Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτιο .

Οι γνωστές παρανοήσεις για δημιουργία θορύβου.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%A4%CE%B9%CE%BC_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1_%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_02_2020.pdf

 

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων 3 €

Εισπράττεται για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν

φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας

τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο».

 

Τα 15 ευρώ επιβάλοντα;ι σε όσα αντικείμενα εκτελωνισούν. Τα τελωνειακώς ελεύθερα δεν εκτελωνίζονται.

 

Εδώ πάντως ένα παλικάρι τα έφαγε τα 15€ και τα πλήρωσε κανονικά:

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/719381-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF/?tab=comments#comment-57697641

Link to comment
Share on other sites

Ότι ναναι πραγματικά, απορώ αν υπάρχει παγκόσμια κάπου αλλού αυτό

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνε τα να βγάλουν τα σπασμένα τους στην πλάτη μας!

 

https://www.ethnos.gr/oikonomia/86459_elta-6-ekat-eyro-ton-mina-oi-apoleies-senaria-gia-etheloysia-exodo

Edited by XP130TD
εκτός ΟΠΧ
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως ένα παλικάρι τα έφαγε τα 15€ και τα πλήρωσε κανονικά:

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/719381-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%BF/?tab=comments#comment-57697641

 

Το ένα παληκάρι δεν αποτελεί δείγμα. Μπορεί να έγινε λάθος.

Απ δύο και πάνω να το συζητήσουμε.

Ο κατάλογος παραμένει ο ίδιος και σαφής.

Αν εκτελωνιστεί 15 ευρώ τουλάχιστον Αν χαρακτηριστεί τελωνειακώς ελεύθερο 3 ευρώ. Σημειώνω ότι τα ΕΛΤΑ δεν εισπράτουν ούτε τα 3 ευρώ μετά από παρέβση του συνηγόρου του πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ένα παληκάρι δεν αποτελεί δείγμα. Μπορεί να έγινε λάθος.

Απ δύο και πάνω να το συζητήσουμε.

Ο κατάλογος παραμένει ο ίδιος και σαφής.

Αν εκτελωνιστεί 15 ευρώ τουλάχιστον Αν χαρακτηριστεί τελωνειακώς ελεύθερο 3 ευρώ. Σημειώνω ότι τα ΕΛΤΑ δεν εισπράτουν ούτε τα 3 ευρώ μετά από παρέβση του συνηγόρου του πολίτη.

 

Δυστυχώς η ειδηση είναι αληθινή και αυτό φαίνεται από το εσωτερικό έγγραφο που υπάρχει στο άλλο νήμα. Εφαρμόζεται πολύ προσφατα γιαυτο και δεν έχουμε ακόμα αρκετα περιστατικά που να το αναφέρουν.

Είναι πιθανόν ότι δε θα ισχύει για όλα τα δεματα ούτε για όλα όσα έχουν Tracking number αλλά για κάποια (άγνωστο πόσα).

Θα δούμε τι θα πει η ΕΕΤΤ επ' αυτού....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι FAKE

Είναι διαφορετικό να λές ότι όλα τα πακέτα θα χρεώνονται , και είναι διαφορετικό να λές ότι όσα σταματήσουν για έλεγχο θα χρεώνονται.

Και φυσικά κανείς δεν θα πληρώσει 15 ευρώ για ένα δέμα που αξιζει 1-2. Έχουμε πάντα την επιλογή της μή παραλαβής

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστός στην παρέα για την συμπεριφορά του γενικότερα και οι διαχειριστές δεν κάνουν τίποτα.

 

Ακόμα χειρότερα...τέτοια συμπεριφορά πρέπει να καταδεικνύεται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ

 

διαβασα κατι που ισως βγαζει νοημα!!!!

 

αν το δεμα ειναι πχ μικρο μη συστημενο κτλπ και δεν παει καθολου για ελεγχο => δεν πληρωνεις τιποτα

αν το δεμα ειναι συστημενο, γινεται ενας προελεγχος, αν κρινουν οτι ειναι κατι μικρης αξιας παίρνει το πραισνο αυτοκόλλητο τελωνειακός ελευθερο => δεν πληρωνεις τιποτα

αν του προελεκτη δεν του γεμιζει το ματι πχ ενα κινητο με αξια 8$ το στελνει στο τελωνειο, και αυτοι σου στελνουν το γνωστο μαιλ

ΤΩΡΑ: εχουμε δυο επιλογες, αν τους αποδείξεις οτι κανει κατω απο 22 ευρω σε χρεωνουν μονο το 15αρι γιατι κανανε ολη την δουλεια με τον ελεγχο και το μαιλ και δεν σε χρεωνουν φπα

Αν κανει πανω απο 22 ευρω σε χρεωνουν και το 15αρι και το φπα!

 

δηλαδη αυτοι που θα την πατησουν ειναι αυτοι με κατι μεγαλο που οντως κανει κατω απο 22 ευρω αλλα του προελεκτη θα του φανει οτι η αναγραφόμενη τιμη δεν ταιριαζει! Πχ μπορει να εχεις ενα βαρυ βιβλιο που εκανε 20 ευρω και να στο στειλει για ελεγχο, εκει να δουν οτι οντως τοσο κανει και ειναι σωστο, αλλα να πληρωσεις το 15αρι γιατι πηγε για ελεγχο!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουμε. Τριγωνικές μέθοδοι και φοροδιαφυγες. Μάθατε τώρα και δεν σας αρέσει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρα αν ένα δέμα έχει 5€ και εγώ δεν το παραλάβω αυτό τι θα απογίνει?

Η θα το κλέψουν οι διορισμένοι (με αξιοκρατικάχαχα φιλεκριτήρια) ή θα επιστραφεί πίσω.

Αν επιστραφεί πίσω όμως ποιος θα πληρώσει τελικώς το μπιλιετάκι?

Φαντάσου να μαζευτούν 10.000 δέματα σε ένα δίμηνο για επιστροφή.

Με 30€/δέμα μεταφορικά πάει 300.000€

Είναι δυνατόν ?

 

Τώρα αν δε συμβεί τίποτα από τα 2 απλά οι αποθήκες σε κανα χρόνο θα έχουν τιγκάρει και...

...καλά ξεμπερδέματα!

 

Είμαι μπερδεμένος...

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρα αν ένα δέμα έχει 5€ και εγώ δεν το παραλάβω αυτό τι θα απογίνει?

Η θα το κλέψουν οι διορισμένοι (με αξιοκρατικάχαχα φιλεκριτήρια) ή θα επιστραφεί πίσω.

Αν επιστραφεί πίσω όμως ποιος θα πληρώσει τελικώς το μπιλιετάκι?

Φαντάσου να μαζευτούν 10.000 δέματα σε ένα δίμηνο για επιστροφή.

Με 30€/δέμα μεταφορικά πάει 300.000€

Είναι δυνατόν ?

 

Τώρα αν δε συμβεί τίποτα από τα 2 απλά οι αποθήκες σε κανα χρόνο θα έχουν τιγκάρει και...

...καλά ξεμπερδέματα!

 

Είμαι μπερδεμένος...

 

Αν δεν παραλάβεις το δέμα σου, 1) έχεις πολλές πιθανότητες να χάσεις τα χρήματα που έδωσες, και 2) το δέμα θα επιστραφεί στον πωλητή μετά από 20 μέρες.

Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παραλάβεις το δέμα σου, 1) έχεις πολλές πιθανότητες να χάσεις τα χρήματα που έδωσες, και 2) το δέμα θα επιστραφεί στον πωλητή μετά από 20 μέρες.

Απλά τα πράγματα.

 

Αν είναι να πληρώσω 15 για να χάσω 5 τι λες να προτιμήσω?

Το ερώτημα είναι ποιος θα πληρώσει μετά τα σπασμένα?

Γιατί όπως σκέφτομαι εγώ είναι και άλλοι.

 

Και να ξέρετε η γυναίκα μου χρειάζεται να φέρνει από Κινα μικροαντικείμενα για τη δουλειά της.

Και επειδή δεν είμαστε από Εκάλη δε συμφέρει να τα πάρει από Ελλάδα.

Και σε κάτι ομάδες στο fb που είναι μέλος παρουσιάστηκαν κρούσματα με το 15άρι σε μικρά δέματα.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όντως τελικά αυτό με το 15ευρω. Εν ολιγης δεν γίνεται να παραγγείλεις ούτε μια απλή θήκη σιλικόνης του 1€ από την Κίνα γιατί πιθανότατα θα σου βγει 16€. Τραγικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν έχεις ενημερωθεί ότι, από τον ΙΟΥΝ 2017, έχει αλλάξει η κατάσταση και σχεδόν όλα τα δέματα περνάνε από το τελωνείο είτε έχουν πραγματική αξία (και όχι δηλωμένη) κάτω από 22€ είτε πάνω απ' αυτήν. Επιπλέον, τα ΕΛΤΑ ανέλαβαν, από τότε, τη χαρτούρα που απαιτείται για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών δεμάτων, με αμοιβή το τέλος εκτελωνισμού των 15€.

 

Είναι άλλο θέμα ο τελωνειακός έλεγχος και η χρέωση των εξόδων εκτελωνισμού, που γίνεται από τους τελωνειακούς, και άλλο θέμα η διαδικασία της χαρτούρας (όλα αυτά τα χαρτιά που γράφεις) που γίνεται από συνεργεία των εργολάβων που αναλαμβάνουν αυτό το έργο, μετά από δημοπρασίες που κάνουν τα ΕΛΤΑ.

 

Φιλε μου μια χαρα εχω ενημερωθει και δεν εχει καμια σχεση το μυνημα σου με αυτα που γραφω ,γραφω το μυνημα για να γνωριζει κανεις τι θα συμβει στη συγκεκριμενη περιπτωση που επιστρεφεται δικο του αντικειμενο και οχι αντικειμενο που αγορασε.Τα ελτα για δικο τους συμφερον κωφεύουν σε τετοιες περιπτωσεις.Βεβαια και διαφορετικοι τελωνειακοι να ηταν παλι το ιδιο μπορει να εκαναν αν επερναν προμηθεια απο τα κερδη του εκτελωνισμου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μια χαρα εχω ενημερωθει και δεν εχει καμια σχεση το μυνημα σου με αυτα που γραφω ,γραφω το μυνημα για να γνωριζει κανεις τι θα συμβει στη συγκεκριμενη περιπτωση που επιστρεφεται δικο του αντικειμενο και οχι αντικειμενο που αγορασε.Τα ελτα για δικο τους συμφερον κωφεύουν σε τετοιες περιπτωσεις.Βεβαια και διαφορετικοι τελωνειακοι να ηταν παλι το ιδιο μπορει να εκαναν αν επερναν προμηθεια απο τα κερδη του εκτελωνισμου.

 

Επιμένω και πάλι ότι, δεν γνωρίζεις τα βασικά της διαδικασίας εκτελωνισμού ταχυδρομικών δεμάτων.

Ο τελωνειακός υπάλληλος που είναι δημόσιος υπάλληλος έχει ως αντικείμενο τον έλεγχο των εισαγομένων (και εξαγομένων) δεμάτων και επιβολής των εξόδων εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τυχόν δασμού, για αξίες CIF πάνω από 150€). Η διεκπεραίωση αυτής της διαδικασίας γίνεται από ιδιώτη εκτελωνιστή (περιπτώσεις δεμάτων που ταξιδεύουν με courier) με αμοιβή που ξεκινάει από 80€. Ειδικά, για τα δέματα που διακινούνται με τα ΕΛΤΑ, η διαδικασία αυτή (χαρτούρα) γίνεται από "υπαλλήλους" των ΕΛΤΑ (στην πραγματικότητα από υπαλλήλους του εργολάβου που αναλαμβάνει το έργο μετά από δημοπρασία) και για το λόγο αυτό χρεώνεται το τέλος εκτελωνισμού (15€).

 

Πέρα απ' αυτό, με πρόσφατη απόφαση του ΔΣ των χρεωκοπημένων ΕΛΤΑ θα πληρώνουμε το τέλος και στα δέματα που μπαίνουν στο Τελωνείο, αλλά δεν θα χρεώνονται με έξοδα, δηλαδή σ' εκείνα με αξία CIF κάτω των 22€.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω και πάλι ότι, δεν γνωρίζεις τα βασικά της διαδικασίας εκτελωνισμού ταχυδρομικών δεμάτων.

Ο τελωνειακός υπάλληλος που είναι δημόσιος υπάλληλος έχει ως αντικείμενο τον έλεγχο των εισαγομένων (και εξαγομένων) δεμάτων και επιβολής των εξόδων εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τυχόν δασμού, για αξίες CIF πάνω από 150€). Η διεκπεραίωση αυτής της διαδικασίας γίνεται από ιδιώτη εκτελωνιστή (περιπτώσεις δεμάτων που ταξιδεύουν με courier) με αμοιβή που ξεκινάει από 80€. Ειδικά, για τα δέματα που διακινούνται με τα ΕΛΤΑ, η διαδικασία αυτή (χαρτούρα) γίνεται από "υπαλλήλους" των ΕΛΤΑ (στην πραγματικότητα από υπαλλήλους του εργολάβου που αναλαμβάνει το έργο μετά από δημοπρασία) και για το λόγο αυτό χρεώνεται το τέλος εκτελωνισμού (15€).

 

Πέρα απ' αυτό, με πρόσφατη απόφαση του ΔΣ των χρεωκοπημένων ΕΛΤΑ θα πληρώνουμε το τέλος και στα δέματα που μπαίνουν στο Τελωνείο, αλλά δεν θα χρεώνονται με έξοδα, δηλαδή σ' εκείνα με αξία CIF κάτω των 22€.

 

Επεμενε οσο θελεις αντιστοιχα και εγω σου λέω οτι δεν γνωριζεις τα βασικα για την διαδικασια εκτελωνισμου και γιαυτο προφανως ισχυριστηκες οτι οι εκτελωνιστες(υπαλληλοι ελτα) ειναι "ανθρωποι και καταλαβαινουν" οπως ειδες λοιπον δεν καταλαβαινουν.Και αυτο γινεται φυσικα επειδη ειναι υπαλληλοι των ελτα,που εχουν συμφερον να χρεωσουν οσα περισσοτερα δεματα περνανε,αν ηταν σκετο δημοσιοι υπαλληλοι δεν θα ειχαν αμεσα τετοιο συμφερον και κατ'επεκταση θα μπορουσαν και να ακουγαν.

Link to comment
Share on other sites

Επεμενε οσο θελεις αντιστοιχα και εγω σου λέω οτι δεν γνωριζεις τα βασικα για την διαδικασια εκτελωνισμου και γιαυτο προφανως ισχυριστηκες οτι οι εκτελωνιστες(υπαλληλοι ελτα) ειναι "ανθρωποι και καταλαβαινουν" οπως ειδες λοιπον δεν καταλαβαινουν.Και αυτο γινεται φυσικα επειδη ειναι υπαλληλοι των ελτα,που εχουν συμφερον να χρεωσουν οσα περισσοτερα δεματα περνανε,αν ηταν σκετο δημοσιοι υπαλληλοι δεν θα ειχαν αμεσα τετοιο συμφερον και κατ'επεκταση θα μπορουσαν και να ακουγαν.

 

Προφανώς, δεν ξέρεις και να διαβάζεις, γιατί τη συγκεκριμένη έκφραση την είχα γράψει για τους τελωνειακούς και όχι για τους εκτελωνιστές. Αλλά, μάλλον, δεν γνωρίζεις και τη διαφορά μεταξύ των δύο κατηγοριών και επαγγελμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν ξέρεις και να διαβάζεις, γιατί τη συγκεκριμένη έκφραση την είχα γράψει για τους τελωνειακούς και όχι για τους εκτελωνιστές. Αλλά, μάλλον, δεν γνωρίζεις και τη διαφορά μεταξύ των δύο κατηγοριών και επαγγελμάτων.

 

Ποια διαφορα? ποιον ελεγχο και ποια διαδικασια εκτελωνισμου? Οτι ειναι δυο διαφορετικες κατηγοριες που εργαζονται μαζι? Θυμαμαι οτι ειχα αγορασει ενα ρολοί απο κινα και οταν τους εστειλα την αποδειξη οτι κανει 19$ μου το εστειλαν σπασμενο? Προφανως επειδη δεν τους αρεσε που δεν ηταν πανω απο το οριο για να το χρεωσουν? Και οχι δεν ειχε σταλει απο κινα σπασμενο γιατι ειχα κανει πολλες αγορες απο εκει χωρις κανενα προβλημα.Ετσι λοιπον λεβεντη μου εσυ που ξερεις τα πολλα και που ξερεις και να διαβαζεις για πες μου ,ποιος το ειχε σπασει ο τελωνειακος η ο εκτελωνιστης?

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαφορα? ποιον ελεγχο και ποια διαδικασια εκτελωνισμου? Οτι ειναι δυο διαφορετικες κατηγοριες που εργαζονται μαζι?

 

Αφού ομολογείς ότι δεν γνωρίζεις τη διαφορά μεταξύ των δύο επαγγελμάτων, δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε περισσότερο.

Μάθε πρώτα, και μετά μπορεί να το συζητήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ομολογείς ότι δεν γνωρίζεις τη διαφορά μεταξύ των δύο επαγγελμάτων, δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε περισσότερο.

Μάθε πρώτα, και μετά μπορεί να το συζητήσω πάλι.

Μαθε πρωτα εσυ να συζητας και να παραδεχεσαι τα λαθη σου και μετα να το κουρασουμε και παλι

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια παροιμία που λέει "όσα για πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...."

Επίσης, μια άλλη λέει ότι "στέλνεις τη μπάλα στην εξέδρα"

Γαργάρα η διαφορά μεταξύ τελωνειακού και εκτελωνιστή ...

Γαργάρα το λάθος στο τι έχω γράψει ...

 

Και έχεις το θράσος να γυρίσεις το μεγάλο λάθος σου, που δεν ξέρεις να διαβάσεις τι έχω γράψει, σε δικό μου λάθος !!!

Τέρμα η κουβέντα μαζί σου, μέχρι να μεγαλώσεις και να ωριμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ο εκτελωνιστής που ασχολείται και διεκπεραιώνει τις διαδικασίες εκτελωνισμού και άλλο ο τελωνειακός. Ο δεύτερος είναι ουσιαστικά ελεγκτης των διαδικασιών. Ως δ.υ. ελέγχει και διώκει ώστε να προστατεύει τα δημόσια έσοδα, από διαφυγόντες δασμούς, μέσω λαθρεμοπορίου κτλπ.

Γενικότερα άλλο να είσαι η αρχή γιά εισαγωγές εξαγωγές και άλλο αυτός που κάνει την χαρτούρα.

Παλαιότερα θυμάμαι τελωνειακούς με πηλίκια και όπλα, ειδικά σε λιμάνια - αεροδρόμια.

Εδώ συμφωνώ με τον makap.

Αλλά θα συνεχίσω να διαφωνώ, στα υπόλοιπα...

Είπες είναι άνθρωποι, αλλά οι μεμονωμένες περιπτώσεις που βαρέθηκα να διαβάζω εδω (κατ' εσέ σπάνια), μας δείχνουν το αντίθετο.

Τα τελωνάκια αραχτοί μιά ζωή με τους εκτελωνιστές σαν μύγες γύρω τους, να περιμένουν δουλειές και να προσπαθούν να αναδειχθούν γιά να πει ο τελωνειακός μία καλή κουβέντα στο "γραφείο".

Χυδαίες συμπεριφορές και από τους δύο, με αρκετά παραδείγματα (ξέρω ξέρω δεν αποτελούν δείγμα).

Φαγώθηκες όμως γιά την απόφαση των ελτα, αντί να απολογηθείς γιά τις συμπεριφορές σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια παροιμία που λέει "όσα για πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...."

Επίσης, μια άλλη λέει ότι "στέλνεις τη μπάλα στην εξέδρα"

Γαργάρα η διαφορά μεταξύ τελωνειακού και εκτελωνιστή ...

Γαργάρα το λάθος στο τι έχω γράψει ...

 

Και έχεις το θράσος να γυρίσεις το μεγάλο λάθος σου, που δεν ξέρεις να διαβάσεις τι έχω γράψει, σε δικό μου λάθος !!!

Τέρμα η κουβέντα μαζί σου, μέχρι να μεγαλώσεις και να ωριμάσεις.

 

Ποια γαργαρα λεβεντη απο τα lidl?

Εσυ δεν ειπες οτι " οι τελωνειακοί είναι άνθρωποι και καταλαβαίνουν τη σωστή και τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία."

Τελικα ειχες δικιο? καταλαβαν οι τελωνειακοι? ή ειχες αδικο και προσπαθεις να τα γυρισεις γραφοντας αρλουμπες και κατεβατα που κανενας δεν σε ρωτησε? Εχουν καποια σχεση με το θεμα τα "Η διεκπεραίωση αυτής της διαδικασίας γίνεται από ιδιώτη εκτελωνιστή (περιπτώσεις δεμάτων που ταξιδεύουν με courier) με αμοιβή που ξεκινάει από 80€ και "Πέρα απ' αυτό, με πρόσφατη απόφαση του ΔΣ των χρεωκοπημένων ΕΛΤΑ θα πληρώνουμε το τέλος και στα δέματα που μπαίνουν στο Τελωνείο, αλλά δεν θα χρεώνονται με έξοδα, δηλαδή σ' εκείνα με αξία CIF κάτω των 22€.".

Αν θες μπορεις να γραψεις τον δικο σου οδηγο εκτελωνισμου,στους ηδη υπαρχοντες αλλα οσα γραφεις προφανως και δειχνουν οτι εχεις στειλει την μπαλα σε εξεδρα σε αλλο γηπεδο,σε ευχαριστω πολυ που σταματας την κουβεντα μαζι μου δεν ησουν καθολου χρησιμος ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα 4 πακέτα που ήταν κολλημένα στο Γ.Ε.Τ.Α. εδώ και 2 βδομάδες.

 

Τα 2 είναι συστημένα (έχουν και το πράσινο αυτοκολλητάκι πάνω). Το μεγάλο γκρι πακέτο έχει βάρος 850 γραμμάρια περίπου.

 

Αυτά δεν τα πολυφοβόμουν.

 

Τα άλλα που είναι κολλημένα τόσο καιρό στο «AWAITING CUSTOMS INSPECTION» με ανησυχούν.

 

 

IMG_20200207.jpg.afc292da315fb834e8cac3e7bb4733bc.jpg

 

 

 

 

 

 

Για να επανέλθουμε και στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...