Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσημος συνεργάτης είναι η infoquest, όχι αντιπροσωπεία, άρα δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίρνει προμήθεια για οποιαδήποτε συσκευή xiaomi έρχεται στην Ελλάδα =)

Προμήθεια δεν πέρνει αλλά με αυτό που κάνουν αυτομάτως θα σε στείλουν στην infoquest αφού πάλι ίδια χρήματα σου βγαινει αν βάλουμε και το τελωνείο μέσα με εδώ. Ένας λόγος είναι αυτός που κρατάνε τα κινητά περισσότερο και ο άλλος ότι το κράτος θέλει να μαζέψει χρήμα και δεν ξέρει από που να αρπάξει.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ωραία να αναφέρω και κάτι χρήσιμο εγώ από τα τελευταία 7 δέματα 6 πέρασαν τελονειο

Ας αναφέρω ποια

 

1. Ένας συναγερμός που έκανε 37 ευρώ το χρέωσαν σαν συναγερμό σπιτιού 100 ευρώ και πλήρωσα 36 ευρώ sg post

 

2. Ένα σκουφάκι 8 ευρώ το χρέωσαν 3 ευρώ και ήταν με chi a post

 

3. Ένα κασκόλ με 12 ευρω και αυτό χρέωσαν 3 ευρώ (swiss post)

 

4. Κόρνα μηχανής 3 ευρώ την χρέωσαν 3 ευρώ china post

 

5. Φακός κινιτου 7 ευρώ το χρέωσαν σαν φωτογραφικό φακό 100 ευρώ με 36 ευρώ τελονειο (δεν το παρέλαβα) (tr post)

 

6. Xiaomi redmi note 3 το χρέωσαν 100 ευρώ κινητό sg post πλήρωσα 36

 

7. Xiaomi redmi note 3 ( πάρθηκε μαζί με το πρώτο) δεν πέρασε τελονειο sg post

 

απο τα ταχυδρομεια που αναφερεις κανενα δεν ειναι στην ΕΕ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λεμε λεμε λεμε, αλλα το νημα στο οποιο γραφουμε ενα σωρο πληροφοριες, για τελωνεια, ταχυδρομεια, προιοντα, κ.α. ειναι σε μια κοινοτητα (myphone) που υποστηριζεται απο την infoquest με μια διαφημισαρα στην πρωτη σελιδα!!! που ειναι τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα?? οεο!?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ωραία να αναφέρω και κάτι χρήσιμο εγώ από τα τελευταία 7 δέματα 6 πέρασαν τελονειο

Ας αναφέρω ποια

 

1. Ένας συναγερμός που έκανε 37 ευρώ το χρέωσαν σαν συναγερμό σπιτιού 100 ευρώ και πλήρωσα 36 ευρώ sg post

 

2. Ένα σκουφάκι 8 ευρώ το χρέωσαν 3 ευρώ και ήταν με chi a post

 

3. Ένα κασκόλ με 12 ευρω και αυτό χρέωσαν 3 ευρώ (swiss post)

 

4. Κόρνα μηχανής 3 ευρώ την χρέωσαν 3 ευρώ china post

 

5. Φακός κινιτου 7 ευρώ το χρέωσαν σαν φωτογραφικό φακό 100 ευρώ με 36 ευρώ τελονειο (δεν το παρέλαβα) (tr post)

 

6. Xiaomi redmi note 3 το χρέωσαν 100 ευρώ κινητό sg post πλήρωσα 36

 

7. Xiaomi redmi note 3 ( πάρθηκε μαζί με το πρώτο) δεν πέρασε τελονειο sg post

 

Αυτά είναι πραγματικά θέματα, αλλά και αναμενόμενα κάποια.

Το πρόβλημα για μένα στις περιπτώσεις που ανέφερες, δεν είναι ότι δεν πλήρωσαν τα κινητά, μιας και σε δειγματοληπτικό έλεγχο μπορεί και να περάσουν αέρα, αλλά το ότι χρεώθηκαν πράγματα ατελή.

 

Σιγά μην κινητοποιήθηκε ξαφνικά ολόκληρος κρατικός μηχανισμός και έγιναν προσλήψεις στα ΕΛΤΑ για την infoquest. Λίγο λογική χρειάζεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Πολύ.

 

απο τα ταχυδρομεια που αναφερεις κανενα δεν ειναι στην ΕΕ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λεμε λεμε λεμε, αλλα το νημα στο οποιο γραφουμε ενα σωρο πληροφοριες, για τελωνεια, ταχυδρομεια, προιοντα, κ.α. ειναι σε μια κοινοτητα (myphone) που υποστηριζεται απο την infoquest με μια διαφημισαρα στην πρωτη σελιδα!!! που ειναι τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα?? οεο!?

 

Είναι εκτός τελωνείου το ποστ σου και προσβλητικό γιατί υπονοεί πράγματα που δεν ευσταθούν. Η πληρωμένη διαφήμιση δεν λέει τίποτα. Την διαφήμιση την κερδίζεις με την αντικειμενικότητα σου και η υποστήριξη στα κινέζικα θεωρώ ότι είναι τεράστια και δεν θάβεται τίποτα. Τα νήματα των κινεζομάγαζων βγήκαν για άλλους λόγους και αν ήξερες τα πράγματα εκ των έσω θα τα έβγαζες κι εσύ. Δεν νομίζω όμως πουθενά να απαγορεύεται ή έστω να περιορίζεται η συζήτηση για κινέζικα και αγορές από Κίνα. Μέχρι και οδηγό έχουμε για αγορές από Κίνα, στον οποίο μάλιστα έχω γράψει κι εγώ ένα μικρό τμήμα. Από κει και πέρα όλα είναι συνομωσιολογίες.

 

Μη χαλάμε το θέμα με τέτοια πράγματα. Αυτά που πρέπει να απασχολούν το θέμα είναι π.χ. το ποστ του egodemis

 

απο τα ταχυδρομεια που αναφερεις κανενα δεν ειναι στην ΕΕ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λεμε λεμε λεμε, αλλα το νημα στο οποιο γραφουμε ενα σωρο πληροφοριες, για τελωνεια, ταχυδρομεια, προιοντα, κ.α. ειναι σε μια κοινοτητα (myphone) που υποστηριζεται απο την infoquest με μια διαφημισαρα στην πρωτη σελιδα!!! που ειναι τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα?? οεο!?

 

Προμήθεια δεν πέρνει αλλά με αυτό που κάνουν αυτομάτως θα σε στείλουν στην infoquest αφού πάλι ίδια χρήματα σου βγαινει αν βάλουμε και το τελωνείο μέσα με εδώ. Ένας λόγος είναι αυτός που κρατάνε τα κινητά περισσότερο και ο άλλος ότι το κράτος θέλει να μαζέψει χρήμα και δεν ξέρει από που να αρπάξει.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Μια χαρά μαγαζιά εκτός iq υπάρχουν για να πάρεις xiaomi.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπήκε για 28 λεπτά τελωνείο και με χρέωσαν 3 ευρώ για 28 ευρώ προϊόν. Άλλος με κινητό 150 ευρώ δεν χρεώνουν τίποτα. Βγάλε άκρη ένας αχταρμάς όπως είναι μια ζωή η Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Yes salonika είμαι

Link to comment
Share on other sites

Αφού επί του παρόντος δεν μπαίνουν τα πάντα στο τελωνείο, παίζει το ενδεχόμενο να στοχεύουν πρώτα σε δέματα που αποστέλλονται από Κίνα και διακινούνται με ταχυδρομεία χωρών εκτός Ε.Ε.;

Το ρωτάω καθαρά εμπειρικά, διότι τα τρία τελευταία μου δέματα (δύο κινητά και ένα tv box) ήρθαν με NL Post και δεν μπήκαν...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί έχουν καταγραφεί και περιστατικά με δέματα που διακινούνται με ταχυδρομεία χωρών της ΕΕ.
Link to comment
Share on other sites

απο τα ταχυδρομεια που αναφερεις κανενα δεν ειναι στην ΕΕ

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λεμε λεμε λεμε, αλλα το νημα στο οποιο γραφουμε ενα σωρο πληροφοριες, για τελωνεια, ταχυδρομεια, προιοντα, κ.α. ειναι σε μια κοινοτητα (myphone) που υποστηριζεται απο την infoquest με μια διαφημισαρα στην πρωτη σελιδα!!! που ειναι τα νηματα απο τα κινεζομαγαζα?? οεο!?

 

Αφού επί του παρόντος δεν μπαίνουν τα πάντα στο τελωνείο, παίζει το ενδεχόμενο να στοχεύουν πρώτα σε δέματα που αποστέλλονται από Κίνα και διακινούνται με ταχυδρομεία χωρών εκτός Ε.Ε.;

 

Πες από πόσες χώρες αγοράζεις που περνάνε τελωνείο εκτός Κίνας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις περισσότερη τύχη αν πάρεις κάτι άλλο από xiaomi

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις περισσότερη τύχη αν πάρεις κάτι άλλο από xiaomi

 

ακριβως, και οχι μονο xiaomi, βαλε γενικα κινητα... και μικροσυσκευες, smartwatch κλπ , γιατι κατι δεματα θηριωδων διαστασεων ειτε δεν τα σταματανε ειτε τα διωχνουν αερα.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και τα απόνερα, γιατί δε μπορούν να έχουν και τόσο υψηλή ακρίβεια πια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και τα απόνερα, γιατί δε μπορούν να έχουν και τόσο υψηλή ακρίβεια πια

 

Αν εσύ νομίζεις ότι ανοίγουν στο τελωνείο δεκάδες χιλιάδες δέματα ψάχνοντας xiaomi σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ νομίζεις ότι ανοίγουν στο τελωνείο δεκάδες χιλιάδες δέματα ψάχνοντας xiaomi σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

οχι, δεν σταματανε μονο xiaomi, σταματανε οτι μοιαζει με κινητο, προφανως εχουν σταμπαρει κουτακια , σακουλακια, δεν ξερω τι... παντως πεφτουν πολυ μεσα , βεβαια πρωτα πρωτα τα cnpost sgpost hkpost, επιβεβαιωμενο επειτα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΥΕΔ θεσ/νικης.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν σταματανε μονο xiaomi, σταματανε οτι μοιαζει με κινητο, προφανως εχουν σταμπαρει κουτακια , σακουλακια, δεν ξερω τι... παντως πεφτουν πολυ μεσα , βεβαια πρωτα πρωτα τα cnpost sgpost hkpost, επιβεβαιωμενο επειτα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΥΕΔ θεσ/νικης.

 

Εγώ συμφωνώ με ότι έγραψες.

Κι εγώ αν ήμουν τελωνείο στα κινητά θα στόχευα όμως.

Το πρόβλημα είναι που εκτελωνίζουν και τους σκούφους όπως του egodemis ενώ δεν θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με ότι έγραψες.

Κι εγώ αν ήμουν τελωνείο στα κινητά θα στόχευα όμως.

Το πρόβλημα είναι που εκτελωνίζουν και τους σκούφους όπως του egodemis ενώ δεν θα έπρεπε.

 

Λογικο ειναι, μιας κ εχουν αξια και θα αποφερουν εσοδα, και θα αποτραπουν πολλοι απο το να αγορασουν απο κινα, θα καταφυγουν στην ελληνικη αγορα. Το θεμα ειναι οτι οχι μονο σταματανε αδικα φακελακια και δεματα πραγματικα χαμηλης αξιας αλλα εχουν καταργησει εντελως την ατελια, δηλαδη κουτσοι στραβοι ολοι στο τσουβαλι, ασε που κανουν 2 μηνες να βγαλουν ενα φακελακι απο εκει μεσα, κ αν εχει χαθει? τι κανω εγω? τιποτα.. καμια προστασια... δεν ειναι ετσι κυριοι, εγω σε επομενη παραγγελια ζηταω μεσα να εχει invoice και θα τους παραθεσω και την πληρωμη απο paypal και χρεωση καρτας, αν ξεκινησουμε ολοι ετσι τοτε παμε δια της νομιμης οδου, και το 10ευρω για τον επανελεγχο δεν το δεχομαι, δικο τους λαθος θα το πληρωσω εγω? οχι κυριοι λυπαμαι, αν ηταν οργανωμενη δουλεια του κρατους παντως θα μπορουσαν να ανοιξουν ενα πεδιο στο taxis και να καταχωρεις εκει το τι παρηγγειλες και ποσο το πληρωσες με αποδειξεις, εαν περασει tracking μη καταχωρημενο τοτε το σταματας και καλεις τον κατοχο του, ετσι θα τσιμπησεις και τους dropshippers που δεν δηλωνουν τπτ, αρα μιλαμε για "σφυριγμα" καποιας μεγαλης αλυσιδας-εισαγωγικης , τυχαιο οτι η in....qe...st εδρευει στην θεσσαλονικη και τα περισσοτερα τα σταματαει η θεσσαλονικη? Καταλαβαινω οτι αν φερεις κατι ακριβο, να το πληρωσεις ή να ρισκαρεις να σου περασει "ετσι", αλλιως επελεξε ems ή οποια αλλη courier σε βολευει και πληρωσε εκει για να το εχεις γρηγορα. Φυσικα θα βρουν την ακρη οι κινεζοι....οπως την βρηκαν σε τοσα αλλα θεματα... Εν κατακλειδι.....ολα ειναι εικασιες!

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μέσα απόδειξη ή invoice μου φαίνεται λογικό να χρεωθεί βάσει αυτού.

Όρκο βέβαια δε παίρνω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι μπορεί να έχουν μερικές δεκάδες παραγγελίες σε ένα μήνα. Σε αυτούς ίσως να μην είναι τυχαίο ότι σταματάνε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος βάζει invoice μέσα; ή τι αξία έχει μια φωτοτυπία από το order list?

@minotavros Μπα δεν έχουν φτάσει μέχρι εκεί. Και αυτό δείχνει ότι πρωτίστως δεν είναι να εισπράξουν, αλλά να σταματήσουν κινητά

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να αναφέρω έχω πάρει ένα αυτοκολιτακη resident evil για την μηχανή (τπτ ενα αδιάβροχο αυτοκόλλητο του ενός εύρου είναι) επιστήμονες το άνοιξαν το ονόμασαν συλλεκτικά είδη κινηματογράφου αξίας 50 ευρώ!!!

Δεν το παρέλαβα αν και το σκεφτόμουν γιατί εδώ δεν βρήκα τέτοιο, έκανα ξανά την παραγγελία δεύτερη φορά πέρασε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε αυτά που σου έχουν τύχει δεν υπάρχουν! Παίρνω και γω κάτι τέτοια άσχετα, παραλαμβάνω καθημερινά, δε μου έχει τύχει ποτέ

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα να αναφέρω έχω πάρει ένα αυτοκολιτακη resident evil για την μηχανή (τπτ ενα αδιάβροχο αυτοκόλλητο του ενός εύρου είναι) επιστήμονες το άνοιξαν το ονόμασαν συλλεκτικά είδη κινηματογράφου αξίας 50 ευρώ!!!

Δεν το παρέλαβα αν και το σκεφτόμουν γιατί εδώ δεν βρήκα τέτοιο, έκανα ξανά την παραγγελία δεύτερη φορά πέρασε έτσι.

 

Καλα εκανες, κ εγω αν δεν μου περασουν κατι αναρτησεις για το r/c μου, θα τις στειλω πισω και θα τις παραγγειλω ξανα... αλλα ετσι μια μερα θα αρχισουμε να βλεπουμε... does not ship to greece .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα ποιος βάζει invoice μέσα; ή τι αξία έχει μια φωτοτυπία από το order list?

@minotavros Μπα δεν έχουν φτάσει μέχρι εκεί. Και αυτό δείχνει ότι πρωτίστως δεν είναι να εισπράξουν, αλλά να σταματήσουν κινητά

 

φωτοτυπια μπορει να στην αμφισβητησουν.... μεσα το invoice, αν το ζητησεις το βαζουν.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Βρε φίλε αυτά που σου έχουν τύχει δεν υπάρχουν! Παίρνω και γω κάτι τέτοια άσχετα, παραλαμβάνω καθημερινά, δε μου έχει τύχει ποτέ

Χεσ... ε μέσα... Η τελονειο της Θεσσαλονίκης θερίζει η είμαι πολύ άτυχος

Το κουφό είναι ότι έχω πάρει άπειρα κινητά μέχρι τώρα (όχι για μένα) και μόνο δύο πέρασαν και μικρό χαζομάρες που παίρνω σχεδόν πάντα περνάνε, ευτυχώς της περισσότερες φορές απλά βάζουν 3 ευρώ (και τα πλυροονω)

Link to comment
Share on other sites

Χεσ... ε μέσα... Η τελονειο της Θεσσαλονίκης θερίζει η είμαι πολύ άτυχος

Το κουφό είναι ότι έχω πάρει άπειρα κινητά μέχρι τώρα (όχι για μένα) και μόνο δύο πέρασαν και μικρό χαζομάρες που παίρνω σχεδόν πάντα περνάνε, ευτυχώς της περισσότερες φορές απλά βάζουν 3 ευρώ (και τα πλυροονω)

Παλιότερα πριν τον Νοέμβριο δεν πέρναγε τίποτα. Τώρα γίνεται χαμός. Παρήγγειλε παιδί mi max 4gb 128gb στα 240 και αν περάσει τελωνείο θα πάει 320 κοντά. Τον προειδοποίησα ότι μπορεί να περάσει αλλα είπε να το ρισκάρει. Σε 3 4 μέρες που έρχεται θα σας πω τι έγινε.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα πριν τον Νοέμβριο δεν πέρναγε τίποτα. Τώρα γίνεται χαμός. Παρήγγειλε παιδί mi max 4gb 128gb στα 240 και αν περάσει τελωνείο θα πάει 320 κοντά. Τον προειδοποίησα ότι μπορεί να περάσει αλλα είπε να το ρισκάρει. Σε 3 4 μέρες που έρχεται θα σας πω τι έγινε.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Της περισσότερες φορές απλά το χρεώνουν σαν κινητό 100 ευρώ δλδ 36 ευρώ φόρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...