Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πλέον οι εταιρίες κοροϊδεύουν με το θέμα του δεν πληρώνει τελωνείο και καλά και το πληρώνεις σαν υπηρεσία και καλά ασφάλεια τελωνείου.

 

Μόνο αν το έχουν σε Ευρωπαϊκή αποθήκη (εταιρία logistics που συνεργάζονται και διαχειρίζεται τα εμπορεύματα τους σε Ευρώπη) δεν πληρώνει τελωνείο.

 

Πρόσφατα πήρε φίλος τηλέφωνο με ασφάλεια τελωνείου και καλά και του βγήκε ο κούκος αηδόνι. Καλύτερα να το πλήρωνε από Ευρώπη πιο φθηνό έβγαινε.

 

Πάντως πολύ επιθετικά λειτουργούν πλέον τα τελωνεία. Θα μου πεις χαζοί είναι ; Καθαρά έσοδα για το κράτος και από τους δασμούς και από το κόστος διαχείρισης του εκτελωνεισμού.

 

Send by ASUS Zenfone 3 Ultra 6.8" by Tapatalk

Εννοειται οτι συμφερει να πληρωσεις ασφαλεια τελωνειου,αν παρεις κατι που κανει 200ε πχ και σε πιασουν τελωνειο θα πληρωσεις πανω απο 50ε και θα κανει μηνες να το παρεις στα χερια σου,η ασφαλεια τελωνειου για την ιδια περιπτωση ειναι 23 ευρω και σου ρχεται στο σαλονι σε 10 μερες.

 

Και οσο αυξανει το κοστος αυξανει το τελωνειο,ενω η ασφαλεια τελωνειου οχι ιδιαιτερα.

 

Δεν λεω για την ασφαλεια τελωνειου του light in the box,μιλαω για προπληρωμενο μερος τελωνειου μεσω shipping costs.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

84 παραγγελιές ολες απο ebay το τελευταιο 2μηνο σχεδον αξιας 1-2-5-10$ max

 

70 παραδωθηκαν σε 10-15 μερες το πολυ και μεσα σε περιοδο γιορτων μαλιστα, οι υπολοιπες μεχρι 25 μερες. 2 δεν εφτασαν ποτε (στο 2μηνο πηρα refund)

 

Τελωνειο ουτε απο εξω δεν περασαν.

 

Ολα σουπερ.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα σήμερα έφτασε Ελλάδα η αξία του 50€ και πέρασε αέρας από το τελωνείο...

Όταν παραλάβω θα ανεβάσω φωτό από την συσκευασία να δούμε αν ο Κινέζος κάνει καμία μαγκιά η στο τελωνείο απλά δεν κάνανε σωστή δουλειά...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός είσαι θα το πέραασε ο τελώνης για δολάρια.
Link to comment
Share on other sites

παραγγελια από lightbox .

Πραγματικό κόστος (μαζί με ασφάλεια τελωνειου) :15.40 ευρώ

Τα τσακαλία του lightbox για κάποιο ανεξήγητο λογο έγραψαν 28.70$ (!!!).

Ηρθε από ολλανδια (φυσικα φαινόταν η κινα ως αποστολεας).

Φυσικα περασε τελωνειο :

26.36 ευρω αρχικη τιμη σύμφωνα με τα τσακαλια (αντι για κατω από 14 ευρώ χωρις ασφαλεια)

Φπα 24% 6.33 ευρω

τελη εκτελωνισμου 12.10 ευρω

Φπα 2.90

Σύνολο 21.33 !!!

Τους έστειλα τα παραστατικά και περιμένω να πάρω τους δασμους που πληρωσα πίσω.

Για να δουμε

 

Λοιπόν το lightbox μου έκανε full refund 15.40e ...έλα όμως που το κόστος τελωνείου ήταν 21.33! Σε αυτές τις περιπτώσεις τι ισχύει; Η ασφάλεια τελωνείου δεν καλύπτει υποτίθεται όλο το κόστος; Αν είναι έτσι αγοράζεις κάτι 10 ευρώ ο τελώνης μόνο που θα ασχοληθεί με το δέμα χρεώνει 15 ευρώ χωρίς τον ΦΠΑ που αναλογεί στο δέμα. Τον επιστρέφουν μόνο την αξία αγοράς δεν φτάνει. Φυσικά ζήτησα όλο το ποσό από την αρχή αλλά ήδη πιστώθηκε στο paypal μόνο 15.40....

Τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το lightbox μου έκανε full refund 15.40e ...έλα όμως που το κόστος τελωνείου ήταν 21.33! Σε αυτές τις περιπτώσεις τι ισχύει; Η ασφάλεια τελωνείου δεν καλύπτει υποτίθεται όλο το κόστος; Αν είναι έτσι αγοράζεις κάτι 10 ευρώ ο τελώνης μόνο που θα ασχοληθεί με το δέμα χρεώνει 15 ευρώ χωρίς τον ΦΠΑ που αναλογεί στο δέμα. Τον επιστρέφουν μόνο την αξία αγοράς δεν φτάνει. Φυσικά ζήτησα όλο το ποσό από την αρχή αλλά ήδη πιστώθηκε στο paypal μόνο 15.40....

Τι συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Τους επισήναψες όλο το ποσό που πληρωσες?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τους επισήναψες όλο το ποσό που πληρωσες?
Φυσικά τους έστειλα φωτό με το δέμα που παρέλαβα την κίτρινη ετικέτα με το ποσό και την απόδειξη του ΕΛΤΑ που πλήρωσα για το συγκεκριμένο tracking number το ποσό. Και τους έγραφα να μου πληρώσουν το κόστος του τελωνείου! Τι άλλο να τους πω!

Και όπως έγραψα το αυξημένο κόστος σε ΦΠΑ που πλήρωσα οφείλεται και στην δική του λαλακια που αντί για 14 ευρώ έγραψαν σχεδόν 29δολαρια όσο ήταν η αρχική προ προσφοράς τιμή τους!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τους έστειλα φωτό με το δέμα που παρέλαβα την κίτρινη ετικέτα με το ποσό και την απόδειξη του ΕΛΤΑ που πλήρωσα για το συγκεκριμένο tracking number το ποσό. Και τους έγραφα να μου πληρώσουν το κόστος του τελωνείου! Τι άλλο να τους πω!

Και όπως έγραψα το αυξημένο κόστος σε ΦΠΑ που πλήρωσα οφείλεται και στην δική του λαλακια που αντί για 14 ευρώ έγραψαν σχεδόν 29δολαρια όσο ήταν η αρχική προ προσφοράς τιμή τους!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα άνοιγα dispute στο paypal μόνο και μόνο επειδή γράψανε μεγαλύτερη τιμή απ όσο το αγόρασες και σε ανάγκασαν έτσι να πληρώσεις τελωνείο το οποίο μάλιστα δε σου κάλυψαν πλήρως
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αφού του έδωσε full refund στο paypal πως να ανοίξει dispute ;

Δεν γίνεταται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζω. Έχω ανοικτό ticket και περιμένω να δω τι θα μου πουν. Άλλοι τι εμπειρία έχετε από την κάλυψη τελωνείου; πως λειτουργεί;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια με DHL e-commerce και αξια πακετου 7,85$ απο Κινα τι γινεται? Εκτελωνίζει η DHL? ειχα ξαναπαρει απο τον ιδιο πωλητη και μου ειχε στειλει με απλο registered και τωρα του ηρθε να στειλει με DHL e-commerce :mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Αφού του έδωσε full refund στο paypal πως να ανοίξει dispute ;

Δεν γίνεταται πλέον.

Αφού λέει ο άνθρωπος ότι δεν πήρε full refund
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..ρε παιδια εχω ενα δεμα απο ρωσια κ τωρα 13 μερες μου λεει εκφορτοση απο μεταφορικο μεσο περιοχη ελλαδα αερολιμενας κτλπ...εχει τυχη σε κανενα?μηπως χαθηκε τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Αφού λέει ο άνθρωπος ότι δεν πήρε full refund

 

Για το ποσό που έδωσε μέσω paypal πήρε full.

Link to comment
Share on other sites

Full refund πήρε .

Full αποζημίωση τελωνείου δεν πήρε.

Το Paypal δεν μπορεί να ασχοληθεί πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Full refund πήρε .

Full αποζημίωση τελωνείου δεν πήρε.

Το Paypal δεν μπορεί να ασχοληθεί πλεον.

Για το ποσό που έδωσε μέσω paypal πήρε full.
Οκ δεν είχα καταλάβει εγώ σωστά
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Full refund πήρε .

Full αποζημίωση τελωνείου δεν πήρε.

Το Paypal δεν μπορεί να ασχοληθεί πλεον.

Την ασφάλεια τελωνείου την αγόρασε, μέσω paypal, ως ξεχωριστή υπηρεσία. Και δεν πήρε αυτό που αγόρασε.

Κακώς έγραψαν στο πακέτο μεγαλύτερη τιμή προϊόντος, από την πραγματική, αλλά κυρίως, κακώς του έκαναν refund την αξία του προϊόντος και όχι το κόστος τελωνείου.

Εγώ θα άνοιγα case πάντως.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Την ασφάλεια τελωνείου την αγόρασε, μέσω paypal, ως ξεχωριστή υπηρεσία. Και δεν πήρε αυτό που αγόρασε.

Κακώς έγραψαν στο πακέτο μεγαλύτερη τιμή προϊόντος, από την πραγματική, αλλά κυρίως, κακώς του έκαναν refund την αξία του προϊόντος και όχι το κόστος τελωνείου.

Εγώ θα άνοιγα case πάντως.

 

Αν είναι και η ασφάλεια μέσω paypal, τότε ναι.

Γιατί αν και μικρό ποσό, δεν παύει να είναι κοροιδία.

Link to comment
Share on other sites

Την ασφάλεια τελωνείου την αγόρασε, μέσω paypal, ως ξεχωριστή υπηρεσία. Και δεν πήρε αυτό που αγόρασε.

Κακώς έγραψαν στο πακέτο μεγαλύτερη τιμή προϊόντος, από την πραγματική, αλλά κυρίως, κακώς του έκαναν refund την αξία του προϊόντος και όχι το κόστος τελωνείου.

Εγώ θα άνοιγα case πάντως.

 

ολο το πακετο αξια προιοντος +ασφαλεια τελωνειου πληρωθηκαν μεσω paypal.

Μου εγινε 100% refund στην τιμη που πληρωσα, το θεμα οπως εξηγησα ειναι οτι το κοστος τελωνειου ( και γιατι δηλωσαν τιμη 26 και κατι ευρω αντι για 15,40 ) ηταν μεγαλυτερο από το κοστος του πληρωσα.

Eντομεταξυ μου εγραψαν ξεκαθαρα στο ticket που ανοιξα οτι θα μου επιστρεψουν ως οφειλαν ολο το κοστος τελωνειου.

Συγκεκριμενα:

 

Dear XXXXXXXXX ,

 

Thank you for contacting us.

 

We'll refund 21.33 EUR (100% Tax Fee) to you since you paid for the Insurance for Duty & Tax of this order.

It normally takes 3-5 business days to complete the refund transaction. Please kindly check your PayPal account later.

 

We thank you for your understanding in this matter.

 

Sincerely,

Pawel

LightInTheBox Customer Service

 

 

λεγοντας case τι εννοεις? ticket στο μαγαζι? εγινε απο την πρωτη στιγμη. Εδω και 2 μερες καμια νεα απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

ολο το πακετο αξια προιοντος +ασφαλεια τελωνειου πληρωθηκαν μεσω paypal.

Μου εγινε 100% refund στην τιμη που πληρωσα, το θεμα οπως εξηγησα ειναι οτι το κοστος τελωνειου ( και γιατι δηλωσαν τιμη 26 και κατι ευρω αντι για 15,40 ) ηταν μεγαλυτερο από το κοστος του πληρωσα.

Eντομεταξυ μου εγραψαν ξεκαθαρα στο ticket που ανοιξα οτι θα μου επιστρεψουν ως οφειλαν ολο το κοστος τελωνειου.

Συγκεκριμενα:

 

Dear XXXXXXXXX ,

 

Thank you for contacting us.

 

We'll refund 21.33 EUR (100% Tax Fee) to you since you paid for the Insurance for Duty & Tax of this order.

It normally takes 3-5 business days to complete the refund transaction. Please kindly check your PayPal account later.

 

We thank you for your understanding in this matter.

 

Sincerely,

Pawel

LightInTheBox Customer Service

 

 

λεγοντας case τι εννοεις? ticket στο μαγαζι? εγινε απο την πρωτη στιγμη. Εδω και 2 μερες καμια νεα απαντηση...

Τίκετ στο paypal εννοώ, αλλά αφού σου απάντησαν ότι θα σε αποζημιώσουν για το κόστος τελωνείου, όλα καλά. Δεν έκανες άσχημα, που μίλησες πρώτα με το μαγαζί, αυτό είναι κάτι που προτείνει και το paypal.

Αρκεί να το κάνουν, αλλιώς... έχεις ένα παραπάνω στοιχείο (την παραδοχή τους) για τίκετ στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται πλέον ticket στο Paypal. Πήρες τα λεφτά σου; , δεν έχει άλλη υποχρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα πήρα. Το μαγαζί μου λέει ότι το paypal δεν μπορεί να μου τα δώσει γιατί ήδη έγινε 100%refund. Μου πρότειναν ή να ανοίξω νέο λογαριασμό στο paypal και να κανω money request στο lightbox για να μου βάλουν τα λεφτά ή να μου πιστωσουν στον λογαριασμό μου στο κατάστημα το ποσό για μελλοντική αγορά. Το δεύτερο δεν παίζει γιατί τους ξεκοψα δεν θέλω να ξανά ψωνίσω.

Ερώτηση γιατί πρέπει να ανοίξω νέο λογαριασμό για να ζητήσω λεφτά από το μαγαζί ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

ολο το πακετο αξια προιοντος +ασφαλεια τελωνειου πληρωθηκαν μεσω paypal.

Μου εγινε 100% refund στην τιμη που πληρωσα, το θεμα οπως εξηγησα ειναι οτι το κοστος τελωνειου ( και γιατι δηλωσαν τιμη 26 και κατι ευρω αντι για 15,40 ) ηταν μεγαλυτερο από το κοστος του πληρωσα.

Eντομεταξυ μου εγραψαν ξεκαθαρα στο ticket που ανοιξα οτι θα μου επιστρεψουν ως οφειλαν ολο το κοστος τελωνειου.

Συγκεκριμενα:

 

Dear XXXXXXXXX ,

 

Thank you for contacting us.

 

We'll refund 21.33 EUR (100% Tax Fee) to you since you paid for the Insurance for Duty & Tax of this order.

It normally takes 3-5 business days to complete the refund transaction. Please kindly check your PayPal account later.

 

We thank you for your understanding in this matter.

 

Sincerely,

Pawel

LightInTheBox Customer Service

 

 

λεγοντας case τι εννοεις? ticket στο μαγαζι? εγινε απο την πρωτη στιγμη. Εδω και 2 μερες καμια νεα απαντηση...

το paypal δεν αποζημιωνει τελωνειο.Να το ξερεις αυτο.Το επαθα και ξερω.Ουτε να κανεις 2ο dispute μπορεις γιατι εκλεισε η υποθεση οταν πηρες refund.Μονο αν πεισεις το καταστημα. Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...