Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάω να μπώ στο recovery πατώντας Volume down & power και μου βγάζει ένα ανθρωπάκι και γράφει με πράσινα γράμματα FASTBOOT

και στο recovery δεν μπαίνει...

 

edit: Τελικά μπήκε πατώντας volume up + power

 

Προσπαθώ να περάσω μια ρομ.

σύμφωνα με αυτό τον οδηγό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5118-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-GTV-X-XX-ROM-%CE%BC%CE%B5-Root-TWRP-recovery/

 

Επειδή στο βήμα 3

Πηγαίνουμε στον Updater/Αναβάθμιση που βρίσκεται στον φάκελλο System/Ασφάλεια στην οθόνη της συσκευής σας.

Δεν έχω καταλάβει ποιός είναι ο updater προσπαθώ να το κάνω από recovery.

 

Έχω κατεβάσει την "xiaomi-miui-hellas-4.3_armani_Hellas-GTV-3.13.0.zip (MIUI Root Manager)"

Από εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5861-Stable-24-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1S-GTV-3-13/#files

 

 

EDIT2: Την πέρασα, έκανα wipe cache + wipe data στο καπάκι

 

EDIT3: όλα καλά, λεπτομέρειες στην πορεία...

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
EDIT2: Την πέρασα, έκανα wipe cache + wipe data στο καπάκι

 

EDIT3: όλα καλά, λεπτομέρειες στην πορεία...

 

Δεν λες και με ποιο τρόπο έκανες την αναβάθμιση για λοιπούς ενδιαφερόμενους; Καλό είναι να κάνουμε ερωτήσεις, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να δίνουμε και τις λύσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το hongmi μου είχε τη πρώτη του πτώση.

Περίπου από το 1μ (το είχα στο γραφείο) σε γυμνό πλακάκι και δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά, ούτε εμφανίζει τριγμούς. Δεν φορούσε σιλικονούχα θήκη παρά ενα άθλιο screen protector που ήρθε μαζί με τη συσκευή.

 

Όπότε να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου στην xiaomi για την ποιότητα κατασκευής, και να επιβεβαιώσω πως σίγουρα υπάρχει κάποια προστασία στο γυαλί της οθόνης ακόμη και να μην είναι gorilla glass (ας μη ξεχνάμε τα UMI X1 που είχαν τη συγκεκριμένη προστασία, με το 1ο πέσιμο γινόντουσαν κομμάτια)

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι η δεν ειναι gorilla το γυαλι;

Gorilla glass δεν έχει σίγουρα, όπως και τα περισσότερα κινέζικα που δηλώνουν ότι έχουν...

Link to comment
Share on other sites

Το factory reset απλώς διαγράφει όλα τα δεδομένα από το κινητό, η γλώσσα δεν θα έχει πρόβλημα.

Όσον αφορά το λογισμικό, εφ'όσον δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα και είσαι ευχαριστημένος δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. Διαφορετικά μπορείς να περάσεις την τελευταία ελληνική ROM από το xiaomi-miui.gr πού είναι η GTV-3.13

 

@PETTROS

Για αρχή το κάνεις επανεκκίνηση μήπως έχει κολλήσει κάποια διεργασία και το φορτίζεις στο full.Δες πώς θα πάει αύριο και πες μας.

Επίσης ποια ROM χρησιμοποιείς;

 

Εκανα

Εκδοση miui jhccnbd24.00-GTV-3.9

Για να δουμε σημερα

 

Εχει βγει νεοτερη;;;

Απο το σαιτ της miui την κατεβασα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες και με ποιο τρόπο έκανες την αναβάθμιση για λοιπούς ενδιαφερόμενους; Καλό είναι να κάνουμε ερωτήσεις, αλλά ακόμα καλύτερο είναι να δίνουμε και τις λύσεις.

Σωστά!

- Κατέβασα το zip αρχείο

- το μετονόμασα σε "update"

- Σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή μέσω USB καλωδίου

- Πέρασα το ζιπαρισμένο update αρχείο χύμα μέσα στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού

- απενεργοποίησα το τηλέφωνο

- Μπήκα στο recovery πατώντας volume up + power

- με τα πλήκτρα ήχου για πλοήγηση επέλεξα english και στη συνέχεια έκανα update το ζιπ αρχείο

- μετά στο καπάκι wipe cache + wipe data + wipe all user data

- reboot

Link to comment
Share on other sites

mi cloud

ενω συνδεθηκα με νουμερο τηλεφωνου

μετα στο πισι μου ζηταει εισαγωγη ενος κωδικου

που υποτιθεται το εχουν αποστειλλει?

 

αλλα δεν μπορω να μπω διοτι δεν εχω τετοιο κωδικο

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ή μέσω sms ή μέσω e-mail θα έχει έρθει... Κοίτα και το φάκελο spam...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φιλος που το έχει, όταν κοιμάται έχει 40% μπαταρία, και όταν ξυπνάει εχει 0%, πως γίνεται αυτό;

Να προσθέσω ότι έχει την rom 3.10 απο miui.gr.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε αυτό: http://www.aliexpress.com/item/NILLKIN-Amazing-H-Nanometer-Anti-Explosion-Tempered-Glass-9H-Screen-Protector-Film-For-Xiaomi-Hongmi-Red/1824964972.html

Παραγγελία 7 Ιουνίου.

Πολύ προσεγμένο προιόν σε περιεχόμενο και ποιότητα κατασκευής. Εφαρμογή τέλεια όπως και η απόκριση της οθόνης. Σαν να μη φορά τίποτα. Και φυσικά όχι bubble bobble.... :p

 

Thanks Antonis....

 

Edit:

Μετά από αρκετό καιρό πρόσθεσα και μία νέα "Τοπίο" (Ακρόπολη) με ελαφριά συννεφιά.

Τραβήχτηκε όχι με την στοκ εφαρμογή αλλά με την με την SNAPit CAMERA.

Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά διαχειρίστηκε καλύτερα από την στοκ τον ουρανό και τα σύννεφα....

 

HONGMI REDMi 1S

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το παράλαβα και εγώ σήμερα πρωί. Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές. Μια ερώτηση. Σε όλα μου τα android έβαζα ως τρόπο εισαγωγής κειμένου keyboard αυτό που έχει 3γράμματα κάθε πλήκτρο ( όπως τα παλιά κινητά). Δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις, μήπως ξέρει κανείς κάτι περισσότερο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το παράλαβα και εγώ σήμερα πρωί. Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές. Μια ερώτηση. Σε όλα μου τα android έβαζα ως τρόπο εισαγωγής κειμένου keyboard αυτό που έχει 3γράμματα κάθε πλήκτρο ( όπως τα παλιά κινητά). Δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις, μήπως ξέρει κανείς κάτι περισσότερο;

 

T9 εννοείς ;

αν ναι δεν την έχουν όλα τα πληκτρολόγια αυτή την επιλογή , νομίζω υπάρχει επιλογή στο touchpal keyboard (free , ψαξτο στο play store)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είχα το sygic και δούλευε κανονικά, μετά το πέρασμα νέας rom, και wipe data, το εγκαθιστώ και δεν μπορώ να εντοπίσω στο τηλέφωνο τον φάκελο εγκατάστασης πουθενά.

Καμιά ιδέα ?

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

T9 εννοείς ;

αν ναι δεν την έχουν όλα τα πληκτρολόγια αυτή την επιλογή , νομίζω υπάρχει επιλογή στο touchpal keyboard (free , ψαξτο στο play store)

 

Ευχαριστώ φίλε. Το έβαλα, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το 1s.

Είχα το 1, για όποιον ενδιαφέρεται η διαδικασία backup από το 1 και restore στο 1s δούλεψε άψογα με αποτέλεσμα μέσα σε 10 λεπτά να έχω το κανούριο τηλέφωνο στην ίδια ακριβώς κατάσταση με το παλιό!

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε...

 

μαλιστα

 

αρα κατι δεν κανω σωστα

ειχα βαλει τη ρομ μιουι 3,9

εχω τικαρει και το ρουτ στην ασφαλεια νομιζω

αλλα 2 εφαρμογες (greenify & battery saver) δεν δουλευουν

 

πρεπει να κανω κατι ακομα?

ο σουπεργιουζερ αφαντος

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα

 

αρα κατι δεν κανω σωστα

ειχα βαλει τη ρομ μιουι 3,9

εχω τικαρει και το ρουτ στην ασφαλεια νομιζω

αλλα 2 εφαρμογες (greenify & battery saver) δεν δουλευουν

 

πρεπει να κανω κατι ακομα?

ο σουπεργιουζερ αφαντος

Το ροοτ στην 3.9 από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε. Από την 3.10 και μετά φτιάχτηκε με miui patch ομως. Το supersu το κατάργησαν διότι δημιούργησε προβλήματα. Η τελευταία ρομ για το S1 από miui gr είναι η GTV 3.13. Πολύ καλη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Το ροοτ στην 3.9 από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε. Από την 3.10 και μετά φτιάχτηκε με miui patch ομως. Το supersu το κατάργησαν διότι δημιούργησε προβλήματα. Η τελευταία ρομ για το S1 από miui gr είναι η GTV 3.13. Πολύ καλη ρομ.

 

Εθχαριστω

Να την χωσω;:lol:

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...