Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και η τελευταία (3.20) είναι μια χαρά...

 

Οκ θα βάλω αυτήν τοτε σε όλες ελπίζω να μην έχει θέματα και με κραζουνε......χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποιος για τα παρακάτω;

Θέλω να μετατρέψω την custom minideal ROM (πειραγμένη 24.0 Αγγλοκινέζικη) σε Ελληνική (GTV). Προς αποφυγή προβλημάτων με FC, σκέφτηκα να πάρω το δρόμο της εγκατάστασης με fastboot.

 

Υπάρχει έκδοση fastboot ROM multilang όμως, είτε η Ελληνική είτε από το eu.xiaomi; Αν υπάρχουν, έχετε link;

 

Αν δεν υπάρχουν, αυτές που έχω βρει σε fastboot είναι οι official Αγγλοκινέζικες και μόνο στο http://en.miui.com/thread-21812-1-1.html

 

Και άντε να βάλω την 23.0 που συνίσταται πριν φλασάρω κάτι μεγαλύτερο. Μετά τι να φλασάρω; Κατευθείαν την 3.20.0 μέσω recovery ή να ακολουθήσω άλλη μέθοδο;

 

Και μια ακόμη ερώτηση: οι τρέχουσες ελληνικές ROM υποστηρίζουν μεταφορά εφαρμογών στην SD;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και μια ακόμη ερώτηση: οι τρέχουσες ελληνικές ROM υποστηρίζουν μεταφορά εφαρμογών στην SD;

 

Δες στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες στο πρώτο post.

 

Το είχα διαβάσει, αλλά τελευταία τροποποίησή του ήταν πριν πάνω από δίμηνο. Και έχω δει αρκετές αλλαγές στα κινέζικα firmware... Άρα, ναι, αλλά με hack.

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα με 160 ελληνικούς χαρακτήρες / sms δεν στέλνεις και αυτό είναι θέμα.

 

ναι το εχω διαβασει

αλλα ποτε δεν στελνω τοοοοοοσο μεγαλα μηνυματα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ 2 Hongmi 1s και πραγματικά φαίνονται αξιόλογα. Επειδή είναι για φίλο και σύζυγο(...εννοείται θα πάρει το παλιό....χιχιχιχι...) μήπως υπάρχει κανένας φίλος από Πάτρα που το έχει να βοηθήσει να το σουτάρουμε....εε..εε...σετάρουμε εννοούσα.....Αν μπορεί κάποιος με ένα p.m. να τα πούμε.....

 

Πρώτες εντυπώσεις άριστες.....αγορά από Vickmall και τα δύο.....Απλά Άψογοι σε όλα.....Μπράβο τους.

 

Neo n003 vs Xiaomi Hongmi 1s το πρώτο από Οκτώβρη '13 πάει σφαίρα....κανένα πρόβλημα κλπ κλπ κλπ ......Ποιό λέτε να με κερδίσει....?

Ευχαριστώ.:)

.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο να ζεσταινεται κοντα στην καμερα; Δεν εκανα και τιποτα τρελο, τις επαφες εστειλα μεσω bluetooth. Ειναι θεμα της ρομ αυτο;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ειναι λογικο να ζεσταινεται κοντα στην καμερα; Δεν εκανα και τιποτα τρελο, τις επαφες εστειλα μεσω bluetooth. Ειναι θεμα της ρομ αυτο;

 

Ποια rom φοράει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκε στην οθόνη του παρακάτω σημάδι. Δεν θυμάμαι να το χτύπησα πουθενά, αλλά τέτοιο είδος αλλοίωσης της οθόνης μάλλον από χτύπημα γίνεται. Μάλλον το κοπάνησα κάπου και δεν το κατάλαβα.

Στο μέρος που υπάρχει αυτό, η αφή δουλεύει κανονικά απ΄ότι δοκίμασα.

Οπότε πάμε για οθόνη. 40 € περίπου απ΄ότι είδα. Με τις υγείες μου :wacko:

[ATTACH]49096[/ATTACH]

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκε στην οθόνη του παρακάτω σημάδι. Δεν θυμάμαι να το χτύπησα πουθενά, αλλά τέτοιο είδος αλλοίωσης της οθόνης μάλλον από χτύπημα γίνεται. Μάλλον το κοπάνησα κάπου και δεν το κατάλαβα.

Στο μέρος που υπάρχει αυτό, η αφή δουλεύει κανονικά απ΄ότι δοκίμασα.

Οπότε πάμε για οθόνη. 40 € περίπου απ΄ότι είδα. Με τις υγείες μου :wacko:

[ATTACH]49096[/ATTACH]

 

40E θα έχει όλο το digitizer, εσύ χρειάζεσαι μόνο το front glass που λογικά είναι πολύ φθηνό (<10Ε).

Link to comment
Share on other sites

40E θα έχει όλο το digitizer, εσύ χρειάζεσαι μόνο το front glass που λογικά είναι πολύ φθηνό (<10Ε).

 

Λες ? Μακάρι να βγει τόσο φθηνό. Πάντως περνώντας το δάχτυλο από πάνω, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Περίεργο.

Να έπαθε ζημιά το front glass από μέσα ? Κουφό δεν είναι ?

 

Έχεις κάποιο link με το συγκεκριμένο part ?

Edited by gbuster
Προσθήκη ερώτησης
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κινητο οτιδηποτε κ αν κανω, ζεσταινεται πισω. Εχω την εκδοση gtv 3.20 παιζει αυτο καποιο ρολο; Ζεσταινεται κ σε εσας; μηπως να ριξω την ταχυτητα του επεξεργαστη λιγο;
Link to comment
Share on other sites

Λες ? Μακάρι να βγει τόσο φθηνό. Πάντως περνώντας το δάχτυλο από πάνω, δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Περίεργο.

Να έπαθε ζημιά το front glass από μέσα ? Κουφό δεν είναι ?

 

Έχεις κάποιο link με το συγκεκριμένο part ?

 

Εμενα δεν μου κανει για χτυπημα... πιο πολυ σαν να δεχτηκε πολυ πιεση σε εκεινο το σημειο.... αμα πιεσεις την οθονη (χωρις το digitizer) κανει τετοια... αμα την αφησεις επανερχεται... απλα στην δικη σ περιπτωση ηταν μεγαλυτερη η πιεση... Μηπως το ειχες σε καποια τσεπη, εκατσες πανω, ηταν στενο το τζιν... παιζουν πολλα...

Link to comment
Share on other sites

40E θα έχει όλο το digitizer, εσύ χρειάζεσαι μόνο το front glass που λογικά είναι πολύ φθηνό (<10Ε).

ειστε σιγουροι οτι το digitizer ειναι ξεχωριστο απο την οθονη. Στα περισσοτερα νεα κινητα ειναι ενιαία.

 

Τελικα το κινητο οτιδηποτε κ αν κανω, ζεσταινεται πισω. Εχω την εκδοση gtv 3.20 παιζει αυτο καποιο ρολο; Ζεσταινεται κ σε εσας; μηπως να ριξω την ταχυτητα του επεξεργαστη λιγο;

 

Αν ζεσταίνεται μονιμα και οχι μονο κατα την φορτιση τοτε ξαναπερνα την rom και κανε full format.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κινητο οτιδηποτε κ αν κανω, ζεσταινεται πισω. Εχω την εκδοση gtv 3.20 παιζει αυτο καποιο ρολο; Ζεσταινεται κ σε εσας; μηπως να ριξω την ταχυτητα του επεξεργαστη λιγο;

 

 

Και εγώ τη ίδια έχω και μου ζεσταινεται λιγότερο από πριν. Εξαρταται βεβαια και από την χρήση, αμα το φορτιζω πχ και το χρησιμοποιώ ζεσταινεται αρκετα ή αν τρεχω καποιο πολύ βαρύ πρόγραμμα το ίδιο, αλλα γενικα δεν ζεσταινεται πολύ. Τσεκαρε διαφορες εφαρμογες και δες αν σου ζεσταινεται και με χαλαρη χρηση ή αν τρέχεις βαριές εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

το digitizer ειναι ξεχωριστο απο την οθόνη του 1s , κανε οτι σου είπαν και οι παραπαίω άστο γιατί μπορεί να στρώσει , όσο αναφορά τη θερμοκρασία δοκιμάστε τις multi rom που έχουν ελληνικά , εγώ είδα μεγάλη διαφορά
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες multirom με ελληνικα, απο που τις κατεβαζουμε αυτες;

Απο μπαταρια, τωρα ειμαι στην δευτερη μερα, 2 ωρες οθονη, κανα 20λεπτο ομιλια, πολυ λιγο ιντερνετ, δοκιμασα κανα 5λεπτο το gps, λιγη χρηση viber με δεδομενα κινητης και ειμαι στα 30%. Πιστευω θα βελτιωθει ακομα λιγο, λογο πρωτης φορτισης. Αμα με βγαζει δυο μερες δεν θελω κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα με 160 ελληνικούς χαρακτήρες / sms δεν στέλνεις και αυτό είναι θέμα.

Χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο Greek keyboard μπορείς να γράψεις 160 χαρακτήρες ελληνικά.Απλά ακολουθείς τις οδηγίες εδώ για να ενεργοποιήσεις υποστήριξη τοπικών ρυθμίσεων

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο Greek keyboard μπορείς να γράψεις 160 χαρακτήρες ελληνικά.Απλά ακολουθείς τις οδηγίες εδώ για να ενεργοποιήσεις υποστήριξη τοπικών ρυθμίσεων

 

Αυτή είναι γνωστή παλιά λύση, απλά στην πράξη και χρησιμοποιώντας αυτό το πληκτρολόγιο θα καταλάβεις ότι κάνεις πισωγύρισμα. Anyway, ότι βολεύει τον καθένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χτες παραλάβαμε ένα από το minideal όλα ωραία, ασφαλισμένη μπαταρία με αυτοκόλλητο, σετάραμε το τηλέφωνο επαφές, λογαριασμούς κλπ, και το βάζουμε για φόρτιση........ αποτέλεσμα μηδέν!!!!!

Ανάβει το led μόνο στο κόκκινο, δείχνει ότι φορτίζει στην ένδειξη της μπαταρίας πάνω δεξιά στην οθόνη, αλλά όταν πας στην ενότητα μπαταρία στις ρυθμίσεις αναφέρει "αποφόρτιση". Δοκίμασα τη μπαταρία από το άλλο 1s και φορτίζει κανονικά. Ξέρετε εάν καλύπτεται η αλλαγή μπαταρίας από την εγγύηση ώστε να το παλέψω με το minideal αλλιώς που να παραγγείλω μπαταρία για πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Χτες παραλάβαμε ένα από το minideal όλα ωραία, ασφαλισμένη μπαταρία με αυτοκόλλητο, σετάραμε το τηλέφωνο επαφές, λογαριασμούς κλπ, και το βάζουμε για φόρτιση........ αποτέλεσμα μηδέν!!!!!

Ανάβει το led μόνο στο κόκκινο, δείχνει ότι φορτίζει στην ένδειξη της μπαταρίας πάνω δεξιά στην οθόνη, αλλά όταν πας στην ενότητα μπαταρία στις ρυθμίσεις αναφέρει "αποφόρτιση". Δοκίμασα τη μπαταρία από το άλλο 1s και φορτίζει κανονικά. Ξέρετε εάν καλύπτεται η αλλαγή μπαταρίας από την εγγύηση ώστε να το παλέψω με το minideal αλλιώς που να παραγγείλω μπαταρία για πιο γρήγορα;

 

Αν δεν κανω λαθος τα καταστηματα αυτα εχουν ενα ειδος εγγυησης για 30 μερες απο την αγορα τ... δεν χανεις τιποτα να τους ρωτησεις... στην τελικη, εχει γυρω στα 15 ευρω η μπαταρια του... οποτε δεν ειναι τοσο μεγαλο το κακο...:)

 

Μιας που το θυμηθηκα.. Μπορεις να περιμενεις μερικες μερες μεχρι να κυκλοφορισει το 1s LTE με 2200mAh μπαταρια να παρεις εκεινη...;)

Edited by bigmen2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...