Jump to content

[Note 3] Φωτογραφίες & Βίντεο


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος.

Με άλλα λόγια το νοτε 3 δεν διαθέτει μάκρο. Η Samsung ξέχασε να βάλει στην κάμερα της ναυαρχίδας της μια βασική για πολλούς λειτουργία.

Τι ακριβως εννοεις μακρο;Ετσι για να καταλαβαινομαστε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν μιλάμε ολοι Ελληνικα εδω μεσα... (Θοδωρε δεν παει σε σενα αυτο,στο λεω επειδη γραφω μετα το δικο σου ποστ,αλλου παει... ) Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν μιλάμε ολοι Ελληνικα εδω μεσα... (Θοδωρε δεν παει σε σενα αυτο,στο λεω επειδη γραφω μετα το δικο σου ποστ,αλλου παει... )

 

Ξέρω, σε εμένα πάει.

 

Θόδωρε, σαν μάκρο εννοώ τη λειτουργία που εστιάζει η κάμερα όσο κοντύτερα γίνεται. Εννοείται κάτω των 10 εκατοστών. Πχ. στο S3 όπως ειπώθηκε είναι 4 εκατοστά, δύο λιγότερα του δικού μας. Στην canon Sx200 (compact) που έχω είναι 0 εκατοστά. Θα μου πεις τώρα όπως και ο truckman, ότι σιγά τη διαφορά των 2 εκατοστών. Πρώτον, το έχω ξαναγράψει ότι όταν αγοράζω ένα προϊόν μιας εταιρίας που είναι μεταγενεστερο κατά 1μισυ χρόνο και ανώτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικα, θέλω να είναι αναβαθμισμενο σε όλες του τις λειτουργίες και να μην λείπουν κάποιες από αυτές που είχε το προηγούμενο.

Δεύτερον, εμένα μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με μάκρο όπως σε κάποιους αρέσει να φλασάρουν. Η διαφορά των 2 εκατοστών για εμένα κάνει τη διαφορά όταν το θέμα έχει μέγεθος ενός εκατοστού. Τις παρακάτω φωτογραφίες και πολλές άλλες τις έβγαλα με το S3. http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=32726&d=1369341668

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34575&d=1374957480

https://m.flickr.com/#/photos/31291866@N07/9602665515/in/set-72157633666031634/

 

Φίλε truckman, ξαναλέω ότι το νοτε 3 είναι καλύτερο τηλέφωνο σε όλα εκτός του παραπάνω. Όποιος είχε πριν το s3 και δεν κατάλαβε διαφορά, απλά δεν τον ενδιαφέρει το θέμα και δεν έχει κανένα πρόβλημα για να ασχοληθεί. Επίσης ξανά αναφέρω ότι τα παραπάνω δεν αφορούν προβλήματα στην εστίαση αλλά αποκλειστικά την λειτουργία μάκρο.

Πάντα φιλικά ε? Δεν είμαστε μέτοχοι καμίας εταιρίας για να χαλιομαστε.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, σε εμένα πάει.

 

Θόδωρε, σαν μάκρο εννοώ τη λειτουργία που εστιάζει η κάμερα όσο κοντύτερα γίνεται. Εννοείται κάτω των 10 εκατοστών. Πχ. στο S3 όπως ειπώθηκε είναι 4 εκατοστά, δύο λιγότερα του δικού μας. Στην canon Sx200 (compact) που έχω είναι 0 εκατοστά. Θα μου πεις τώρα όπως και ο truckman, ότι σιγά τη διαφορά των 2 εκατοστών. Πρώτον, το έχω ξαναγράψει ότι όταν αγοράζω ένα προϊόν μιας εταιρίας που είναι μεταγενεστερο κατά 1μισυ χρόνο και ανώτερο σε τεχνικά χαρακτηριστικα, θέλω να είναι αναβαθμισμενο σε όλες του τις λειτουργίες και να μην λείπουν κάποιες από αυτές που είχε το προηγούμενο.

Δεύτερον, εμένα μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με μάκρο όπως σε κάποιους αρέσει να φλασάρουν. Η διαφορά των 2 εκατοστών για εμένα κάνει τη διαφορά όταν το θέμα έχει μέγεθος ενός εκατοστού. Τις παρακάτω φωτογραφίες και πολλές άλλες τις έβγαλα με το S3. http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=32726&d=1369341668

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=34575&d=1374957480

https://m.flickr.com/#/photos/31291866@N07/9602665515/in/set-72157633666031634/

 

Φίλε truckman, ξαναλέω ότι το νοτε 3 είναι καλύτερο τηλέφωνο σε όλα εκτός του παραπάνω. Όποιος είχε πριν το s3 και δεν κατάλαβε διαφορά, απλά δεν τον ενδιαφέρει το θέμα και δεν έχει κανένα πρόβλημα για να ασχοληθεί. Επίσης ξανά αναφέρω ότι τα παραπάνω δεν αφορούν προβλήματα στην εστίαση αλλά αποκλειστικά την λειτουργία μάκρο.

Πάντα φιλικά ε? Δεν είμαστε μέτοχοι καμίας εταιρίας για να χαλιομαστε.

Κοιτα,η τρελα μου,εξαπλουται σε πολλους τομεις,ενας εκ των οποιων στη φωτογρφια,οπου ειχα φτιαξει και μικρο ασπρομαυρο στουντιο,οπου εμφανιζα τα φιλμ,και τελικα και τυπωνα και τις φωτογραφιες.Ειχα αποκτησει πληρη εξοπλισμο γι αυτο.Ακομα ταχω τα συμπραγκαλα σε ενα σπιτι στο Μαρουσι.

Εδω,εχω 5 μηχανες φιλμ,και απειρους φακους,απο σουπερ ευρυγωνιους,μεχρι 500άρι τηλεφακο,με καποιους πανακριβους ζουμ ενδιαμεσα.Ε,ενας απο τους φακους αυτους,ειναι και ενας κλασικος Νικον,ο 55mm/f3.5,που ειναι ακριβώς,ενας μακρο φακος,ο οποιος μαλιστα,επαιρνε και ενα δαχτυλιδι,για να μπορει να κατεβαινει κι αλλο.Να πλησιαζει πιο πολυ το αντικειμενο δηλαδη.Αυτο,δεν το εχω.

Αρα,ξερω τι ειναι η λειτουργια μακρο.

Απλως,ρωτησα πιο πριν,γιατι απορησα,για το οσο κοντα τελικα θα θελατε να κατεβαινει ενας φακος κινητου,γιατι εγω,που σκοπευα το χερι μου,ειδα οτι παει μια χαρα κατω απο 10 ποντους,οποτε τι να κατσω να μετραω;

Ετσι κι αλλοιως,οποιος θελει να τραβηξει φωτογραφιες σε περιεργα μερη απο περιεργες γωνιες,και σε περιεργες συνθηκες φωτισμου,μαλλον δεν θα ειναι ευκολο να το κανει με μια μηχανουλα με ενα φακουδακι μια σταλια,και με εναν αισθητηρα πικολο.Αμα ηταν ετσι,θα ειχαν παψει να πουλιουνται οι DSLR.:p

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δίκιο έχεις, αλλά εδώ συζητάμε για τις φωτό που μπορούμε να βγάλουμε με το κινητό μας χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάμε εξοπλισμό.Και μπορείς να δεις και εσύ σαν πιο "παλιός" ότι η τεχνολογία των φωτογραφικών στα κινητά έχει φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο. Μόνο φαντασία χρειαζόμαστε.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Είχα το S3 και τώρα πλέον το Note 3. Πολλές φορές φωτογραφίζω κάποια αντικείμενα από ανοξείδωτο ατσάλι (ηλεκτρονικό τσιγάρο) και συνήθως το βράδυ στο σπίτι. Φωτογραφίζω από πολύ κοντά και με φωτισμό δωματίου. Αποφεύγω το φλας λόγω αντανάκλασης στο ατσάλι. Τις φωτογραφίες που βγάζω με το Note 3 δεν μπορούσα με τίποτα να τις βγάλω με το S3. Έπρεπε πάντα να πάω ακριβώς κάτω από την λάμπα του δωματίου ή να κρατάω έναν φακό με το S3. Με το Note 3 βγαίνουν πεντακάθαρες οι φωτογραφίες με σωστό φωτισμό και τέλεια εστίαση.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παντως απ οτι πιστευω βγαζει καλυτερες φωτογραφιες το Note 3 απ το iPhone 6

Δημήτρης

Επαγγελματίας Web Designer, Προγραμματισής και Γραφίστας

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και μια δικιά μου απ το καφενείο στο αυτοματο, βραδυ

 

http://s26.postimg.org/9a5ll71rp/20141203_200109.jpg

 

Έχεις ενεργοποιήσει την έξυπνη σταθεροποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορει καποιος να μ εξηγησει τι χρηση πρεπει να κάνω στα iso ?
DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μ εξηγησει τι χρηση πρεπει να κάνω στα iso ?

Καλησπέρα!Το χαμηλό iso πχ (100) σημαίνει χαμηλη ευαισθησία του αισθητήρα στο φως και το υψηλό πχ (800) σημαίνει υψηλή ευαισθησία,με λίγα και απλά λόγια....όταν για παράδειγμα θέλεις να φωτογραφίσεις το φεγγάρι σε πανσέληνο τότε πρέπει να βάλεις χαμηλό iso για να μην υπέρφωτιστεί η φωτογραφία,αν είναι πχ φεγγάρι πρώτων ημερών με χαμηλό φωτισμό τότε ανεβάζεις το iso.να γνωρίζεις ότι όσο υψηλότερο iso τόσο περισσότερο θόρυβο (αλλοίωση λεπτομερειών) στην φωτογραφία!

Edited by geotrvs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Το χαμηλό iso πχ (100) σημαίνει χαμηλη ευαισθησία του αισθητήρα στο φως και το υψηλό πχ (800) σημαίνει υψηλή ευαισθησία,με λίγα και απλά λόγια....όταν για παράδειγμα θέλεις να φωτογραφίσεις το φεγγάρι σε πανσέληνο τότε πρέπει να βάλεις χαμηλό iso για να μην υπέρφωτιστεί η φωτογραφία,αν είναι πχ φεγγάρι πρώτων ημερών με χαμηλό φωτισμό τότε ανεβάζεις το iso.να γνωρίζεις ότι όσο υψηλότερο iso τόσο περισσότερο θόρυβο (αλλοίωση λεπτομερειών) στην φωτογραφία!

Με καλυψες φίλε. ..θα παιξω σημερα με την καμερα καινθα το διαπιστωσω μονος μουυ

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Με καλυψες φίλε. ..θα παιξω σημερα με την καμερα καινθα το διαπιστωσω μονος μουυ

αυτό είναι το καλύτερο!καλές φωτογραφήσεις λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο πρόβλημα της macro φωτογράφισης που έχει η ΑΛΛΑΓΜΕΝΗ από την Smartec,κάμερα του Note 3 με αφορμή την επίσκεψη φίλου με Note 2.

Αριστερά το Note 2,δεξιά το Note 3.

https://www.youtube.com/watch?v=SruWQrxiEO8

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58174[/ATTACH]

Με χρηση hdr ...σημερινη φωτογραφια

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

σουπερ.....για καρτ ποσταλ.....

Την πειραξα λιγο με picsay[ATTACH]58187[/ATTACH]

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Την πειραξα λιγο με picsay[ATTACH]58187[/ATTACH]

 

Αφού μπήκες στη διαδικασία να την πειράξεις ίσιωσε και τον ορίζοντα γιατί γέρνει εμφανώς δεξιά ;)

 

Όμορφος ουρανός και καλό καρέ ειδικά για κινητό...δεν εχω προλάβει να δοκιμάσω ακομα την φωτογραφική του note! Υπάρχει καμια βάση που να προσαρμόζεται σε gorillapod ή αντίστοιχο τρίποδο άραγε;

Edited by and64

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέχρι να τελειώσει το long είπα να παίξω λίγο με το note και το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο των προδοκιών μου!!! :X

 

http://i1241.photobucket.com/albums/gg507/and641/th_20150402_143551_zps3dizavfg.jpg

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Δύο από τις καλύτερες φωτογραφίες που έχω βγάλει με το Note.

 

Πραγματικά πολύ ωραιες

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...