Jump to content

Κινέζικά stores: Προβλήματα αγοράς


 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι από το Pandawill.com;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι από το Pandawill.com;

    • Ναι
      0
    • Όχι
      0


Recommended Posts

Όπως μαθαίνουν και αυτοί όμως, μαθαίνουν και τα μέλη μας - και εμείς φυσικά σαν Ο.Δ. :) Να είσαι σίγουρος για αυτό. ;)

 

Κάτι καινούργιο θα σκεφτεί και ο Κινέζος μέχρι τότε. Έχει 5-6 μήνες μπροστά του να προετοιμαστεί :lol:

Άσε που δεν στοχεύει σε αυτούς που έπαθαν και έμαθαν. Στοχεύει σε νέους και παρορμητικούς αγοραστές. Ευτυχώς για αυτόν πάντα θα υπάρξουν τέτοιοι.

 

Δεν νομιζω το paypal να τους καταθέτει άμεσα τα λεφτά που του πιστώνονται από τους αγοραστές θα είχε καταστραφεί, μάλλον στους επαγγελματίες έχει άλλη πολιτική δεν την γνωρίζω όμως δεν μπορεί να είναι ξέφρενο αμπέλι και να την τρώει κάθε τρεις και λίγο...

 

Ξέφρενο αμπέλι δεν είναι αλλά πάντα θα υπάρξει κάποιος που θα τους "μαδάει" κάθε τόσο. Υπολογισμένα είναι όλα. Στο τέλος εμείς τα πληρώνουμε και αυτά. Σιγά-σιγά και λίγα-λίγα σε κάθε συναλλαγή ;)

 

Παιδια χαιρετώ και εγώ την παρέα

Εκανα και εγώ παραγγελία για το dg350 μεσω paypal και μου εδωσε και Track number.

Μου δίνει μηνυμα dispacthed to overseas 12/5

Άρα ο τύπος κάτι εστειλε, σωστά.

Μεχρι στιγμής δεν πήρε καποιος σκαρτο πράγμα.

Η ανησυχία μας ξεκινα στο ότι δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του.

Πιθανώς να μη μπορεί και η paypal να επικοινωνήση μαζί του και γιαυτο να τον πέταξε έξω

Λέω μπας και τον πατησε κανένα αμάξι και εμείς που πήραμε track nr. Θα πάρουμε τα τηλ. Κανονικά

Τι γνώμη έχετε?

 

Το ότι μάλλον είσαι αρκετά "αγαθός" ακόμα που περιμένεις να βγει από το νοσοκομείο για να επικοινωνήσει με το PayPal :lol: Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου.

Εύχομαι να παραλάβεις αλλά σε προηγούμενη ίδια περίπτωση τα πακέτα ήταν άδεια και χωρίς παραλήπτη (Greek office κάπου στους Αμπελόκηπους).

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εντωμεταξύ το scamadviser.com το δείχνει πότε στο 46 % και πότε στο 17% !!

δεν μας φταίει κανείς γιατί το παίξαμε τζόκερ "κι αν σου κάτσει?!"

νομίζω οι περισσότεροι είχαμε στην άκρη του μυαλού μας ότι υπάρχει η πιθανότητα της λαμογιάς!

 

εβαλα και εγω κάποια "μαγαζιά" στο scamadviser και βγάζει πχ για το geekbuying 10%:wacko: to2c 54%:( , vickmall 55&:blink: , pandawill 0%:shock::shock::shock: coolicool 14%:blink:

 

αντε να ψωνίσεις αν παίρνεις υπόψιν τους advisers...

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω κάποια "μαγαζιά" στο scamadviser και βγάζει πχ για το geekbuying 10%:wacko: to2c 54%:( , vickmall 55&:blink: , pandawill 0%:shock::shock::shock: coolicool 14%:blink:

 

αντε να ψωνίσεις αν παίρνεις υπόψιν τους advisers...

 

Πιος ο λογος και μπαινετε σε αυτα τα Sitew και ψαχνετε?

Εδω μεσα τα λενε ολα για ολα. εκατσε οπως και αλλες φορες ενας απατεωνας. Τα μαγαζια που αναφερεις δεν ειναι καινουργια και εχουν ελεγθει απο ολους μας σχεδον.

Η Κινα ειναι λαχειο τα εχουμε πει χιλιαδες φορες. δεν ειναι διπλα για να φτιαξεις κατι που ειναι χαλασμενο 'η για να χρησιμοποιησεις την εγγυηση που σου δινουν ευκολα. Και στα γνωστα μαγαζια θα δεις αρνητικα comments. Οποτε προτιμας τα πιο γνωστα μαγαζια για να εισαι μεσα ασχετως τιμης. Οποιος ψαχνει το πιο φτηνο συνηθως την παταει. πχ: ολοι ειχαν το w200s 199$ και αυτος με κουπονι 155$. Ε απλα κατι παει στραβα στην Κινα αυτη η διαφορα τιμης ειναι εξωφρενικη.

Για μπες στο skroutz να δεις με τα Ελληνικα μαγαζια τι γινετε και τα review τους. Αυτοι που ειναι στην αλλη μερια του κοσμου.

 

Ως αναφορα το φιλο που του εχει σταλει και επειδη ειμαι στην ιδια φαση, περιμενε να σου ερθει να δεις τι θα ειναι και μετα κανεις dispute.

Ξαναλεω οτι σε ατομα απο εδω ηρθαν πραγματα. Μην φαιρομαστε ωρες ωρες κουτοπονηρα αφου κανουν ολοι dispute να κανω και εγω για να παρω και τα λεφτα μου πισω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομιζω το paypal να τους καταθέτει άμεσα τα λεφτά που του πιστώνονται από τους αγοραστές θα είχε καταστραφεί, μάλλον στους επαγγελματίες έχει άλλη πολιτική δεν την γνωρίζω όμως δεν μπορεί να είναι ξέφρενο αμπέλι και να την τρώει κάθε τρεις και λίγο...

 

Ετσι ακριβως, αλλιως θα ειχε κλεισει και το Paypal.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι καινούργιο θα σκεφτεί και ο Κινέζος μέχρι τότε. Έχει 5-6 μήνες μπροστά του να προετοιμαστεί :lol:

Άσε που δεν στοχεύει σε αυτούς που έπαθαν και έμαθαν. Στοχεύει σε νέους και παρορμητικούς αγοραστές. Ευτυχώς για αυτόν πάντα θα υπάρξουν τέτοιοι.

 

 

 

Ξέφρενο αμπέλι δεν είναι αλλά πάντα θα υπάρξει κάποιος που θα τους "μαδάει" κάθε τόσο. Υπολογισμένα είναι όλα. Στο τέλος εμείς τα πληρώνουμε και αυτά. Σιγά-σιγά και λίγα-λίγα σε κάθε συναλλαγή ;)

 

 

 

Το ότι μάλλον είσαι αρκετά "αγαθός" ακόμα που περιμένεις να βγει από το νοσοκομείο για να επικοινωνήσει με το PayPal :lol: Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου.

Εύχομαι να παραλάβεις αλλά σε προηγούμενη ίδια περίπτωση τα πακέτα ήταν άδεια και χωρίς παραλήπτη (Greek office κάπου στους Αμπελόκηπους).

 

Παιδιά η Paypal δεν χάνει είναι ολόκληρη ασφαλισμένη σε μεγάλους ασφαλιστικούς κολοσούς....Μην αγχώνεστε για την paypal...Απλά σφίγγει τα ζωνάρια στους υπόλοιπους πωλητές όταν γίνει κάτι...και απάτες συναντά καθημερινά αυτό ειναι σίγουρο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Paypal δεν χάνει είναι ολόκληρη ασφαλισμένη σε μεγάλους ασφαλιστικούς κολοσούς....Μην αγχώνεστε για την paypal...Απλά σφίγγει τα ζωνάρια στους υπόλοιπους πωλητές όταν γίνει κάτι...και απάτες συναντά καθημερινά αυτό ειναι σίγουρο....

 

+1 και εγω αυτο πιστεύω!

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδια που επανέρχομαι αλλα θελω να ρωτησω 2 πραγματα

 

1. καναμε dispute/claim. αν σε 10 μερες δεν επικοινωνησει ο πωλητής με το paypal και με εμας τότε το paypal

θα μας επιστρεψει τα λεφτα σε δολάρια (USD) στην πιστωτική μας κάρτα;;;;;; βεβαια η χασουρα απο τη διαφορά ισοτιμιας ευρώ και δολαρίου θα

υπαρχει έτσι και αλλιως

 

2. εκτός απο το minideal που έχω ιδία άποψη και ειναι εξαιρετικο τα άλλα (geekbuying, to2c, vickmall, pandawill, coolicool κτλ)

είναι αξιοπιστα;;;;; εγώ προτείνω με κλειστά ματια το minideal , για τα άλλα περιμένω την προσωπική σας εμπειρία με τα site....

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το εξής. Δύο φορές άνοιξε η συζήτηση για το κατάστημα και τις "ύποπτες" τιμές του (μία φορά από εμένα, μια φορά μετά την επιβεβαίωση της πρώτης παραλαβής). Φαντάζομαι κάποιος από την ομάδα θα διάβασε τις συζητήσεις. Θα μπορούσε να παρέμβει στην συζήτηση απλά υπενθυμίζοντας στα μέλη πως το κατάστημα είναι καινούργιο και αδοκίμαστο και να δείξουν λίγο παραπάνω αυτοσυγκράτηση προς αυτό. Ούτε να ελέγξει τις τιμές, ούτε να το βάλει καραντίνα και ούτε να postάρει στο topic του καταστήματος. Καταλαβαίνω τη θέση σας. Ακόμα και εγώ το μήνυμα μου το έγραψα όσο πιο ευγενικά, χωρίς όνομα καταστήματος και στο γενικό topic για τα Κινέζικα καταστήματα.

 

Προσωπικά το έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι για εμένα κανένα κινέζικο κατάστημα δεν είναι αξιόπιστο στο 100%. Από εκεί και έπειτα δεν μπορώ να πιάνω ένα ένα μέλος και να προειδοποιώ. Βεβαίως έχω κάνει αρκετές αγορές από διάφορα κινέζικα καταστήματα και συνεχίζω να κάνω από γνωστά παλιά και σχετικά αξιόπιστα καταστήματα ψάχνοντας για αξιολογήσεις στο internet.

 

Θεωρώ λοιπόν κατά κάποιο τρόπο και λίγο αυτονόητο ότι όταν κάποιος μπαίνει σε τέτοιου είδους διαδικασία να κάνει μία αγορά με αρκετά χρήματα από το εξωτερικό να το ψάξει όσο καλύτερα γίνεται, αν και δυστυχώς βλέπω αρκετά συχνά απορίες για απλά πράγματα και αναρωτιέμαι πώς κάποιος ο οποίος δεν διαβάζει ούτε την περιγραφή προχωράει σε αγορά!

 

Σε προηγούμενο κατάστημα παρόμοιας αντιμετώπισης είχε γίνει προειδοποίηση για τις πολύ χαμηλές τιμές των προϊόντων (τόσο από εμένα όσο και από κάποια άλλα μέλη), όπου εκεί η κατάσταση ήταν πιο τρανταχτή και παρ' όλα αυτά ήταν πολλά τα μέλη που προχώρησαν σε παραγγελίες και την "πάτησαν".

 

Όπως και να 'χει το paypal σας προστατεύει.

 

συγνώμη παιδια που επανέρχομαι αλλα θελω να ρωτησω 2 πραγματα

 

1. καναμε dispute/claim. αν σε 10 μερες δεν επικοινωνησει ο πωλητής με το paypal και με εμας τότε το paypal

θα μας επιστρεψει τα λεφτα σε δολάρια (USD) στην πιστωτική μας κάρτα;;;;;; βεβαια η χασουρα απο τη διαφορά ισοτιμιας ευρώ και δολαρίου θα

υπαρχει έτσι και αλλιως

 

2. εκτός απο το minideal που έχω ιδία άποψη και ειναι εξαιρετικο τα άλλα (geekbuying, to2c, vickmall, pandawill, coolicool κτλ)

είναι αξιοπιστα;;;;; εγώ προτείνω με κλειστά ματια το minideal , για τα άλλα περιμένω την προσωπική σας εμπειρία με τα site....

 

1. Ναι θα επιστραφούν στην πιστωτική κάρτα. Από παλαιότερα refund που έχω ελέγξει δεν έχει προκύψει αλλαγή από την διαφορά ισοτιμίας.

 

2. Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία θα έβγαζα σίγουρα το pandawill εκτός. Το geekbuying το θεωρώ σχετικά αξιόπιστο, για τα υπόλοιπα δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη παιδια που επανέρχομαι αλλα θελω να ρωτησω 2 πραγματα

 

1. καναμε dispute/claim. αν σε 10 μερες δεν επικοινωνησει ο πωλητής με το paypal και με εμας τότε το paypal

θα μας επιστρεψει τα λεφτα σε δολάρια (USD) στην πιστωτική μας κάρτα;;;;;; βεβαια η χασουρα απο τη διαφορά ισοτιμιας ευρώ και δολαρίου θα

υπαρχει έτσι και αλλιως

 

2. εκτός απο το minideal που έχω ιδία άποψη και ειναι εξαιρετικο τα άλλα (geekbuying, to2c, vickmall, pandawill, coolicool κτλ)

είναι αξιοπιστα;;;;; εγώ προτείνω με κλειστά ματια το minideal , για τα άλλα περιμένω την προσωπική σας εμπειρία με τα site....

Εγώ φίλε αγόρασα από ebay κάτι τηλέφωνα και ο τύπος αποδέιχτηκε απατεώνας.το paypal μου πίστωσε ακριβώς(σε ευρώ αν και η αγορά έγινε σε αυστραλιανά δολάρια) το ποσό που είχα πληρώσει.Αγόρασα από το pandawill 6 τηλέφωνα και ήρθαν όλα.Πάρα πολλοί αγόρασαν από το pandawill το newman n2 και ήρθε σε όλους(άσχετα ότι το τηλέφωνο είχε προβλήματα σαν συσκευή)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που έκανε αγορά και περιμένει. Την έκανα 4/5 , πήρα tracking number 5/5 και από 9/5 Despatched to overseas (Country code: GR). Λέω να περιμένω μερικές μέρες για "προσφυγή" στο paypal.

 

Είχα, όπως λέει ο φίλος, κάνει μία αγορά παλιότερα από ebay και ο τύπος αποδείχτηκε απατεώνας.Το paypal μου πίστωσε ακριβώς(σε ευρώ αν και η αγορά έγινε σε αυστραλιανά δολάρια) το ποσό που είχα πληρώσει.

 

Όσον αφορά το pandawill, έκανα μία αγορά tablet, τώρα τελευταία, άργησε να έρθει (περίπου 38 ημέρες από την παραγγελία), αλλά κανένα πρόβλημα και η επικοινωνία μαζί τους ήταν πολύ καλή. Πιθανώς να μην είχαν stock γι΄αυτό και άργησε να φύγει από εκεί, όπως κατάλαβα από τα mail.

 

Ας ελπίσουμε το πακέτο να έρθει στην τωρινή παραγγελία και να έχει αυτά που παραγγείλαμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε αγόρασα από ebay κάτι τηλέφωνα και ο τύπος αποδέιχτηκε απατεώνας.το paypal μου πίστωσε ακριβώς(σε ευρώ αν και η αγορά έγινε σε αυστραλιανά δολάρια) το ποσό που είχα πληρώσει.Αγόρασα από το pandawill 6 τηλέφωνα και ήρθαν όλα.Πάρα πολλοί αγόρασαν από το pandawill το newman n2 και ήρθε σε όλους(άσχετα ότι το τηλέφωνο είχε προβλήματα σαν συσκευή)

 

Φιλε το νοημα δεν ειναι μονο να ερθει το προιον που παραγγειλες αλλα αυτο το προιον να δουλευει σωστα και οχι να χρειαζεσαι ψυχοθεραπευτη για να σου γιατρεψει το ψυχικο τραυμα που σου δημιουργησαν οι 6.396 προσπαθειες για να περασεις νεα ρομ μπας και δουλεψει το ρημαδι.

 

Για την ακριβεια καλυτερα να μην ερθει καθολου παρα αυτο τον ψυχοβγάλτη γιατι αν δεν ερθει κανεις ενα dispute και τελος ενω με το ρημαδι που δεν δουλευει πρεπει να το στειλεις πισω να πληρωσεις 10-15€ απο την τσεπη σου και να περιμενεις αλλο ενα μηνα μεχρι να παραλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

Hi!In 13/5/2014 i order a thl t100s gold and status is "pending".I would like to ask you if you have in stock or that i have to wait little longer.Thank you!

Φιλε αν περιμενεις απαντηση, μαλλον θα περιμενεις πολυ. Διαβασε τα προηγουμενα post, βάρεσε κανόνι ο τυπος.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω το paypal να τους καταθέτει άμεσα τα λεφτά που του πιστώνονται από τους αγοραστές θα είχε καταστραφεί, μάλλον στους επαγγελματίες έχει άλλη πολιτική δεν την γνωρίζω όμως δεν μπορεί να είναι ξέφρενο αμπέλι και να την τρώει κάθε τρεις και λίγο...

Αυτό που λες, το κάνει το alipay (Aliexpress) (κ πολύ καλά κάνει). Το PayPal βάζει τα χρήματα άμεσα στον πωλητή, και την ιδια μερα μπορει να τα μεταφερει στην τραπεζά του. Από κει η Paypal μπορεί να κινηθεί νομικά εναντίων των απαταιώνων, κι αν βγάλει άκρη έβγαλε

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ

Τότε θα δίνει τροφή σε απατεώνες κάθε τρεις και λίγο μεχρι να βάλει τελικά μυαλό...

Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που έκανε αγορά και περιμένει. Την έκανα 4/5 , πήρα tracking number 5/5 και από 9/5 Despatched to overseas (Country code: GR). Λέω να περιμένω μερικές μέρες για "προσφυγή" στο paypal.

 

Είχα, όπως λέει ο φίλος, κάνει μία αγορά παλιότερα από ebay και ο τύπος αποδείχτηκε απατεώνας.Το paypal μου πίστωσε ακριβώς(σε ευρώ αν και η αγορά έγινε σε αυστραλιανά δολάρια) το ποσό που είχα πληρώσει.

 

Όσον αφορά το pandawill, έκανα μία αγορά tablet, τώρα τελευταία, άργησε να έρθει (περίπου 38 ημέρες από την παραγγελία), αλλά κανένα πρόβλημα και η επικοινωνία μαζί τους ήταν πολύ καλή. Πιθανώς να μην είχαν stock γι΄αυτό και άργησε να φύγει από εκεί, όπως κατάλαβα από τα mail.

 

Ας ελπίσουμε το πακέτο να έρθει στην τωρινή παραγγελία και να έχει αυτά που παραγγείλαμε...

Ίδια ακριβώς περίπτωση και γω! Παραγγελία 03/05, tracking 05/05, Overseas Dispatched 09/05.Ας ελπίσουμε να είμαστε από τους τυχερούς ή να συμβαίνει κάτι άλλο από το απευκταίο, αλλιώς, αν δεν έχουμε νέα μέχρι την Παρασκευή, dispute....

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολλές φορές υπάρχει , το εχω δει και σε άλλα σάιτ, αλλα πηγαίνοντας να πληρώσεις τότε σου βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να γίνει η συναλλαγή.

To ότι υπάρχει το σήμα του paypal δε λέει τίποτα, μια φοτωγραφία ειναι.

Δεν ξέρω δοκίμασε κανείς απο χτες να πληρώσει με paypal?

Έκανα μια εικονική αγορά στο ενλόγω site και έφτασα μέχρι το τέλος της πληρωμής στο Paypal!! Απλώς δεν πάτησα "confirm" και ακύρωσα την παραγγελία. Άρα δεν έχει κλείσει η σύνδεσή του με Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το νοημα δεν ειναι μονο να ερθει το προιον που παραγγειλες αλλα αυτο το προιον να δουλευει σωστα και οχι να χρειαζεσαι ψυχοθεραπευτη για να σου γιατρεψει το ψυχικο τραυμα που σου δημιουργησαν οι 6.396 προσπαθειες για να περασεις νεα ρομ μπας και δουλεψει το ρημαδι.

 

Για την ακριβεια καλυτερα να μην ερθει καθολου παρα αυτο τον ψυχοβγάλτη γιατι αν δεν ερθει κανεις ενα dispute και τελος ενω με το ρημαδι που δεν δουλευει πρεπει να το στειλεις πισω να πληρωσεις 10-15€ απο την τσεπη σου και να περιμενεις αλλο ενα μηνα μεχρι να παραλαβουν.

 

Σωστός. Και να έρθουν οι παραγγελίες δεν έχει κανένα νόημα γιατί δεν ό,τι και να πάθουν εγγύηση δε θα έχουν.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως και οι προηγούμενοι έχω πάρει tracking number και η παραγγελία δείχνει να έχει φύγει από Σιγκαπούρη. Ψάχνοντας στο PayPal να δω αν υπάρχει ακόμα το ibuymi σαν verified seller ,το PayPal προτείνει να πατήσουμε στο Send money και να βάλουμε το email του πωλητή. Αν το δεχτεί, είναι verified. Έστειλα λοιπόν 1cent στο ibuymi2012@gmail.com και προχώρησε κανονικά . Πώς καταλαβαίνουμε ότι έχει κλείσει ο λογαριασμός του για να κάνουμε claim πιο σίγουρα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πάντως δεν μπορώ να το καταλάβω.

Απο τη μια το paypal γυρνάει αυτόματα σε claim όλα τα disputes, κι απο την αλλη το λογότυπό του παίζει φαρδιά πλατιά στη σελιδα του κανονιέρη.

Για να δούμε τελικα τι θα γίνει και με τις αποστολές που περιμένουμε.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ να δημιουργήσεις ενα site τώρα,μπορείς να βάλεις μια εικόνα της Paypal. Δεν σημαίνει οτι συνεργάζεσαι μαζί της κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικά stores: Προβλήματα αγοράς
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...