Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα μηπως μπορεις να βαλεις καποιο λινκ.Ευχαριστω

 

Προφσνως θα εννοεις για το πισω καλυμα. Δικο σου:

http://www.vickmall.com/high-quality-original-back-cover-for-xiaomi-hongmi-hongmi-1s-red-rice-red-rice-1s.html

Πες της να σου κανει και μια εκπτωση γιατι τα ειχε και 12$ καποια στιγμη. Ειναι οντως γνησια.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα το πρωί το παρέλαβα και εγώ.

Έφτασε σε 11 ημέρες απο την παραγγελία και είναι rooted με την multilingual ROM.

...

Αυτο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ως κατανάλωση μετά την οθόνη ήταν μία εφαρμογή mobogenie (εμπόδιζε και το τηλέφωνο να μπεί σε deep sleep) την οποία ποτέ δεν έτρεξα και το FaceBook στο οποίο ούτε καν έχω λογαριασμό.

Μάλλον κάτι παίζει με την ROM του Vickmall και προβλέπω να δοκιμάζουμε σύντομα την Ελληνική... Εξάλλου πρέπει να φάνε σουτ οι κινεζοεφαρμογές και κάποια προεγκατεστημένα apps. Επίσης ο dialer δεν έχει Ελληνική Τ9 αναζήτηση για επαφές.

...

 

...κατά τη γνώμη μου το mobogenie είναι malware που πιθανότατα προέρχεται από τον υπολογιστή σου και σαφέστατα δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα/ζητήματα σε υπολογιστή και smartphone. Αφαίρεσέ το άμεσα και από τις δύο συσκευές.

 

ξέρω ότι η ερώτηση είναι υποκειμενική αλλά προτιμάτε 16άρα κάρτα ή 32άρα.

πιστεύετε ότι και η 16άρα είναι αρκετή...???

 

...με την τιμή μιας γρήγορης (~48ΜΒ/s) επώνυμης κάρτας 32GB να κυμαίνεται στα 15 ευρώ, νομίζω δεν έχει νόημα να επενδύσεις σε μικρότερη εκτός αν πρόκειται για εξαιρετικής προσφοράς που συνδυάζει απόδοση και τιμή που δε μπορείς να παραβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσο αφορά την μπαταρία, είτε έχω πέσει σε προβληματική ή μπαταρία του είναι για τα σίδερα γενικώς.

Το έβγαλα από τον φορτιστή στις 7:00 και χωρίς καθόλου κλήσεις, και όλα κλειστά (gps, data, wifi) και οθόνη κλειστή, στις 11:30 είχε πέσει στο 55%.

Edited by gbuster
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορτίσεις έχεις κάνει?

Εγώ το βράδυ έκανα την τέταρτη φόρτιση και από τις 06.00 το πρωί μέχρι τώρα είμαι στο 53%. Wifi ανοιχτό, κλήσεις, ίντερνετ, 3g(για κάνα δίωρο ανοικτό), viber, εφαρμογή email ανοικτή. Να σημειώσω ότι είμαι με μια κάρτα sim μόνο.

 

Το βράδυ πριν το βάλω για φόρτιση θα ανεβάσω και σε στιγμιότυπα την κατανάλωση της μπαταρίας.

Πιστεύω ότι έχει περιθώρια να στρώσει και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγω!!:D

 

Εφαγα μια φρίκη στην αρχή γιατι δεν άνοιγε..

που να ξερω οτι στην κουμπωμένη απάνω μπαταρία ειχε ενα μικρο ζελατινάκι!!:lol:

 

Πολυ καλη κατασκευή και ωραιο design, το μέγεθος του ειναι ακριβώς οσο το ήθελα, ουτε παντόφλα, ούτε μικρό. Φοβερή απόκριση και μου άρεσε πολυ το miui (δεν ειχα ξαναδουλέψει), ειναι το IOS του φτωχού! Χωρις αυτο να σημαίνει κατι υποτιμητικο.

 

Εχει απάνω την multi, με root και play store. Προς το παρόν το αφήνω απάνω (με γλωσσα Αγγλικά γιατι η ελληνική είναι άθλια..). Εβγαλα φωτογραφίες και βίντεο και εμεινα πολυ ικανοποιημένος. Μπαταρία ήταν γυρω στο 70% και τωρα ειναι στο 35%. Μόλις κατέβει λίγο ακόμα θα το φορτίσω. Και το πρώτο που κατέβασα ηταν το Antutu, 21499! ααα και ο ήχος μια χαρά ηταν στην ένταση που δοκίμασα ραδιο... Με είχατε φοβίσει, τηλέφωνο είναι, όχι στερεωφωνικό!!

 

Welcome to hi-end phones.:rolleyes:

 

συνεχίζεται....

Edited by kpaps
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσο αφορά την μπαταρία, είτε έχω πέσει σε προβληματική ή μπαταρία του είναι για τα σίδερα γενικώς.

Το έβγαλα από τον φορτιστή στις 7:00 και χωρίς καθόλου κλήσεις, και όλα κλειστά (gps, data, wifi) και οθόνη κλειστή, στις 11:30 είχε πέσει στο 55%.

 

Δεν παιζει, έχεις ελαττωματική μπαταρία, το φόρτισα το πρωί, όλο το μεσημέρι έπαιζα dead trigger :lol: και είναι ακόμα στο 50%, με wifi ανοικτό συνεχώς, +++ότι κατέβασα ένα σωρό αρχεία και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει, έχεις ελαττωματική μπαταρία, το φόρτισα το πρωί, όλο το μεσημέρι έπαιζα dead trigger :lol: και είναι ακόμα στο 50%, με wifi ανοικτό συνεχώς, +++ότι κατέβασα ένα σωρό αρχεία και εφαρμογές.

 

Μπορεί να τρέχει τίποτα απο πίσω...την έχω πατήσει άπειρες φορές με το tablet. Βάλε το advanced task killer. Με αυτο βλέπεις τι τρέχει το κινητό και τερματίζεις αυτα που δεν πρέπει να τρέχουν εκίνη την στιγμή...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ξέρω ότι η ερώτηση είναι υποκειμενική αλλά προτιμάτε 16άρα κάρτα ή 32άρα.

πιστεύετε ότι και η 16άρα είναι αρκετή...???

 

Προτιμάς ξανθιές η μελαχρινές; :)

Φίλε μου δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς σε αυτό,ότι καλύπτει τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ρουταρισμα το έκανα σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό αλλά το Root check μου βγάζει ότι η συσκευή δεν είναι Root. Επίσης το supersu δεν δουλεύει (βγάζει μήνυμα ότι λείπει το su binary).

 

Να σημειώσω ότι έχω την ελληνική ρομ.

Καμία ιδέα κανεις?

 

Πρεπει να ανοιξεις τα root permissions απο το κεντρο ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ανοιξεις τα root permissions απο το κεντρο ασφαλειας.

 

Το έχω κάνει

[ATTACH]45526[/ATTACH]

 

Κάποιες εφαρμογές βέβαια μου ζητάνε να επιτρέψω πρόσβαση ροοτ ενώ κάποιες άλλες δεν δουλεύουν διότι μου γράφουν ότι δεν είναι ροοτ η συσκευή (πχ wifi Key recovery, root checker basic).

 

Υπάρχει και κάποια άλλη ρύθμιση κάπου αλλού?

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω έχω ήδη για εμένα το πρώτο redrice και σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμη για τη γυναίκα μου.

Να πάρω το καινούργιο 1s ή να προτιμήσει το πιο παλιό?

Link to comment
Share on other sites

... Το βράδυ πριν το βάλω για φόρτιση θα ανεβάσω και σε στιγμιότυπα την κατανάλωση της μπαταρίας.

Πιστεύω ότι έχει περιθώρια να στρώσει και άλλο.

 

[ATTACH]45536[/ATTACH]

 

[ATTACH]45536[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μετά από σχεδόν 40 ώρες με το κινητό, τα συμπεράσματά μου (για τις δικές μου προτιμήσεις και το τι περίμενα) είναι:

 

Θετικά

Καλή ανάλυση οθόνης

Γρήγορο-εύκολο μενού MUI (με διαρκείς αναβαθμίσεις από το Ελληνικό site mui.gr)

Πολύ καλή λήψη WiFi

Πολύ καλή λήψη GPS

 

Αρνητικά

Αρκετά βαρύ

Κακή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 1 μέρα)

Κρασάρισμα του Opera Browser όταν ανοίγω πολλές καρτέλες

Αδυναμία να βρει το αρχείο με τις επαφές (σε μορφή .vcf από το προηγούμενο Android) στην κάρτα μνήμης MicroSD

Αδύναμη φωτεινότητα οθόνης στην ΜΑΧ ρύθμιση, υπό το φως ηλίου (αδύνατο να δεις κάτι εάν φοράς γυαλιά ηλίου ταυτόχρονα)

Αδύναμη ένταση ήχου κλήσεων+ακουστικού

Αδυναμία επιλογής επαφών που θα εμφανίζονται (π.χ από το τηλέφωνο μόνο, ή από την κάρτα Sim, ή από τον λογαριασμό Gmail).

 

Συνεχίζω να το δουλεύω ακόμα, παράλληλα με το καινούργιο Coolpad F1 που παρέλαβα σήμερα.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω έχω ήδη για εμένα το πρώτο redrice και σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμη για τη γυναίκα μου.

Να πάρω το καινούργιο 1s ή να προτιμήσει το πιο παλιό?

 

Εδώ μπορείς να δεις τα στοιχεία του καθενός δίπλα δίπλα.

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/23936cb

 

Οι μεγαλύτερες διαφορές είναι

 

* Το 1s έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά δεν ξέρω αν η γυναίκα σου παίζει βαριά παιχνίδια για να καταλάβει την διαφορά.

* Το 1s έχει 4gbs περισσότερο ενσωματωμένο χώρο.

* Το απλό Hongmi έχει 100mbs περισσότερης μνήμης.(Δεν φαίνεται στα specs αλλά στα benchmarks!)

* Μόνο το απλό Hongmi έχει Corning Gorilla Glass 2!!(Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της απλής έκδοσης και ίσως ο μεγαλύτερος λόγος που έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

 

Σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα είναι παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να δεις τα στοιχεία του καθενός δίπλα δίπλα.

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/23936cb

 

Οι μεγαλύτερες διαφορές είναι

 

* Το 1s έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά δεν ξέρω αν η γυναίκα σου παίζει βαριά παιχνίδια για να καταλάβει την διαφορά.

* Το 1s έχει 4gbs περισσότερο ενσωματωμένο χώρο.

* Το απλό Hongmi έχει 100mbs περισσότερης μνήμης.(Δεν φαίνεται στα specs αλλά στα benchmarks!)

* Μόνο το απλό Hongmi έχει Corning Gorilla Glass 2!!(Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της απλής έκδοσης και ίσως ο μεγαλύτερος λόγος που έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

 

Σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα είναι παρόμοια.

 

100MB ram λιγοτερη ;; ΜΑ ΠΟΣΟ ΓΥΦΤΟΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

100MB ram λιγοτερη ;; ΜΑ ΠΟΣΟ ΓΥΦΤΟΙ !!!

 

Θεωρώ ότι αυτά τα 100MB είναι λόγω του λογισμικού και όχι ότι δεν τα έχει η συσκευή. Όπως για παράδειγμα είχε γίνει και με το HD2. Λογικά σε κάποια από τις αναβαθμίσεις θα "ξεκλειδωθούν". Μπορεί και με την 4.4...

 

Επίσης δεν ξέρω αν το πρώτο φοράει Gorilla Glass. Γιατί βγήκαν πολλοί σε διάφορα forum και το διέψευσαν.

Link to comment
Share on other sites

* Το απλό Hongmi έχει 100mbs περισσότερης μνήμης.(Δεν φαίνεται στα specs αλλά στα benchmarks!)

* Μόνο το απλό Hongmi έχει Corning Gorilla Glass 2!!(Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της απλής έκδοσης και ίσως ο μεγαλύτερος λόγος που έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

 

100MB ram λιγοτερη ;; ΜΑ ΠΟΣΟ ΓΥΦΤΟΙ !!!

 

Θεωρώ ότι αυτά τα 100MB είναι λόγω του λογισμικού και όχι ότι δεν τα έχει η συσκευή. Όπως για παράδειγμα είχε γίνει και με το HD2. Λογικά σε κάποια από τις αναβαθμίσεις θα "ξεκλειδωθούν". Μπορεί και με την 4.4...

 

Επίσης δεν ξέρω αν το πρώτο φοράει Gorilla Glass. Γιατί βγήκαν πολλοί σε διάφορα forum και το διέψευσαν.

 

Και οι δύο συσκευές έχουν 1Gb Ram. Τώρα το πόση απο αυτή είναι διαθέσιμη, εξαρτάται από το λειτουργικό και τις εφαρμογές.

Εμένα για παράδειγμα όπως είπα και σε προηγούμενο post, με την official rom έβλεπα 80-100mb ram κατά μέσο όρο περισσότερα διαθέσιμα απ΄ότι με την ελληνική.

Ούτε το Redmi ούτε το Redmi 1S έχουν Gorilla Glass. Έχει ξεκαθαριστεί νομίζω αυτό.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο συσκευές έχουν 1Gb Ram. Τώρα το πόση απο αυτή είναι διαθέσιμη, εξαρτάται από το λειτουργικό και τις εφαρμογές.

Εμένα για παράδειγμα όπως είπα και σε προηγούμενο post, με την official rom έβλεπα 80-100mb ram κατά μέσο όρο περισσότερα διαθέσιμα απ΄ότι με την ελληνική.

Ούτε το Redmi ούτε το Redmi 1S έχουν Gorilla Glass. Έχει ξεκαθαριστεί νομίζω αυτό.

 

Το "παλιό" έχει και τη δυνατότητα ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου. Έτσι η ram γίνεται 2Gb στο red rice.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα που λετε με τη ram διαβαστε το ποστ 336 του φιλου Χρηστου (bbbb) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4758331#post4758331

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το "παλιό" έχει και τη δυνατότητα ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου. Έτσι η ram γίνεται 2Gb στο red rice.

Ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου στη rom, η ram δεν αλλαζει μεγεθος.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά κατέληξα.

Λογικά το καινούργιο θα τρώει και γρηγορότερα τη μπαταρία λόγω επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά κατέληξα.

Λογικά το καινούργιο θα τρώει και γρηγορότερα τη μπαταρία λόγω επεξεργαστή.

 

Φίλε μου πάρε το καινούριο, για μένα δεν υπάρχει δίλημμα, αν και δεν είχα επαφή με το παλιό. Κάθε συσκευή έχει τα συν και τα πλην της, εγώ από το λίγο που το είχα στα χέρια μου το βρήκα πολύ καλό και άνετα θα το κράταγα και για δικό μου.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μετά από σχεδόν 40 ώρες με το κινητό, τα συμπεράσματά μου (για τις δικές μου προτιμήσεις και το τι περίμενα) είναι:

 

Θετικά

Καλή ανάλυση οθόνης

Γρήγορο-εύκολο μενού MUI (με διαρκείς αναβαθμίσεις από το Ελληνικό site mui.gr)

Πολύ καλή λήψη WiFi

Πολύ καλή λήψη GPS

 

Αρνητικά

Αρκετά βαρύ

Κακή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 1 μέρα)

Κρασάρισμα του Opera Browser όταν ανοίγω πολλές καρτέλες

Αδυναμία να βρει το αρχείο με τις επαφές (σε μορφή .vcf από το προηγούμενο Android) στην κάρτα μνήμης MicroSD

Αδύναμη φωτεινότητα οθόνης στην ΜΑΧ ρύθμιση, υπό το φως ηλίου (αδύνατο να δεις κάτι εάν φοράς γυαλιά ηλίου ταυτόχρονα)

Αδύναμη ένταση ήχου κλήσεων+ακουστικού

Αδυναμία επιλογής επαφών που θα εμφανίζονται (π.χ από το τηλέφωνο μόνο, ή από την κάρτα Sim, ή από τον λογαριασμό Gmail).

 

Συνεχίζω να το δουλεύω ακόμα, παράλληλα με το καινούργιο Coolpad F1 που παρέλαβα σήμερα.....

Παιδιά επειδή είναι στα υποψήφια για αγορά τις επόμενες μέρες, τι λέτε σχετικά με τα αρνητικά που αναφέρει ο φίλος εδώ; Ισχύουν γενικότερα ή όχι για το κινητό αυτό;

Κυρίως αναφέρομαι στο θέμα της μπαταρίας και της έντασης ήχου κλήσεων και ακουστικού.

Τα άλλα νομίζω παλεύονται...

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είναι στα υποψήφια για αγορά τις επόμενες μέρες, τι λέτε σχετικά με τα αρνητικά που αναφέρει ο φίλος εδώ; Ισχύουν γενικότερα ή όχι για το κινητό αυτό;

Κυρίως αναφέρομαι στο θέμα της μπαταρίας και της έντασης ήχου κλήσεων και ακουστικού.

Τα άλλα νομίζω παλεύονται...

 

Η μπαταρία του είναι το πολύ για μια μέρα (από το πρωΐ-βραδυ).

 

Θέμα με ακουστικό, μικρόφωνο, ομιλία γενικά, ηχείο δεν υφίσταται.

 

Να σημειώσω, ότι η ελληνική ρομ που έχουμε (από miui.gr) είναι φρέσκια ακόμα, κάτι που σημαίνει ότι σε επόμενα updates θα διορθωθούν τα οποία μικροπροβληματα παρουσιαστουν. Βέβαια, άξιο λόγου είναι η μετάφραση της ρομ, όπου είναι τέλεια και δεν την συναντάς σε κανένα κινέζικο τηλ (εκτός miui).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...