Jump to content

f2g + υπερβολική χρεωση data μετά τη λήξη πακέτου


peros550
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Έχω WIND f2g και ενεργοποιώ κάθε μήνα το πακέτο που σου δίνει 1GB με 5 ευρώ.

Έως εδώ καλά.

 

Κάποια στιγμή χτες, δέχομαι ένα μήνυμα ότι τα δωρεάν MB του πακέτου έληξαν. Αμέσως πάω στο menou του κινητού να κλείσω τα data. Στο καπάκι, δέχομαι νέο μήνυμα ότι το υπόλοιπο της κάρτας είναι κάτω από 1 Ευρώ.

 

Αυτό μου φάνηκε παράλογο, δεδομένου ότι είχα τουλάχιστον 5 ευρώ μέσα. Φαίνεται ότι από τη στιγμή που φαγώθηκαν τα 1000MB η WIND με χρέωσε ογκοχρέωση και μου έφαγε τα υπόλοιπα 5 Ευρω.

 

Το παράλογο είναι ότι τα δύο ενημερωτικά μηνύματα "(Α) λήξη πακέτου" , "(Β)κάρτα με <1 Ευρώ" ήρθαν με διαφορά 1 λεπτού. Άρα τα 5 ευρώ τα άρπαξε σχετικά γρήγορα.

 

Σχετικά με τη χρήση των data, μπορεί το κινητό να κατέβαζε εκείνη τη στιγμή, οπότε δεν αμφισβητώ την χρήση, απλά σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω ένα τρόπο ώστε μόλις φαγώνονται τα δωρεάν MB τότε να μην έχω καθόλου data. Διότι τώρα μπαίνει κάποιο πρόγραμμα ογκοχρέωσης και "περιμένει στη γωνία"

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ενεργοποιείς πακετο πριν λήξει το παλιό. Ετσι θα εισαι σίγουρος οτι δεν θα την πατήσεις.

σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. αυτό είναι σίγουρα μια λύση. Επειδή όμως μπορεί να μην το αντιληφθώ εγκαίρως το πρόβλημα παραμένει.

 

Υπάρχει τρόπος να είναι απενεργοποιημένα τα data όταν δεν υπάρχει ενεργοποιημενο πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιορίζεις τα data απο το κινητό πχ σε ανδροιντ απο την χρήση δεδομένων βάζεις το όριο που θα καταναλώσεις.

Εγώ κάνω και το άλλο,ενεργοποιώ το log&win που δίνει 30 ΜΒ οταν κοντεύει να τελειώσει το πακέτο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου αδειάσει το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιορίζεις τα data απο το κινητό πχ σε ανδροιντ απο την χρήση δεδομένων βάζεις το όριο που θα καταναλώσεις.

Εγώ κάνω και το άλλο,ενεργοποιώ το log&win που δίνει 30 ΜΒ οταν κοντεύει να τελειώσει το πακέτο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου αδειάσει το υπόλοιπο.

 

δεν είναι αυτό που προτείνεις λύση φίλε. και το log&win να ενεργοποιούσα, το πρόβλημα θα εμφανιζόταν πάλι όχι στα 1000MB, αλλά στα 1030MB.

 

όταν ξεπερνάς τα δεδομένα που δίνει το πακέτο δέχεσαι υπέρογκες χρεώσεις (αν έχεις χρήματα στη κάρτα).

Δεν γίνεται τα data να παραμένουν κλειστά και να ενεργοποιούνται μονάχα όταν ενεργοποιώ κάποιο πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτό που προτείνεις λύση φίλε. και το log&win να ενεργοποιούσα, το πρόβλημα θα εμφανιζόταν πάλι όχι στα 1000MB, αλλά στα 1030MB.

 

όταν ξεπερνάς τα δεδομένα που δίνει το πακέτο δέχεσαι υπέρογκες χρεώσεις (αν έχεις χρήματα στη κάρτα).

Δεν γίνεται τα data να παραμένουν κλειστά και να ενεργοποιούνται μονάχα όταν ενεργοποιώ κάποιο πακέτο?

 

Όχι, δεν γίνεται. Απλά βάζεις λίγο νωρίτερα πακέτο, πριν λήξει το παλιό σου, οπως σου πρότειναν. Δεν είναι και τόσο δύσκολο αν ξέρεις ότι θα χρειαστείς mb.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτό που προτείνεις λύση φίλε. και το log&win να ενεργοποιούσα, το πρόβλημα θα εμφανιζόταν πάλι όχι στα 1000MB, αλλά στα 1030MB.

 

όταν ξεπερνάς τα δεδομένα που δίνει το πακέτο δέχεσαι υπέρογκες χρεώσεις (αν έχεις χρήματα στη κάρτα).

Δεν γίνεται τα data να παραμένουν κλειστά και να ενεργοποιούνται μονάχα όταν ενεργοποιώ κάποιο πακέτο?

 

Eνα περιθώριο 30ΜΒ δεν σε καλύπτει;Τότε πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός και να ανανεώνεις πριν λήξει το πακέτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω και το άλλο,ενεργοποιώ το log&win που δίνει 30 ΜΒ οταν κοντεύει να τελειώσει το πακέτο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου αδειάσει το υπόλοιπο.

Εξυπνη κίνηση;) Ειδικά αν δεν θες κατευθειάν να βάλεις νέο πακέτο, βολεύσαι για τα βασικά, τσάμπε;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνει το πακέτο δεν ενεργοποιείται αυτόματα το €1 την ημέρα;

Γιατί σας γυρίζει σε ογκοχρέωση;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνει το πακέτο δεν ενεργοποιείται αυτόματα το €1 την ημέρα;

Γιατί σας γυρίζει σε ογκοχρέωση;

 

δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Συνήθως όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω, θα έβαζα κάρτα νωρίτερα. Προχτες όμως το ξέχασα, έγινε κίνηση data και μου έφαγε τα χρήματα (κανένα 5-ευρω)

 

Ακόμα και το €1 την ημέρα αν ενεργοποιείται, η wind στα ψηλά γράμματα σου δίνει 20MB, οπότε αν η κίνηση είναι μεγαλύτερη, θα σου αρχίσει την ογκοχρέωση από το 21ο MB.

 

Για αυτό έψαχνα ένα τρόπο να παραμένουν κλειστά τα data , όσο είσαι χωρίς πακέτο....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και εγω μπηκα στο forum σημερα για αυτο τον λογο. απο την μερα που εληξε η αγορα data αν και εχω κλεισει την επιλογη απο το κινητο μου χρεωνουν καθε μερα 1 ευρω... γνωριζει κανεις τι γινεται γιατι θελω να τους κανω αγωγη
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Συνήθως όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω, θα έβαζα κάρτα νωρίτερα. Προχτες όμως το ξέχασα, έγινε κίνηση data και μου έφαγε τα χρήματα (κανένα 5-ευρω)

 

Ακόμα και το €1 την ημέρα αν ενεργοποιείται, η wind στα ψηλά γράμματα σου δίνει 20MB, οπότε αν η κίνηση είναι μεγαλύτερη, θα σου αρχίσει την ογκοχρέωση από το 21ο MB.

 

Για αυτό έψαχνα ένα τρόπο να παραμένουν κλειστά τα data , όσο είσαι χωρίς πακέτο....

 

Μπορείς να το ρυθμίσεις αυτό από το κινητό, τα περισσότερα έχουν data counter και ρυθμίσει να κλείσουν τα data μόλις φτάσεις σε συγκεκριμένο όγκο. Αν δεν το έχει το κινητό από μόνο του σαν επιλογή μπορείς να το κάνεις με app.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και εγω μπηκα στο forum σημερα για αυτο τον λογο. απο την μερα που εληξε η αγορα data αν και εχω κλεισει την επιλογη απο το κινητο μου χρεωνουν καθε μερα 1 ευρω... γνωριζει κανεις τι γινεται γιατι θελω να τους κανω αγωγη

 

Εισαι σίγουρος ότι δεν έγινε διακίνηση ούτε 1Κb ?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος ότι δεν έγινε διακίνηση ούτε 1Κb ?

 

ναι το εκλεισα απο το κινητο αλλα αντε και την πρωτη μερα να μην προλαβα εμενα με χρεωνουν συνεχεια τα βοδια

Link to comment
Share on other sites

ναι το εκλεισα απο το κινητο αλλα αντε και την πρωτη μερα να μην προλαβα εμενα με χρεωνουν συνεχεια τα βοδια

 

Το έλεγξες και όντως δεν έχεις διακίνηση δεδομένων;Εχεις κάνει περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου;

Link to comment
Share on other sites

Το έλεγξες και όντως δεν έχεις διακίνηση δεδομένων;Εχεις κάνει περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου;

 

εχω κινητο android στην χρηση δεδομενων κινητου το εχω βαλει off μονο απο το wifi μπαινω

Link to comment
Share on other sites

εχω κινητο android στην χρηση δεδομενων κινητου το εχω βαλει off μονο απο το wifi μπαινω

 

πάτα και το κουμπι με τις επιλογες και επελεξε περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου.Μόνο έτσι θα το κόψεις εντελώς.Δεν περιοριζει το wifi .Την πάτησα και εγώ έτσι και μου έφαγε 2 € σε δυο μέρες για ελαχιστα kb.Aπο τοτε που το ενεργοποιησα την γλύτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ να προσέχετε τις εκφράσεις σας.

Εδώ πέρα είμαστε κόσμιοι και ευγενικοί προς τους άλλους. Αν έχουμε πρόβλημα, χρησιμοποιούμε την Αναφορά παράβασης και κάποιος moderator θα επιληφθεί.

Όσοι δεν το έχουν κάνει, να διαβάσουν τους όρους πρόσβασης και χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...