Jump to content

Εφαρμογές Πλοήγησης για Windows Phone 8


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και ναι

σήμερα έκανα την ίδια διαδρομή

Χαλκίδα - Ρίο μέσο Κορίνθου

αλλά με μία μικρή διαφορά

χωρίς κάρτα sim στο Lumia

και ναι στα τούνελ πάλι μου έδειχνε πορεία χωρίς να χάσει στίγμα εκτός από τα χιλ. που δεν μου έδειχνε

να σας πω ότι στα τούνελ πήγαινα με 70 χιλ.

και εδώ είχαν να κάνουν οι κεραίες κην. τηλ. ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν έχει να κάνει με τις κεραίες.

Όλα τα λογισμικά (ή σχεδόν όλα) υπολογίζουν την ταχύτητα που μπαίνεις στο τούνελ και μόλις χάσουν το σήμα δεν τον δείχνουν αλλά συνεχίζουν την πορεία του αυτοκινήτου με την ταχύτητα που είχε και στην κατεύθυνση που πήγαινε. Αν δεν επανέλθει σε εύλογο χρονικό διάστημα το σήμα τότε δείχνουν ότι έχασαν τους δορυφόρους και το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κάνω το here drive+ στο lumia 630 λίγο πιο επαγγελματικό,δηλ να αποθηκεύσω μεγάλο αριθμό διευθύνσεων π.χ καταστήματα Μαρινόπουλου, ώστε ναμπορω να τα ψάξω σε συγκεκριμένη λίστα και να μπορώ να τα εισάγω με άνεση.

Επίσης παρολους του πειραματισμούς μου,δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σωστός τρόπος να γράψεις διεύθυνσης του τύπου, 2,4 ΧΛΜ Ε.Ο. ΤΡΙΠΌΛΕΩΣ ΠΎΡΓΟΥ , και να τους "διαβάσει" μέχρι τώρα όταν βάζω μπροστά τα χιλιόμετρα δεν το αναγνωρίζει μάλλον σαν σωστή διεύθυνση

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ,θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να κάνω το here drive+ στο lumia 630 λίγο πιο επαγγελματικό,δηλ να αποθηκεύσω μεγάλο αριθμό διευθύνσεων π.χ καταστήματα Μαρινόπουλου, ώστε ναμπορω να τα ψάξω σε συγκεκριμένη λίστα και να μπορώ να τα εισάγω με άνεση.

Επίσης παρολους του πειραματισμούς μου,δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σωστός τρόπος να γράψεις διεύθυνσης του τύπου, 2,4 ΧΛΜ Ε.Ο. ΤΡΙΠΌΛΕΩΣ ΠΎΡΓΟΥ , και να τους "διαβάσει" μέχρι τώρα όταν βάζω μπροστά τα χιλιόμετρα δεν το αναγνωρίζει μάλλον σαν σωστή διεύθυνση

Ευχαριστώ

Δοκίμασε το παρακάτω να δείς αν σε βολεύει:

- Κάνεις εγγραφή στη Nokia στο here.com

- Συνδέεσαι με το UN & PS σου από το PC σου

- Αριστερά επάνω είναι οι συλλογές (collections)

- Μέσα στις συλλογές (collections), πάνω αριστερά πάλι θα βρείς το '' + New colection ''

- Bαζεις ένα όνομα στη συλλογή σου πχ Μαρινόπουλος

- Προσθέτεις τους ...Μαρινόπουλους που θέλεις μέσα στη συλλογή ''Μαρινόπουλος'' που έφτιαξες, αφού πρώτα τους βρείς στο χάρτη της HERE και κάνοντας δεξί κλικ βγαίνει η επιλογή ''Collect this location'', πατας επάνω και σου ανοίγει η συλλογή ''Μαρινοπουλος'' που έφτιαξες πρίν. Προσθέτεις έναν έναν τους Μαρινόπουλους με κάποιον τρόπο ώστε να ξέρεις ποιος είναι και που, πχ Μαρινόπουλος Αλιμου, Μαρινόπουλος Κηφισιάς, κλπ, κλπ.

Μετά, στο κινητό σου προσθέτεις το λογαριασμό σου Nokia που έφτιαξες (νομίζω μέσα από τις ρυθμίσεις του HERE Drive ή HERE Maps). Οι συλλογές που έφτιαξες στο PC σου θα συγχρονισθούν με το τηλέφωνό σου και θα τις βρεις στο ΗΕRE Maps στις συλλογές (κουμπί με το αστεράκι). Πατώντας επάνω σε μία από αυτές......ξεκινά η πλοήγηση.

 

Όσο για την διεύθυνση, καλό είναι να γράφεις στην αναζήτηση του HERE Map με τον παρακάτω τρόπο:

Πόλη, οδός αριθμός πχ Νέα Ιωνία, Παναγούλη 91 (με το κόμμα και το κενό).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

ΦΙΛΙΚΑ

ΠΕΤΡΟΣ:)

Asus eee 1000H,NAVIGON 8310,HP 8730w Dreamcolor,iphone 3gs 32gb black,iPad,Nokia n97 black,Samsung Galaxy Note N7000,Sony Xperia Sole,Asus eee pad transformer TF101,Lumia 920, lumia 1020...... NaviFree.blogspot | NaviPhone-Hellas

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πέτρο σε ευχαριστώ για της αναλυτικές και κατατοπιστικές σου συμβουλές τις οποίες της εφάρμοσα βήμα-βήμα

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ ότι τα σημεία ενδιφεροτος (P.O.I)μπορείς να τα βάλεις μόνο χειροκίνητα,το ****το είναι ότι τα έχει ¨"μέσα"αλλά δεν μπορώ να τα χειριστώ σαν collections

Βέβαια υπάρχουν στο ίντερνετ συλλογές με POI ,αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να είναι για here drive+

 

Επ παιδιά sos ξαφνικά δεν μου φορτώνει το here drive+ ,ανοίγει μόλις το επιλέγω ,βάζω προορισμό , κάνει εντοπισμό διαδρομής και μόλις πατήσω έναρξη τσουπ με πετάει στο αρχικό μενού.

Είναι αλήθεια ότι παίζω πολύ μαζί του και στης αγαπημένες τοποθεσίες έχω αποθήκευση χιλιάδες σημεία,άλλα δεν έχω κανένα μήνυμα από το τηλ του τύπου η μνήμη είναι πλήρης όπως γίνεται π,χ με την φωτογραφική,και δεν σε αφήνει να τραβήξεις άλλες φώτο.....

Edited by niotheros
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το εξής θέμα:

Στους χάρτες, ενώ έχω κατεβάσει ελληνική φωνή για πλοήγηση, ανοίγω το drive+ και βλέπω πλοήγηση αλλά δεν έχω φωνή.

Στο 1020 αυτό.

Κατάργηση και επανεγκατάσταση του drive+ ;

Η φωνή είναι στους χάρτες όμως, δεν είναι εκεί...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη σκέψη που μου έρχεται...Χαζή μεν αλλά θα στην πω!!Μήπως πρέπει να κατεβάσεις τον χάρτη της Ελλάδας για να δουλέψει η πλοήγηση;

 

Πιθανόν θα τον έχεις κατεβάσει και δεν θα ισχύει αυτό που λέω απλά μια σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μαζί με τους χάρτες η φωνητική πλοήγηση...

 

Στο HERE Drive -> Ρυθμίσεις -> Φωνή πλοήγησης έχεις κατεβάσει και επιλέξει τα Ελληνικά??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατέβασες και τα Ελληνικά ως φωνή,

δοκίμασε να γυρίσεις σε Ελλάδα/Ελληνικά όλες τις ρυθμίσεις του κινητού (περιοχή, γλώσσα, φωνητικές εντολές κλπ)

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μαζί με τους χάρτες η φωνητική πλοήγηση...

 

Στο HERE Drive -> Ρυθμίσεις -> Φωνή πλοήγησης έχεις κατεβάσει και επιλέξει τα Ελληνικά??

Ναι, βέβαια.

Αφού κατέβασες και τα Ελληνικά ως φωνή,

δοκίμασε να γυρίσεις σε Ελλάδα/Ελληνικά όλες τις ρυθμίσεις του κινητού (περιοχή, γλώσσα, φωνητικές εντολές κλπ)

Όλα είναι στα ελληνικά, φωνητικές εντολές είναι αγγλικά, ελληνικά δεν έχει ως επιλογή..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια.

 

Όλα είναι στα ελληνικά, φωνητικές εντολές είναι αγγλικά, ελληνικά δεν έχει ως επιλογή..

Δίκιο έχεις. Πήρα φόρα. :lol:

 

Θυμάμαι πάντως κάποια φορά που είχα αλλάξει τις ρυθμίσεις στα Αγγλικά, δε μου λειτουργούσε η ελληνική φωνή πλοήγησης,

και επανήλθε μόνο όταν επανέφερα γλώσσα/περιοχή σε ελληνικά/Ελλάδα.

Ξαναεγκατέστησε την εφαρμογή με ρυθμίσεις κινητού στα ελληνικά,

αφού πρώτα βγάλεις ό,τι έχει να κάνει μ' αυτή (χάρτες, φωνή, here maps, αν είχες και sd θα σου έλεγα να σβήσεις κι από εκεί ό,τι υπολλείμματα αρχείων υπάρχουν).

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα, αλλά εκεί είναι το θέμα, οτι οι χάρτες δεν σβήνονται..., οπότε δεν μπορώ να σβήσω και τη φωνή, γιατί την κατεβάζεις απο εκεί κατ' αρχήν
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα, αλλά εκεί είναι το θέμα, οτι οι χάρτες δεν σβήνονται..., οπότε δεν μπορώ να σβήσω και τη φωνή, γιατί την κατεβάζεις απο εκεί κατ' αρχήν

 

Ρυθμίσεις -> swipe δεξιά στις εφαρμογές -> Χάρτες -> Λήψη Χαρτών -> Παρατεταμένα πάνω στο Ελλάδα και διαγραφή :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την εφαρμογή χάρτες, όχι τον χάρτη τον συγκεκριμένο.

Μπορεί να φταίει μόνο ο χάρτης; Δεν νομίζω...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την εφαρμογή χάρτες, όχι τον χάρτη τον συγκεκριμένο.

Μπορεί να φταίει μόνο ο χάρτης; Δεν νομίζω...

 

Κι όμως. Κάνε αυτο που σου είπε ο αλεξ και πες μας αποτέλεσμα....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βαλεις αλλη γλωσσα για την περιηγηση για να δεις αν δουλευει;

Θυμαμαι παρομοιο κολλημα στο symbian ξεπερνιωταν βαζοντας αγγλικα στη πλοηγηση και επειτα παλι ελληνικα.

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχει επιλογή για αποφυγή δακτυλίου στο here drive ?

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...