Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου κάνει τρελή εντύπωση αυτό που λες ότι δεν πιάνει στο σπίτι σου αλλά πιάνει αλλού. Παίζει κάποια άλλη κάρτα από Cosmote/Wind να δοκιμάσεις; Έτσι από περιέργεια! Εμένα χάνεται το σήμα σε ορισμένα σημεία στο σπίτι αλλά γενικά δεν χάνω κλήσεις. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλό κινητό. Αλλά αν δε βρίσκεις άκρη και σου κόβουν 100€ για να πάρεις άλλο κάτι είναι κι αυτό...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις καλομάθει σε fhd οθόνες και δεν είσαι φριχτά απαιτητικός δεν θα έχεις κανένα απολύτως θέμα! Τσέκαρε το και σε κάνα μαγαζί να σαι σίγουρος

 

Kαι απλώς απαιτητικός να μην είσαι, δεν είναι κακή η οθόνη. Το πήρα για τον αδερφό μου και σκοπεύω να πάρω και για την γυναίκα (εκτός και αν πάω στο g2 mini).

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρελή εντύπωση αυτό που λες ότι δεν πιάνει στο σπίτι σου αλλά πιάνει αλλού. Παίζει κάποια άλλη κάρτα από Cosmote/Wind να δοκιμάσεις; Έτσι από περιέργεια! Εμένα χάνεται το σήμα σε ορισμένα σημεία στο σπίτι αλλά γενικά δεν χάνω κλήσεις. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλό κινητό. Αλλά αν δε βρίσκεις άκρη και σου κόβουν 100€ για να πάρεις άλλο κάτι είναι κι αυτό...

ο ορισμός την παράνοιας αυτή η συσκευή...

wind/cosmote δεν εβαλα αλλα εκανα τραμπα με της γυναίκας που ειναι επίσης βονταφον...

 

δείτε τις φωτο.....ίδιο δίκτυο...ίδια μάρκα lg l7ιι το αλλο...και τα δυο πάντα σε επιλογή δίκτυα μόνο 2g...

όπως και πόσες άλλες συσκευές που δοκίμασα...

και η μια γραμμη που δείχνει εκεί ειναι στα καλα του...συνήθως ήταν με κόκκινο χ εκτός δικτύου...

 

το παράλογο?...σε άλλη περιοχή που ειναι το πατρικό μου το l90 δούλευε κανονικότατα όπως και το παλιό μου...

τι να πω τα είδα όλα με αυτή την συσκευή:mad:...

όπως και να έχει μας αποχαιρέτησε έρχεται ένα moto g 2 gen..

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν άτυχος φίλε δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά. Ελπίζω να το χαρείς το Moto G χωρίς προβλήματα... ήταν μια από τις επιλογές μου πριν καταλήξω στο L90!
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν άτυχος φίλε δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά. Ελπίζω να το χαρείς το Moto G χωρίς προβλήματα... ήταν μια από τις επιλογές μου πριν καταλήξω στο L90!

 

να είσαι καλά φίλε το ελπίζω και εγώ να βγει καλό...απλά απογοητευτικα απο την LG με 2 συσκευές να έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...

παντως αν δουλευε κανονικά η συσκευη νταξξ δεν το συζητάω θα ήμουν πολυ ευχαριστημενος ειδικά στα 130 ευρώ...αλλα δεν...τελοσπαντων..

 

 

BTW...

2 θήκες για το κινητό(οι οποιες ερχονται με γαϊδουράκι απο κίνα προφανώς:lol:)

+9 screenprotectors που έχω ήδη (αυτές με την ματ υφή...πολύ τις γουστάρω:D)

μου ειναι άχρηστες προφανώς

οπότε για να ξορκίσω το κακό των ελατωματικων συσκευών θα τις στείλω δωράκι προφανώς σε κάποιον απο εσάς ΟΤΑΝ με το καλό έρθουν και οι θήκες

 

είναι οι παρακάτω από το ebay

 

http://www.ebay.com/itm/Hybrid-Stand-Heavy-Duty-Rugged-Hard-Case-Cover-w-Film-F-LG-Optimus-L90-D405-/281427763743?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item418666e21f

http://www.ebay.com/itm/111531045104?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=410521384908&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/361116182595?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

edit τις θήκες ζητησαν ηδη

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο συμπεριλαμβανομένων και των σχολίων του σχετικού forum αγόρασα κι εγώ το εν λόγω κινητό πριν από 2 εβδομάδες περίπου. Έβαλα και μια microSDHC 16GB Class10 και το κινητάκι πετάει.


  • Θετικά
    -Η μπαταρία του (2 μέρες με αρκετή χρήση).
    -Η ποιότητα κατασκευής του.
    -Η κάμερα του είναι ικανοποιητική.
    -Η οθόνη δεν πιξελιάζει.
    -Η τιμή του. (περίπου 135€)
     
  • Αρνητικά
    Δεν έχω βρει κάποια σοβαρά αρνητικά εκτός από κάποια πραγματάκια που θα ήθελα.
    -Μεγαλύτερη RAM (π.χ. 2GB).
    -Καλύτερη μπροστινή κάμερα.
    -Led ειδοποιήσεων.
    -Φωτισμός στα πλήκτρα.

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποια θήκη, οπότε ήθελα να ρωτήσω αν ο φίλος laziokos θα πουλήσει τις δικές του διότι έτσι κι αλλιώς θα του είναι άχρηστες...:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο συμπεριλαμβανομένων και των σχολίων του σχετικού forum αγόρασα κι εγώ το εν λόγω κινητό πριν από 2 εβδομάδες περίπου. Έβαλα και μια microSDHC 16GB Class10 και το κινητάκι πετάει.


  • Θετικά
    -Η μπαταρία του (2 μέρες με αρκετή χρήση).
    -Η ποιότητα κατασκευής του.
    -Η κάμερα του είναι ικανοποιητική.
    -Η οθόνη δεν πιξελιάζει.
    -Η τιμή του. (περίπου 135€)
     
  • Αρνητικά
    Δεν έχω βρει κάποια σοβαρά αρνητικά εκτός από κάποια πραγματάκια που θα ήθελα.
    -Μεγαλύτερη RAM (π.χ. 2GB).
    -Καλύτερη μπροστινή κάμερα.
    -Led ειδοποιήσεων.
    -Φωτισμός στα πλήκτρα.

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποια θήκη, οπότε ήθελα να ρωτήσω αν ο φίλος laziokos θα πουλήσει τις δικές του διότι έτσι κι αλλιώς θα του είναι άχρηστες...:p

 

δεν θα τις πουλήσω φιλε δεν αξιζει την διαδικασία να μπω στον κοπο...

απλά θα τις χαρίσω:p

πρέπει να κανω και edit στο προηγούμενο μήνυμα... ο φιλος conception εχει προλαβει αυτη με το μπλε και το ποδαρακι...

την αλλη αμα την θες ειναι δικια σου οταν ερθει:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μπερδευτεί.. :( Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η διαφορά του L90 D405n και του L90 D405;;; και ποιο να πάρω τελικά;; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μπερδευτεί.. :( Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η διαφορά του L90 D405n και του L90 D405;;; και ποιο να πάρω τελικά;; Ευχαριστώ!

 

Το D405 δεν έχει NFC αλλά έχει 1.3MP εμπρόσθια κάμερα.

Το D405N έχει NFC αλλά έχει VGA εμπρόσθια κάμερα.

Προσωπικά έχω το LG L90 D405N, όμως σε σύγκριση με D405 που έχει φίλος δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά στην κάμερα, έχει σχεδόν ίδια ποιότητα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σε L90 dual sim αγορασμένο τριών εβδομάδων παρουσιάστηκε πρόβλημα στην δόνηση. Ενεργοποιήθηκε και δεν μπορούσε να απενεργοποιηθεί, ακόμη και όταν το τηλέφωνο ήταν κλειστό. Πέρα από το πρόβλημα στην δόνηση που δούλευε συνέχεια, οι υπόλοιπες λειτουργίες του τηλεφώνου ήταν κανονικές. Στάλθηκε στην LG κανονικά βάση ΙΜΕΙ, ανοίχτηκε και βρήκαν ότι έχει οξείδωση μέσα, σε αρκετά σημεία. Δεν περνάνε την επισκευή στην εγγύηση λόγω της οξείδωσης και ζητάνε 159 ευρώ για επισκευή σε ένα τηλέφωνο που αγοράστηκε καινούριο 139 ευρώ λίγες μέρες πριν. Το κατάστημα αγοράς ρίχνει την ευθύνη στην αντιπροσωπεία και λέει ότι δεν είναι υπεύθυνο εκείνο για την προβληματική συσκευή και να τα βρω με την αντιπροσωπεία της LG. Μάλιστα μου είπε ότι έχει ξανασυναντήσει το ίδιο πρόβλημα σε μοντέλο της ίδιας εταιρίας.

 

Να αναφέρω ότι στο κινητό ουδέποτε πλησίασε σταγόνα νερού στις περίπου 3 εβδομάδες χρήσης του που βρισκόταν στα χέρια μου και για όλο αυτό το διάστημα δούλευε υποδειγματικά.

 

Σε τι κινήσεις μου προτείνετε να προχωρήσω, δεδομένου ότι δεν πρόκειται να καταπιώ τέτοια χασούρα για κινητό τριών εβδομάδων χωρίς να κάνω κυριολεκτικά όλες τις ενέργειες που περνάνε απο το χέρι μου.

Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα αρνητικό περιστατικό για την procordia και όσο πάνε αυξάνονται.. φοβάμαι πλέον να δώσω το κινητό μου :p

φίλε μου, nells, έκανες τα πάντα (hard reset έως ξαναφλασάρισμα της rom) μήπως είχε κολλήσει κάτι?

δυστυχώς, το κατάστημα δεν μπορεί να κάνει τίποτα στην περίπτωσή σου μιας και το σέρβις είναι αποκλειστικά της procordia κι όπου κι αν το πας, εκεί θα καταλήξει. ίσως αν το κυνηγήσεις με καταγγελίες, αλλά αν θέλουν, όλο και κάτι θα βρουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έκανα hard reset πριν το στείλω και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Μου έστειλαν φωτογραφίες απο το εσωτερικό του κινητού που δείχνουν την οξείδωση. Διάβρωση τέτοιου βαθμού και σε όλα σχεδόν τα εξαρτήματα εσωτερικά, κατα την γνώμη μου και γνώμη φίλου ηλεκτρονικού που τις είδε, δείχνει σταθερή έκθεση σε υγρασία επί μακρόν ή ότι πήρε απότομα μέσα πολύ νερό. Με δεδομένο ότι δεν πήρε απότομα μέσα νερό, αφού θα σταματούσε να δουλεύει σε τέτοια περίπτωση κατευθείαν και ότι είναι μόλις τρεις εβδομάδες στην κατοχή μου, άρα δεν το άφησα σε συνθήκες υγρασίας επι μακρόν, θεωρώ ότι το κινητό είναι ελαττωματικό από δική τους υπαιτιότητα. Είτε του καταστήματος που το αγόρασα και δεν το είχε αποθηκευμένο σε σωστές συνθήκες, είτε του εργοστασίου.

 

Φυσικά θα το κυνηγήσω με καταγγελίες και με αναφορές όπου είναι δυνατόν. Κινητό 25 ημερών; Δεν τρελάθηκα να κάτσω να την φάω!

Link to comment
Share on other sites

Nells το κινητό ήταν σφραγισμένο όταν το πήρες; Ρωτάω γιατί είχε τύχει σε φίλη να της δώσουν κουτί με κομμένη την ταινία και στην πορεία έβγαλε προβλήματα η συσκευή. Αλλιώς μου κάνει εντύπωση...αν ήταν σφραγισμένο από το εργοστάσιο πως πήρε υγρασία; Τες πα ελπίζω να βρεις άκρη γιατί είναι κρίμα καινούργια συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

φιλε για μενα εχει ευθυνη ΚΑΙ το μαγαζι που το πηρεs...οποτε αφου κανουν το κοροιδο καλο θα ηταν να μαs ελεγεs ποιο ειναι για να φυλαγομαστε!!!
Link to comment
Share on other sites

Nells το κινητό ήταν σφραγισμένο όταν το πήρες; Ρωτάω γιατί είχε τύχει σε φίλη να της δώσουν κουτί με κομμένη την ταινία και στην πορεία έβγαλε προβλήματα η συσκευή. Αλλιώς μου κάνει εντύπωση...αν ήταν σφραγισμένο από το εργοστάσιο πως πήρε υγρασία; Τες πα ελπίζω να βρεις άκρη γιατί είναι κρίμα καινούργια συσκευή.

 

Κάποια ταινία είχε πάνω. Δεν θα την έλεγα ασφαλείας. Παλιά οι ταινίες ασφαλείας όταν τις άνοιγες άφηναν ένα υδατογράφημα που έδειχνε την παραβίαση.Οι τωρινές ταινίες ασφαλείας είναι ένα λευκό αυτοκόλλητο που μπορώ να εκτυπώσω κι εγώ στο σπίτι μου, πόσο μάλλον κάποιο κατάστημα. Αν μου δείξετε πως πρέπει να είναι μια κανονική ταινία θα μπορέσω να το επαληθεύσω.

 

φιλε για μενα εχει ευθυνη ΚΑΙ το μαγαζι που το πηρεs...οποτε αφου κανουν το κοροιδο καλο θα ηταν να μαs ελεγεs ποιο ειναι για να φυλαγομαστε!!!

 

Σύμφωνα με τον νόμο έχει ευθύνη και το μαγαζί προς τον καταναλωτή. Δεν θέλω να αναφέρω ακόμη ποιο είναι, επειδή ευελπιστώ ότι ίσως δώσουν λύση στο πρόβλημα μου. Μάλιστα δεν είμαι περιστασιακός τους πελάτης, αφού λίγες μέρες μετά την αγορά του LG αγόρασα κι άλλο κινητό από εκεί, αρκετά ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

Nells αυτή την ταινία είχε το δικό μου. Σε unboxing που είδα στο youtube έχουν την ίδια ταινία μόνο που από κάτω έχει και το λογότυπο της LG. Δεν ξέρω τι παίζει, ας μας πουν και οι υπόλοιποι εδώ πως ήταν στα δικά τους...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μ Δεν είχε ταινία ασφαλείας κατά την αγορά. Παρ όλα αυτά όμως το κινητό είναι άψογο σε όλους τους τομείς. Ουδέν πρόβλημα μ έχει παρουσιάσει και τα έχω τεστάρει όλα.κρίμα Ίσως ετυχες σε ελαττωματική συσκευή , αλλά Από την άλλη αυτό μπορεί να εξαφανιστεί σε οποιοδήποτε μοντέλο.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ δεν μιλάμε για ελαττωματικό μοντέλο αλλά για συσκευή που πήρε υγρασία κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες! Δεν είναι ας πούμε σαν του φίλου στην προηγούμενη σελίδα που είχε θέμα με το σήμα (άρα προβληματική κεραία προφανώς) και αυτό μου κάνει εντύπωση. Μακάρι πάντως να πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό για την γυναίκα μου, μετά τα θετικά σχόλια που διάβασα.

Το ηλεκτρονικό κατάστημα tokinito.gr είαι αξιόπιστο, έχει αγοράσει κανείς συσκευή από εκεί; Να προτιμήσω κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

paulst εγώ το πήρα από εδώ και από ό,τι είδα ψωνίζει αρκετός κόσμος σε αυτούς. Είναι κέντρο και το έχουν ετοιμοπαράδοτο. Ρίξε μια ματιά...
Link to comment
Share on other sites

Κι από μένα η σφραγίδα ασφαλείας, φαίνεται αυτή πως είναι ανάλογα με τον αντιπρόσωπο (όχι απαραίτητα το μαγαζί).
Link to comment
Share on other sites

Οι ταινίες ασφαλείας είναι διαφορετικές και είναι σίγουρο ότι δεν τις αλλάζουν οι αντιπρόσωποι. Δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Η αλλαγή γίνεται αργότερα.

Αλλιώς πως ένα σφραγισμένο κινητό που προοριζόταν για την Αγγλική αγορά, με διαφορετικές πρίζες, έχει μέσα φορτιστή που χρησιμοποιούμε στην υπόλοιπη Ευρώπη πχ;

Ή πως ένα κινητό χρώματος μαύρου έχει μέσα άσπρο φορτιστή και άσπρα ακουστικά;

Στα κινητά παράλληλης εισαγωγής που προορίζονται για άλλες χώρες, καλώς ή κακώς ανοίγονται για τον πιο απλό λόγο όπως την αλλαγή συμβατού φορτιστή για την χώρα παραεισαγωγής, έως τον πιο δόλιο λόγο που μπορεί να υπάρχει.

 

Για την δική μου περίπτωση με το L90 δεν βρέθηκε άκρη από τις τηλεφωνικές επικοινωνίες, οπότε ακολούθησα τον μακρύ δρόμο των απαραίτητων ενεργειών και ότι βγει. Όταν τελειώσει το θέμα θα σας ενημερώσω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα, πως τις αλλαγές τις κάνει αυτός που εκτελεί χρέη αντιπροσώπου. Θα περιμένουμε την ενημέρωσή σου γιατί είναι πολύ σοβαρό θέμα και θέλουμε να μάθουμε πως αντιμετωπίζονται ανάλογες καταστάσεις.

 

ΥΓ. Γίνεται ν' ανεβάσεις τη φωτογραφία με την οξείδωση της συσκευής σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό για την γυναίκα μου, μετά τα θετικά σχόλια που διάβασα.

Το ηλεκτρονικό κατάστημα tokinito.gr είαι αξιόπιστο, έχει αγοράσει κανείς συσκευή από εκεί; Να προτιμήσω κάποιο άλλο;

 

Κι από άλλα μαγαζιά έχει κατεβεί τώρα στα 126,70€, ψάξε στο σκρουτζ. Προσωπικά ψωνίζω από πειραιώτικο μαγαζί και δεν έχω κανένα παράπονο για το αν μου προέκυψαν προβληματικές συσκευές. Αλλά με το συγκεκριμένο μαγαζί που αναφέρεται έχω ένα μικρομεγάλο θέμα και δεν ξέρω αν ο moderator της συζήτησης μπορεί να επιτρέψει κάποια υπέρβαση γιατί αφορά κάποιους "κοινωνικούς" λόγους.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...