Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη ανηκω στην ιδια περιπτωση, πηρα κατι απο Κινα που κανει 28 ευρω και με χρεωνουν 15 + Φ.Π.Α.

Φυσικα θα αρνηθω να το παραλαβω οποτε γυρναει Κινα και με κανουν refund ?

 

Eyxarosto

 

Εάν δεν συνεννοηθείς με τον πωλητή για το θέμα της επιστροφής, δεν πρόκειται να σου δώσει χρήματα, γιατί τα έξοδα εκτελωνισμού βαρύνουν τον παραλήπτη.

Έπρεπε να το γνωρίζεις πριν παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το σταματήσει θα το σταματήσει λόγω τιμής

Τελικά βρήκα την καινούρια έκδοση από την αποθήκη στην Τσεχία και το χτύπησα χαλαρά...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρόνια σε ολους η Αγγλία έχει υπόψιν του κανείς τι θα γίνει τώρα με το βρεχιτ?θα περνάνε τα δέματα όλα τελωνείο κανονικά όπως από Κίνα π.χ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα θεωρείται τρίτη χώρα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία θα θεωρείται τρίτη χώρα.
Δεν θα θεωρείται τίποτα.

Μένει να μάθουμε αν θα γίνει κάποια ειδική συμφωνία για αποστολές αντικειμένων.

Δεν συμφέρει κανέναν τόσο μεγάλη αγορά να θέλει τελωνείο για τα πράγματά τους.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα θεωρείται τίποτα.

 

Μ' αρέσει η σιγουριά σου.

Φαίνεται ότι έχεις επαφή με τον Boris και γνωρίζεις περισσότερα ....

 

Σ' αυτό το κείμενο περιγράφονται οι διαδικασίες μετά την 31/1/20 και οι δυσκολίες στο να βρεθεί κοινά αποδεκτή λύση στο θέμα του εμπορίου.

Η Ελληνική κυβέρνηση κατέθεσε ήδη χθες σχέδιο νόμου για τον χρηματοπιστωτικό τομέα στην περίπτωση του Brexit χωρίς συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει η σιγουριά σου.

 

Φαίνεται ότι έχεις επαφή με τον Boris και γνωρίζεις περισσότερα ....

 

 

 

Σ' αυτό το κείμενο περιγράφονται οι διαδικασίες μετά την 31/1/20 και οι δυσκολίες στο να βρεθεί κοινά αποδεκτή λύση στο θέμα του εμπορίου.

 

Η Ελληνική κυβέρνηση κατέθεσε ήδη χθες σχέδιο νόμου για τον χρηματοπιστωτικό τομέα στην περίπτωση του Brexit χωρίς συμφωνία.

Ένα είναι το σίγουρο..ότι κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα γίνει μετά το ΒΡΕΧΙΤ σε πολλά θέματα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το σίγουρο..ότι κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα γίνει μετά το ΒΡΕΧΙΤ σε πολλά θέματα.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο, αλλά έλεγες άλλα στο προηγούμενο και ήσουν απόλυτα κατηγορηματικός ("Δεν θα θεωρείται τίποτε").

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο, αλλά έλεγες άλλα στο προηγούμενο και ήσουν απόλυτα κατηγορηματικός ("Δεν θα θεωρείται τίποτε").
Παίζεις με τις λέξεις;

 

Ναι, ισχύει τι έγραψα. Δεν ξέρουμε ακριβώς τι πλαίσιο θα έχει η Αγγλία. Αν θα είναι το ίδιο πχ με τρίτες χώρες, πχ Κίνα, Αμερική ή θα μπει σε ειδική συμφωνία, πχ σαν ευρωπαϊκή ακόμα χώρα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη γιατί είμαι νεοεγγραφεις στο φόρουμ και ίσως να γράφω σε λάθος τοπικ....

Αλλά κάπου πρέπει να πω κι εγώ τον πόνο μου!!!

Λοιπόν,21/12 παραγγέλνω από banggood το redmi note 8 pro.Για να μην τα πολυλογω,το tracking μου μέσω της επίσημης σελίδας της dhl έχει ως εξής:

 

Status on Tu, 31.12.2019 06:54 hours:

The international shipment has been processed in the export parcel center

Recipient: Maria Jose Madueno Martin, 29651 Mijas Costa_Malaga

 

Fr, 03.01.2020 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Tu, 31.12.2019 06:54 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

Mo, 30.12.2019 18:44 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Sa, 21.12.2019 19:06 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Όπως βλέπετε αλλά αντί αλλων,κι ενώ μέχρι την Πρωτοχρονιά εμφάνιζε στα στοιχεία παραλήπτη τα δικά μου,πλέον εμφανιζει παραλήπτη ένα Χοσέ Μαρία από τη Μάλαγα της Ισπανίας ...

Τι γίνεται;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο θέμα με το δικό σου έχουν και άλλοι, αλλά και εγώ με κωδικό που μου έδωσαν τη 3/1/20 και φαίνεται ότι έχει παραδοθεί στη Γαλλία από 15/11/19.

Μάλλον, δεν πάει καλά το μαγαζί και με αυτή την προσπάθεια, μέσω του Γερμανικού ταχυδρομείου.

Θα περιμένουμε μερικές μέρες να δούμε αν αλλάξουν τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά εντέλει,το πακετακι έφτασε απόψε Αθήνα και προωθείται για παράδοση,όπως φαίνεται όταν ένα διεθνές πακέτο φυγει από γερμανικό έδαφος η dhl δίνει το tracking number σε άλλη διεθνή αποστολή.

Απλά όπως διάβασα και στο σάιτ τους αυτό δημιουργεί παρεξηγησεις σαν και την δική μου τις οποίες ψάχνουν ακόμα τον τρόπο να αντιμετωπίσουν

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πήρε το δρόμο του για παράδοση, παρά τους Χοσέ κλπ.

Για να δούμε και τα υπόλοιπα ...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου πήρε το δρόμο του για παράδοση, παρά τους Χοσέ κλπ.

Για να δούμε και τα υπόλοιπα ...

Ακριβώς το ίδιο και με το δικό μου ..

Από 24/12 είχε φύγει από Γερμανία, με προορισμό ES , οπως έλεγε το site της dhl.

Σήμερα πάτησε Ελλάδα...

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνει το μαγαζί και το Γερμανικό ταχυδρομείο.
Link to comment
Share on other sites

καλη χρόνια σε ολους η Αγγλία έχει υπόψιν του κανείς τι θα γίνει τώρα με το βρεχιτ?θα περνάνε τα δέματα όλα τελωνείο κανονικά όπως από Κίνα π.χ?

 

'Οσο δεν έχει "κλείσει" καμιά συμφωνία .. μπορείς να αγοράζεις άφοβα.

Οταν και εφ'όσον θα γινει το brexit, σίγουρα και η χώρα μας αλλά και οι υπόλοιπες χώρες θα φροντίσουν να κανουν ειδικές συμφωνίες που να καλύπτουν και τις δύο πλευρές.

Το μόνο που γνωρίζουμε είναι το τι συνέβαινε στο παρελθόν .. προ Ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά κι αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί ως κριτήριο γιατί και το εμπόριο και οι τραπεζικές συναλλαγες, οικονομία κοκ έχουν αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια.

Και τελωνειο να παίξει, σίγουρα όλο και κάποια "παραθυράκια" θα βρεθούν / υπάρξουν που θα εξυπηρετούμαστε όλοι ..

μέχρι τότε, ψωνίζουμε άφοβα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια παραγγελια απο αμερικη το προιον το πληρωσα συνολικα με μεταφορικα 8$ (με κουπονι) αλλα τα ελτα το περσαν τελωνειο και μου λενε Τα δέματα έχουν δηλωμένη αξία 35,99 USD χωρίς τα μεταφορικά έξοδα και θα πρέπει να εκτελωνιστούν βάσει της δηλωμένης αξίας του το κάθε ένα ξεχωριστά.

μπορω να κανω τιποτα?

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια παραγγελια απο αμερικη το προιον το πληρωσα συνολικα με μεταφορικα 8$ (με κουπονι) αλλα τα ελτα το περσαν τελωνειο και μου λενε Τα δέματα έχουν δηλωμένη αξία 35,99 USD χωρίς τα μεταφορικά έξοδα και θα πρέπει να εκτελωνιστούν βάσει της δηλωμένης αξίας του το κάθε ένα ξεχωριστά.

μπορω να κανω τιποτα?

δεν έχεις απόδειξη από paypal και πιστωτική κάρτα να τους δείξεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις απόδειξη από paypal και πιστωτική κάρτα να τους δείξεις?

 

αυτα τους εδειξα

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα κανει μια παραγγελια απο αμερικη το προιον το πληρωσα συνολικα με μεταφορικα 8$ (με κουπονι) αλλα τα ελτα το περσαν τελωνειο και μου λενε Τα δέματα έχουν δηλωμένη αξία 35,99 USD χωρίς τα μεταφορικά έξοδα και θα πρέπει να εκτελωνιστούν βάσει της δηλωμένης αξίας του το κάθε ένα ξεχωριστά.

μπορω να κανω τιποτα?

 

Αυτό με τα κουπόνια είναι ένα θέμα, αφού δεν αναγνωρίζει το τελωνείο την έκπτωση.

Εάν η δηλωμένη αξία είναι $35,99 χωρίς τα μεταφορικά, τότε σωστά σου χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα κουπόνια είναι ένα θέμα, αφού δεν αναγνωρίζει το τελωνείο την έκπτωση.

Εάν η δηλωμένη αξία είναι $35,99 χωρίς τα μεταφορικά, τότε σωστά σου χρεώνουν έξοδα εκτελωνισμού.

 

μου φενεται τρελο γιατι στην ουσια το κερδισα δωρεαν απο εναν διαγωνισμο και μου δωσανε το κουπονι σαν 100% εκπτωση απλα πληρωσα τα μεταφορικα μονο του προιον

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

μου φενεται τρελο γιατι στην ουσια το κερδισα δωρεαν απο εναν διαγωνισμο και μου δωσανε το κουπονι σαν 100% εκπτωση απλα πληρωσα τα μεταφορικα μονο του προιον

 

Μπορεί να φαίνεται τρελό, αλλά αυτή είναι η τελωνειακή νομοθεσία, όταν εφαρμόζεται.

Αυτό το θέμα, έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

μου φενεται τρελο γιατι στην ουσια το κερδισα δωρεαν απο εναν διαγωνισμο και μου δωσανε το κουπονι σαν 100% εκπτωση απλα πληρωσα τα μεταφορικα μονο του προιον

Πληρωσες μεσω paypal ή εστω καρτας? Αν ναι ισως αν στειλεις την αποδειξη της κινησης ισως να το δεχτουν.

Link to comment
Share on other sites

Πληρωσες μεσω paypal ή εστω καρτας? Αν ναι ισως αν στειλεις την αποδειξη της κινησης ισως να το δεχτουν.

 

Αν διάβαζες λίγο παραπάνω, το έκανε ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβαζες λίγο παραπάνω, το έκανε ήδη.

Μου διεφυγε αυτο. Ειχα την εντυπωση οτι αν υπαρχει αποδειξη πληρωμης και ζητησεις επανεξεταση απο το τελωνειο, συνηθως το δεχονται αλλα οκ μπορει να εχω μεινει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...