Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2019-12-16 21:26ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

 

θα μου στειλουν e mail ?

ειναι ενα παιχνιδακι μικρης αξιας απο αλι τι θα τους στειλω αφου δεν εχω αποδειξη πειπαλ?

 

Απάντησα στο άλλο νήμα ότι το δέμα σου προχωράει για παράδοση

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στο άλλο νήμα ότι το δέμα σου προχωράει για παράδοση

 

αλλο δεμα αυτο φιλε μου και αλλο δεμα στο αλλο νημα :)

 

σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

αλλο δεμα αυτο φιλε μου και αλλο δεμα στο αλλο νημα :)

 

σε ευχαριστω παντως

 

Τότε, θα στείλεις απόδειξη της κάρτας που πλήρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, θα στείλεις απόδειξη της κάρτας που πλήρωσες.

 

τωρα η θα περιμενω γιατι ο φιλος ποιο πανω μου ειπε να περιμενω

Link to comment
Share on other sites

τωρα η θα περιμενω γιατι ο φιλος ποιο πανω μου ειπε να περιμενω

 

Εάν είναι γραμμένο το e-mail σου στο αυτοκόλλητο, θα σου στείλουν sms, αλλιώς θα ενημερωθείς από τον κωδικό παρακολούθησης αν σου ζητούν απόδειξη. Τότε θα την στείλεις.

Μπορεί να περάσει χωρίς να χρειάζεται απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι γραμμένο το e-mail σου στο αυτοκόλλητο, θα σου στείλουν sms, αλλιώς θα ενημερωθείς από τον κωδικό παρακολούθησης αν σου ζητούν απόδειξη. Τότε θα την στείλεις.

Μπορεί να περάσει χωρίς να χρειάζεται απόδειξη.

 

OK :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

Εαν στο ιστορικο του tracking εχει φτασει στο ΚΔ Αττικης με status "εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο", χωρις προηγουμενως να εχει μπει τελωνειο, σημαινει οτι δε θα μπει γενικοτερα;

Μενω εντος Αττικης.

 

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,

Εαν στο ιστορικο του tracking εχει φτασει στο ΚΔ Αττικης με status "εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο", χωρις προηγουμενως να εχει μπει τελωνειο, σημαινει οτι δε θα μπει γενικοτερα;

Μενω εντος Αττικης.

 

Το ΚΔ Αττικής είναι στο Καπανδρίτι. Απο εκεί πανε στα Κεντρα Διανομής της καθε περιοχής.

Εχει φυγει απο το τελωνείο το" πακετο" σου.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

@Hux_Flux

Ναι, πέρασε από το τελωνείο (ΓΕΤΑ) και προωθήθηκε στο ΚΔΑ που θα μείνει μερικές μέρες λόγω φόρτου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να υποθεσω οτι δεν εχει χρεωθει με ΦΠΑ+τελη εκτελωνισμους ή βιαζομαι;

Το λεω διοτι οταν ειναι να εχω το καπελο ΦΠΑ+τελων, παντα μου ζητανε paypal.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Να υποθεσω οτι δεν εχει χρεωθει με ΦΠΑ+τελη εκτελωνισμους ή βιαζομαι;

Το λεω διοτι οταν ειναι να εχω το καπελο ΦΠΑ+τελων, παντα μου ζητανε paypal.

 

Αυτό εξαρτάται από 2 παράγοντες, που δεν φαίνονται στα στοιχεία που έδωσες.

1) από την πραγματική αξία του περιεχομένου και

2) από το αν έμεινε κάποιες μέρες στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα του ειχαν στείλει ήδη sms απο το τελωνείο, για παραστατικά, ωστε να στειλουν το πακέτο στα ελτα, μαζι με το ραβασάκι πληρωμής

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κάτι περισσότερο για τις κινήσεις και την αξία του δέματος;

Αν είναι κάτω από 22€ ή εκεί γύρω θα του ζητούσαν απόδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Θα του ειχαν στείλει ήδη sms απο το τελωνείο, για παραστατικά, ωστε να στειλουν το πακέτο στα ελτα, μαζι με το ραβασάκι πληρωμής

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Σιγα μην στειλουν,προχθες επιασαν ενα πακετακι μου,μονο οταν εφτασε στο τοπικο στο Μαρουσι εμαθα το κουστουμακι.

Και αυτο μονο οταν πηγα να παραλαβω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μα απ'οσο ξέρω (εκτός κι αν κάνω λάθος), το sms το στέλνει το τελωνείο και όχι τα ελτα.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μα απ'οσο ξέρω (εκτός κι αν κάνω λάθος), το sms το στέλνει το τελωνείο και όχι τα ελτα.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

κανενα μνμ φιλε δεν ελαβα....και δεν ειναι η 1η φορα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μα απ'οσο ξέρω (εκτός κι αν κάνω λάθος), το sms το στέλνει το τελωνείο και όχι τα ελτα.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Μήνυμα θα στείλει το τελωνείο, μόνον αν είναι γραμμένο το email σου στο αυτοκόλλητο.

Αλλιώς που θα το βρει;

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, το βλέπεις μόνο από τον κωδικό παρακολούθησης.

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα θα στείλει το τελωνείο, μόνον αν είναι γραμμένο το email σου στο αυτοκόλλητο.

Αλλιώς που θα το βρει;

 

Οταν λεω μήνυμα, εννοώ sms.

Sms στέλνουν στον αριθμο που εχεις δηλώσει στον πωλητη, κ ο αριθμος του τηλ σου, ειναι πανω στο πακετο.

Σου ερχεται sms, που σου λεει το μαιλ του τελωνειου, που πρεπει να στειλεις τα αποδεικτικά.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Αξια δεματος ανω των 100 ευρω (δεν γνωριζω κατα ποσο ο αποστολεας το αναγραφει καπου η οχι).

Απο το "Αφιξη στη χωρα προορισμου" ως το "Εκφορτωση στο ΚΔ Αττικης" χρειαστηκαν 4 ωρες.

Δηλαδη τα παρακατω statuses εγιναν ολα την ιδια μερα:

Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω μήνυμα, εννοώ sms.

Sms στέλνουν στον αριθμο που εχεις δηλώσει στον πωλητη, κ ο αριθμος του τηλ σου, ειναι πανω στο πακετο.

Σου ερχεται sms, που σου λεει το μαιλ του τελωνειου, που πρεπει να στειλεις τα αποδεικτικά.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

Ευχαριστώ για τις "υποδείξεις", αλλά η διαφορά μας είναι ότι εσύ θεωρείς δεδομένη την αναγραφή του κινητού στο αυτοκόλλητο και εγώ όχι. Επίσης, είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που δεν στέλνουν μήνυμα (=sms) στον παραλήπτη, για να στείλει απόδειξη, αλλά το καταλαβαίνει από τη στάση στο τελωνείο.

 

Επειδή την έχουμε κουράσει, εγώ σταματώ εδώ, αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά για τα δέματα Τρίτων Χωρών και έχουν ως εξής:

Φτάνει ένα δέμα (άφιξη στη χώρα προορισμού). Γίνεται υποχρεωτικά (Αναμονή παρουσίασης στο Τελωνείο)

Στο στάδιο αυτό κανείς παραλήπτης δεν κάνει τίποτα και περιμένει το επόμενο στάδιο αν θα εκτελωνιστεί

ή θα βγει από το Τελωνείο ελεύθερο για παράδοση στον παραλήπτη. Αν πρόκειται να εκτελωνιστεί το δέμα

και γίνονται αποδεκτές οι αναγραφόμενες τιμές και το είδος είναι δεκτό επαλήθευσης τότε δεν χρειάζεται

να υπάρχει επικοινωνία με τον παραλήπτη. Αν όμως υπάρχει διχογνωμία ή αμφισβήτηση ως προς τα

είδη που περιέχει και την αξία, τότε ενημερώνεται ο παραλήπτης να δώσει πληροφορίες για το δέμα.

Υπάρχει Ειδοποίηση με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο που μπορεί να αναγράφεται στο δέμα και αυτά είναι:

Τηλέφωνο ( αν είναι κινητό δέχεται sms ) αν είναι σταθερό τον παίρνουν τηλέφωνο, αν είναι e-mail του

στέλνουν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Αν δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με όλα τα προηγούμενα

τότε συντάσσεται επιστολή η οποία ταχυδρομείται στον παραλήπτη με όλα τα στοιχεία των ΕΛΤΑ-Τμήμα

Εκτελωνισμού προκειμένου να επικοινωνήσει ο παραλήπτης με τα ΕΛΤΑ-Τελωνείο.

 

Στο τελευταίο στάδιο και ενώ έχουν δοθεί επαρκή στοιχεία για τον τελωνισμό του δέματος ( Pay pal πληρωμή-

πληρωμή από τράπεζα, print screen από την παραγγελία του καταστήματος που να φαίνεται το tracking, print scrren

με τα στοιχεία της παραγγελίας από την αγορά που να φαίνεται η αξία των ειδών και το σύνολο των μεταφορικών,

και τέλος όπου απαιτείται Τιμολόγιο, γίνεται ο έλεγχος των παραστατικών από υπαλλήλους και εγκρίνεται ή όχι

η παράδοση του δέματος στον παραλήπτη. Μπορεί να μην εγκριθεί αν περιλαμβάνει απαγορευμένα είδη όπως

καπνικά, είδη που υπόκεινται σε Ειδικό φόρο κατανάλωσης όπως π.χ. υγρά η.τ. ή ηλεκτρονικά τσιγάρα αξεσουάρ

και μέρη αυτών. Σε άλλη περίπτωση το δέμα αλλάζει στάδιο και πηγαίνει στο ΚΔ Αττικής όπου από κει θα φορτωθεί

σε φορτηγά να φτάσει σε Ταχυδρομικά καταστήματα για την παράδοση.

 

Κατά την ώρα της παράδοσης ο παραλήπτης θα ενημερωθεί αν πρόκειται να πληρώσει για την παραλαβή του δέματος.

1.Πληρώνει και το παραλαμβάνει ( 24% ΦΠΑ - πάνω από 22€ που είναι το ποσό ατέλειας-+ 15€ Τέλη παρουσίασης στα ΕΛΤΑ )

και αποδεσμεύεται το δέμα του.

2.Δεν το πληρώνει ( κάνει άρνηση παραλαβής οπότε το δέμα του θα παραμείνει 15 μέρες στα ΕΛΤΑ και μετά παίρνει

τον δρόμο της επιστροφής στον αποστολέα ) ή μπορεί να κάνει αμφισβήτηση των χρεώσεων και να αποσταλεί στην

υπηρεσία επιβολής τελών προς διερεύνηση και επανυπολογισμό. Αυτά...............

Edited by Yannis_004
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβλημάτισε, σε σχέση με όλα όσα γράφεις , είναι ότι το δέμα μένει στο γραφείο για 15 μέρες ενώ τα ΕΛΤΑ γράφουν 20.:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους.

Είχα παραγγείλει αυτό το πολυεργαλείο στο Banggood,https://www.banggood.com/HUOHOU-Multi-function-15-Functions-Folding-Bottle-Opener-Screwdriver-Pliers-Tools-Kit-p-1378936.html?currency=EUR&utm_source=criteo&utm_medium=cpc_brand&utm_content=all&utm_campaign=home-and-garden-emea-en&cur_warehouse=CN με priority,αλλά μου έστειλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να στείλει κατ' αυτόν τον τρόπο,(δεν το δεχόταν ο carrier),και έτσι μου πρότεινε να το στείλει με air register.

Επειδή εγώ σκέφτηκα ότι κάτι που έβγαινε κάπου 26δολ,κάτι που έχει και ένα μαχαίρι μέσα στα εργαλεία,θα το κρατήσουν στο Τελωνείο,ακύρωσα την παραγγελία.

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτά τα εργαλεία,περνάνε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά για τα δέματα Τρίτων Χωρών και έχουν ως εξής:

Φτάνει ένα δέμα (άφιξη στη χώρα προορισμού). Γίνεται υποχρεωτικά (Αναμονή παρουσίασης στο Τελωνείο)

Στο στάδιο αυτό κανείς παραλήπτης δεν κάνει τίποτα και περιμένει το επόμενο στάδιο αν θα εκτελωνιστεί

ή θα βγει από το Τελωνείο ελεύθερο για παράδοση στον παραλήπτη. Αν πρόκειται να εκτελωνιστεί το δέμα

και γίνονται αποδεκτές οι αναγραφόμενες τιμές και το είδος είναι δεκτό επαλήθευσης τότε δεν χρειάζεται

να υπάρχει επικοινωνία με τον παραλήπτη. Αν όμως υπάρχει διχογνωμία ή αμφισβήτηση ως προς τα

είδη που περιέχει και την αξία, τότε ενημερώνεται ο παραλήπτης να δώσει πληροφορίες για το δέμα.

Υπάρχει Ειδοποίηση με οποιοδήποτε πρόσφορο μέσο που μπορεί να αναγράφεται στο δέμα και αυτά είναι:

Τηλέφωνο ( αν είναι κινητό δέχεται sms ) αν είναι σταθερό τον παίρνουν τηλέφωνο, αν είναι e-mail του

στέλνουν μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Αν δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με όλα τα προηγούμενα

τότε συντάσσεται επιστολή η οποία ταχυδρομείται στον παραλήπτη με όλα τα στοιχεία των ΕΛΤΑ-Τμήμα

Εκτελωνισμού προκειμένου να επικοινωνήσει ο παραλήπτης με τα ΕΛΤΑ-Τελωνείο.

 

Στο τελευταίο στάδιο και ενώ έχουν δοθεί επαρκή στοιχεία για τον τελωνισμό του δέματος ( Pay pal πληρωμή-

πληρωμή από τράπεζα, print screen από την παραγγελία του καταστήματος που να φαίνεται το tracking, print scrren

με τα στοιχεία της παραγγελίας από την αγορά που να φαίνεται η αξία των ειδών και το σύνολο των μεταφορικών,

και τέλος όπου απαιτείται Τιμολόγιο, γίνεται ο έλεγχος των παραστατικών από υπαλλήλους και εγκρίνεται ή όχι

η παράδοση του δέματος στον παραλήπτη. Μπορεί να μην εγκριθεί αν περιλαμβάνει απαγορευμένα είδη όπως

καπνικά, είδη που υπόκεινται σε Ειδικό φόρο κατανάλωσης όπως π.χ. υγρά η.τ. ή ηλεκτρονικά τσιγάρα αξεσουάρ

και μέρη αυτών. Σε άλλη περίπτωση το δέμα αλλάζει στάδιο και πηγαίνει στο ΚΔ Αττικής όπου από κει θα φορτωθεί

σε φορτηγά να φτάσει σε Ταχυδρομικά καταστήματα για την παράδοση.

 

Κατά την ώρα της παράδοσης ο παραλήπτης θα ενημερωθεί αν πρόκειται να πληρώσει για την παραλαβή του δέματος.

1.Πληρώνει και το παραλαμβάνει ( 24% ΦΠΑ - πάνω από 22€ που είναι το ποσό ατέλειας-+ 15€ Τέλη παρουσίασης στα ΕΛΤΑ )

και αποδεσμεύεται το δέμα του.

2.Δεν το πληρώνει ( κάνει άρνηση παραλαβής οπότε το δέμα του θα παραμείνει 15 μέρες στα ΕΛΤΑ και μετά παίρνει

τον δρόμο της επιστροφής στον αποστολέα ) ή μπορεί να κάνει αμφισβήτηση των χρεώσεων και να αποσταλεί στην

υπηρεσία επιβολής τελών προς διερεύνηση και επανυπολογισμό. Αυτά...............

 

Επειδη ανηκω στην ιδια περιπτωση, πηρα κατι απο Κινα που κανει 28 ευρω και με χρεωνουν 15 + Φ.Π.Α.

Φυσικα θα αρνηθω να το παραλαβω οποτε γυρναει Κινα και με κανουν refund ?

 

Eyxarosto

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...