Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η CM αναπτύχθηκε αρχικά από τον Darknightmare(μιλούσα μαζί του από όταν έριξε την ιδέα να κάνει το port), τον kratos(γνωστός developer του προηγούμενου τηλεφώνου μου, Ascend g300)και ακόμα έναν. Και οι τρεις είναι μέλη του ισπανικού HTCMania.com

 

Το build τους έγινε forked από έναν κινεζο ψευτοdeveloper χωρίς να δοθούν credits, όπως ακριβώς κανει και η xiaomi με τους devs του xposed.

 

Σύντομα βγαίνει η CM R2, που θα λύσει τα προβλήματα με την κάμερα που αντιμετωπίζει ένα μικρό ποσοστό λόγω διαφορετικών αισθητήρων που έχει η συσκευή τους.

 

Αυτά για όσους θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η CM αναπτύχθηκε αρχικά από τον Darknightmare(μιλούσα μαζί του από όταν έριξε την ιδέα να κάνει το port), τον kratos(γνωστός developer του προηγούμενου τηλεφώνου μου, Ascend g300)και ακόμα έναν. Και οι τρεις είναι μέλη του ισπανικού HTCMania.com

 

Το build τους έγινε forked από έναν κινεζο ψευτοdeveloper χωρίς να δοθούν credits, όπως ακριβώς κανει και η xiaomi με τους devs του xposed.

 

Σύντομα βγαίνει η CM R2, που θα λύσει τα προβλήματα με την κάμερα που αντιμετωπίζει ένα μικρό ποσοστό λόγω διαφορετικών αισθητήρων που έχει η συσκευή τους.

 

Αυτά για όσους θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω.

 

ευχαριστούμε για την πληροφόρηση... ορίστε και link για όποιον θέλει.. αν δεν ξέρετε ισπανικά χρησιμοποιήστε chrome και translate

 

το λινκ το είχε δώσει και ο lost οπότε τα εύσημα σε εκείνον

 

εδώ υπάρχει η cm11 από ότι διάβασα δουλεύουν όλα

http://www.htcmania.com/showthread.php?t=893300

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Η CM αναπτύχθηκε αρχικά από τον Darknightmare(μιλούσα μαζί του από όταν έριξε την ιδέα να κάνει το port), τον kratos(γνωστός developer του προηγούμενου τηλεφώνου μου, Ascend g300)και ακόμα έναν. Και οι τρεις είναι μέλη του ισπανικού HTCMania.com

 

Το build τους έγινε forked από έναν κινεζο ψευτοdeveloper χωρίς να δοθούν credits, όπως ακριβώς κανει και η xiaomi με τους devs του xposed.

 

Σύντομα βγαίνει η CM R2, που θα λύσει τα προβλήματα με την κάμερα που αντιμετωπίζει ένα μικρό ποσοστό λόγω διαφορετικών αισθητήρων που έχει η συσκευή τους.

 

Αυτά για όσους θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω.

 

Δηλαδή η Xiaomi ας πουμε οτι οτι υποκλέπτει δουλειά άλλων ;

Thanks για τα info σχετικά με την cm!

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Ενα bug που εχω διαπιστωσει απο το πρωι που την δουλευω (εγραψα νωριτερα σε αλλο ποστ τις εντυπωσεις μου) ειναι οτι δεν αναβει η οθονη σε εισερχομενο μηνυμα αν και το ψαχνω με τις ρυθμισεις δεν εχω βρει λυση
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η Xiaomi ας πουμε οτι οτι υποκλέπτει δουλειά άλλων ;

Thanks για τα info σχετικά με την cm!

Δεν θεωρείται κλοπή γιατί το project είναι ανοιχτού κώδικα. Το μόνο που χρειάζεται από κάποιον τρίτο που χρησιμοποιεί τον κώδικα είναι να αναφέρει το όνομα του αρχικού δημιουργού κάτι το οποίο συνηθίζουν να μην κάνουν οι ασιάτες.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η έκδοση 41 της multi ρομ για το κινητό μας!

Την έβαλα και μπήκε μια χαρά, αλλά δεν έχω χρόνο να το παίξω να δω εάν έχει κάποια (σημαντική) αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ποιά είναι αυτή η Cm ; Δεν είναι Miui;

 

CM είναι η CyanogenMod, μπορείς να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Στην ουσία φέρνει μια, σχεδόν, stock εμπειρία android στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα ένα 1S για φίλο σήμερα και δεν μπορώ να βάλω το TWRP.

Έχουμε οδηγίες εγκατάστασης;

 

Edit:

Άκυρο το βρήκα.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

CM είναι η CyanogenMod, μπορείς να διαβάσεις περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Στην ουσία φέρνει μια, σχεδόν, stock εμπειρία android στο τηλέφωνο.

Οχ ναι ρε παιδιά. Αυτή που φοράει το one plus one. Δεν ήξερα ότι το κινητό μας μπορεί να πάρει και stock android. Ανεβαστε κανένα screen shot ρε παιδιά και αναφέρετε αν υπάρχουν fcs...

Link to comment
Share on other sites

Οχ ναι ρε παιδιά. Αυτή που φοράει το one plus one. Δεν ήξερα ότι το κινητό μας μπορεί να πάρει και stock android. Ανεβαστε κανένα screen shot ρε παιδιά και αναφέρετε αν υπάρχουν fcs...

Εγώ την δουλεύω από το πρωί χωρίς κανένα πρόβλημα. Και με 2 sim

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πέρασε την CM ας ανεβάσει ένα screenshot με τα στατιστικά της μπαταρίας για να ξέρουν και οι άλλοι τι να κάνουν.

 

Εγώ θα την περάσω από Δευτέρα και θα πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά παρέλαβα ένα 1S για φίλο σήμερα και δεν μπορώ να βάλω το TWRP.

Έχουμε οδηγίες εγκατάστασης;

 

Edit:

Άκυρο το βρήκα.

 

Ενημερωτικά, ανέβηκε στο πρώτο post η σχετική πληροφορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι άρχισαν να ασχολούντε (επιτέλους) με τι κινητάκι μας άλλη μια ρομ που έχει σαν βάση την cm11 , mokee rom

http://en.miui.com/thread-45986-1-1.html

βλέπω πολλές δοκιμές από αύριο , και γράφουν πολλά καλά και για αυτήν

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Ήρθε σήμερα το κινητό (από minideal) πολύ γρήγορα κιόλας, το πήρε μια χαρά η κοπελιά και δεν ανάβει. Είναι κολλημένο στο logo της xiaomi και δεν ανοίγει! Το παράγγειλα με multilanguage οπότε να υποθέσω κάποιο θέμα με το root πήγε λάθος;

Είμαι μακριά τώρα και δεν μπορώ να το φτιάξω ο ίδιος αλλά διαβάζοντας στο ίντερνετ της είπα να κάνει το γνωστό hard reset με το κουμπί του ήχου και το power button. Αλλά μετά από αυτό κολλάει στην εικόνα του fastboot.

Κάποια ιδέα; Είναι προβληματικό μήπως ή πρέπει να περάσω ξανά λογισμικό με κάποιο πρόγραμμα μέσω windows;

Για βοηθήστε λίγο παρακαλώ αν έχει ξανατύχει.

 

Σ'αυτή την εικόνα κολλάει http://1.bp.blogspot.com/-8bPEhKFr_Ko/T2TRPSGqqhI/AAAAAAAAABM/r2BQ3a2EpUw/s1600/1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Ήρθε σήμερα το κινητό (από minideal) πολύ γρήγορα κιόλας, το πήρε μια χαρά η κοπελιά και δεν ανάβει. Είναι κολλημένο στο logo της xiaomi και δεν ανοίγει! Το παράγγειλα με multilanguage οπότε να υποθέσω κάποιο θέμα με το root πήγε λάθος;

Είμαι μακριά τώρα και δεν μπορώ να το φτιάξω ο ίδιος αλλά διαβάζοντας στο ίντερνετ της είπα να κάνει το γνωστό hard reset με το κουμπί του ήχου και το power button. Αλλά μετά από αυτό κολλάει στην εικόνα του fastboot.

Κάποια ιδέα; Είναι προβληματικό μήπως ή πρέπει να περάσω ξανά λογισμικό με κάποιο πρόγραμμα μέσω windows;

Για βοηθήστε λίγο παρακαλώ αν έχει ξανατύχει.

 

Σ'αυτή την εικόνα κολλάει http://1.bp.blogspot.com/-8bPEhKFr_Ko/T2TRPSGqqhI/AAAAAAAAABM/r2BQ3a2EpUw/s1600/1.jpg

το fastboot είναι μια λειτουργία κατά την οποία εγκαθιστάς την εργοστασιακή ROM μέσω υπολογιστή με την χρήση του MiPhone.Μπαίνεις σε fastboot πατώντας παρατεταμένα το power+volume-

μήπως κάνει αυτό αντί για επαναφορά?

Αν εξακολουθεί να κολλάει εκεί ακολούθα τις οδηγίες από εδώ για να το επαναφέρεις(σε εργοστασιακή κατάσταση):

http://en.miui.com/forum.p...ge=1#pid459792

edit: σε recovery δεν μπαίνει(power+volume+) ώστε να κάνεις επαναφορά(wipe data)?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε γιατί πρώτη φορά τυχαίνει. Δεν είχα ξανά android εγώ οπότε δεν το είχα ψάξει και ποτέ.

Από την αρχή όταν πήγε να το φορτίσει για πρώτη φορά μου είπε ότι αναβόσβηνε το logo της xiaomi και δεν άνοιγε κανονικά. Οπότε διαβάζοντας στο ίντερνετ για reset, υπέθεσα με το power button + volume- θα έφτιαχνε. Αλλά κολλάει στο fastboot. Δε βγάζει το μενού που θα έπρεπε. Επίσης κάτι άλλο, αν το βγάλει από το φορτιστή το κινητό δεν δουλεύει καθόλου, είναι νεκρό. Ούτε power + volume- δεν πιάνει.

Είναι software πρόβλημα ή hardware και πάμε για άλλες περιπέτειες;

Αν είναι εύκολο να μου πεις ακριβώς τι πρέπει να γίνει; Πρέπει να γίνει hard reset ασπούμε για να ξαναπεράσω πιο νέο version android/mui μετά;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε γιατί πρώτη φορά τυχαίνει. Δεν είχα ξανά android εγώ οπότε δεν το είχα ψάξει και ποτέ.

Από την αρχή όταν πήγε να το φορτίσει για πρώτη φορά μου είπε ότι αναβόσβηνε το logo της xiaomi και δεν άνοιγε κανονικά. Οπότε διαβάζοντας στο ίντερνετ για reset, υπέθεσα με το power button + volume- θα έφτιαχνε. Αλλά κολλάει στο fastboot. Δε βγάζει το μενού που θα έπρεπε. Επίσης κάτι άλλο, αν το βγάλει από το φορτιστή το κινητό δεν δουλεύει καθόλου, είναι νεκρό. Ούτε power + volume- δεν πιάνει.

Είναι software πρόβλημα ή hardware και πάμε για άλλες περιπέτειες;

Αν είναι εύκολο να μου πεις ακριβώς τι πρέπει να γίνει; Πρέπει να γίνει hard reset ασπούμε για να ξαναπεράσω πιο νέο version android/mui μετά;

Απο τη στιγμή που μπαίνει σε Fastboot mode νομιζω επανέρχεται.Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό.Χρειάζεται όμως κάποιες σχετικές γνώσεις που δεν ξέρω αν τις έχει η φίλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, δε ξέρω τι άλλαξε κατά τη διάρκεια της νύκτας, αλλά του είχε βγάλει μπαταρία και φορτιστή και το πρωί που ξαναδοκίμασε άναψε κανονικά! Τώρα τι είχε χθες δεν μπορώ να καταλάβω. Μπορεί να έπαθε jetlag από το ταξίδι, τι να πω :confused:

Ευτυχώς όλα καλά προς το παρών! Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, δε ξέρω τι άλλαξε κατά τη διάρκεια της νύκτας, αλλά του είχε βγάλει μπαταρία και φορτιστή και το πρωί που ξαναδοκίμασε άναψε κανονικά! Τώρα τι είχε χθες δεν μπορώ να καταλάβω. Μπορεί να έπαθε jetlag από το ταξίδι, τι να πω :confused:

Ευτυχώς όλα καλά προς το παρών! Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια!

Μηπως δεν ειχε βγαλει το αυτοκολλητο απο τους πολους της μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι άρχισαν να ασχολούντε (επιτέλους) με τι κινητάκι μας άλλη μια ρομ που έχει σαν βάση την cm11 , mokee romhttp://en.miui.com/thread-45986-1-1.html

βλέπω πολλές δοκιμές από αύριο , και γράφουν πολλά καλά και για αυτήν

 

Το άσχημο με όλα αυτά είναι ότι αγοράσαμε ένα κινητό και το έχουμε κάνει πειραματόζωο....κάθε λίγο και λιγάκι flasharουμε...το ένα μας βρωμάει το άλλο μας ξινίζει....:lol:

 

Στο τέλος θα καταθέσουμε μεταπτυχιακό πάνω στο Xiaomi.....:lol: Εμένα πάντως η τελευταία μαμά ROM αγγλοκινέζικη περασμένη με fastboot πάει super και είμαι ενθουσιασμένος με το Miui. Τα έχει όλα και συμφέρει.....:lol: (σχετικό βέβαια-περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....)

Το θέμα με τη νέα αυτή ROM είναι να είναι όντως σταθερή και να μη χρειάζεσαι 150 εφαρμογές για να κάνεις αυτά που σου δίνει το Miui από μόνο του. Για να δούμε.....είμαστε συντονισμένοι και βλέπουμε.....:lol:;)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη νέα αυτή ROM είναι να είναι όντως σταθερή και να μη χρειάζεσαι 150 εφαρμογές για να κάνεις αυτά που σου δίνει το Miui από μόνο του.

αυτό ξαναπές το:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το άσχημο με όλα αυτά είναι ότι αγοράσαμε ένα κινητό και το έχουμε κάνει πειραματόζωο....κάθε λίγο και λιγάκι flasharουμε...το ένα μας βρωμάει το άλλο μας ξινίζει....:lol:

 

Δεν γίνεται κάτι εδώ περισσότερο από ότι γίνεται στις συσκευές. Ρίξε μια ματιά και στα άλλα θέματα και θα το διαπιστώσεις. Τα πειράγματα τα κάνεις επειδή σου δίνεται η δυνατότητα να τα κάνεις και όχι επειδή σε υποχρεώνει κανένας. Έχουν υπάρξει εκδόσεις στο παρελθόν εντελώς απροβλημάτιστες, δεν σου επέβαλε κάποιος να τις αλλάξεις... αλλά το έκανες. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να περάσω την αγγλο κινέζικη για να γλιτωσω από τα συνεχόμενα force closes της ελληνικής 3.18.

 

Θα πάρω την τελευταία που υπάρχει στην 1η σελίδα λέω. Όσοι την έχουν βάλει όλα καλά; Για Ρουτ θα ακολουθησω τον οδηγό της πρώτης σελίδας; Με ποιον τρόπο θα περάσω τα google apps και το playstore;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...