Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταλαβαίνω τι λες.Το θεμα ειναι αν η ατελεια των 22€ αφορα μονο φορους,ή μπορουν τα καθε ελτα με παραθυρακια να χρεωνουν με άλλο τρόπο βαφτιζοντας τα τελη εκτελωνισμού.

Τώρα αν η επιλογη ποια θα μπουν τελωνείο γινεται με το μάτι μόνο,πάσο,σε αυτη τη χωρα όλα ειναι πιθανά.

Παντως δεν εχει λογική ενα δεμα με αξια 20 να μη χρεωνεται τιποτα,και ενα με αξια 30 να χρεωνεται +22,2€

Αυτό το 15αρι ειναι ουτως ή άλλως μεγαλο,πόσο μάλλον για υπηρεσια που καθυστερεί πολύ.

Όπως κ να εχει σιγα σιγα πρέπει να προσαρμοστουμε γιατι διορθωσε με,αλλα απο του χρόνου η ΕΕ καταργεί την ατέλεια.

Καλο σ/κ!:)

 

Αυτό που έκανε το ΔΣ των ΕΛΤΑ είναι αυθαιρεσία και δεν στηρίζεται πουθενά. Δεν μπορεί να γίνει σε καμία πολιτισμένη χώρα. Είναι αδιανόητο να χρεώνουν "τέλος εκτελωνισμού" σε δέματα που είναι μέσα στην ατέλεια.

 

Η κατάργηση της ατέλειας είναι άλλο θέμα και έχει σχέση με την είσπραξη φόρου από κάθε κράτος μέλος της ΕΕ, και όχι με τα τέλη που χρεώνει κάθε εθνικό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Τρελές χαρές για skoutzομαγαζα & καταστήματα λιανικής.... Θα ανεβάσουν τις τιμές ακόμα και σε απλα πραγματακια όπως θήκες σιλικόνης & tempered glass ελλειψη ανταγωνισμού στα ύψη!!!

Το λυπηρό είναι ότι η ανακοίνωση έπρεπε να είχε εκδοθεί από τον μήνα Νοέμβριο & να ενημερώνει ότι από αρχές Φλεβάρη θα αλλάξει το καθεστώς ώστε να πάψουμε να παραγγελνουμε εγκαίρως!

Αλλά για Ελλάδα μιλάμε ....

Edited by HIM
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γενικεύσω το θέμα ή να επικροτήσω εννοείται την ενέργεια των ΕΛΤΑ, σε άλλες χώρες όμως νομίζω το κράτος "σέβεται" περισσότερο το εθνικό ταχυδρομείο και δεν του χρωστάει ένα βουνό χρήματα, που είναι υποχρεωμένο να δώσει, και να κάνει την παλαβή!

Επίσης δεν είδα τόση "οργή" σε άλλες αυξήσεις που δεχόμαστε τελευταία, όμως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, όπως της ΔΕΗ κτλ, που στην ουσία αφορούν πολύ περισσότερο κόσμο από ελάχιστους που ενδεχομένως να χρεωθούν 15€ αν το αντικείμενο τους μπει για έλεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είδα τόση "οργή" σε άλλες αυξήσεις που δεχόμαστε τελευταία, όμως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, όπως της ΔΕΗ κτλ, που στην ουσία αφορούν πολύ περισσότερο κόσμο από ελάχιστους που ενδεχομένως να χρεωθούν 15€ αν το αντικείμενο τους μπει για έλεγχο!

 

Συγκρίνεις διαφορετικά θέματα και δεν είναι σωστό.

Η ΔΕΗ δεν έχει πλέον μονοπώλιο την ηλεκτρική ενέργεια και στην ελεύθερη αγορά βρίσκεις τον πάροχο με χαμηλότερες χρεώσεις και αλλάζεις πολύ εύκολα.

Δεν συμβαίνει, όμως, το ίδιο με το εθνικό ταχυδρομείο, αφού η εναλλακτική λύση είναι οι courier.

 

Επίσης, το μεγάλο θέμα με την απαράδεκτη και παράνομη εγκύκλιο των ΕΛΤΑ δεν είναι "οι ελάχιστοι που ενδεχομένως να χρεωθούν 15€, αν το αντικείμενό τους μπει για έλεγχο (στο τελωνείο)", όπως λανθασμένα νομίζεις, αλλά οι πολλές χιλιάδες που αγόρασαν και θα αγοράσουν αντικείμενα με αξία CIF κάτω των 22€ και θα χρεωθούν νταβατζηλίκι 15€, επειδή έτσι θέλει το ΔΣ των χρεωκοπημένων ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γενικεύσω το θέμα ή να επικροτήσω εννοείται την ενέργεια των ΕΛΤΑ, σε άλλες χώρες όμως νομίζω το κράτος "σέβεται" περισσότερο το εθνικό ταχυδρομείο και δεν του χρωστάει ένα βουνό χρήματα, που είναι υποχρεωμένο να δώσει, και να κάνει την παλαβή!

Επίσης δεν είδα τόση "οργή" σε άλλες αυξήσεις που δεχόμαστε τελευταία, όμως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, όπως της ΔΕΗ κτλ, που στην ουσία αφορούν πολύ περισσότερο κόσμο από ελάχιστους που ενδεχομένως να χρεωθούν 15€ αν το αντικείμενο τους μπει για έλεγχο!

 

Όπως προανέφερα φίλε μου,όλοι όσοι κάνουν αυξήσεις,πάντα βγάζουν ανακοινωση μερικούς μήνες πριν τις αυξήσεις!

Δεν σε φέρνουν προ τετελεσμένου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να γενικεύσω το θέμα ή να επικροτήσω εννοείται την ενέργεια των ΕΛΤΑ, σε άλλες χώρες όμως νομίζω το κράτος "σέβεται" περισσότερο το εθνικό ταχυδρομείο και δεν του χρωστάει ένα βουνό χρήματα, που είναι υποχρεωμένο να δώσει, και να κάνει την παλαβή!

Επίσης δεν είδα τόση "οργή" σε άλλες αυξήσεις που δεχόμαστε τελευταία, όμως των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, όπως της ΔΕΗ κτλ, που στην ουσία αφορούν πολύ περισσότερο κόσμο από ελάχιστους που ενδεχομένως να χρεωθούν 15€ αν το αντικείμενο τους μπει για έλεγχο!

 

Εχει ενδιαφέρον αυτό που γράφεις για την οργή. Θα συμπληρώσω ότι τέτοια οργή δε βλέπουμε ούτε για τις μειώσεις μισθών, ούτε για την ανεργία ούτε για την εργασιακή ανασφάλεια. Φαίνεται ότι μετρά περισσότερο σε συνθήκες ανθησης της ανισότητας το να παραγγέλνουμε φτηνοπράγματα απο την Κίνα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό που μελλοντικά θα μας σώσει και θα βάλει τα πράγματα σε μια σειρά, είναι η απόφαση (νομίζω της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) που είχε ληφθεί το φθινόπωρο και ουσιαστικά θα οδηγήσει στην επιβολή των αναλογούντων φόρων και δασμών κατά τη διαδικασία ηλεκτρονικής πληρωμής.

Θα πληρώνω 10€ π.χ. μέσω paypal και αυτόματα αυτό θα με χρεώνει άλλα 2.3€, τα οποία και εν συνεχεία θα αποδίδει στο κράτος.

Κι ούτε δίμηνα στα Σπάτα κι ούτε κατά την κρίση των υπαλλήλων τέλη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό που μελλοντικά θα μας σώσει και θα βάλει τα πράγματα σε μια σειρά, είναι η απόφαση (νομίζω της Ευρωπαϊκής Επιτροπής) που είχε ληφθεί το φθινόπωρο και ουσιαστικά θα οδηγήσει στην επιβολή των αναλογούντων φόρων και δασμών κατά τη διαδικασία ηλεκτρονικής πληρωμής.

 

Θα πληρώνω 10€ π.χ. μέσω paypal και αυτόματα αυτό θα με χρεώνει άλλα 2.3€, τα οποία και εν συνεχεία θα αποδίδει στο κράτος.

 

Κι ούτε δίμηνα στα Σπάτα κι ούτε κατά την κρίση των υπαλλήλων τέλη...

Ότι κάνει και το Amazon.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ούτε δίμηνα στα Σπάτα

 

Θα υπάρξει κάποια δικαιολογία και τότε γιά τις καθυστερήσεις...στην Ελλάδα 40 χρόνια δεν υπάρχει η λογική της ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ένα. Ότι και να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ (αν φτάσουνε σε αυτό το σημείο και που πολλοί παρακαλάνε να γίνει), δε σημαίνει ότι τα πράματα θα είναι καλύτερα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα πρώην κρατικών υπηρεσιών, που μετέπειτα ιδιωτικοποιήθηκαν, αλλά το σύστημα τους έχει παραμείνει ακόμα σε εποχές δημοσίου. Πας να κάνεις μια δουλειά 10 λεπτών π.χ. στην εθνική τράπεζα, και με την χαρτούρα που πρέπει να υπογράψεις, τελειώνεις σε μια ώρα. Δε νομίζω λοιπόν ότι και τα ΕΛΤΑ θα καλυτερέψουν τους χρόνους παράδοσης των δεμάτων, εάν γίνουν ιδιωτικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ένα. Ότι και να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ (αν φτάσουνε σε αυτό το σημείο και που πολλοί παρακαλάνε να γίνει), δε σημαίνει ότι τα πράματα θα είναι καλύτερα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα πρώην κρατικών υπηρεσιών, που μετέπειτα ιδιωτικοποιήθηκαν, αλλά το σύστημα τους έχει παραμείνει ακόμα σε εποχές δημοσίου. Πας να κάνεις μια δουλειά 10 λεπτών π.χ. στην εθνική τράπεζα, και με την χαρτούρα που πρέπει να υπογράψεις, τελειώνεις σε μια ώρα. Δε νομίζω λοιπόν ότι και τα ΕΛΤΑ θα καλυτερέψουν τους χρόνους παράδοσης των δεμάτων, εάν γίνουν ιδιωτικά.

 

 

Το παράδειγμα που χρησιμοποίησες για να επιχειρηματολογήσεις δεν είναι το κατάλληλο, γιατί η ΕΤΕ, αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες, έχουν τη δυνατότητα άντλησης κεφαλαίων από τον ιδιωτικό τομέα, με την αύξηση κεφαλαίου, και να εκσυγχρονιστούν, αν η διοίκησή τους το θέλει. Και να δανειστούν φτηνό χρήμα μπορούν αυτή την εποχή που τα επιτόκια έχουν πέσει αρκετά χαμηλά.

 

Τα ΕΛΤΑ και οι υπόλοιποι δημόσιοι οργανισμοί, μπορούν μόνο να δανειστούν, αλλά, με τα συνεχώς αρνητικά ετήσια οικονομικά στοιχεία που παρουσιάζουν τα ΕΛΤΑ, είναι και αυτό πολύ δύσκολο.

 

Υπάρχουν αρκετά και πετυχημένα παραδείγματα ιδιωτικοποίησης δημόσιων οργανισμών, όπως πχ ο ΟΤΕ, ο ΟΛΠ, ο ΟΛΘ, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, τα περιφερειακά αεροδρόμια και άλλα.

 

Το θέμα της ιδιωτικοποίησης ενός δημόσιου οργανισμού δεν είναι δυνατόν, βέβαια, να αναλυθεί μέσα από ένα forum.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ένα. Ότι και να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ (αν φτάσουνε σε αυτό το σημείο και που πολλοί παρακαλάνε να γίνει), δε σημαίνει ότι τα πράματα θα είναι καλύτερα. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα πρώην κρατικών υπηρεσιών, που μετέπειτα ιδιωτικοποιήθηκαν, αλλά το σύστημα τους έχει παραμείνει ακόμα σε εποχές δημοσίου. Πας να κάνεις μια δουλειά 10 λεπτών π.χ. στην εθνική τράπεζα, και με την χαρτούρα που πρέπει να υπογράψεις, τελειώνεις σε μια ώρα. Δε νομίζω λοιπόν ότι και τα ΕΛΤΑ θα καλυτερέψουν τους χρόνους παράδοσης των δεμάτων, εάν γίνουν ιδιωτικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εντελώς άκυρο αυτό που γιατί οι τράπεζες είναι σε περίεργο καθεστώς ουτε κρατικές τις λες ούτε ιδιωτικές όσο για την χαρτουρα που λες οκ αλλά είναι οδηγία από εκτ

Κατά τα άλλα ότι έχει ιδιωτικοποιηθεί έχει μακράν καλύτερες υπηρεσίες αυτά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρήγγειλα ένα κινητό από ΗΠΑ μέσω ebay. Πλήρωσα κατευθείαν 55€ φόρους κατά την πληρωμή και το δέμα ήταν στα χέρια μου σε 12 ημέρες με πράσινο αυτοκόλλητο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μου ήρθε email όπου μου ζητούσαν ΔΟΥ, ΑΦΜ και το περιεχόμενο του πακέτου. Μου είπαν πως αν δεν τους έστελνα τα στοιχεία, θα επικοινωνούσαν με τον πωλητή, και αν και εκείνος δεν τους απαντούσε θα έστελναν το δέμα πίσω. Ασφαλώς τους έστειλα τα στοιχεία που ήθελαν και το δέμα ήρθε στα χέρια μου με ένα πράσινο αυτοκόλλητο και νομίζω ήταν και ανοιγμένο. Νομίζω δεν είμαι τόσο σίγουρος, αλλά φαινόταν ανοιγμένη η αρχική συσκευασία.

 

Sent from my LM-V405 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ παρήγγειλα ένα κινητό από ΗΠΑ μέσω ebay. Πλήρωσα κατευθείαν 55€ και το δέρμα ήταν στα χέρια μου σε 12 ημέρες με πράσινο αυτοκόλλητο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μου ήρθε email όπου μου ζητούσαν ΔΟΥ, ΑΦΜ και το περιεχόμενο του πακέτου. Μου είπαν πως αν δεν τους έστελνα τα στοιχεία, θα επικοινωνούσαν με τον πωλητή, και αν και εκείνος δεν τους απαντούσε θα έστελναν το δέμα πίσω. Ασφαλώς τους έστειλα τα στοιχεία που ήθελαν και το δέμα ήρθε στα χέρια μου με ένα πράσινο αυτοκόλλητο και νομίζω ήταν και ανοιγμένο. Νομίζω δεν είμαι τόσο σίγουρος, αλλά φαινόταν ανοιγμένη η αρχική συσκευασία.

 

Sent from my LM-V405 using Tapatalk

 

πολυ ενδιαφερον αυτο! που γραφεις αρα τυπικα περασε τελωνειο και μετα εγινε τελωνιακως ελευθερο; .

το αφμ και η δου δεν χρειαζονται για αντικαταβολη; . Γιατι τα ζητανε; προφανως για το τελωνειο και καλα γιατι δεν σε χρεωσαν παραπανω ; αφου περασε τα 22 ευρω; .

πως μπορουμε να αγοραζουμε ενα δεμα απο το aliexpress ή απο το ebay χωρις να υπαρχει χρεωση τελωνειου; πρεπει να ειναι με τριγωνικη αποστολη; και πως ονομαζεται; θυμαμαι οτι υπαρχει ηδη στην banggood η τριγωνικη αποστολη.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεις καποια χρέωση στο taxis αφου σου ζητησαν δου και αφμ?

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που χρησιμοποίησες για να επιχειρηματολογήσεις δεν είναι το κατάλληλο, γιατί η ΕΤΕ, αλλά και οι υπόλοιπες τράπεζες, έχουν τη δυνατότητα άντλησης κεφαλαίων από τον ιδιωτικό τομέα, με την αύξηση κεφαλαίου, και να εκσυγχρονιστούν, αν η διοίκησή τους το θέλει. Και να δανειστούν φτηνό χρήμα μπορούν αυτή την εποχή που τα επιτόκια έχουν πέσει αρκετά χαμηλά.

 

Τα ΕΛΤΑ και οι υπόλοιποι δημόσιοι οργανισμοί, μπορούν μόνο να δανειστούν, αλλά, με τα συνεχώς αρνητικά ετήσια οικονομικά στοιχεία που παρουσιάζουν τα ΕΛΤΑ, είναι και αυτό πολύ δύσκολο.

 

Υπάρχουν αρκετά και πετυχημένα παραδείγματα ιδιωτικοποίησης δημόσιων οργανισμών, όπως πχ ο ΟΤΕ, ο ΟΛΠ, ο ΟΛΘ, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ, τα περιφερειακά αεροδρόμια και άλλα.

 

Το θέμα της ιδιωτικοποίησης ενός δημόσιου οργανισμού δεν είναι δυνατόν, βέβαια, να αναλυθεί μέσα από ένα forum.

 

Αν και το αναλύουμε πολύ σε κάποιο άσχετο θέμα, όσο αφορά την ιδιωτικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ στη περιοχή μου δεν είχε και τα καλύτερα αποτελέσματα! Παλαιότερα είχαμε πιο συχνά δρομολόγια. Ο ιδιώτης θα κοιτάζει όμως το συμφέρον του. Τα δρομολόγια κόπηκαν και πλέον οι περισσότεροι σταθμοί ριμάζουν και ο κόσμος ταλαιπωρήτε χωρίς το τραίνο που είχε μάθει!

Το αναφέρω απλά γιατί πολλοί νομίζουν, στο μπάχαλο της Ελλάδας, ότι αν γίνει ιδιωτικοποίηση των ΕΛΤΑ όλα τα τρέχουν μέλι γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζατε ss καλο ειναι να προσεχετε τι δείχνεται και φαίνεται......προσοχη στα π.δ. παιδια.:rolleyes:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν και το αναλύουμε πολύ σε κάποιο άσχετο θέμα, όσο αφορά την ιδιωτικοποίηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ στη περιοχή μου δεν είχε και τα καλύτερα αποτελέσματα! Παλαιότερα είχαμε πιο συχνά δρομολόγια. Ο ιδιώτης θα κοιτάζει όμως το συμφέρον του. Τα δρομολόγια κόπηκαν και πλέον οι περισσότεροι σταθμοί ριμάζουν και ο κόσμος ταλαιπωρήτε χωρίς το τραίνο που είχε μάθει!

Το αναφέρω απλά γιατί πολλοί νομίζουν, στο μπάχαλο της Ελλάδας, ότι αν γίνει ιδιωτικοποίηση των ΕΛΤΑ όλα τα τρέχουν μέλι γάλα!

 

Δεν θα σχολιάσω την ουσία, αφού δεν ζω στην όμορφη Αλεξανδρούπολη, αλλά το γεγονός ότι από όλα τα παραδείγματα που ανέφερα, ως πετυχημένες ιδιωτικοποιήσεις, σε αντίθεση με την ΕΤΕ που είχες αναφέρει αρχικά, διάλεξες την ΤΡΑΙΝΟΣΕ και τα δρομολόγια, στην ακριτική πόλη σου, για να μας αποδείξεις ότι είναι αποτυχημένη ή έστω προβληματική η συνολική ιδιωτικοποίηση αυτού του οργανισμού;

 

Νομίζω ότι έκανες λάθος πάλι, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το θέμα ξεφεύγει και εγώ, τουλάχιστον, δεν θα το συνεχίσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μήνυμα ήταν αυτό και είναι από την dhl

 

 

Από το κείμενο συμπεραίνω ότι, αφενός τα έξοδα εκτελωνισμού ήταν προπληρωμένα, αφετέρου ζητάνε το ΑΦΜ, τη ΔΟΥ και το περιεχόμενο, για να βρουν το ακριβές ονοματεπώνυμο του παραλήπτη και να καταγράψουν την αγορά αυτή στο σύστημα αγορών με κάρτες που ήδη εφαρμόζεται στην ΑΑΔΕ, με πληροφορίες από τις τράπεζες.

 

Ανακοινώθηκε πρόσφατα ότι, όλα τα σχετικά στοιχεία (αγορές, αναλήψεις χρημάτων κλπ) θα είναι καταχωρημένα στο σύστημα όταν θα κληθούμε να καταθέσουμε τις δηλώσεις μας, με στόχο την πάταξη της φοροδιαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η επίσημη ανακοίνωση των ΕΛΤΑ:

https://www.protothema.gr/economy/article/973262/elta-dieukriniseis-gia-to-haratsi-se-agores-ektos-europaikis-enosis-se-poies-periptoseis-den-tha-ishuei/

 

Στάλθηκε από το Nokia 7 plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Τόσο η βασική ανακοίνωση του νέου τιμολογίου όσο και η διευκρινιστική είναι οι ίδιες με εκείνες που κυκλοφόρησαν απο τα ΕΛΤΑ από τις πρώτες μέρες που συζητάμε. Δεν άλλαξε κάτι σε αυτές που ονομάζεις "επίσημες".
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα μπιχλιμπίδι των 5,8 δολ. από BG,που έφυγε από κει στις 2 Ιανουαρίου.Είναι κι άλλοι που περιμένουν πολύ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα μπιχλιμπίδι των 5,8 δολ. από BG,που έφυγε από κει στις 2 Ιανουαρίου.Είναι κι άλλοι που περιμένουν πολύ;
Μια χαρά είσαι
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...