Jump to content

LG L90 (D405N)


kassotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιτελους!!! μπας και φτιαξουν λιγο το λαγκ.. ααα και κατι αλλο, ανεβαζεη θερμοκρασια μπαταριας και cpu πολυ ευκολα, μπαταρια με χρηση αρκετη σστα 41 κελσιου και cpu στα 51-53.. τι λετε να ειναι? η απο την ζεστη γενικοτερα;;

Ναι ανεβάζει, και φίλος μου το είπε που έχει το L70...δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα, απλά μείωσε τη φωτεινότητα της οθόνης και θα είσαι κομπλέ! Και όταν είσαι έξω τις ζεστές μέρες με λιακάδα που πρέπει να έχεις 100% για να βλέπεις, μην το ζορίζεις πολύ το κινητό.

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτελους!!! μπας και φτιαξουν λιγο το λαγκ.. ααα και κατι αλλο, ανεβαζεη θερμοκρασια μπαταριας και cpu πολυ ευκολα, μπαταρια με χρηση αρκετη σστα 41 κελσιου και cpu στα 51-53.. τι λετε να ειναι? η απο την ζεστη γενικοτερα;;

 

Δεν είναι και δα τραγικό, θα έλεγα νορμάλ συμπεριφορά τώρα που καλοκαίριασε και λογικά ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες αν το χρησιμοποιείς έξω συχνά. Αλλά 41 κελσίου μη το συζητάς, μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη Lollipop... το κινητό τρέχει όπως έτρεχε, και μάλιστα πλέον έχει περισσότερη ελεύθερη ram από πριν! Μου φαίνεται κουλό σε άλλα L90 να τρέχει κανονικά και σε άλλα να κολλάει...το ίδιο μοντέλο δεν είναι; Απλά τσεκάρετε τις εφαρμογές που έχετε εγκατεστημένες και το Android System WebView που είχα αναφέρει παραπάνω, το οποίο λέγεται ότι δημιουργεί προβλήματα σε κάποιες περιπτώσεις (ίσως το έχουν διορθώσει στα τελευταία update). Και φυσικά, για όποιον περνάει τώρα τη Lollipop (αν έχει μείνει κανείς) ένα hard reset μετά την εγκατάσταση είναι αυτονόητο πριν από οτιδήποτε άλλο...
Ξαναπερασα την ρομ κανοντας ξανα hard reset και ξανα τα ιδια κολληματα.Ξαναπερασα ολες τις εφαρμογες,εκανα τα update σε ολες εκτος του webview.Δεν το περιμενα να φταιει αυτο να σου πω την αληθεια κ ομως αυτο ηταν η αιτια του ''προβληματος''μου.3 μερες κανενα κολλημα,κανενα battery drain.Εχω δυο ιδιες συσκευες και οι δυο δουλευουν οπως οταν ειχαμε την 4.4.2.:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Στο προηγούμενο κινητό είχα αποθηκεύσει τις επαφές στον κάρτα SIM. Όταν την έβαλα στο συγκεκριμένο κινητό, οι επαφές έβγαιναν διπλές. Τις διέγραψα, και σήμερα ξαναβγηκαν διπλές. Μήπως ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω? Αν βοηθάει, νομίζω πως το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν έβαλα το Viber.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπερασα την ρομ κανοντας ξανα hard reset και ξανα τα ιδια κολληματα.Ξαναπερασα ολες τις εφαρμογες,εκανα τα update σε ολες εκτος του webview.Δεν το περιμενα να φταιει αυτο να σου πω την αληθεια κ ομως αυτο ηταν η αιτια του ''προβληματος''μου.3 μερες κανενα κολλημα,κανενα battery drain.Εχω δυο ιδιες συσκευες και οι δυο δουλευουν οπως οταν ειχαμε την 4.4.2.:thanks:

 

σε περιπτωση που διαγραψω το webview το chrome θα λειτουργει ως εχει;;;

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που διαγραψω το webview το chrome θα λειτουργει ως εχει;;;

 

μην σε παρω στο λαιμο μου εγω δεν εκανα το update του,το απενεργοποιησα και το chrome λειτουργει κανονικα.απενεργοποιηση καντο για αρχη να δεις αν βελτιωνει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Καλημέρα καταρχάς, να πω ότι το απενεργοποίησα και γω το Webview και πλέον πετάει το κινητό. Από το λολιποπ είχα να το δω να πετάει έτσι... Αλλά για να υπάρχει το Webview, κάποια χρήση θα έχει, σωστά; ξέρουμε ποια είναι;
Link to comment
Share on other sites

Το Android WebView είναι ένα συστατικό συστήματος με την υποστήριξη του Chrome που επιτρέπει στις εφαρμογές Android να εμφανίζουν το περιεχόμενο ιστού.

 

Αυτή είναι η περιγραφή του στο Google Play. Από ό,τι κατάλαβα δίνει πληροφορίες για την χρήση του browser, τα γραφικά και άλλες λειτουργίες του συστήματος και των εφαρμογών. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για να το έχει κανείς, αλλά προς το παρόν πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί από την χρησιμότητα που έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από εμένα. Διάβασα αρκετά από τα σχόλια σας σχετικά με κάποια κολλήματα που αντιμετωπίζετε με το κινητό μετά την ενημέρωση του λογισμικού. Το κινητό το έχω μόλις 3 μήνες και παρατήρησα κι εγώ τα ίδια προβλήματα μετά την ενημέρωση, όταν πατάω το κεντρικό κουμπί για να επανέλθω στην αρχική οθόνη, τα εικονίδια αργούν μερικά δευτερόλεπτα να εμφανιστούν. Το έκανα επαναφορά εργαστηριακών ρυθμίσεων πριν 3 μέρες και όντως δεν κολλάει τόσο αλλά σήμερα άρχισε πάλι να μου κάνει κάτι "κουλά". Απενεργοποίησα και την εφαρμογή που προτείνατε αλλά δε βλέπω διαφορά. :(:(

Κι όσο αφορά την μπαταρία, μόνο μία μέρα μου κρατάει, τόσο πολύ το καίω και δεν πάει περισσότερο; Κάθε βοήθεια είναι δεκτή, ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί μάλλον πάω για νέο κινητό. Εδώ και δυο μέρες κάθε φορά που ακουμπάω την οθόνη είναι σαν να επιλέγω να πατηθεί κάτι. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην μπορώ να κρατήσω πατημένο το δάχτυλο και να εκτελέσω επιλογές όπως το scroll down, zoom in - out ή να αλλάξω σελίδα και πολλά άλλα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει.

 

Εκανα μπάνιο σε μια πισίνα μιας καφετέριας και όταν βγήκα και έστειλα μήνυμα άρχισε να κάνει τα κόλπα. Δεν ξέρω όμως εάν φταίει αυτό.

 

Το έχω ένα χρόνο, η εγγύηση το καλύπτει;

Edited by Tol7

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί μάλλον πάω για νέο κινητό. Εδώ και δυο μέρες κάθε φορά που ακουμπάω την οθόνη είναι σαν να επιλέγω να πατηθεί κάτι. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην μπορώ να κρατήσω πατημένο το δάχτυλο και να εκτελέσω επιλογές όπως το scroll down, zoom in - out ή να αλλάξω σελίδα και πολλά άλλα. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει.

 

Εκανα μπάνιο σε μια πισίνα μιας καφετέριας και όταν βγήκα και έστειλα μήνυμα άρχισε να κάνει τα κόλπα. Δεν ξέρω όμως εάν φταίει αυτό.

 

Το έχω ένα χρόνο, η εγγύηση το καλύπτει;

έκανε και το κινητό μπάνιο στην πισίνα;

Link to comment
Share on other sites

έκανε και το κινητό μπάνιο στην πισίνα;

 

Όχι, απλώς έστειλα ένα μήνυμα με βρεγμένα χέρια

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλώς έστειλα ένα μήνυμα με βρεγμένα χέρια

ο μόνος τρόπος να δεις εάν φταίει κάτι hardware είναι ένα hard reset. εάν φτιάξει καλώς εάν όχι τότε θέλει σέρβις μάλλον

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος να δεις εάν φταίει κάτι hardware είναι ένα hard reset. εάν φτιάξει καλώς εάν όχι τότε θέλει σέρβις μάλλον

 

Πώς το κάνω αυτό? (δεν είμαι και πολύ σχετικός)

Θα χάσω όλα τα δεδομένα και τις επαφές μου?

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνω αυτό? (δεν είμαι και πολύ σχετικός)

Θα χάσω όλα τα δεδομένα και τις επαφές μου?

μέσα στις ρυθμίσεις του κινητού έχει μενού με αντίγραφο ασφαλείας και επαναφορά δεδομένων.μπες μέσα και ακολούθα τα βήματα και θα επαναφέρει το κινητό όπως ήταν όταν το αγόρασες.Ναι θα χάσεις τα πάντα Εκτός από ότι έχεις στην κάρτα μνήμης.οι επαφές εάν συγχρονίζονται με το gmail δεν θα χαθούν.Μόλις κάνεις σύνδεση με το λογαριασμό σου μετά την επαναφορά θα συγχρονιστουν ξανά.

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είχα γράψει και πιο πάνω. Το κινητό το έχω μόλις 3 μήνες και παρατήρησα κι εγώ τα ίδια προβλήματα μετά την ενημέρωση, όταν πατάω το κεντρικό κουμπί για να επανέλθω στην αρχική οθόνη, τα εικονίδια αργούν μερικά δευτερόλεπτα να εμφανιστούν. Αν το πάω για σερβις λέτε να γίνει τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είχα γράψει και πιο πάνω. Το κινητό το έχω μόλις 3 μήνες και παρατήρησα κι εγώ τα ίδια προβλήματα μετά την ενημέρωση, όταν πατάω το κεντρικό κουμπί για να επανέλθω στην αρχική οθόνη, τα εικονίδια αργούν μερικά δευτερόλεπτα να εμφανιστούν. Αν το πάω για σερβις λέτε να γίνει τίποτα;

βρες μια εφαρμογή android web system κάτι λέγεται και με την lollipop προκαλεί αυτό που λες.βρες την και σβήσε την.απενεργοποιήσε την

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το Forum, οπότε έχω διαβάσει όλα τα post των τελευταίων μηνών. Έχω λοιπόν την εξής απορία, πριν την αναβάθμιση σε Lollipop η μπαταρία κρατούσε άνετα δύο μέρες με μέτρια χρήση ( Youtube, Facebook, E-mails κτλ.). Επίσης στην κατανάλωση μπαταρίας έβλεπα πάντα την "Οθόνη" πρώτη σε κατανάλωση ( που το θεωρώ φυσιολογικό ) και μετά ήταν οι αντίστοιχες εφαρμογές. Πλέον, έχοντας κάνει την αναβάθμιση και με την ίδια χρήση παρατηρώ ο, τι κρατάει λιγότερο ( 2 ώρες περίπου λιγότερο απο πρίν ) αλλά το βασικό είναι ο,τι στην κατανάλωση μπαταρίας βλέπω 2 καινούργια "πράγματα" που πριν με το ζόρι έμπεναν στη λίστα, και όταν έμπεναν είχαν ελάχιστη κατανάλωση 2% το πολύ. Το ένα είναι το "Σύστημα Android" και το άλλο είναι το "Λειτουργικό σύστημα Android". Δεν είμαι σίγουρος αν όντος παίζουν ρόλο γιατί δεν είναι μεγάλη η μείωση στη διάρκεια της μπαταρίας αλλά για να είναι πάντα πρώτα φαντάζομαι σίγουρα κάτι κάνουν (εκτός απο το να λειτουργούν το σύστημα γιατί όπως είπα σε KitKat με το ζόρυ έμπεναν στη λίστα). Έχω κάνει και την απενεργοποίηση του "Android System WebView" και παρόλο που το κινητό είναι πολύ πιο γρήγορο, το πρόβλημα με την μπαταρία παραμένει. Επίσης να αναφέρω ο,τι έχω πάντα 0% φωτηνότητα, αν την ανεβάσω λίγο φαντάζομαι ο,τι θα μειωθεί ακόμα περισσότερο η διάρκεια. Ένα τελευταίο είναι ο,τι απο τότε που απενεργοποίησα το "Android System WebView", παρατηρώ απότομη πτώση της μπαταρίας χωρίς καν να λειτουργώ το κινητό. Μπορείτε να το δείτε και στις φωτογραφίες που τράβηξα. Απο την πρώτη φωτογραφία μέχρι να τραβήξω την δεύτερη δεν το ακούμπησα και έπεσε 12% απο μόνο του. Οπότε η απορία μου είναι η εξής, συμβαίνει αυτό σε κανέναν άλλο ή μόνο σε μενα; Γιατί δεν πρόσεξα να έχει αναφερθεί πουθενά. Πείτε μου αν όντος είναι πρόβλημα αυτό ή αν μπορώ να το αγνοήσω.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω απενεργοποιήσει ήδη αυτή την εφαρμογή, τότε έκανα και μια επανεκκίνηση και είναι καλύτερα αλλά ακόμη έχει κολληματα. Πηρα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεία της Lg και Μ είπαν ότι από τ μαγαζί που πήρα το κινητό φέρνει κινητά από το εξωτερικό και η αναβάθμιση που του έκανα δεν ταιριάζει απόλυτα με τη συσκευή. Εγώ πάντως θα το πάω για ένα σέρβις αφού έχω και την εγγύηση γιατί έχω θέμα και με την μπαταρία, το πολύ 1 μέρα να με κρατάει!! Δεν είναι λογικό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω απενεργοποιήσει ήδη αυτή την εφαρμογή, τότε έκανα και μια επανεκκίνηση και είναι καλύτερα αλλά ακόμη έχει κολληματα. Πηρα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεία της Lg και Μ είπαν ότι από τ μαγαζί που πήρα το κινητό φέρνει κινητά από το εξωτερικό και η αναβάθμιση που του έκανα δεν ταιριάζει απόλυτα με τη συσκευή. Εγώ πάντως θα το πάω για ένα σέρβις αφού έχω και την εγγύηση γιατί έχω θέμα και με την μπαταρία, το πολύ 1 μέρα να με κρατάει!! Δεν είναι λογικό αυτό.

Αυτό που σου είπαν είναι μια ωραιότατη μπαρούφα. Άπαξ και σου ήρθε ΟΤΑ σημαίνει ότι είναι η κατάλληλη αναβάθμιση για τη συσκευή σου. Μετά την αναβάθμιση του έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Την έχω απενεργοποιήσει ήδη αυτή την εφαρμογή, τότε έκανα και μια επανεκκίνηση και είναι καλύτερα αλλά ακόμη έχει κολληματα. Πηρα τηλεφωνο στην αντιπροσωπεία της Lg και Μ είπαν ότι από τ μαγαζί που πήρα το κινητό φέρνει κινητά από το εξωτερικό και η αναβάθμιση που του έκανα δεν ταιριάζει απόλυτα με τη συσκευή. Εγώ πάντως θα το πάω για ένα σέρβις αφού έχω και την εγγύηση γιατί έχω θέμα και με την μπαταρία, το πολύ 1 μέρα να με κρατάει!! Δεν είναι λογικό αυτό.

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σου έδωσαν τόσο τραγική δικαιολογία. Εφόσον η συσκευή δέχτηκε την αναβάθμιση, ήταν γι αυτή τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αυτό μου είπαν... :blink: Ότι δε συμβαδίζει απόλυτα το λογισμικό και η συσκευη. Τι να σας πω, ότι μου λένε σας λέω! :p Όχι, δεν το είχα κάνει (επαναφορά) αμέσως και αυτό ήταν μοιραίο λάθος αλλά δεν το ήξερα δυστυχώς. Το έκανα προσφάτως. Τις δύο τελευταίες μέρες, παρατηρώ ότι δε μου κάνει τόσα κολλήματα, μετά από κανά δυο επανεκκινήσεις που το έκανα και με χαροποιεί αυτό, αλλά για παν ενδεχόμενο θα πάω να μου το κοιτάξουν. Και πρέπει οπωσδήποτε να μου αλλάξουν μπαταρία. είναι δυνατόν να τελειώνει η μπαταρία σε λιγότερο από 24ώρο; Δεν είμαι και όλη μέρα με το κινητό στο χέρι, μέχρι και τη φωτεινότητα στο 43% την έχω!! :mad::mad: (Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας)
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αυτό μου είπαν... :blink: Ότι δε συμβαδίζει απόλυτα το λογισμικό και η συσκευη. Τι να σας πω, ότι μου λένε σας λέω! :p Όχι, δεν το είχα κάνει (επαναφορά) αμέσως και αυτό ήταν μοιραίο λάθος αλλά δεν το ήξερα δυστυχώς. Το έκανα προσφάτως. Τις δύο τελευταίες μέρες, παρατηρώ ότι δε μου κάνει τόσα κολλήματα, μετά από κανά δυο επανεκκινήσεις που το έκανα και με χαροποιεί αυτό, αλλά για παν ενδεχόμενο θα πάω να μου το κοιτάξουν. Και πρέπει οπωσδήποτε να μου αλλάξουν μπαταρία. είναι δυνατόν να τελειώνει η μπαταρία σε λιγότερο από 24ώρο; Δεν είμαι και όλη μέρα με το κινητό στο χέρι, μέχρι και τη φωτεινότητα στο 43% την έχω!! :mad::mad: (Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας)

Προφανως δεν ενοουσαν αυτο αλλα το οτι το κινητο σου ειναι προορισμενο για αλλη χωρα και το λειτουργικο του εχει διαφορετικο modem κλπ κλπ.Παραδειγμα το δικο μου Πορτογαλικο( LGD405N BPRTWY D40520A_00 PRT PORTUGAL ) και η Ελληνικη εκδοση ειναι αυτη ( LGD405 AGRCWY D40520A_00 GRC GREECE ) αν ολες οι συσκευες ηταν ιδιες δεν θα επερνε η καθε χωρα ξεχωριστη εκδοση.Εχω περασει την Ελληνικη εδω και 2 βδομαδες και το μονο που κολαει ελαχιστα ειναι οι εφαρμογες που αργουν να ανοιξουν .Δεν στο παιζω ειδικος αλλα ειχα θεμα και εγω και περασα χειροκινητα το firmware(επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα την εγκατασταση) και το κινητο φτανει 7 ωρες και κατι οθονη με φωτεινοτητα στο 50%. Και εδω η απαντηση της lg σε αιτημα επαναφορας σε κιτ κατ πριν βρω την λυση .''Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η επαναφορά μιας συσκευής Android της εταιρείας μας σε προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού, δεν είναι εφικτή.Καθώς η διαδικασία αυτή δεν αφορά κατασκευαστικό πρόβλημα της συσκευής, δεν καλύπτεται από την διετή εργοστασιακή εγγύηση της.

 

Για πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση παλαιότερης έκδοσης του λειτουργικού Android στην συσκευή σας καθώς και το αντίστοιχο κόστος αυτής, μπορείτε να απευθυνθείτε στο εξουσιοδοτημένο μας τεχνικό τμήμα Procordia στο τηλέφωνο 210 77 77 076, Κριμαίας 7 - 9 στο Νέο Ψυχικό, από Δευτέρα ως Παρασκευή μεταξύ 09:00 - 17:00.

Link to comment
Share on other sites

μέσα στις ρυθμίσεις του κινητού έχει μενού με αντίγραφο ασφαλείας και επαναφορά δεδομένων.μπες μέσα και ακολούθα τα βήματα και θα επαναφέρει το κινητό όπως ήταν όταν το αγόρασες.Ναι θα χάσεις τα πάντα Εκτός από ότι έχεις στην κάρτα μνήμης.οι επαφές εάν συγχρονίζονται με το gmail δεν θα χαθούν.Μόλις κάνεις σύνδεση με το λογαριασμό σου μετά την επαναφορά θα συγχρονιστουν ξανά.

 

Τζίφος. Επανέφερα εργοστασιακές ρυθμίσεις και το πρόβλημα παρέμεινε. Τώρα τι κάνω?

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...