι εψαξα εχουν πολοι το ιδιο προβλημα και με αλλες συσκευες. εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...