Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας. Θα τους στειλω το link απο το αντικειμενο του Ali Express οπου αναφερονται ολα τα στοιχεια, αλλα και την πληρωμη στο e-statement της τραπεζας. Τους καλομαθαινουμε, οπως λεει ο φιλος, αλλα θελω να τελειωνω οσο το δυνατον γρηγοροτερα. Δεν αξιζει να τυραννιεμαι για 19,84Ε που το αγορασα, αφου δεν θα με χρεωσουν τιποτα (μεχρι 22Ε απ οτι ξερω δεν πληρωνουμε).

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εάν το συνολικό ποσό που πλήρωσες (κόστος + μεταφορικά) είναι κάτω από 22€, δεν χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο φορές τους έστειλα screenshot απο την εφαρμογή του κινητού του aliexpress, την σελίδα με τις λεπτομέρειες της παραγγελίας, εκείνη που γράφει το τελικό κόστος και το προιόν, αυτό τους αρκούσε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω καιρο που δεν παρηγγειλα κατι "αξιολογης τιμης" απο Κινα. Τα τελευταια χρονια παραγγελνω ψιλοπραγματα αξιας 10-15Ε. Τελευταια μου παραγγελια πριν απο ενα μηνα ηταν ειδος αξιας 19,84Ε με free shipping απο Aliexpress.

Τα "σαίνια" το θεωρησαν ακριβο και το σταματησαν Τελωνειο και μου εστειλαν χθες sms "Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ" Ομως ως γνωστον, οι αγορες απο το Α/Ε δεν γινονται με PayPal αλλα απλα με πιστωτικη καρτα, οπότε δεν εχω ουτε Τιμολογιο ουτε Αποδειξη. Μηπως πρεπει να στειλω καποιο screenshot του e-statement της τραπεζας οπου βεβαια φαινεται μονο η ημερομηνια αγορας, το ποσον και το ονομα Aliexpress, αλλα δεν φαινεται ουτε το αντικειμενο, ουτε το tracking number, ουτε το ονομα του αποστολεα. Μηπως να ζητησω κατι απο τον αποστολεα? Τι ακριβως πρεπει να τους στειλω? Προφανως η ερωτηση μου θα εχει απαντηθει πολλες φορες αλλα δεν παρακολουθω το νημα αυτο πολυ καιρο και γι αυτο ζητω συγνωμη. Παρακαλω τα φωτα σας.

Mόνο το χαρτί από την Τράπεζα στείλτους,τίποτ' άλλο.Ξέρω τι σου λέω.Δεν υπάρχει λόγος να συνηθίσουν να κοιτάνε στα χαρτιά των εταιριών.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το συνολικό ποσό που πλήρωσες (κόστος + μεταφορικά) είναι κάτω από 22€, δεν χρεώνεσαι με έξοδα εκτελωνισμού
Ναι, το αντικειμενο κοστισε 19,84Ε με free shipping.

 

Εγώ δύο φορές τους έστειλα screenshot απο την εφαρμογή του κινητού του aliexpress, την σελίδα με τις λεπτομέρειες της παραγγελίας, εκείνη που γράφει το τελικό κόστος και το προιόν, αυτό τους αρκούσε.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Πρεπει να ειναι screenshot? Το link δεν τους κανει?

 

Mόνο το χαρτί από την Τράπεζα στείλτους,τίποτ' άλλο.Ξέρω τι σου λέω.Δεν υπάρχει λόγος να συνηθίσουν να κοιτάνε στα χαρτιά των εταιριών.
Δεν εχεις αδικο. Θα δοκιμασω πρωτα με screenshot απο το e-statement.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το αντικειμενο κοστισε 19,84Ε με free shipping.

 

Πρεπει να ειναι screenshot? Το link δεν τους κανει?

 

Δεν εχεις αδικο. Θα δοκιμασω πρωτα με screenshot απο το e-statement.

Εγώ στέλνω παντός print screen από Ali η eBay όπου φαίνεται και track number και μια υπεύθυνη δήλωση τα στέλνω μέσο mail και το κάνουν εκτελωνισμό
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι screenshot? Το link δεν τους κανει?

 

 

Όχι, θέλουν απόδειξη και όχι link. Θα στείλεις screenshot από τη συγκεκριμένη αγορά της κάρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θέλουν απόδειξη και όχι link. Θα στείλεις screenshot από τη συγκεκριμένη αγορά της κάρτας σου.

Σωστα. Εστειλα ενα screenshot της πληρωμης απο το e-statement και το δεχτηκαν.:thanks:

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

αφιξη ελλαδα 10/6 αντικειμενο αξιας 16 ευρο 2 λαμπακια για αυτοκινητο led . ετσι επειδη ειμαστε ελληανρες θα περιμενει τελωνιο 9 μερες κ σημερα επιτελους βγηκε κ εγινε η αποστολη του σε μενα .:X ετσι ελλαδαρα μου, εκανε 6 μερες να ερθει απο κινα , κ 9 μονο εμεινε στο ραφι για να περασει τελωνειο , κ αλλες 3 μερες να ερθει σπιτι μου . θα παμε μπροστα τ 2090 . οταν τα drone θα μεταφερουν πακετα , στην ελλαδα θα εχουμε ακομα ταχυδρομους
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!

 

Μια ερωτηση παδια

βρηκα απο banggod cctv περιπου στα 200 ευρω αλλα εχει μεθοδο αποστολης eu priority line +5.30 ευρω θα πληρωσω τελωνειο αν επιλεξω αυτο?Ειναι γενικα safe to eu priority line?

 

ευχαριστω και παλι! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα!

 

Μια ερωτηση παδια

βρηκα απο banggod cctv περιπου στα 200 ευρω αλλα εχει μεθοδο αποστολης eu priority line +5.30 ευρω θα πληρωσω τελωνειο αν επιλεξω αυτο?Ειναι γενικα safe to eu priority line?

 

ευχαριστω και παλι! :)

Eγώ χρησιμοποιώ πάντα άλλο,ακριβότερο,όχι αυτό.Και κάνω τη δουλειά μου.Διάβασε να δεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ χρησιμοποιώ πάντα άλλο,ακριβότερο,όχι αυτό.Και κάνω τη δουλειά μου.Διάβασε να δεις.

 

ευχαριστω για την απαντηση

ειναι ευκολο να μου πεις πια μεθοδο χρησιμοποιεις απο banggod?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έτσι τα στέλνουν τώρα τα priority direct mail ( σχεδόν όλα ), είναι με Ups από Πολωνία, αλλά από ότι βλέπω αργούν πολύ περισσότερο από τα πρώτα tracking της μορφής LX...NL. Δική μου παραγγελία με 15 ψήφιο αριθμό αποστολής από 27/5 έχει γίνει shipped, αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα Πολωνία...Τα ζώα μου αργά.

Θα βάλεις τον αριθμό αποστολής σου στο σάιτ της UPS εκεί που λέει: Track by Reference Number , και θα σου βγάλει αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aπλώς για ενημέρωση,ακόμα να φανεί στο σύστημα, και έχουν ήδη περάσει 7 ημέρες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Aπλώς για ενημέρωση,ακόμα να φανεί στο σύστημα, και έχουν ήδη περάσει 7 ημέρες.
Μην ανησυχείς, και η δική μου που έχει φανεί στο σύστημα δεν έχει παραδωθεί ακόμη... Να καταλάβεις ότι βλέπω μόνο την πρώτη ενημέρωση που είναι από 27/5, δηλαδή ότι κάποια στιγμή θα παραλάβει η UPS το δέμα μου και θα το προωθήσει... Υπομονή μόνο και τίποτα άλλο!! Μια γρήγορη και ασφαλή μέθοδο είχε το banggood και την έκανε μην πω τώρα...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, και η δική μου που έχει φανεί στο σύστημα δεν έχει παραδωθεί ακόμη... Να καταλάβεις ότι βλέπω μόνο την πρώτη ενημέρωση που είναι από 27/5, δηλαδή ότι κάποια στιγμή θα παραλάβει η UPS το δέμα μου και θα το προωθήσει... Υπομονή μόνο και τίποτα άλλο!! Μια γρήγορη και ασφαλή μέθοδο είχε το banggood και την έκανε μην πω τώρα...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπως τα λες.Σε 15 ημέρες max είχε φτάσει παλιότερα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες.Σε 15 ημέρες max είχε φτάσει παλιότερα.
Εγώ πάντως πρόσφατα παρέλαβα τρία δέματα σε 10-15 ημέρες από τη στιγμή που μου έστειλαν το tracking number. Από την άλλη, δέματα με κινέζικα ταχυδρομεία είναι αρκετές ημέρες κολλημένα στην Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πρόσφατα παρέλαβα τρία δέματα σε 10-15 ημέρες από τη στιγμή που μου έστειλαν το tracking number. Από την άλλη, δέματα με κινέζικα ταχυδρομεία είναι αρκετές ημέρες κολλημένα στην Ελλάδα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Eμείς μιλήσαμε για priority μόνον,που το χειροτέρεψε ο Κινέζος.Τα άλλα δεν άλλαξαν λόγω Κίνας.Τα ΕΛΤΑ έχουν πρόβλημα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας... μου ηρθε η αγορα που εκανα απο αμερικη μεσω u. s. p. s στα 100 δολαρια συνολο.. μπαινω στο σαιτ της u. s. p. s καιου λεει ειναι ΕΛΛΑΔΑ... μπαινω στο σαιτ των ΕΛΤΑ και μου λεει απαγορευση αντικειμενου... μεχρι και χτες μου ηρθαν και αλλες παραγγελειες απο ΑΜΕΡΙΚΗ χωρις κανενα προβλημα... τι γινεται.. χανω τα λεφτα μου ;;ή τα ΕΛΤΑ θελουνε ψωμακι;;τι μπορω να κανω;;
Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλη αναφορά σου στο ίδιο θέμα, σε ρώτησα τι είναι αυτό που αγόρασες αλλά δεν απάντησες.

Εάν απαγορεύεται η εισαγωγή του στην Ελλάδα, κατάσχεται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

και ατμιστές, όπλα κλπ

Αλλά το περίεργο είναι ότι δεν γράφει τι είναι αυτό που αγόρασε και ανοίγει νέο θέμα, ρωτώντας τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

σορυ ρε παιδια δεν το ειδα.... μοντακι για ηλεκτρονικο τσιγαρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οπου και προχτες μου ηρθαν 2 μοντακια παλι μεσβ u. s. p. s κανονικα χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

σορυ ρε παιδια δεν το ειδα.... μοντακι για ηλεκτρονικο τσιγαρο

 

Απαγορεύεται η εισαγωγή τους και κατάσχονται.

Έχει γραφτεί επανειλημμένα.

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο κ αυτο;;και ταλλα πως μ ηρθσν κανονικα?? ή τουλαχιστον θα το στειλουν πισω να παρω τ λεφτα;;
Link to comment
Share on other sites

1) η απαγόρευση εισαγωγής δεν είναι καινούργια και έχει καιρό που εφαρμόζεται, 2) δεν επιστρέφεται το δέμα αλλά κατάσχεται.

Το έχουμε γράψει πολλές φορές και αν είχες διαβάσει πριν παραγγείλεις δεν θα βρισκόσουν σ' αυτή τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...