Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα ο κινεζος μου λεει παραλαβη εως 4/6 και ειμαι ακομα στην κατασταση "αναμονη για τελωνειο" εαν περασει το χρονικο διαστημα να ανοιξω ticket? :p :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο κινεζος μου λεει παραλαβη εως 4/6 και ειμαι ακομα στην κατασταση "αναμονη για τελωνειο" εαν περασει το χρονικο διαστημα να ανοιξω ticket? :p :lol:

Ναι 2-3........αστα να υπαρχουν και θα παρεις τα .........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα για μία ακριβή μηχανή εσπρέσο που έρχεται από το ΗΚ,και γράφει για το κόστος Τελωνείου τα εξής.

Greece

Duties 5-7% (vehicles higher)

VAT 9, 23%

Τι λέτε επ' αυτών,γράφει ό,τι του κατέβει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλεις την απόδειξη αγοράς στο geta@elta-net.gr

στο ε-μαιλ βάλε ως θέμα CP060875908UA

 

2019-05-31 11:28

ATHENS AIRMAIL CENTER, AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM ADDRESSEE

https://t.17track.net/el#nums=CP060875908UA

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ωχ αυτό πρέπει να γίνει απαραίτητα;; προσπαθώ να το αποφύγω για τους προφανούς λόγους.. Φαίνεται δλδ να έχει κολλήσει;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά μετά δείχνει και άλλα δεν κολλάει εκεί..

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Ωχ αυτό πρέπει να γίνει απαραίτητα;; προσπαθώ να το αποφύγω για τους προφανούς λόγους.. Φαίνεται δλδ να έχει κολλήσει;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά μετά δείχνει και άλλα δεν κολλάει εκεί..

 

Ναι, πρέπει να γίνει απαραίτητα ! Εκτός αν θέλεις να περιμένεις επ' αόριστω ή να σε χρεώσουν τελωνειακά με ότι θεωρήσουν εκεί. Διαλέγεις και παίρνεις...

Edited by XP130TD

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις τελευταίες αλλαγές τα πράματα δυσκόλεψαν αρκετά παιδιά. Προσοχή γενικά.

Eδω και χρονια φιλε......αλλα ακομα υπαρχουν τροποι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ από εμένα. Ίσως έχει απαντηθεί η ερώτηση αλλά κ εγώ ήρθα αντιμέτωπος με το ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ.

Το πακέτο είναι μια ζώνη απομίμηση όμως που κανονικά έχεις πολύ περισσότερα. Εγώ πλήρωσα 16,91 με καρτα κ φαίνεται κ στον αναλυτικό αυτό. Διάβασα ότι πρέπει να στείλω mail με θέμα το tracking number κ συνημμένο τον αναλυτικό λογαριασμό της κάρτας. Χρειάζεται να επισυνάψω κάτι άλλο; Αυτοί που ξέρουν ότι η συναλλαγή που έστειλα αντιστοιχεί στο αντικείμενο αυτό?

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι έξυπνοι άνθρωποι. Θα το ψάξουν στο internet αυτό που αγόρασες για το πόσο αξίζει.
Link to comment
Share on other sites

Vasileios εγώ δηλαδή αν τουςς στείλω αυτό κ αυτοί δουν ότι η ζώνη έχει 400€ θα την φορολογήσουν με αξία 400€? Εγώ 16,91 πλήρωσα

Αν δεν κάνω τιποτα τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να δεχτούν την απόδειξη και να περάσει.

Άν δηλώσεις ότι είναι απομίμιση , σύμφωνα με το νόμο το προϊόν πρέπει να καταστραφεί.

Αν την φορολογήσουν για 400 ευρώ έχεις το δικαίωμα να το στείλεις πίσω και να μην το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να δεχτούν την απόδειξη και να περάσει.

Άν δηλώσεις ότι είναι απομσμιση , σύμφωνα με το νόμο το προϊόν πρέπει να καταστραφεί.

Αν την φορολογήσουν για 400 ευρώ έχεις το δικαίωμα να το στείλεις πίσω και να μην το παραλάβεις.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ είσαι κατατοπιστικότατος

Link to comment
Share on other sites

Στείλε απλά την απόδειξη (για θέμα βάλε το track number και μόνο το συνημμένο χωρίς τίποτα άλλο) και σιγά μη κάτσουν αυτοί να το ψάξουν περαιτέρω.. Έχουν άλλα 1937756 δέματα από πίσω που περιμένουν...
Link to comment
Share on other sites

Στείλε απλά την απόδειξη (για θέμα βάλε το track number και μόνο το συνημμένο χωρίς τίποτα άλλο) και σιγά μη κάτσουν αυτοί να το ψάξουν περαιτέρω.. Έχουν άλλα 1937756 δέματα από πίσω που περιμένουν...

 

Σ' ευχαριστώ! Έστειλα την αναλυτική της κάρτας με τη χρέωση και θα ενημερμώσω να σας πω τι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακούστε τι έγινε. Πήρα μια βάση κινητού για το αμάξι που έχει 50€ Ελλάδα. Την πλήρωσα 18€. Ο πωλητής έβαλε ετικέτα έξω από το κουτί 50$ και μου ζήτησαν 27€ τελωνείο. Για κάτι που πλήρωσα 18€. Έκανα αίτηση με την απόδειξη να το δουν ξανά αλλά το απέρριψαν. Φυσικά και δε το δέχτηκα και έφυγε πίσω. Πήρα και το refund μου και όλα καλά. Έχασα απλά ένα μήνα από τη ζωή μου χωρίς βάση να περιμένω κάτι που δε πήρα ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακούστε τι έγινε. Πήρα μια βάση κινητού για το αμάξι που έχει 50€ Ελλάδα. Την πλήρωσα 18€. Ο πωλητής έβαλε ετικέτα έξω από το κουτί 50$ και μου ζήτησαν 27€ τελωνείο. Για κάτι που πλήρωσα 18€. Έκανα αίτηση με την απόδειξη να το δουν ξανά αλλά το απέρριψαν. Φυσικά και δε το δέχτηκα και έφυγε πίσω. Πήρα και το refund μου και όλα καλά. Έχασα απλά ένα μήνα από τη ζωή μου χωρίς βάση να περιμένω κάτι που δε πήρα ποτέ.
Πώς γίνεται κάτι που αγοράζεις 18€ να έρθει με τιμή 50€ που έβαλε να Γράφει ο πωλητής;

Γιατί έβαλε αυτό συγκεκριμένα;

Και όχι 30 ή 40?

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Που να ξέρω εγώ; αυτό έγινε αυτό σας γράφω.. Και επιστρέφω με νέα. Μου απολογήθηκε για ότι έγινε διότι άφησα αρνητική κριτική, όχι τίποτα άλλο με ενόχλησε που έμεινα τόσο καιρό χωρίς βάση και πέρασε ένας μήνας και ακόμα δε θα είχα. Τέλος πάντων μετά την κακή κριτική στέλνει μύνημα και μου δίνει ένα tracking number. Και μου λέει σου έστειλα ένα καινούριο δωρεάν, πάρεις δε πάρεις πίσω την κριτική. Φυσικά και την πήρα αφού έκανε αυτή τη κίνηση και όλα καλά. Στο νέο δέμα λέει έγραψε 10€ απέξω. Αντε να δούμε.. Η βάση είναι η iottie easy one touch wireless που έχει 52€ στο Σκρουτζ. Την έστειλε με USPS.

 

Σκεφτείτε την έστειλε 6 του μήνα και τώρα που μιλάμε 10-6-19 βλέπω ότι είναι τελωνείο Αθήνας. Θα την έχω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Που να ξέρω εγώ; αυτό έγινε αυτό σας γράφω.. Και επιστρέφω με νέα. Μου απολογήθηκε για ότι έγινε διότι άφησα αρνητική κριτική, όχι τίποτα άλλο με ενόχλησε που έμεινα τόσο καιρό χωρίς βάση και πέρασε ένας μήνας και ακόμα δε θα είχα. Τέλος πάντων μετά την κακή κριτική στέλνει μύνημα και μου δίνει ένα tracking number. Και μου λέει σου έστειλα ένα καινούριο δωρεάν, πάρεις δε πάρεις πίσω την κριτική. Φυσικά και την πήρα αφού έκανε αυτή τη κίνηση και όλα καλά. Στο νέο δέμα λέει έγραψε 10€ απέξω. Αντε να δούμε.. Η βάση είναι η iottie easy one touch wireless που έχει 52€ στο Σκρουτζ. Την έστειλε με USPS.

 

Σκεφτείτε την έστειλε 6 του μήνα και τώρα που μιλάμε 10-6-19 βλέπω ότι είναι τελωνείο Αθήνας. Θα την έχω σύντομα.

 

Το λάθος εξ' αρχής ήταν του πωλητή που υπερκοστολόγησε το προϊόν χωρίς να κοστίζει τόσο, οπότε ότι αρνητικό σχόλιο του έκανες, όλοι μας στην θέση σου το ίδιο θα κάναμε μιας και ταλαιπωρήθηκες άδικα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί από την στιγμή που έστειλες συνημμένα την απόδειξη πληρωμής, γιατί το τελωνείο δεν το δέχτηκε. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως απλά δεν πίστεψαν πως αυτό ήταν το προϊόν και σου λέει σιγά μην ψάξουμε περισσότερο. 50 γράφει 50 θα βάλουμε εμείς. κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάζομαι και εγώ. Γιατί άλλες φορές που μου έχουν ζητήσει απόδειξη την εγκρίνανε απευθείας. Τώρα είδαν 50 απέξω, 18 στέλνω εγώ.. Τρέχα γύρευε. Δε πείραζει, πήρα μια νέα δώρο που θα την έχω άμεσα, σκεφτείτε πέρασε ήδη το τελωνείο. Τόσο μπαμ την έστειλε ο τύπος για να πάρω την αξιολόγηση πίσω. Και φυσικά το έκανα.. Τέλος καλό όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι όπως είπα η βάση ήρθε μέσα σε 5 μέρες από την μέρα που την έστειλε.. Ο ίδιος την έφερε με αεροπλάνο; πρώτη φορά παραλαμβάνω δέμα τόσο γρήγορα. Είναι η γνήσια η iottie wireless charging. Φοβερό εργαλείο. Και ο Άγιος φοβερά θέλει που λένε.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις κρίσεως.

Δοκιμάζοντας να πάρω κάτι από τον Κινέζο,είδα ότι έχει βάλει καπέλο ασφάλεια μεταφοράς,ασφάλεια δασμών,και έχει ανεβάσει πολύ την τιμή του priority.

Tο ερώτημα είναι το εξής.Ισχύει η ασφάλεια δασμών;Και μέχρι πού μπορεί να πληρώσουν;Εμένα ζητάνε 16δολ για ασφάλεια δασμών, και 11 για μεταφορά.

Αν σκεφτεί κανείς ότι το priority το χρεώνουν με 23δολ,πιο πολύ συμφέρει οικονομικά να βάλω μόνον την ασφάλεια χωρίς το priority,αλλά θα φάω στη μάπα την μεγάλη καθυστέρηση του κανονικού δέματος,κάτι που με το priority αποφεύγεται.

Τι λέτε ότι είναι καλύτερα να κάνω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγόρασα από aliexpress δύο λουράκια ρολογιού μπρασελε με tracking number αξίας 15 ευρώ. Το δέμα εκτελωνίστηκε κανονικά χωρίς να πληρώσω κάτι ήρθε στο σπίτι ο φάκελος τον παρέλαβα και μετά διαπίστωσα ότι δεν είχε τίποτα μέσα και ότι ήταν ανοιγμένο στο πλάι. Υποθέτω ότι στο τελωνείο άνοιξαν το δέμα και δεν το έκλεισαν καλά μπορώ να κάνω κάτι ή μετά την απομάκρυνση ουδέν λάθος αναγνωρίζεται;

 

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση.

 

Αγόρασα 2 πραγματάκια από ιαπωνία (όχι τίποτα το ιδιαίτερο) και τα 2 κάτω από 20 euro.

 

Για το ένα μου ζητήσανε απόδειξη paypal, την έστειλα, εκτελωνίστηκε χωρις εξτρα κοστος. όλα ok.

 

Για το δεύτερο δεν μου ζητήσανε ποτε απόδειξη, το εκτελωνίσανε μονοι τους και μου βγάλανε ένα κουστουμάκι 23 euro...αυτή τη στιγμή βρίσκετε στα ελτα της περιοχής μου και μου στείλανε sms να παω να το παραλάβω με 22 euro.

 

Ποια είναι η λογική που στο ένα ζητάνε paypal για να προχωρήσει η διαδικασία και στο δεύτερο εκτιμούν οι ίδιοι την αξια και προχωράει μονο του?

Να σημειώσω πως σε κανένα από τα 2 δεν έγραφε πάνω τιμή, ούτε υπήρχε μέσα απόδειξη.

 

Ξέρω πως μπορώ να κάνω αμφισβήτηση (κάτι που δυστυχώς δεν θα κάνω καθώς το περιμένω αρκετό καιρό και το χρειάζομαι) αλλα θα θελα αν ξέρει κανεις να μου με ποια κριτήρια σε κάποια ζητάνε paypal και σε αλλα όχι...

 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες... έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

 

Ευχαριστώ πολύ! :)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...