Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνδέεται κανονικά αλλά δεν έχει Ίντερνετ για να σερφάρω.

Δοκίμασε να βάλεις στατική IP στο ενα από το δύο τηλέφωνα, βάλε στατική IP σε αυτό που συνδέετε αλλά δεν έχει ίντερνετ.

Δες την εικόνα από κάτω.

 

Περιμένουμε νέα σου

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να βάλεις στατική IP στο ενα από το δύο τηλέφωνα, βάλε στατική IP σε αυτό που συνδέετε αλλά δεν έχει ίντερνετ.

Δες την εικόνα από κάτω.

 

Περιμένουμε νέα σου

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Ακούστε ένα κουφό που μου συμβαίνει.

Πήρα 2 τηλέφωνα για μένα και την γυναίκα μου και δεν μπορούμε να μπούμε στο ίντερνετ(wifi) συγχρόνως μαζί.

Εάν αποσυνδεσω το δικό μου τότε μπαίνει της γυναίκας μου και τούμπαλιν.

τα δοκίμασα και σε άλλο ρουτερ Φίλων,αλλά τα ίδια.

Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...Έχουμε απογοητευτεί ρε ****το.

 

Το εχει παθει και συσκευη γνωστου μου.Οταν ειναι αυτος συνδεδεμενος δεν μπορουν να μπουν αλλοι.Οταν βγαινει,συνδεονται κανονικα.Τι μπορει να φταιει?

 

Επισης,οταν ειναι σε αναμονη,με σβηστη οθονη αναβοσβηνει τακτικα το κεντρικο κουμπι.Ειναι καποια ρυθμιση?

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό που φταίει είναι ότι τα τηλέφωνα έχουν custom Rom περασμένη από το ίδιο μαγαζί (για multilanguage συνήθως), οι οποίες αλλάζουν το WiFi mac address. Οπότε, αν έχουν ίδια mac, δεν μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα στο router.

 

Κοίτα αν ισχύει και αν φταίει αυτό θα σε βοηθήσω να το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και αν οι Wifi mac address είναι ίδιες όταν είναι συνδεδεμένη η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και αν οι Wifi mac address είναι ίδιες όταν είναι συνδεδεμένη η συσκευή.

 

sorry για την αναμονη αλλα οικογενειακες υποχρεωσεις ..καταλαβαινεις.

ναι ειναι ιδιες ακριβως

Link to comment
Share on other sites

παιδια γενικα ικανοποιημενος με το κινητο-114 ευρα απο Το2-το εχω24 ωρες.

 

προβληματα

 

1.δεν μπορωμε τιποτα να εκκινησω το sygic μετα την εγκατασταση

2. custom ROM με προβληματακια-bugs

3. τηλεφωνο ρουταρισμενο- μου βγαζει OTA update.

Να την κανω;;;

θα χασω τα stores?????To Google account????Αν τα χασω, αξιζει να μπλεξω με τον οδηγο της πρωτης σελιδας;;;με εγκατασταση root &gapps?????

4.Νυκτερινη ληψη κανερας μετριοτατη-βελτιωνεται;;;;

5. battery drain εχει κανεις;;;;

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εδώ είναι το επίσημο v5 redbull νήμα? αν όχι παρακαλώ να μεταφερθεί, δεν το έβρισκα.

 

πήρα στα χέρια μου εχθές το κινητό και εντυπωσιάστηκα. Πέρα από αυτό, μου έκανε άμεσα update σε 4.4.2 αλλά δεν μου κάνει update στην ZTE V9180-CNCommon_V1.13. Δεν έχω πολλές γνώσεις, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

sorry για την αναμονη αλλα οικογενειακες υποχρεωσεις ..καταλαβαινεις.

ναι ειναι ιδιες ακριβως

 

Έψαχνα λίγο να βρω που την έχει αποθηκευμένη την MAC και βρήκα να υπάρχει ένα fix έτοιμο. Δοκίμασε να το φλασάρεις με custom recovery (χωρίς να κάνεις wipe, εκτός από cache/dalvik cache αν θες) και δες αν αλλάζει την MAC. Αν δεν την αλλάξει θα το πάμε χειροκίνητα, μην αγχώνεσαι.

 

https://www.dropbox.com/s/dii4iaomrberbdu/wifi_mac_fix_signed.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα λίγο να βρω που την έχει αποθηκευμένη την MAC και βρήκα να υπάρχει ένα fix έτοιμο. Δοκίμασε να το φλασάρεις με custom recovery (χωρίς να κάνεις wipe, εκτός από cache/dalvik cache αν θες) και δες αν αλλάζει την MAC. Αν δεν την αλλάξει θα το πάμε χειροκίνητα, μην αγχώνεσαι.

 

https://www.dropbox.com/s/dii4iaomrberbdu/wifi_mac_fix_signed.zip?dl=0

 

αδερφε την εχασε εντελως την mac.

δεν ανοιγει το wifi για να βρει δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε την εχασε εντελως την mac.

δεν ανοιγει το wifi για να βρει δικτυα.

 

Περίεργο.Ούτε μετά από reboot βρίσκει; Έχεις κρατήσει backup με την custom recovery; Την 1.13 που είχε όταν ήρθε έχει αφήσει ή έχεις περάσει άλλη; Δεν έχεις κάνει κανένα wipe το /persist έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο.Ούτε μετά από reboot βρίσκει; Έχεις κρατήσει backup με την custom recovery; Την 1.13 που είχε όταν ήρθε έχει αφήσει ή έχεις περάσει άλλη; Δεν έχεις κάνει κανένα wipe το /persist έτσι;

 

Ούτε μετά από reboot βρίσκει,αλλα εκανα restore με την custom recovery.

την 1.13 εχω.το /persist δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μετά από reboot βρίσκει,αλλα εκανα restore με την custom recovery.

την 1.13 εχω.το /persist δεν το ξερω.

Γιατι το παιδευεις?

Βαλε την 1.16 official ή cm11 και ξεμπερδεψες.Δες το πρωτο ποστ για οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το παιδευεις?

Βαλε την 1.16 official ή cm11 και ξεμπερδεψες.Δες το πρωτο ποστ για οδηγιες...

 

δηλ εαν περασω την 1.16 official θα εχει και ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

δηλ εαν περασω την 1.16 official θα εχει και ελληνικα;

Αν περάσεις και Locale more θα έχεις ελληνικά σε αρκετές εφαρμογές. Αν θες πλήρως ελληνικά βάζεις cm 11.

Σίγουρα όμως θα λύσεις το πρόβλημα σου με το WiFi. Νομίζω αυτό είναι το ζητούμενο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις και Locale more θα έχεις ελληνικά σε αρκετές εφαρμογές. Αν θες πλήρως ελληνικά βάζεις cm 11.

Σίγουρα όμως θα λύσεις το πρόβλημα σου με το WiFi. Νομίζω αυτό είναι το ζητούμενο σου.

 

Καλημέρα.

Πέρασα τρεις ρομ 1.12-1.13-1.16 δυστυχώς τίποτα.

Θα δοκιμάσω και την cm11,αλλά δεν ξέρω πώς πάει από bugs.

Έχει Ραδιόφωνο fm;

Μα να μην υπάρχει τρόπος να αλλαχτεί η wifi mac.

Απογοήτευση,και ταλαιπωρία.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους Θέρμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ξαναρωταω μιας και στην πρωτη φορα που το ρωτησα δεν απαντησε κανεις,το ξυπνητηρι σας δουλευει>?Του φιλου μο υενω οταν το τεσταρουμε δουλευει και με ανοιχτο κινητο και με κλειστο οταν το βαζει να τον ξυπνησει το πρωι δεν δουλευει,τι γινεται με αυτο?Υπαρχει κατι να το διορθωσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ξαναρωταω μιας και στην πρωτη φορα που το ρωτησα δεν απαντησε κανεις,το ξυπνητηρι σας δουλευει>?Του φιλου μο υενω οταν το τεσταρουμε δουλευει και με ανοιχτο κινητο και με κλειστο οταν το βαζει να τον ξυπνησει το πρωι δεν δουλευει,τι γινεται με αυτο?Υπαρχει κατι να το διορθωσουμε?

Καλημέρα,

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κλειδωσεις την εφαρμογή ώστε να μην την σταματάει το σύστημα. Είναι από τα πράγματα που κάνω πάντα, από τότε που χρησιμοποιώ Android, μιας και την έχω πατήσει.

Πως γίνεται τωρα στο ZTE?

Αφού ανοίξεις την εφαρμογή και ορίσεις το ξυπνητήρι σου, βγαίνεις στην αρχική οθόνη. Πατώντας παρατεταμενα το μεσαίο πλήκτρο θα σου ανοίξουν οι καρτέλες με τις ανοικτές εφαρμογές. Αν μια καρτέλα την σπρωξεις προς τα κάτω τότε σου εμφανίζει ένα λουκέτο από πάνω της, που σημαίνει ότι αυτή η εφαρμογή δεν θα κλείνει πλέον.

Προσωπικά το έχω κάνει σε μαιλ, ημερολογιο, ξυπνητήρι, viber.

Πιστεύω αυτό να σου λύσει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κλειδωσεις την εφαρμογή ώστε να μην την σταματάει το σύστημα. Είναι από τα πράγματα που κάνω πάντα, από τότε που χρησιμοποιώ Android, μιας και την έχω πατήσει.

Πως γίνεται τωρα στο ZTE?

Αφού ανοίξεις την εφαρμογή και ορίσεις το ξυπνητήρι σου, βγαίνεις στην αρχική οθόνη. Πατώντας παρατεταμενα το μεσαίο πλήκτρο θα σου ανοίξουν οι καρτέλες με τις ανοικτές εφαρμογές. Αν μια καρτέλα την σπρωξεις προς τα κάτω τότε σου εμφανίζει ένα λουκέτο από πάνω της, που σημαίνει ότι αυτή η εφαρμογή δεν θα κλείνει πλέον.

Προσωπικά το έχω κάνει σε μαιλ, ημερολογιο, ξυπνητήρι, viber.

Πιστεύω αυτό να σου λύσει το πρόβλημα...

τί είπες τώρα;;; αυτό με το λουκέτο το έχει και στο Huawei honor 3c μου άλλα δεν το είχα δει! Εγώ έχω ένα θέμα με το whatsapp που με κλειστή οθόνη μετά από κάποια ώρα πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθει εκείνη την στιγμή ένα νέο μήνυμα εάν υπάρχει! από μία εφαρμογή της Huawei για διαχείριση του κινητού εδώ ρυθμίσει πχ το whatsapp να τρέχει και με σβηστη οθόνη αλλά και πάλι συμβαίνει αυτό που έγραψα παραπάνω! θα δοκιμάσω τώρα να του βάλω λουκέτο και θα δω!

Link to comment
Share on other sites

τί είπες τώρα;;; αυτό με το λουκέτο το έχει και στο Huawei honor 3c μου άλλα δεν το είχα δει! Εγώ έχω ένα θέμα με το whatsapp που με κλειστή οθόνη μετά από κάποια ώρα πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθει εκείνη την στιγμή ένα νέο μήνυμα εάν υπάρχει! από μία εφαρμογή της Huawei για διαχείριση του κινητού εδώ ρυθμίσει πχ το whatsapp να τρέχει και με σβηστη οθόνη αλλά και πάλι συμβαίνει αυτό που έγραψα παραπάνω! θα δοκιμάσω τώρα να του βάλω λουκέτο και θα δω!

Σε όσες εφαρμογές θέλεις να σου έρχονται ειδοποίηση πρέπει να τους βάλεις λουκέτο, διαφορετικά τις κλείνει το σύστημα. Το ίδιο πρέπει να κανεις και αν έχεις task killer. Πρέπει να βάζεις σε White list τις εφαρμογές που δεν θες να κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

ZTE V5 RED BULL

 

 

 

Oδηγοί και πληροφορίεςγια root και εγκατάσταση custom/stock rom

 

ΜΟΝΟ ROOT

 

1. περάστε τους adb drivers στον υπολογιστή σας για να αναγνωρισει σωστά το κινητό. Tους adb drivers θα τους βρείτε μέσα στο κινητό σας με το που το συνδέσετε στον υπολογιστή. θα σας ανοιξει ένα autorun.exe που θα εγκαταστήσει τους απαραιτητους drivers.

2. ενεργοποιησε το usb debugging μέσα από το μενου developers options και την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές

3. κατεβάστε τον φάκελο root + recovery aπό εδώ.

4. τρεξτε το .bat αρχειο με δικαιώματα διαχειριστή και με απενεργοποιημένο το antivirus (ειναι safe. μην αγχωνεστε).

5. στις επιλογες , πατηστε την 3η επιλογη ώστε να κανετε εγκατασταση την συγκεκριμένη custom recovery.

6. κατεβάζουμε το signed_SuperSU.Pro.v1.97.zip από εδώ. Το περνάμε μέσα στο κινητό.

7. μπαινουμε στην recovery και επιλεγουμε να κανουμε εγκατασταση το signed_SuperSU.Pro.v1.97.zip

8. ειμαστε πλεον rooted. Προαιρετικά τώρα απλά από το 1ο bat αρχειο που ειχαμε τρεξει στο βήμα 4, επιλεγουμε αυτή την φορά να κανουμε εγκατασταση την stock recovery και ειμαστε ετοιμοι. H stock recovery χρειαζεται στην περιπτωση που θέλουμε να κανουμε εγκατάσταση ΟΤΑ updates.

 

ROOT+CUSTOM ROM+ GAPPS

 

1. περάστε τους adb drivers στον υπολογιστή σας για να αναγνωρισει σωστά το κινητό. Tους adb drivers θα τους βρείτε μέσα στο κινητό σας με το που το συνδέσετε στον υπολογιστή. θα σας ανοιξει ένα autorun.exe που θα εγκαταστήσει τους απαραιτητους drivers.

2. ενεργοποιησε το usb debugging μέσα από το developers options και την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές

3. κατεβάστε τον φάκελο root + recovery aπό εδώ.

4. τρεξτε το .bat αρχειο με δικαιώματα διαχειριστή και με απενεργοποιημένο το antivirus (ειναι safe. μην αγχωνεστε).

5. στις επιλογες , πατηστε την 3η επιλογη ώστε να κανετε εγκατασταση την συγκεκριμένη custom recovery.

6. κατεβάζουμε την rom που θέλουμε να περάσουμε, τα gapps και το signed_SuperSU.Pro.v1.97

7. τα περνάμε ειτε στην εσωτερική μνημη του κινητου ή στην microsd.

8. Για να μπουμε στην recovery εχουμε πατημένο το volume down ταυτόχρονα με το power button όταν ξεκιναει το κινητό.

9. μπαινουμε στην recovery και επιλεγουμε να κανουμε factory reset και wipe cache.

10. επιλέγουμε να κάνουμε εγκατάσταση κατα σειρα α) την rom, β) τα gapps, γ)το signed_SuperSU.Pro.v1.97.

11. μόλις τα κάνεις όλα εγκατασταση, όταν πατησεις για επανεκκινηση, θα σου ζητησει να επιδιορθωσει το root. πατηστε ναι.

 

Σημείωση 1. Αν εχουμε ήδη custom recovery στο κινητό, ξεκινάμε από το βήμα 6.

Σημείωση 2. πολλοι ανεφεραν ότι σε υπολογιστή με windows 8.1, επρεπε να τρέξουν το bat αρχειο χωρίς δικαιώματα διαχειριστή για να λειτουργήσει σωστά.

Σημείωση 3. πριν περάσετε κάποια απ τις CYANOGENMOD 11/ MOKEE / PAC ROMs, βεβαιωθείτε ότι το κινητό σας ειναι πρώτα στην πιο πρόσφατη stock rom μιας και τις χρησιμοποιουν σαν baseband.

Σημείωση 4. η σειρά που περνάμε τα αρχεία για τις CYANOGENMOD 11/ MOKEE / PAC ROMs, ειναι α) πρώτα το zip που ειναι κάπου 230mb, β) ένα απ' τα 2 patch αναλόγως αν θέλουμε να έχουμε για εγκατάσταση των αρχειων των εφαρμογών την εσωτερική ή την εξωτερική μνήμη και γ) μετά συνεχιζουμε κανονικά εγκαθιστώντας τα gapps και το root.

 

Download links

CYANOGENMOD 11/ MOKEE / PAC ROM

STOCK ROMS

ROOT + RECOVERY FOLDER

signed_SuperSU.Pro.v1.97

GAPPS

 

Χρήσιμα links και πηγές

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2792958 <-- το πιο ενημέρωμένο φορουμ στα αγγλικα απ όπου βρήκα όλα τα παραπάνω

 

επισημα και όχι φορουμ απο κινα πλευρά. με google translate ίσως βγαλετε λιγη άκρη

bbs.anzhi.com

www.tdbeta.cn

www.ztehn.com

 

καλησπέρα ακολούθησα κατά γράμμα τον οδηγό που παραθέτεις και έχω κολλήσει στο βήμα 9 αφού έχω περάσει την ρομ. Η ρομ που κατέβασα είναι από το gdrive που δίνεις η official 1.16. έπειτα δεν κάνουν install ούτε τα gapps, ούτε το superuser. δεν νομίζω ότι κάνω κάτι, λάθος αλλά δεν το αποκλείω βέβαια. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι νέος χρήστης χωρίς εμπειρία. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έπειτα δεν κάνουν install ούτε τα gapps, ούτε το superuser.

 

Όταν τα επιλέγεις από recovery για να τα εγκαταστήσεις τι σου βγάζει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα επιλέγεις από recovery για να τα εγκαταστήσεις τι σου βγάζει;

failed και abort.

 

edit

πιο συγκεκριμένα επειδή το έκανα πάλι για να δω ακριβώς το μήνυμα λέει

E: footer is wrong

E: signature verification failed

Installation aborted.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδια.. Παρελαβα χθες to 2/8. Σημερα αποφασισα να ασχοληθω μαζι του και από αυτά που διαβασα κατέληξα πως θέλω να του περάσω cm11. Αλήθεια επειδη σε προηγουμενα ποστ ρωτηθηκε αλλα δεν απαντήθηκε , έχει ραδιοφωνο το cm11 ?

Το θέμα μου είναι ότι έτρεξα το bat αρχειο. Εκανε το κινητο reboot και μπηκα στο stock recovery. Περασα το V9180_4.4_update_H116.zip γιατι όπως γράφετε πρέπει να μπει το τελευταιο γνήσιο λογισμικο. Ξεκίνησα το κινητο να κανει όλα τα update. Ανοιξε κανονικά στην 116 και από εκεινη τι στιγμη και μετα δε μπορω να συνδεθω με το adb.

Τη συσκευη την εχω εγκατηστημενη ως Android Sooner Single ADB Interface.

Εχω ανοιξει debug & unknown sources. Όταν γραφω εντολη adb πχ adb shell παίρνω device offline.

 

Αναφέρω ότι έχω windows 7x64 αλλα οι adb drivers μου δουλεψαν κανονικα την πρωτη φορα. Μετα την αναβάθμιση λες και κάτι άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...