Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχαχα, όχι από πείσμα πάντως :)

 

Handcent έχω βάλει, μέχρι στιγμής όλα καλά. Μόνο αν έχεις την καλοσύνη, που βρίσκω για να απενεργοποιήσω το notification του ΜΙUI;

 

Α πα πα, τζιζ! :stupid:

 

δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς γιατί δεν έχω το stock πρόγραμμα για τα μηνύματα , το έχω σβήσει

μπορείς να πας στις ρυθμίσεις (του κινητού) - εφαρμογές - όλες , να βρεις το πρόγραμμα για τα μηνύματα και να δεις

αν υπάρχει επιλογή "ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΩΝ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ" κι αν είναι ενεργή , τσεκαρε την να απενεργοποιηθεί

αλλιώς δες από κάτω αν σου δίνει την επιλογή απενεργοποίησης της εφαρμογής

αν όχι τότε αν έχεις κάποιο πρόγραμμα στυλ titanium backup (πρέπει να σαι ροοτ) να το κάνεις disable τελείως για να μην λειτουργεί από πίσω

 

αλλά πρώτα από όλα ψάξε στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων, όλο και κάτι θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ Νικόλα. Αυτός που έχω εδώ είναι 0.35A και δείχνει όντως ότι φορτίζει πιο αργά.

Μην το παρακανεις με αυτον.

Ειναι υπερβολικα μικρος και ενδεχεται το τηλεφωνο να τον φτασει στα ορια του και να τον ζεματισει.

Αν τον δεις και παραζεσταινεται, σταματα τον και συνεχισε οταν κρυωσει.

Βεβαια, αν ειναι καλης ποιοτητας ειναι οκ, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει πρόβλημα με την οθόνη που δεν ανάβει όταν μιλάτε στο τηλέφωνο και το απομακρύνετε από το αυτί σας, ας δοκιμάσει να πατήσει *#*#6484#*#* και μετά να επιλέξει το no.8 και να ακολουθήσει τις οδηγίες.. Της κοπέλας μου έτσι έφτιαξε.

Επειδή εχω την Άγγλο κινεζική και τα βγάζει ολα κινέζικα με αποτέλεσμα ναη ξέρω τι να πατησω να υποθεσω ότι έχετε την ελληνική και σας τα έβγαζε στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω την Άγγλο κινεζική και τα βγάζει ολα κινέζικα με αποτέλεσμα ναη ξέρω τι να πατησω να υποθεσω ότι έχετε την ελληνική και σας τα έβγαζε στα ελληνικά;

 

Ναι, με την ελληνική, το εμφανίζει ελληνικο το μενού αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακανεις με αυτον.

Ειναι υπερβολικα μικρος και ενδεχεται το τηλεφωνο να τον φτασει στα ορια του και να τον ζεματισει.

Αν τον δεις και παραζεσταινεται, σταματα τον και συνεχισε οταν κρυωσει.

Βεβαια, αν ειναι καλης ποιοτητας ειναι οκ, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Μία δοκιμή έκανα και αυτό επειδή δεν είχα μπαταρία. Ευχαριστώ πάντως!

 

Το βράδυ έχετε παρατηρήσει πόσο περίπου σας πέφτει η μπαταρία;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζοερώτηση: μπορεί το κινητό:

* να ρυθμιστεί να κλείνει καθημερινά σε συγκεκριμένες ώρες και να ανάβει επίσης σε συγκεκριμένες ώρες;

* το ξυπνητήρι λειτουργεί με κλειστό το κινητό;

 

Ό,τι μου απαντήσετε, ξέρετε επίσης αν ισχύουν και για το Mi3;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορεί το κινητό:

* να ρυθμιστεί να κλείνει καθημερινά σε συγκεκριμένες ώρες και να ανάβει επίσης σε συγκεκριμένες ώρες;

* το ξυπνητήρι λειτουργεί με κλειστό το κινητό;

 

* Όχι

* Ναι

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να μπω και εγώ στην παρέα των redmiδων και αναρωτιόμουνα αν ξέρετε πότε αναμένεται στην κυκλοφορία το redmi 1S LTE 4G ? έχετε καμία πληροφορία ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα, σκέφτομαι να μπω και εγώ στην παρέα των redmiδων και αναρωτιόμουνα αν ξέρετε πότε αναμένεται στην κυκλοφορία το redmi 1S LTE 4G ? έχετε καμία πληροφορία ?

 

Με mediatek επεξεργαστή και μία sim, είσαι σίγουρος ότι αξίζει να το περιμένεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μία δοκιμή έκανα και αυτό επειδή δεν είχα μπαταρία. Ευχαριστώ πάντως!

 

Το βράδυ έχετε παρατηρήσει πόσο περίπου σας πέφτει η μπαταρία;;

 

Λοιπόν επειδη το εχω 1 εβδομαδα περιπου να γραψω και γω το κατιτις μου :) το βραδυ ( 8ωρες) "πεφτει" 5%-6% σε αναμονή με 1sim ,όλα τα αλλα κλειστα ,ενω το ΖΤΕ 967 πεφτει 2% στις ιδιες συνθηκες .

 

Επισημάνσεις -Προβλήμτα

 

1)Το μεγαλο προβλημα όμως του τηλ ( που ειναι πολυ καλο βεβαιως κατα τ'αλλα ) ειναι η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ,δε βγαζει μερα με ελαχιστα τηλ-μην ,σχεδον ανοιχτο μονιμως wi-fi κατα τη διαρκεια της μερας με περιηγηση σε ,fb,tw,tapatalk όχι όμως τρελλά πραματα ,αν πω να παιξω και dead trigger2 κανα20λεπτο, το μεσημερι θελει φορτιση ,ΔΥΣΤΥΧΩς ,φταιει η διαχειριση απο το MIUI ,φταει η μικρη μπαταρια 2050mAh ,δεν ξερω ..,ΠΑΝΤΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ .Συγκριτικα το ΖΤΕ 967 10μηνων πλεον, παιζει χωρις προβληματα για ωρες ( ! ) και το βραδυ αργα θα ζητησει φορτιση !

 

2)ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ στο πισω μερος γυρω απο το φακο-καμερα ,μετα απο 20λεπτα παιχνιδι "ζεματαει" σε σημειο που μου ειναι ενοχλητικο πολύ , η θηκη σιλικονης που θα φορεθει μειωνει σαφως το προβλημα ΑΛΛΑ το προβλημα υπάρχει ,φταει ο snapdragon,φταινε ta 1.6GHz ,δεν ξερω τι, το ZTE META απο ωρες δεν καταλαβαινει τ ι π ο τ α ,παιζοντας το ιδιο smooth και χωρις να υπερθερμαινεται τόσο !

 

ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 θεματακια εχω όλα τα αλλα ειναι μια χαρα ,δεν παρατηρησα κατι το μεμπτόν( α ξέχασα δεν εχω fc)

Υ.Γ

1.Φοραω την multilang version με ελληνικη γλώσσα (MIUI-JHCCNBND92.0) ,όπως το πήρα, απλά το ρουταρα ,οποιος φιλος μπορει να μου πει ποια stable MIUI , αντιστοιχει αυτη η rom ΘΑ ήμουν ευγνωμων...

2.Στο miui-xiaomi.gr γινεται καλή δουλεια με τις ελληνικές rom ΑΛΛΑ λύνουν καποια προβλήματα ? ή προσθετουν κι αλλα ?,γιατι εγω δεν εχω ειλικρινά καταλήξει ...,ειναι καποιος φιλος που εχει εγκαταστήσει καποια και εχει λυσει τα 2 παραπανω ,κυριως την εξοικονομηση ενεργειας :mad:

 

ειμαι ΖΤΕακιας μάλλον

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι δεν σας βγάζει την ημέρα ανεβάστε κάνα 2 screenshots με τα στατιστικά της μπαταρίας για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Δεν γίνεται σε άλλους να βγάζει 6 ώρες οθόνης και σε άλλους να θέλει φόρτιση 3 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι δεν σας βγάζει την ημέρα ανεβάστε κάνα 2 screenshots με τα στατιστικά της μπαταρίας για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Δεν γίνεται σε άλλους να βγάζει 6 ώρες οθόνης και σε άλλους να θέλει φόρτιση 3 φορές την ημέρα.

 

OΘονη πανω απο 3- 3+κάτι ωρες δεν εχω δει,με τιποτα :) εννοειται ειναι στο auto η φωτεινοτητα,φωτο θα ανεβουν ,απλά θελω να περασω την 3.22 απο το miui-xiaomi.gr ,Μηπως εχω παλια rom (JHCCNBND92.0) ΚΑΙ δω τουλάχιστον καποια βελτίωση σε αυτό ,απλά ετυχε εγω να εχω και το ζτε καιρο και να εχω επηρεαστει :)

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

OΘονη πανω απο 3- 3+κάτι ωρες δεν εχω δει,με τιποτα :) εννοειται ειναι στο auto η φωτεινοτητα,φωτο θα ανεβουν ,απλά θελω να περασω την 3.22 απο το miui-xiaomi.gr ,Μηπως εχω παλια rom (JHCCNBND92.0) ΚΑΙ δω τουλάχιστον καποια βελτίωση σε αυτό ,απλά ετυχε εγω να εχω και το ζτε καιρο και να εχω επηρεαστει :)

Η Rom που έχεις είναι παλιά, αν δεν θες ελληνικά πέρασε την official v37 που είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Η Rom που έχεις είναι παλιά, αν δεν θες ελληνικά πέρασε την official v37 που είναι καλύτερη.

 

Ή και την multi που έχει ελληνικα, αλλα όχι την ελληνική! Χτες παρατήρησα το εξής τραγικό, με clean install πέρασα την gtv 3.22 και μόλις το ανοιξα η διαθέσιμη ram ήταν περίπου 180, χωρίς να πειραξω σχεδόν τίποτα πέρασα την multi v37 και αμέσως η διαθέσιμη ραμ εκτοξέυτηκε στα 370 περίπου. Υποτίθεται ότι η ελληνική βασίζεται στην 37 αλλα δεν καταλαβαινω γιατί συμβαίνει αυτό. Επιπλέον με την multi όπως είναι λογικό δεν έχω δει ούτε ένα fc.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την ελληνικη 3.20. Με λογικη χρηση, βγαζει 2 μερες, κοντα 3 ωρες οθονη, μια ωρα κλησεις και λιγα δεδομενα για το viber. Πιστευω την μιαμιση μερα την βγαζει σαν κινητο, αρκει να μην εισαι ολη την ωρα με αυτο στο χερι.

Δοκιμαστε να βαλετε τον επεξεργαστη στην εξοικονομηση ενεργειας, εγω δεν ειδα καποια διαφορα στην ταχυτητα παντως.

Τωρα βγηκε και η 3.22 απο τις ελληνικες, αλλα ετσι οπως το κοβω θα δοκιμασω πρωτα μια multi.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το σημάδι που εμφανίστηκε στην οθόνη δεν λέει να φύγει, θα πρέπει να την αντικαταστήσω.

Δεδομένου οτι το touch λειτουργει κανονικότητα, εικαζω πως δεν χρειάζομαι και το digitizer (σωστά ? ).

Οποτε αυτό με καλύπτει ;

http://m.ebay.com/itm?itemId=111377916564

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Ή και την multi που έχει ελληνικα, αλλα όχι την ελληνική! Χτες παρατήρησα το εξής τραγικό, με clean install πέρασα την gtv 3.22 και μόλις το ανοιξα η διαθέσιμη ram ήταν περίπου 180, χωρίς να πειραξω σχεδόν τίποτα πέρασα την multi v37 και αμέσως η διαθέσιμη ραμ εκτοξέυτηκε στα 370 περίπου. Υποτίθεται ότι η ελληνική βασίζεται στην 37 αλλα δεν καταλαβαινω γιατί συμβαίνει αυτό. Επιπλέον με την multi όπως είναι λογικό δεν έχω δει ούτε ένα fc.

 

Τη multi v37 την πέρασες κατευθείαν από πάνω από τη gtv 3.22 ή έκανες όλα τα clean πρώτα? Ευχαριστώ.

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Τη multi v37 την πέρασες κατευθείαν από πάνω από τη gtv 3.22 ή έκανες όλα τα clean πρώτα? Ευχαριστώ.

 

Να κανετε clean απο multi σε Ελληνικη και το αντιθετο για να μην εχετε προβληματα.

 

Εχει τελικα η 37 καλυτερη διαχειρηση και μπαταρια ή μουφα το γλυκο;;

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Τη multi v37 την πέρασες κατευθείαν από πάνω από τη gtv 3.22 ή έκανες όλα τα clean πρώτα? Ευχαριστώ.

 

Παντα τις περναω με clean, κραταω back up, τα διαγραφω όλα και τα επαναφερω απο την εξωτερικη καρτα.

 

Εχει τελικα η 37 καλυτερη διαχειρηση και μπαταρια ή μουφα το γλυκο;;

 

Την έχω μόνο μια μέρα οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουρια, αλλα μου φαίνεται καπως καλύτερα. Παντως απ'όσο διαβαζω αυξανεται η διαρκεια με την 6 οπότε σοβαρή βελτίωση θα δουμε μαλλον από Οκτώβρη.

Edited by opossum
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που λέτε ότι δεν σας βγάζει την ημέρα ανεβάστε κάνα 2 screenshots με τα στατιστικά της μπαταρίας για να δούμε τι συμβαίνει.

 

Δεν γίνεται σε άλλους να βγάζει 6 ώρες οθόνης και σε άλλους να θέλει φόρτιση 3 φορές την ημέρα.

 

Φιλε Bilako επειδη φαινεσαι οτι ψαχνεσαι αν το κινητο το χρησιμοποιησω καλα με ολα ανοιχτα, εκτος GPS το φορτιζω και δις την ημερα ανετα. Με χαλαρη χρηση απο το πρωι αντε να φτασει μεχρι τις 20¨00 το βραδυ.

Ειπαμε το προβλημα του ειναι αυτο και εχουν αργήσει ηδη να το διορθώσουν (δεν μπορω να ξερω βεβαια αν ειναι ευκολο μην λεμε και οτι θελουμε). Ουτε με την MIUI 6 βλεπω να γινει κατι.

Το redmi με τον mediatek σιγουρα κρατουσε περισσοτερο

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παντα τις περναω με clean, κραταω back up, τα διαγραφω όλα και τα επαναφερω απο την εξωτερικη καρτα.

 

Είχα περάσει τη gtv 3.22 εχθές πάνω από αυτή που φόραγε όταν μου το έστειλαν. Δεν είδα και τρελές διαφορές. Σήμερα όμως έκανα όλα τα clean wipe και reset data και μετά όταν μπήκε μου ζήτησε να σετάρω τη MiUi βήμα βήμα. Είδα τρελή διαφορά. Η πρώτη και βασικότερη ότι η διαθέσιμη μνήμη εκτοξεύτηκε στο 385. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι....αν και ψήνομαι να βάλω μόνο την Αγγλοκινέζικη 37..... για να δούμε....

 

Είχα αυτή JHCCNBND92.0 και πήγα σε αυτή gtv 3.22......και μετά έκανα τα wipe-clean reset data.

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει τη gtv 3.22 εχθές πάνω από αυτή που φόραγε όταν μου το έστειλαν. Δεν είδα και τρελές διαφορές. Σήμερα όμως έκανα όλα τα clean wipe και reset data και μετά όταν μπήκε μου ζήτησε να σετάρω τη MiUi βήμα βήμα. Είδα τρελή διαφορά. Η πρώτη και βασικότερη ότι η διαθέσιμη μνήμη εκτοξεύτηκε στο 385. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι....αν και ψήνομαι να βάλω μόνο την Αγγλοκινέζικη 37..... για να δούμε....

 

Είχα αυτή JHCCNBND92.0 και πήγα σε αυτή gtv 3.22......και μετά έκανα τα wipe-clean reset data.

 

Κατεβασα και γω την gtv 3.22 και την Multi stable 37 ( armani) ,από απόγευμα που θα βρεχει μαλλον θ'αρχισω τις δοκιμες ,αλλά αφου η ελληνικη στηριζεται στη stable 37 και απλώς μεταφραση εχουν κανει ,γιατι να εχει τετοια θεματα; Τεσπα εχουν περασει πολλες συσκευές απο τα χερια μου ,παντα εκανα wipe - reset data sto recovery ,μου φαινεται παραξενο που δεν το εχουν ως υποχρεωτικο στο miui :confused: Γιωργο απο μπαταρία πως εισαι με την gtv 3.22 ,ανεφερε σχετικα..

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το σημάδι που εμφανίστηκε στην οθόνη δεν λέει να φύγει, θα πρέπει να την αντικαταστήσω.

Δεδομένου οτι το touch λειτουργει κανονικότητα, εικαζω πως δεν χρειάζομαι και το digitizer (σωστά ? ).

Οποτε αυτό με καλύπτει ;

http://m.ebay.com/itm?itemId=111377916564

 

δοκιμασε κατι...παρε μια βεντουζα μικρη,κολλησε την στο σημειο που ειναι το σημαδι και τραβηξε ελαφρα...σε ενα ταμπλετ που το ειχα παθει και εγω εφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...