Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γίνεται να έχετε τόσα προβλήματα ρε παιδιά???

Εγώ απλά είχα κάτι κολλήματα με τα Play services, έκανα reset και όλα μια χαρά μέχρι τώρα. Και δεν κάνω και Light χρήση. Όσα bugs έχει είναι λόγω της buggy lolipop! Και επίσης για το αθόρυβο που κράζετε και αυτό αλλαγή της lollipop είναι.

5.1 βγαίνει όπου νά'ναι. Αναμένουμε να δούμε τις βελτιώσεις!

 

Δεν έχουμε τόσα προβλήματα φίλε μου! Έχουμε ουσιαστικά προβλήματα! Αυτό που παίρνουμε εκτός από πολυεργαλείο πάνω από όλα είναι τηλέφωνο που δέχεται κλήσεις και μηνύματα!! Επιτρέπεται να μην έχει σαν πρώτη επιλογή το αθόρυβο και να πρέπει να μπαίνω σε 3 μενού κάθε φορά? Δηλαδή αν κοιμάται κάποιος δίπλα μου ή είμαι σε χώρο που δεν θέλω να ενοχλώ ούτε με ήχο ούτε με δόνηση και θέλω να μιλάω με κάποιον στο viber ή στο whatsapp (νομίζω ότι ένα τεράστιο ποσοστό χρηστών παγκοσμίως το κάνει αυτό) γιατί να με αποτρέπει να το κάνω και να πρέπει να βρίσκω λύσεις μέσω 3rd party applications??? Τόσο δύσκολο ήταν να μην έχει ούτε ήχο, ούτε δόνηση αλλά να ανάβει ένα μικρό λεντάκι?? Εντάξει δεν μιλάμε για ένα κινητό των 50 ευρώ...ΕΛΕΟΣ! Και πίστεψε με επειδή είμαι και advanced χρήστης...δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι εξειδικευμένο...ότι έκανε το πρώτο Ericsson GH337 που είχα κάποτε θέλω να κάνει (που λέει ο λόγος :O).

 

http://s5.postimg.org/7jpam96hv/200311270_9daf9d81_22d1_4e03_8b62_4173dfa479af.jpg

 

Δεν είναι λύση να περιμένω κάθε φορά να φτιάξουνε τα αυτονόητα στην ΕΠΟΜΕΝΗ έκδοση!! Έκανα υπομονή να φτιάξουν το QUALCOMM camera bug, τώρα πρέπει να κάνω πάλι υπομονή να φτιάξουν το αθόρυβο!! Και εγω προγραμματιστής είμαι (όχι σε κινητά) και ξέρω τι απαιτήσεις υπάρχουν. Αυτά που κάνει η google σε συνεργασία κατ' επέκταση με την samsung είναι ντροπής πράγματα! Έλατε τώρα δεν μιλάμε για ένα beta test firmware...μιλάμε για ένα επίσημο firmware που πηγαίνει σε εκατομμύρια χρήστες.

 

Ε να λοιπον, ολα αυτα διαβάζω και καθομαι στα αυγά μου. Ας βγει η 5.1 και αν και εφόσον λύσει οοοοολα αυτα τα χάλια......

Τότε βλέπουμε.

Ουτως ή άλλως δεν εχει και τίποτα το συνταρακτικο να προσφέρει η 5.0.

Σε αναμονη λοιπόν αφού οπως διάβασα, η επιστροφη στη 4.4.2 δεν ειναι και τοσο απλη υπόθεση.

 

Η επιστροφή στην 4.4.2 είναι απλούστατη υπόθεση...αλλά ποιος ο λόγος να έχω την "ναυαρχίδα" της Samsung και να πρέπει να συμβιβάζομαι με παλιό firmware. Αν ήταν έτσι κράταγα και το S2 με την 4.1.2 (που επίσης λέει ο λόγος). Αγοράζεις πάντα το "καινούργιο" μοντέλο πρώτον για τα καλύτερα του χαρακτηριστικά και δευτερον για τις καινούργιες δυνατότητες που σου παρέχει ο συνδιασμός hardware και software.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδιά τι γίνετε με αυτήν την lollipop?

Το τηλ είναι καινούργιο και έκανε κατευθείαν αναβάθμιση.

Στο play store κατεβαίνουν σε απίστευτα αργή ταχύτητα και στα βίντεο που τραβάω άσχετα με ποια ανάλυση, έχει έναν θόρυβο λες και είμαι μέσα σε δέκα ανέμους.

Αν τε στο πρώτο πρόβλημα φταίει η έκδοση.

Αλλά με τον θόρυβο του βίντεο τι γίνεται?

Μήπως έπεσα σε ελαττωματική συσκευή?

 

Τελικά σήμερα, ως δια μαγείας, το play store κατέβει κανονικά!

Το είχα κλειστό όλο το βράδυ για φόρτιση. Το άνοιξα και άρχισε να κάνει τις αναβαθμίσεις.

Για την κάμερα όμως δεν μου είπατε κάτι. Όταν τραβάω βίντεο σε απόλυτη ησυχία, η ακόμα και όταν μιλάω στο βίντεο, μετά κάνω αναπαραγωγή ακούγεται ένας συνεχής δυνατός θόρυβος μέσα, λες και έχει ανέμους. Την ώρα που μιλάω ο θόρυβος μεγαλώνει.

να την στείλω πίσω, η όλα έτσι κάνουν?

Και πως γυρνάμε πίσω στην 4.4.2? Ο φίλος επάνω είπε ότι είναι εύκολο!

Edited by katerini
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Και πως γυρνάμε πίσω στην 4.4.2? Ο φίλος επάνω είπε ότι είναι εύκολο!

κατεβαζεις απο δω το stock firmware http://samsung-updates.com/device/?id=SM-G900F

(κατεβα πιο κατω και εχει την 4.4.2) και απλα μεσω odin περνας την stock rom.

κανεις ενα wipe data/factore reset και τελειωσες.

εγω απο τν μερα που εχει βγει η lp δεν εχω κανει καν την κινηση να την περασω.

γνωστο το οτι βγαινει περιμενεις να περασει καιρος για να βγουν προβληματα-βελτιωσεις κτλπ.

 

τεχνολογια ειναι man,ετσι πρεπει να κινηστε ολοι σας αλλα οποιος βιαζεται ειναι και ο δοκιμαστεις για τους απο πισω :)

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος όταν τραβας video παιδιά οφείλεται τελικά στη lollipop η στη συσκευη; η σε κάποια εφαρμογη; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

εδώ και μέρες διαπίστωσα ότι πριν το lollipop όλοι γκρινιάζανε ότι αργούν οι αναβαθμίσεις. μόλις βγήκε όλοι τρέξανε να το βάλουν. και τώρα έχουμε μια μερίδα χρηστών που είναι εντυπωσιασμένοι με την αναβάθμιση και μία μερίδα που θέλει να γυρίσει πίσω στο 4.4.

 

ο λόγος είναι είτε επειδή δεν κάνανε hard reset σε μία τόσο σημαντική αναβάθμιση (dalvik - art), είτε επειδή δεν τους αρέσει το άσπρο χρώμα(!). υπάρχουν και εκείνοι που παραπονιούνται για το αθόρυβο λες και φταίει η σαμσουνγκ. ότι κινητό και να πάρετε με Lollipop αθόρυβο δεν θα έχει.

 

εγώ αναρωτιέμαι ποιος είναι ο πιο έμπειρος χρήστης: ο ικανοποιημένος ή ο δυσαρεστημένος?

 

Υ.Γ. αυτό δεν είναι επίσημο φόρουμ της σαμσουνγκ. όσο και να γκρινιάζετε μερικοί απλά γεμίζετε το νήμα με ανούσια μηνύματα και χάνονται μέσα στο πλήθος κάποια ουσιώδη όπως κάποια απορία που μπορεί να έχει κάποιος. και για όνομα του Θεού διαβάστε και καμιά σελίδα προς τα πίσω. λογικά η ερώτηση σας έχει απαντηθεί

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δυστυχώς

Εμένα με wifi όλη την ώρα ανοιχτό και με messenger-chrome και λίγο YouTube φτάνει αυτή τη διάρκεια

Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις απο δω το stock firmware http://samsung-updates.com/device/?id=SM-G900F

(κατεβα πιο κατω και εχει την 4.4.2) και απλα μεσω odin περνας την stock rom.

κανεις ενα wipe data/factore reset και τελειωσες.

εγω απο τν μερα που εχει βγει η lp δεν εχω κανει καν την κινηση να την περασω.

γνωστο το οτι βγαινει περιμενεις να περασει καιρος για να βγουν προβληματα-βελτιωσεις κτλπ.

 

τεχνολογια ειναι man,ετσι πρεπει να κινηστε ολοι σας αλλα οποιος βιαζεται ειναι και ο δοκιμαστεις για τους απο πισω :)

Ειναι οντως τοσο απλό? Σε λινκ προς xda, που δοθηκαν πιο πριν, δεν τα ελεγε τοσο απλα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νατα και στην lollipop!

Φιλε μου ποσα αρχεία εχεις στον φακελο της κάμερας?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νατα και στην lollipop!

Φιλε μου ποσα αρχεία εχεις στον φακελο της κάμερας?

Δεν ξέρω γιατί?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νατα και στην lollipop!

Φιλε μου ποσα αρχεία εχεις στον φακελο της κάμερας?

 

Oταν λες αρχεια ....εννοεις φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πιο πολύ μπαταρία μου την τρώει το πρώτο γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Νατα και στην lollipop!

Φιλε μου ποσα αρχεία εχεις στον φακελο της κάμερας?

 

Αν τα ξαναγράψω...θα είμαι πάλι ο γκρινιάρης της υπόθεσης!! Αυτό λοιπόν αγαπητέ φίλε έιναι ένα bug της google/Samsung (αλλά μάλλον μόνο της Samsung αυτήν την στιγμή μιας και διαβάζω ότι στα nexus δεν υφίσταται πλέον) που με πολύ απλά λόγια όταν εσύ τραβάς μια φωτογραφία η κάμερα δεν κλείνει μετά...και παραμένει ανοιχτή στο background με αποτέλεσμα να σου τρώει την μπαταρία!! Η μόνη λύση που εγω γνωρίζω είναι το πρόγραμμα camera block που ουσιαστικά σου κάνει block την κάμερα και για να τραβήξεις φωτογραφία πρέπει να την κάνεις πρώτα unblock από το πρόγραμμα αυτό. Δεν είναι 100% τεχνικά σωστά αυτά όπως τα γράφω...αλλά τα λέω όσο πιο απλά μπορώ για να καταλαβαινόμαστε!!

 

Και θα ξαναρωτήσω...επιτρέπονται αυτά τα bug σε ένα κινητό που η Samsung αυτήν την στιγμή θεωρεί ναυαρχίδα της?

 

P.s. Δεν έχει σημασία πόσα αρχεία ή φωτογραφίες έχεις στο κινητό σου !!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ξαναγράψω...θα είμαι πάλι ο γκρινιάρης της υπόθεσης!! Αυτό λοιπόν αγαπητέ φίλε έιναι ένα bug της google/Samsung (αλλά μάλλον μόνο της Samsung αυτήν την στιγμή μιας και διαβάζω ότι στα nexus δεν υφίσταται πλέον) που με πολύ απλά λόγια όταν εσύ τραβάς μια φωτογραφία η κάμερα δεν κλείνει μετά...και παραμένει ανοιχτή στο background με αποτέλεσμα να σου τρώει την μπαταρία!! Η μόνη λύση που εγω γνωρίζω είναι το πρόγραμμα camera block που ουσιαστικά σου κάνει block την κάμερα και για να τραβήξεις φωτογραφία πρέπει να την κάνεις πρώτα unblock από το πρόγραμμα αυτό. Δεν είναι 100% τεχνικά σωστά αυτά όπως τα γράφω...αλλά τα λέω όσο πιο απλά μπορώ για να καταλαβαινόμαστε!!

 

Και θα ξαναρωτήσω...επιτρέπονται αυτά τα bug σε ένα κινητό που η Samsung αυτήν την στιγμή θεωρεί ναυαρχίδα της?

 

P.s. Δεν έχει σημασία πόσα αρχεία ή φωτογραφίες έχεις στο κινητό σου !!

Τρέχα γύρευε δηλαδή........Αν κλείνω την κάμερα από τις ανοίχτες εφαρμογές θα καταφέρω τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ξαναγράψω...θα είμαι πάλι ο γκρινιάρης της υπόθεσης!! Αυτό λοιπόν αγαπητέ φίλε έιναι ένα bug της google/Samsung (αλλά μάλλον μόνο της Samsung αυτήν την στιγμή μιας και διαβάζω ότι στα nexus δεν υφίσταται πλέον) που με πολύ απλά λόγια όταν εσύ τραβάς μια φωτογραφία η κάμερα δεν κλείνει μετά...και παραμένει ανοιχτή στο background με αποτέλεσμα να σου τρώει την μπαταρία!! Η μόνη λύση που εγω γνωρίζω είναι το πρόγραμμα camera block που ουσιαστικά σου κάνει block την κάμερα και για να τραβήξεις φωτογραφία πρέπει να την κάνεις πρώτα unblock από το πρόγραμμα αυτό. Δεν είναι 100% τεχνικά σωστά αυτά όπως τα γράφω...αλλά τα λέω όσο πιο απλά μπορώ για να καταλαβαινόμαστε!!

 

Και θα ξαναρωτήσω...επιτρέπονται αυτά τα bug σε ένα κινητό που η Samsung αυτήν την στιγμή θεωρεί ναυαρχίδα της?

 

P.s. Δεν έχει σημασία πόσα αρχεία ή φωτογραφίες έχεις στο κινητό σου !!

Δεν κάνει τίποτα το camera block...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πιο πολύ μπαταρία μου την τρώει το πρώτο γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Λογικά αφού εχεις το mm-qcamera αυτό δεν θα ανοίγει η κάμερα από το κινητό.Το είχα και εγώ και την ζημιά σε εμένα την έκανε το Viber μέχρι που την έσβησα την εφαρμογή και από τότε δεν ξαναβγηκε αυτό το mm-qcamera

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

και εγώ την τελευταία εβδομάδα χρησιμοποιώ την εφαρμογή Viber και εμφανίστηκε το mm-camera-deamon...

Εχω το Camera Block αλλα απο ότι φαινεται δεν κάνει δουλειά ... Φτιαχνει κάπως ? δεν γίνεται να σβήσω την εφαρμογή ... μου είναι απαραίτητη ..

ευχαριστώ ..

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρατηρηθεί και σαν ενας ακομη παράγοντας για το camera daemon, οι πολλες φωτογραφίες μεσα στο dcim/camera.

Ισως ειναι και συνδυασμός κάποιων παραγόντων αλλα σίγουρα το να εχουμε 1500 φωτογραφίες χύμα μεσα στο camera δεν ειναι και οτι καλύτερο.

Προσωπικα φρο.τιζω να το αδειάζω μια φορα την εβδομάδα, το viber δεν το δουλεύω (οποτε το εχω σβήσει) αλλα δουλευω πολυ το instagram και το hangouts.

Ποτέ δεν ειχα πρόβλημα με το camera daemon.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρατηρηθεί και σαν ενας ακομη παράγοντας για το camera daemon, οι πολλες φωτογραφίες μεσα στο dcim/camera.

Ισως ειναι και συνδυασμός κάποιων παραγόντων αλλα σίγουρα το να εχουμε 1500 φωτογραφίες χύμα μεσα στο camera δεν ειναι και οτι καλύτερο.

Προσωπικα φρο.τιζω να το αδειάζω μια φορα την εβδομάδα, το viber δεν το δουλεύω (οποτε το εχω σβήσει) αλλα δουλευω πολυ το instagram και το hangouts.

Ποτέ δεν ειχα πρόβλημα με το camera daemon.

Και 100000000 φωτογραφίες δεν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες, κατι θα ξέρεις! Οπως και να 'χει, ανέφερα το τι κάνω και δεν ειχα ποτέ αυτο το προβλημα ουτε και με το s4 ουτε και με το s5.

 

Αφου όμως τόσο κατηγορηματικά το αποκλείεις, τοτε θα ξέρεις καλύτερα.

Σ' αυτους ομως που δεν εχουν το viber και τους εχει εμφανιστεί, τι φταίει;

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες, κατι θα ξέρεις! Οπως και να 'χει, ανέφερα το τι κάνω και δεν ειχα ποτέ αυτο το προβλημα ουτε και με το s4 ουτε και με το s5.

 

Αφου όμως τόσο κατηγορηματικά το αποκλείεις, τοτε θα ξέρεις καλύτερα.

Σ' αυτους ομως που δεν εχουν το viber και τους εχει εμφανιστεί, τι φταίει;

Από δοκιμές που έχω κάνει ή το viber είναι ή .nomedia file στην sd κάρτα αν έχει κάποιος. Όλα τα άλλα που λένε στο ίντερνετ όταν έψαχνα, έχω την εντύπωση ότι είναι μουφες τα δοκίμασα όλα. Κατά πάσα πιθανότητα είναι το viber.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πολλά παράπονα παιδιά! Γκρίνιες και lollipop προβλήματα απο συσκευές που ειχαν χαρακτηριστεί υποδείγματα υλοποίησης!

Κάθομαι λοιπόν στ' αυγά μου, στην 4.4.2 και αν και εφόσον δουμε την 5.1, εδω είμαστε!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα το camera block...

 

Σε μένα προσωπικά με το camera block λύνεται το πρόβλημα!! Το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα και δεν σου κάνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...