Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν. ειδική μνεία στον arisg90 ο οποίος με βοήθησε και μου έλυσε το πρόβλημα σε 20 λεπτά κυριολεκτικά. μένω υπόχρεος!

Γνωρίζω ότι δεν αναφέρομαι σε κάποιο τεχνικό θέμα αλλά νομίζω ότι έχει σημασία να αναγνωρίζουμε την προσφορά κάποιων εδώ μέσα και το πνεύμα αλληλοστήριξης και βοηθείας που προάγει το myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θέλω να το πάρω για την κάμερα του. Θα είναι δώρο στη σύζηγο.

 

Δεν έχω ιδέα για το πως να το σκαλισω και σίγουρα δε θα το κάνω εγώ. Αν το δώσω αλλου (για ελληνικη rom κλπ) ποσο θα με χρεωσουν? Και το κυριότερο, ΠΟΥ θα βρω κάποιον που να είναι αξιόπιστος? Αξίζει τον κόπο να μπω σε τέτοια διαδικασία ή να πάω να πάρω ενα lumia 640 απο εδώ να τελειωνω? Με αγχωνουν οοοοολα αυτά τα προβληματακια που διάβασα εδώ μέσα και πιο πολύ με αγχωνει το οτι δεν κατέχω για να το παλεψω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

https://mega.co.nz/#F!6ocTRIoL!o195b98_j8xl1qv5flbCQQ

Eβαλα και τα Gapps και το SU στον φακελο :)

 

καλησπέρα!!! Μόλις έβαλα την ρομ και έχω κάποιες ερωτήσεις-απορίες!!!

1) ελληνικο πληκτρολόγιο μόνο αν κατεβάσεις? γιατι ενώ έβαλα ελληνική γλώσσα κάποιες εντολές όπως και ρυθμίσεις όπως του πληκτρολογίου είναι μόνο στα κινέζικα!

2) στο άλμπουμ με ρωτάει συμφωνείτε με την σύνδεση στο ίντερνετ με την χρήση, αυτό πως μπορώ να το αποφύγω? έχει μονο ναι η έξοδο..

3) το update που μου βγαλε πως μπορω να το εγκαταστήσω?! απο recovery μου βγαλε σφαλμα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικο πληκτρολογιο βαλε οποιο θελεις εσυ. Δεν υποστιριζει ota και δεν θα κανεις update με αυτην την rom. Ποιες ρυθμισεις ειναι στα κινεζικα ακριβως?
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως κάποιες εντολές τόσο στο τηλέφωνο όπως και πχ στον browser... το θέμα να μην ζητάει έγκριση για ίντερνετ στην συλλογή λύνεται;;;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστώ για τις αμμεσες απαντήσεις σου! Εκανα αυτό που μου είπες αλλά παλι ζητάει άδεια... υπάρχει και ή λύση βέβαια να κατεβασω εφαρμογή και να απενεργοποίηση αυτή..
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις εκδόσεις της ελληνικής MIUI.

Αρχικά είχε δοθεί η 5.5.8. Αυτή έβαλα και γενικά δουλεύει.

Μετά βγήκε η 5.5.15 η οποία και σε εμένα αλλά και σε άλλους δε μπουταρε οποτε γυρίσαμε στην 5.5.8.

Έκτοτε δεν εμφανίστηκε νέα ελληνική MIUI καθότι δεν είχε λυθεί το θέμα που δε μπούταρε.

Τώρα από το πουθενά λίγο παραπάνω εμφανίστηκε από τον minimalist στο MEGA η 5.5.29.

Πότε βγήκε αυτή και γιατί δεν αναφέρθηκε στο σχετικό νήμα στο xiaomi-miui.gr ;

Να τη βάλουμε; μπουτάρει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις εκδόσεις της ελληνικής MIUI.

Αρχικά είχε δοθεί η 5.5.8. Αυτή έβαλα και γενικά δουλεύει.

Μετά βγήκε η 5.5.15 η οποία και σε εμένα αλλά και σε άλλους δε μπουταρε οποτε γυρίσαμε στην 5.5.8.

Έκτοτε δεν εμφανίστηκε νέα ελληνική MIUI καθότι δεν είχε λυθεί το θέμα που δε μπούταρε.

Τώρα από το πουθενά λίγο παραπάνω εμφανίστηκε από τον minimalist στο MEGA η 5.5.29.

Πότε βγήκε αυτή και γιατί δεν αναφέρθηκε στο σχετικό νήμα στο xiaomi-miui.gr ;

Να τη βάλουμε; μπουτάρει κανονικά;

Όπως τα λες είναι τα γεγονότα. Στο ελληνικό φόρουμ δεν προχώρησε η αναβάθμιση ακόμα διότι υπήρχαν κάποια θέματα στο boot. Από ότι μας ενημέρωσαν σύντομα θα έχουν την συσκευή στα χέρια τους ώστε να κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις και οι αναβαθμισης να προχωρήσουν κανονικά.

Η ρομ που δόθηκε από το μέλος minimalist είναι η original με ενσωμάτωση της ελληνικής γλώσσας. Δεν έχει πειράξει κάτι μέσα στη ρομ σε αντίθεση με την ρομ από miui.gr όπου εκεί αφαιρουν περιττές εφαρμογές, βάζουν κάποιες δικές τους (περισσότερες πληροφορίες για το τι πειράζουν στην ρομ πρέπει να τους ρωτήσουμε για να μην γραφω ανακρίβειες...).

Πάντως η ρομ του minimalist δουλεύει μια χαρά.

 

Προσωπικά γύρισα σε nubia rom διότι μου παρουσιάστηκε battery drain. Δεν κατάφερα να βρω αν οφειλοταν απο καποια εφαρμογή οπότε προσωρινά γυρισα στο backup που ειχα με την τελευταία nubia.

Οταν τα παιδιά από miui.gr δώσουν νέα ρομ σίγουρα θα την δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι τα γεγονότα. Στο ελληνικό φόρουμ δεν προχώρησε η αναβάθμιση ακόμα διότι υπήρχαν κάποια θέματα στο boot. Από ότι μας ενημέρωσαν σύντομα θα έχουν την συσκευή στα χέρια τους ώστε να κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις και οι αναβαθμισης να προχωρήσουν κανονικά.

Η ρομ που δόθηκε από το μέλος minimalist είναι η original με ενσωμάτωση της ελληνικής γλώσσας. Δεν έχει πειράξει κάτι μέσα στη ρομ σε αντίθεση με την ρομ από miui.gr όπου εκεί αφαιρουν περιττές εφαρμογές, βάζουν κάποιες δικές τους (περισσότερες πληροφορίες για το τι πειράζουν στην ρομ πρέπει να τους ρωτήσουμε για να μην γραφω ανακρίβειες...).

Πάντως η ρομ του minimalist δουλεύει μια χαρά.

 

Προσωπικά γύρισα σε nubia rom διότι μου παρουσιάστηκε battery drain. Δεν κατάφερα να βρω αν οφειλοταν απο καποια εφαρμογή οπότε προσωρινά γυρισα στο backup που ειχα με την τελευταία nubia.

Οταν τα παιδιά από miui.gr δώσουν νέα ρομ σίγουρα θα την δοκιμάσω...

Μια απ τα ίδια και εγώ. βλέπω να γυρίζω σε nubia λογω του ότι είναι βασισμένο σε baseband 0.50 η miui και γενικά αν και έχει καλή αυτονομια όταν ειναι σε αναμονή, δεν βγαζει καλές ώρες οθόνης. Έχω καταλήξει ότι τελικά η πιο optimised έκδοση είναι η στοκ ρομ 1.19 και η πιο advanced αλλά με μικρότερη αυτονομία και λιγοτερο χωρο για apps, ειναι η cm12.1 του prodooman.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο miui πως μεταφέρεις εφαρμογές στην sd;; δεν έχει σχετική επιλογή όταν μπαινεις μέσα στην εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! πως πάμε απο cm11 σε cm12??!!!

 

Κλασσικά, recovery, full wipe (δυστυχως), install zip της ρομ, install zip των gapps, install zip του SuperSU. Reboot και έτοιμος. Πήγαινε στην 12.1 κατευθείαν αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά, recovery, full wipe (δυστυχως), install zip της ρομ, install zip των gapps, install zip του SuperSU. Reboot και έτοιμος. Πήγαινε στην 12.1 κατευθείαν αν είναι.

 

μονο την ρομ βρισκω...για τα gapps kai supersu βαζω και της cm11?

Link to comment
Share on other sites

μονο την ρομ βρισκω...για τα gapps kai supersu βαζω και της cm11?

οχι. SU 2.45 και πρεπει να βρεις gapps για 5.1.1

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Gapps βρηκα ...δεν μου στέλνει μηνύματα όμως γιατί;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ ευχαριστώ!!! Δεν στέλνει μηνύματα όμως... Γιατί;;;

Link to comment
Share on other sites

και σε στοκ και σε cm11 - cm12 - cm12.1 - mokee - miui δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα ....

κανε μια και ξαναπέρασε την ισως κάτι δεν κούμπωσε καλά .....

 

BTW νομίζω τελικά ότι η ρομ που κάνει το κινητό να είναι πλήρες είναι η cm11 και λόγο αποθηκευτικού χώρου και από θέμα μπαταρίας ..

Link to comment
Share on other sites

και σε στοκ και σε cm11 - cm12 - cm12.1 - mokee - miui δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα ....

κανε μια και ξαναπέρασε την ισως κάτι δεν κούμπωσε καλά .....

 

BTW νομίζω τελικά ότι η ρομ που κάνει το κινητό να είναι πλήρες είναι η cm11 και λόγο αποθηκευτικού χώρου και από θέμα μπαταρίας ..

ουτε εγω ειχα θεμα ποτε με σμσ. δες το κεντρο μυνημάτων σου αν ειναι εντάξει.

 

Ναι η cm11 μαλλον ειναι η πιο καλή πληρως εξελληνισμένη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο? Έχω εγκαταστήσει δύο εκδόσεις της 12.1 (16/5 και 5/5) και την τελευταία CM11 του link του thread. Σε καμία δεν μπορώ να στείλω ή να λάβω sms. Στην MIUI λειτουργούν κανονικά. Όταν πληκτρολογώ *#*#4636#*#*, και πάω στο κέντρο των μηνυμάτων πατώντας refresh φαίνεται το σωστό κέντρο, αλλά δε φαίνεται να το αποθηκεύει. Τα APN είναι ίδια οπότε δε βλέπω να υπάρχει εκεί πρόβλημα. Το kernel που φοράει το κινητό είναι το 1.17. Βοηθήστε λίγο την κατάσταση :)

 

Μηπως ελυσες το πρόβλημα φιλε? γιατι και εγω το αντιμετωπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ελυσες το πρόβλημα φιλε? γιατι και εγω το αντιμετωπίζω...

Θέλεις να δοκιμασεις κάτι;;όπως είσαι,απλα περνά απο πανω το radio.zip της 1.19 μέσω recovery.Δεν εχεις να χάσεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ!!!ηπως έχει; link??

παιδιά το πρόβλημα λύθηκε μετά την συμβουλή του geo307cc! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την προσπάθεια και την κατανόηση σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...