Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά ο πωλητής είχε δηλώσει το δέμα 50 δολάρια (λιγότερο από όσα πλήρωσα) και το τελωνείο το πέρασε με αυτό το ποσό χωρίς να ζητήσει τιμολόγιο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο πωλητής είχε δηλώσει το δέμα 50 δολάρια (λιγότερο από όσα πλήρωσα) και το τελωνείο το πέρασε με αυτό το ποσό χωρίς να ζητήσει τιμολόγιο.

 

 

Φαίνεται, λοιπόν, ότι αυτή την περίοδο, μετά το αλαλούμ με το τέλος των 15€, το τελωνείο περνάει όλα τα δέματα χωρίς χρεώσεις

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μια αγορά μου (75€)απο το banggood , έφτασε στις 18/2/20 Γερμανία (Tracking Number: CS640138814DEShipping Method: Priority Direct Mail )λόγω του οτι έρχεται απο Ευρώπη θα πληρώσω τελωνείο ή τα ΕΛΤΑ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μια αγορά μου (75€)απο το banggood , έφτασε στις 18/2/20 Γερμανία (Tracking Number: CS640138814DEShipping Method: Priority Direct Mail )λόγω του οτι έρχεται απο Ευρώπη θα πληρώσω τελωνείο ή τα ΕΛΤΑ?
δεν θα πληρώσεις τίποτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα οτι μια αγορά μου (75€)απο το banggood , έφτασε στις 18/2/20 Γερμανία (Tracking Number: CS640138814DEShipping Method: Priority Direct Mail )λόγω του οτι έρχεται απο Ευρώπη θα πληρώσω τελωνείο ή τα ΕΛΤΑ?

 

Δεν ξέρω που βρήκες την πληροφορία ότι το δέμα έφτασε στη Γερμανία, αφού η DHL δεν έχει πληροφορίες για τον κωδικό αυτό και η Flyt Express παλαιότερη χρήση τυ ίδιου κωδικού (γεγονός που παρατηρείται με τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής PDM από το Banggood).

Σε κάθε περίπτωση, αφού το δέμα φτάσει στη Γερμανία, θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου θα φύγει από Γερμανία και θα φτάσει, πάλι οδικώς, στην Ελλάδα, και στις αποθήκες της DHL. Όταν φτάσει θα δεις στην ιστοσελίδα νέο 10ψήφιο κωδικό και με αυτόν θα το παρακολουθείς. Αφού μένεις εκτός Αθηνών θα παραλάβεις με άλλη courier (μάλλον με Speedex).

Φυσικά, δεν θα χρεωθείς τίποτε και θα παραλάβεις χωρίς εμπλοκή με τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που βρήκες την πληροφορία ότι το δέμα έφτασε στη Γερμανία, αφού η DHL δεν έχει πληροφορίες για τον κωδικό αυτό και η Flyt Express παλαιότερη χρήση τυ ίδιου κωδικού (γεγονός που παρατηρείται με τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής PDM από το Banggood).

Σε κάθε περίπτωση, αφού το δέμα φτάσει στη Γερμανία, θα ταξιδέψει οδικώς μέχρι το Feucht, από όπου θα φύγει από Γερμανία και θα φτάσει, πάλι οδικώς, στην Ελλάδα, και στις αποθήκες της DHL. Όταν φτάσει θα δεις στην ιστοσελίδα νέο 10ψήφιο κωδικό και με αυτόν θα το παρακολουθείς. Αφού μένεις εκτός Αθηνών θα παραλάβεις με άλλη courier (μάλλον με Speedex).

Φυσικά, δεν θα χρεωθείς τίποτε και θα παραλάβεις χωρίς εμπλοκή με τα ΕΛΤΑ.

 

Μένω Αθήνα, την πληροφορία την πήρα απο την banggood στον τομέα shipping info συγκεκριμένα γράφει: ( 2020-02-19 10:44:00 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center)Απο οτι είδα στο site της DHL αναφέρει το συγκεκριμένο δέμα

Edited by lefkaditis
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μένω Αθήνα, την πληροφορία την πήρα απο την banggood στον τομέα shipping info συγκεκριμένα γράφει: ( 2020-02-19 10:44:00 Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center)Απο οτι είδα στο site της DHL αναφέρει το συγκεκριμένο δέμα

 

Οκ, αφού έφυγε από Feucht, σε 10 μέρες περίπου θα το δεις στην Αθήνα και μετά όπως τα έγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφού έφυγε από Feucht, σε 10 μέρες περίπου θα το δεις στην Αθήνα και μετά όπως τα έγραψα παραπάνω.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

160 δολάρια είναι 148 ευρώ.

Άρα θα πληρώσεις 24% Φ.Π.Α. και 15 ευρώ στα ΕΛΤΑ.

Δασμό δεν θα πληρώσεις γιατί είσαι κάτω από 150 ευρώ.

 

Μην είσαι σίγουρος. Η μετατροπή USA $ σε EUR € γίνεται με τις ημερήσιες τιμές του συναλλάγματος της Τράπεζας της Ελλάδος.

Αν την ημέρα που θα ελεγχθεί το δέμα υπερβαίνει τα 150 € έστω και για 0,1 € μπορεί να χρεωθούν και δασμοί αν υφίστανται

σύμφωνα με την δασμολογική κατάταξη του είδους. Επίσης κατά την διαμόρφωση της δασμολογικής αξίας παίζει ρόλο και τυχόν

μεταφορικά και ναυλασφάλιστρα τα οποία αθροίζονται στην αξία

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το latest status ειναι το παρακάτω. Δεν καταλαβαίνω γιατί από ΚΔ Αττικής πάει ΚΜΔ Πειραιά αντί να πάει κατάστημα Μοσχάτου απευθείας.

Αν ξέρει κανείς, το σχόλιο του παρακαλώ.

 

24/2/2020, 15:42:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ)

24/2/2020, 13:42:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/2/2020, 07:15:59 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

21/2/2020, 18:59:18 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/2/2020, 15:13:24 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

21/2/2020, 12:58:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

30/1/2020, 08:03:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

RP862298705CN

 

2020-02-24 15:47, PEIRAIA (KK) - ELTA, FINAL DELIVERY

2020-02-20 12:56, PEIRAIA (KK) - ELTA, ITEM ARRIVED AT

2020-02-20 12:26, M.D. PEIRAIA, DISPATCH CLOSED (--> PEIRAIA (KK) - ELTA)

2020-02-20 12:24, M.D. PEIRAIA, NOTIFICATION

2020-02-20 09:23, M.D. PEIRAIA, ITEM TO BE DELIVERED

2020-02-20 07:11, M.D. PEIRAIA, ITEM ARRIVED AT

2020-02-20 05:33, EMP-DIAM/KO PEIRAIA, DISPATCH LOADED (--> M.D. PEIRAIA)

2020-02-20 04:11, EMP-DIAM/KO PEIRAIA, DISPATCH UNLOADED

2020-02-20 03:33, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> M.D. PEIRAIA)

2020-02-19 17:12, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH CLOSED (--> M.D. PEIRAIA)

2020-02-19 15:12, ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2020-02-19 07:58, ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2020-02-18 21:14, ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2020-02-18 19:02, Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2020-02-18 16:57, ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-02-01 09:53, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

2019-12-22 09:57, CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-12-21 19:32, CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-12-21 19:07, CHINA, POSTING/COLLECTION

 

4€, Τελωνειακώς ελεύθερο, διακοσμητικό τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρέλαβα εχθές αφού μου είχαν ζητήσει απόδειξη αγοράς.

Το 15αρι είναι αυτό το καινούργιο του ΕΛΤΑ που συζητάμε;

Ο ΦΠΑ δεν με ενδιαφέρει πρέπει να πληρωθεί και πολύ σωστά.

Το 15αρι είναι η αμοιβή των ΕΛΤΑ όπως αντίστοιχα αμοιβή της DHL η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι υψηλότερη;

Και πάλι τότε καλά κάνουν , αν είναι να βελτιωθούν οι υπηρεσίες τους και οι χρόνοι ας είναι.

Η συντριπτική πλειοψηφία των κινεζικών προϊόντων συμφέρουν ακόμη και με ΦΠΑ και δασμούς, το σημαντικότερο είναι οι χρόνοι παράδοσης.f3d0f65f10c9ceb1dfd52e65007389b8.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρέλαβα εχθές αφού μου είχαν ζητήσει απόδειξη αγοράς.

Το 15αρι είναι αυτό το καινούργιο του ΕΛΤΑ που συζητάμε;

Ο ΦΠΑ δεν με ενδιαφέρει πρέπει να πληρωθεί και πολύ σωστά.

Το 15αρι είναι η αμοιβή των ΕΛΤΑ όπως αντίστοιχα αμοιβή της DHL η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι υψηλότερη;

Και πάλι τότε καλά κάνουν , αν είναι να βελτιωθούν οι υπηρεσίες τους και οι χρόνοι ας είναι.

Η συντριπτική πλειοψηφία των κινεζικών προϊόντων συμφέρουν ακόμη και με ΦΠΑ και δασμούς, το σημαντικότερο είναι οι χρόνοι παράδοσης.f3d0f65f10c9ceb1dfd52e65007389b8.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Βασικα μιλουσαμε για το 15αρι για δεματα με κοστος κατω των 22 ευρω με τα μεταφορικα, που χαρακτηριζονται ως ατελη. Το δικο σου ειναι στην κατηγορια απο 22 - 150 οποτε λογικα χρεωθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Το 15άρι ισχύει πολύ καιρό τώρα για αντικέιμενα άνω των 22 ευρώ.

Δεν συζητάγαμε για αυτό αλλά για την επέκταση του και κάτω των 22 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Η συντριπτική πλειοψηφία των κινεζικών προϊόντων συμφέρουν ακόμη και με ΦΠΑ και δασμούς, το σημαντικότερο είναι οι χρόνοι παράδοσης.

 

Σωστό και άλλωστε γιά αυτό υπάρχει και τόσος ντόρος, με τις αγορές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, αφού έφυγε από Feucht, σε 10 μέρες περίπου θα το δεις στην Αθήνα και μετά όπως τα έγραψα παραπάνω.

Σήμερα παρέλαβα απο DHL, η παραγγελία εγινε 7/2/20

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα απο DHL, η παραγγελία εγινε 7/2/20

 

Επαληθεύεται, για αλλη μια φορά, ότι η αποστολή από το Banggood με PDM, μέσω του Γερμανικού ταχυδρομείου είναι η πλέον γρήγορη, αξιόπιστη και χωρίς μπλέξιμο με τα ΕΛΤΑ και τα όποια προβλήματά τους.

 

Να χαρείς αυτό που αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Θελω να παρω κατι απο aliexpress απο πωλητη που εχει αγορασει πολυ κοσμος και μεσα σε αυτους και Ελληνες που εχω μιλησει. Ολοι ομως οσοι ξερω εχουν παραγγειλει απο την αποθηκη του πωλητη στην Ισπανια. Το προιον που θελω ομως εγω να παρω πλεον δεν υπαρχει Ισπανια αλλα μονο Κινα. Οταν ρωτησα αν θα το ξαναφερουν Ισπανια γιατι δεν εχω καμια ορεξη να πληρωσω τα customs (κοστος μαζι με μεταφορικα ειναι 250 περιπου αρα 80+ εξτρα με εναν προχειρο υπολογισμο) μου απαντησε το εξης:

"dear,

we will pay all the custom tax, from china shipping

dont worry.

its real door to door shiping

you dont need pay any tax."

Υποθετω οτι εννοει οτι εχει προπληρωσει τη μεταφορικη? Γινεται αυτο?

Επειδη δεν εχει Paypal υπαρχει καμια ασφαλεια μεσω aliexpress? Εννοω με αυτο που εγραψε εχει καποια δεσμευση ?

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, δεν υπάρχει "ασφαλής" μέθοδος αποστολής από τους πάρα πολλούς Κινέζους πωλητές του Ali, όπως έχουν Banggood, Gearbest.
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, δεν υπάρχει "ασφαλής" μέθοδος αποστολής από τους πάρα πολλούς Κινέζους πωλητές του Ali, όπως έχουν Banggood, Gearbest.

Δεν αναφερεται καν σε ασφαλη μεθοδο, λεει ξεκαθαρα οτι "we will pay all the tax" σα να λεει οτι θα προπληρωσουν στη μεταφορικη τα customs. Τουλαχιστον αυτο διαβαζω εγω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται καν σε ασφαλη μεθοδο, λεει ξεκαθαρα οτι "we will pay all the tax" σα να λεει οτι θα προπληρωσουν στη μεταφορικη τα customs. Τουλαχιστον αυτο διαβαζω εγω .

 

Εάν εσύ εμπιστεύεσαι υα "αγγλικά" κάθε Κινέζου πωλητή είναι άλλη ιστορία.

Εγώ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εσύ εμπιστεύεσαι υα "αγγλικά" κάθε Κινέζου πωλητή είναι άλλη ιστορία.

Εγώ όχι.

Μα δεν τα εμπιστευομαι γι'αυτο και ρωταω. Η ερωτηση ειναι αν υπαρχει ασφαλεια οπως με το Paypal που με το email ως αποδειξη μπορεις να παρεις τα λεφτα σου πισω αν αυτα που λεει αποδειχτει οτι ειναι βλακειες. Δε ρωταω αν καταλαβαινεις καποιος κατι αλλο ή για τριγωνικες αποστολες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι ότι πληρώνοντας με κάρτα δεν έχεις την ασφάλεια του Paypal.

Το μόνο που υπάρχει από το Ali είναι η επιστροφή χρημάτων σε περίπτωση που αποδεδειγμενα δεν έχεις παραλάβει.

Αυτό, όμως, που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι τα παραμύθια που σου είπε ο πωλητής ότι θα πληρώσει εκείνος τα έξοδα εκτελωνισμού και μάλιστα στη μεταφορική, όπως λες ότι καταλαβαίνεις από τα αγγλικά του.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο ηθελα να καταλαβω κι εγω, επειδη δεν εχω ξανακανει αγορα απο Aliexpress (εκτος απο μια θηκη των 4 ευρω) και δεν ειχα ιδεα τι παιζει εκει οσον αφορα την ασφαλεια συναλλαγων.

Οσον αφορα την προπληρωμη εξοδων τελωνειου απο τον πωλητη, ειναι οπως το φανταστηκα οτι δλδ δεν παιζει τετοιο πραγμα? Ο μονος λογος που ρωτησα ηταν γιατι αν παραγγειλεις απο amazon.com προπληρωνεις (εσυ βεβαια αλλα προπληρωνεις) τα εξοδα τελωνειου.

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προπληρώνεις στην αμερικάνικη Αμαζόνα τα έξοδα εκτελωνισμού γιατί αποδίδει τον ΦΠΑ στο Ελληνικό Δημόσιο.

Ο Κινεζος τι να αποδώσει και σε ποιον;

Και η απάντησή του που έγραψες στο άλλο forum είναι για γέλια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...