Jump to content

Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)


the_dynamite
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα για Black Friday,

Υπάρχει κάτι άλλο με το τσιπάκι 4100?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 2 weeks later...

Ποια fitness activities κάνεις;

 

Fitbit: πιο πολυ lifestyle trackers και κουλτούρα / το καλύτερο sleep tracking στην αγορά / πολύ μεγάλη έμφαση στα steps (χωρίς σοβαρό λόγο) / μέτρια ποιότητα κατασκευής / δεν ανεβάζει activities στο Strava αν δεν είναι GPS-activity / τα τελευταία Versa 3 και Sense έχουν θέματα ακρίβειας / το Charge 4 έχει πλέον GPS σε αντίθεση με τα παλαιότερα μοντέλα / η εφαρμογή δεν έχει τόσα πολλά stats όσο η αντίστοιχη της Garmin, ενώ είναι too lifestyle / steps oriented.

 

Garmin: ελαφρώς καλύτερες και πιο αξιόπιστες fitness μετρήσεις κυρίως στα ρολόγια της / το Vivosmart 4 (στο budget που διαθέτεις) δεν είναι και το πιο πετυχημένο της tracker, κάποιοι έχουν παράπονα για την ακρίβειά του / η Garmin υστερεί στο sleep tracking πολύ / έχει πολύ καλή εφαρμογή για κινητό αν και κάποιοι χάνονται από τα πολλά stats / δεν θα δεις κανέναν επαγγελματία ή έστω σοβαρό αθλητή να έχει Fitbit, όλοι έχουν Garmin / Polar / Suunto / Coros.

 

Μετά από ένα χρόνο με το Fitbit Inspire HR πλέον φεύγω για Garmin Forerunner 45. Το πιο φθηνό fitness ρολόι της (145 €) που πιστεύω θα με καλύψει για τις ανάγκες μου (walking, strength / cardio training και cycling). Το Inspire HR θα το κρατούσα αν είχε λίγο πιο ακριβείς μετρήσεις στο HR και αν ανέβαζε σε 3rd party platforms (π.χ. Strava, MapMyFitness, κλπ) activities που ειναι non-GPS.

Link to comment
Share on other sites

Νεο smartwatch - TicWatch Pro 3 GPS απο την περασμενη εβδομαδα στο χερι μου. Μπαταρια ΤΕΡΑΣ (577mAh) για Wear OS device και φοραει τον νέο Snapdragon Wear™ 4100 :)

Δείτε εδώ περισσότερα!

Για δώσε feedback από την χρήση. Δυστυχώς δεν έχει βγει άλλο με 4100 και το σκέφτομαι.

Πόσες μέρες βγάζει, πόσο γρήγορο είναι, παίζουν όλες οι εφαρμογές από το Wear os store;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε feedback από την χρήση. Δυστυχώς δεν έχει βγει άλλο με 4100 και το σκέφτομαι.

Πόσες μέρες βγάζει, πόσο γρήγορο είναι, παίζουν όλες οι εφαρμογές από το Wear os store;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ανάμικτες εντυπώσεις. Ναι είναι γρήγορο αλλα πινει μπαταρία πολυ. Μου βγάζει χρόνους ίδιους με το Galaxy Acrive 2 μου.

Εχει ακομα κάποια bugs, ένα από αυτά το sleep tracking σπάει το χρόνο σε 2 η και 2 μέρη. Ήρθε μια αναβάθμιση πριν καμιά εβδομάδα αλλά θέλει ακόμα δουλειά. Κάτι άλλο που δεν παίζει σωστά είναι ότι με το DnD on, κάθε κίνηση του χεριού το βράδυ ανάβει η οθόνη. Κατάφερα και το έλυσα με tasker και autowear αλλα δεν θα έπρεπε να φτάνουμε εκει.

 

Το έβαλα στην πάντα εδώ και μερικές μέρες και ξαναφορεσα το GW2.

 

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάμικτες εντυπώσεις. Ναι είναι γρήγορο αλλα πινει μπαταρία πολυ. Μου βγάζει χρόνους ίδιους με το Galaxy Acrive 2 μου.

Εχει ακομα κάποια bugs, ένα από αυτά το sleep tracking σπάει το χρόνο σε 2 η και 2 μέρη. Ήρθε μια αναβάθμιση πριν καμιά εβδομάδα αλλά θέλει ακόμα δουλειά. Κάτι άλλο που δεν παίζει σωστά είναι ότι με το DnD on, κάθε κίνηση του χεριού το βράδυ ανάβει η οθόνη. Κατάφερα και το έλυσα με tasker και autowear αλλα δεν θα έπρεπε να φτάνουμε εκει.

 

Το έβαλα στην πάντα εδώ και μερικές μέρες και ξαναφορεσα το GW2.

 

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

 

Εδώ διάβαζα ότι βγάζει 3-4 μέρες.

Εσένα δηλαδή πόσο αντέχει και με τι χρήση;

 

Επίσης αυτό που λες για το βράδυ, πώς κοιμάσαι με τέτοιο πράγμα στο χέρι;

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μην κάνει κουλά όπως να σκάνε εφαρμογές,.να μην βλέπει notifications, να σβήνει και τέτοια.

Με αυτά είναι οκ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διάβαζα ότι βγάζει 3-4 μέρες.

Εσένα δηλαδή πόσο αντέχει και με τι χρήση;

 

Επίσης αυτό που λες για το βράδυ, πώς κοιμάσαι με τέτοιο πράγμα στο χέρι;

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μην κάνει κουλά όπως να σκάνε εφαρμογές,.να μην βλέπει notifications, να σβήνει και τέτοια.

Με αυτά είναι οκ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Εξαρτάται τι χρήση του κανεις και ποσα features έχεις ανοιχτά, παλμοί, στρες, οξυγόνο, κλπ.

Σε 24 ώρες εχανε 30% με 35%.

 

Έχω συνηθίσει να κοιμάμαι με ρολόι χρόνια τώρα.

 

Εφαρμογές δεν σκανε όχι και ειδοποιήσεις κανονικά.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρήση του κανεις και ποσα features έχεις ανοιχτά, παλμοί, στρες, οξυγόνο, κλπ.

Σε 24 ώρες εχανε 30% με 35%.

 

Έχω συνηθίσει να κοιμάμαι με ρολόι χρόνια τώρα.

 

Εφαρμογές δεν σκανε όχι και ειδοποιήσεις κανονικά.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Ωραία, άρα είναι μέσα στις 3 ημέρες διάρκεια.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Φαίνεται να κάνει για αυτά που θέλω, αλλά η τιμή είναι τσουχτερη ακόμα.

Θα περιμένω black friday και βλέπουμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να είμαι στο σωστό νήμα για την ερώτηση που θέλω

Φοράω χρόνια κλασικό ακριβό ρολόι από φοιτητής και τώρα τελευταία κοιτάζω και τα smart watches σαν εναλλακτική

Επειδή έχω iphone θα επέλεγα το aw5 (δεν είδα και που να αξίζει για το 6).

Η ερώτηση είναι για κάποιον που δεν γυμνάζεται η αθλείται καθόλου, η χρήση ενός smartwach μόνο για λειτουργίες αντίστοιχες κινητού ποσο ενδείκνυται; Θέλω να πω αν υπάρχει αντίστοιχος χρήστης ποσο τον βόλεψε.. Δεν θα ήθελα να αντικαταστήσω το ρολόι που έχω μόνο και μόνο για να βλέπω την ώρα

Επίσης κρατάει χρόνια; Δεν θα ήθελα σε 1-2 χρόνια να βγει off από μπαταρία η υποστήριξη

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι χρήση του κανεις και ποσα features έχεις ανοιχτά, παλμοί, στρες, οξυγόνο, κλπ.

Σε 24 ώρες εχανε 30% με 35%.

 

Έχω συνηθίσει να κοιμάμαι με ρολόι χρόνια τώρα.

 

Εφαρμογές δεν σκανε όχι και ειδοποιήσεις κανονικά.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Από το support της εταιρείας είσαι ευχαριστημένος;

Τους ρωτάω διαφορά στο FB και απαντάνε κάθε 3 μέρες.

Αν χρειαστείς κάτι πού τους βρίσκεις και πώς περνάς τα updates;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Ψαχνω για best vfm smartwatch με οξιμετρο. Οχι band και θα προτιμουσα να ειναι στρογγυλο. Εχω δει το Huawei Watch GT 2e που βγαινει κοντα στα 100 αλλα ελεγα μηπως μπορεσω να βρω κατι εξισου καλο σε χαμηλοτερη τιμη .

Υπαρχει καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Τα huawei δεν έχουν αντίπαλο. Το θέμα είναι να εμπιστεύεται κάποιος και τις μετρήσεις. Γιατί αν είναι να μετράει ότι να ναι τότε δεν έχει νόημα. Παίρνεις κάποιο με 20 ευρώ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τα huawei δεν έχουν αντίπαλο. Το θέμα είναι να εμπιστεύεται κάποιος και τις μετρήσεις. Γιατί αν είναι να μετράει ότι να ναι τότε δεν έχει νόημα. Παίρνεις κάποιο με 20 ευρώ.

 

Γι'αυτο ρωταω φιλε μου, επειδη ακριβως δεν ξερω ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα, δλδ αν υπαρχει καποια αλλη κινεζοεταιρεια, στυλ Νο1 κλπ που να εχει καλυτερη τιμη αλλα παραλληλα να μπορει να δωσει σωστες μετρησεις.

Αρα ειδικα οσον αφορα τις σωστες μετρησεις, πρεπει να απευθυνθω σε Huawei ουτως ή αλλως λες ε?

Και παλι thnx :-)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Είμαι σε αναζήτηση wearable, κυρίως για sleep tracking και που και που για δραστηριότητες. Τείνω προς Wear OS που χρησιμοποιώ χρόνια αλλά κοιτάω και τις συσκευές της Fitbit. Όχι κάποια συγκεκριμένη, ακόμα, αλλά έχω κάποιες γενικές ερωτήσεις.

 

Αρχικά, οι συσκευές της (ή η εφαρμογή) συγχρονίζουν δεδομένα με το Google Fit, ή χρειάζεται ακόμα τρίτη εφαρμογή όπως το FitToFit;

 

Επίσης υποστηρίζουν την ελληνική γλώσσα; Αν όχι στη συσκευή, έστω στην εμφάνιση ειδοποιήσεων κ.ο.κ;

 

Ευχαριστώ!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

 

 

Είμαι σε αναζήτηση wearable, κυρίως για sleep tracking και που και που για δραστηριότητες. Τείνω προς Wear OS που χρησιμοποιώ χρόνια αλλά κοιτάω και τις συσκευές της Fitbit. Όχι κάποια συγκεκριμένη, ακόμα, αλλά έχω κάποιες γενικές ερωτήσεις.

 

 

 

Αρχικά, οι συσκευές της (ή η εφαρμογή) συγχρονίζουν δεδομένα με το Google Fit, ή χρειάζεται ακόμα τρίτη εφαρμογή όπως το FitToFit;

 

 

 

Επίσης υποστηρίζουν την ελληνική γλώσσα; Αν όχι στη συσκευή, έστω στην εμφάνιση ειδοποιήσεων κ.ο.κ;

 

 

 

Ευχαριστώ!

Γιατί όχι smart band;

Το Wear Os έχει το μεγάλο πλεονέκτημα στα Ρολόγια για τις εφαρμογές της Google, άρα για άλλες χρήσεις

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα ρολόγια με wear os έχουν αυτονομία για κλάματα. Όχι ότι στα άλλα είναι καλύτερα αλλά λέμε τώρα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Από το support της εταιρείας είσαι ευχαριστημένος;

Τους ρωτάω διαφορά στο FB και απαντάνε κάθε 3 μέρες.

Αν χρειαστείς κάτι πού τους βρίσκεις και πώς περνάς τα updates;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Υπάρχει φόρουμ που άμα θέλουν απαντάνε! Updates OTA!

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία είναι ο λόγος που θέλω να δω κάτι άλλο από wear. Αν και το Urbane 2 που έχω δούλευε άριστα εδώ και 3+(!) χρόνια χωρίς να κλείνω features και μόνο τους τελευταίους μήνες δεν μου βγάζει τη μέρα. Μάλλον θα πάω σε fitbit, έχω διαβάσει πως το sleep tracking του είναι από τα καλύτερα σε wearables.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Τα ρολόγια με wear os έχουν αυτονομία για κλάματα. Όχι ότι στα άλλα είναι καλύτερα αλλά λέμε τώρα.
Εξαρτάται πώς το βλέπεις.

Τα Wear Os ρολόγια έχουν φτάσει σε επίπεδο λειτουργίας κινητού με τόσες δυνατότητες. Οπότε οι 3-4 μέρες είναι σούπερ.

 

Αν εσύ θες μια συσκευή να μετράει μόνο παλμούς και ύπνο,.τότε δεν θες τέτοιο ρολόι,.θες απλά smart band.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Αν εσύ θες μια συσκευή να μετράει μόνο παλμούς και ύπνο,.τότε δεν θες τέτοιο ρολόι,.θες απλά smart band.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Με τη λογική σου αν θες smart δυνατότητες τότε καλύτερα να κοιτάξεις smartphone. Καταλαβαίνεις το άκυρο του επιχειρήματος σου φαντάζομαι. Η αυτονομία σε ένα ρολόι είναι το Α και το Ω. Τι να τις κάνω τις και καλά smart δυνατότητες αν είναι να φορτίζω τόσο συχνά. Δεν έχει νόημα και σίγουρα τον περισσότερο κόσμο θα τον αποτρέψει από το να χρησιμοποιεί τετοιο ρολόι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λίγο τραβηγμένο το βρισκω το 3-4 μερες για wear os.

Να βάλουμε δυο μέρες με απλη χρήση και μια μερα με άσκηση, παλμούς, βήματα, κλήσεις και λιγο GPS;

 

Μετα φτάνεις το βράδυ σπίτι και ανακαλύπτεις οτι είσαι στο 10% οπότε η θα φορτίσεις για να μετρήσεις υπνο και να φορτίσεις παλι το πρωί για να το παρεις μαζί σου να βγάλεις τη μερα ή θα φορτίσεις το βράδυ και θα χάσεις τις μετρήσεις του ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Smartwatches - Wearables (Συζητήσεις, Απορίες, Αναλύσεις, Εντυπώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...