Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα αυτά τα χρόνια που παίρνατε κινητά τηλέφωνα των 200-250 ευρώ με 0 φόρους και gift label δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να τραβάει τις τρίχες του. Το νόμισμα έχει 2 πλευρές.
Δηλαδή εσύ ψωνίζεις μόνο με απόδειξη όπου πας. Κινητά από Ελλάδα. Όλα από Ελλάδα; στηρίζεις και ελληνικά προϊόντα και όχι lidl και εισαγόμενα.; μην μας το παίζεις έξυπνος αδερφέ. Δεν είπαμε ποτέ να μην πληρώσουμε φόρους. Αλλά όχι ληστρικους. Είπαμε να πληρώσουμε το ΦΠΑ. Και ένα τέλος εκτελονισμου. Αλλά ανάλογα την οικονομική κατηγορία. Όχι έως 150€. Όπως πληρώνουμε και το ίντερνετ έως 24 και έχουμε 10. Η μαγκιά του ελληναρα που θέλει να τα αρπάξει. Πάλι καλά έχουμε αδέρφια στο εξωτερικό και θα τα στέλνουμε εκεί και από κει εδώ. Προτιμώ να πληρώσω 10€ μεταφορικά πάρα 10ε νταβατζιλικι των έως 150€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by three_brothers1
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ ψωνίζεις μόνο με απόδειξη όπου πας. Κινητά από Ελλάδα. Όλα από Ελλάδα; στηρίζεις και ελληνικά προϊόντα και όχι lidl και εισαγόμενα.; μην μας το παίζεις έξυπνος αδερφέ. Δεν είπαμε ποτέ να μην πληρώσουμε φόρους. Αλλά όχι ληστρικους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όλα με απόδειξη. Ξέρω σου φαίνεται εξωγήινο αν έχεις μάθει να μην πληρώνεις αυτά που σου αναλογούν. Ένας λόγος που φτάσαμε εδώ είναι και η λογική σου.

 

Αυτά που γίνονται τώρα στα τελωνεία είναι γιατί δεν έγιναν αυτά που έπρεπε παλαιότερα που όλοι βολευοσασταν.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Όλα με απόδειξη. Ξέρω σου φαίνεται εξωγήινο αν έχεις μάθει να μην πληρώνεις αυτά που σου αναλογούν. Ένας λόγος που φτάσαμε εδώ είναι και η λογική σου.

 

Αυτά που γίνονται τώρα στα τελωνεία είναι γιατί δεν έγιναν αυτά που έπρεπε παλαιότερα που όλοι βολευοσασταν.

Κάνεις λάθος. Και εγώ ψωνίζω όσο μπορώ με απόδειξη. Πότε δεν ήμουν αντίθετος στο να μπει φορολογία στις εισαγωγές προϊόντων. Αλλά μην λέμε ότι θέλουμε. Όλη η αγορά με ebay και AliExpress δουλεύει. Αφορολόγητες εισαγωγές. Μετά καπέλο επικό Ελλάδα +φπα. Αν θέλει να πατάξει την μαύρη αγορά ας κοιτάξει λίγο τα καταστήματα και να ζητήσει τιμολόγια από τις αγορές που κάνανε. Να υπάρχει τιμοκατάλογος όμως. Όχι όπως να ναι. Συμφωνώ να πληρώσουμε φόρους που αναλογούν στην πραγματική τιμή του αντικειμένου. Όχι σε αυτήν που καρφώθηκε στου διορισμένου από το παράθυρο τελωνη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Όλα με απόδειξη. Ξέρω σου φαίνεται εξωγήινο αν έχεις μάθει να μην πληρώνεις αυτά που σου αναλογούν. Ένας λόγος που φτάσαμε εδώ είναι και η λογική σου.

 

Αυτά που γίνονται τώρα στα τελωνεία είναι γιατί δεν έγιναν αυτά που έπρεπε παλαιότερα που όλοι βολευοσασταν.

Μαζι σου στην εκδοση αποδειξεων. Αλλα η μεγαλη φοροδιαφυγη ΔΕΝ προερχεται απο τις 1000 αποδειξεις που δεν θα κοψει ο κυρ Μητσος της γειτονιας, αλλα απο το 1 δις αποδειξεις που κοβουν οι μεγαλες αλυσιδες και οι οποιες εκπιπτουν απο το διατρητο λογιστικο και φορολογικο μας συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κόστος.

Αλλά και πάλι δεν είναι πρόβλημα του πωλητή.

Αν δεν δουλεύουν σωστά τα τελωνεία μας, είτε δεν παραγγέλνουμε καθόλου, είτε παραγγέλνουμε με δική μας ευθύνη.

Φαντάσου να σου παραγγέλνει κάποιος εσένα πχ από Αμερική.

Και επειδή είτε περνάει νόμιμα όπως πρέπει τελωνείο και δε γουστάρει να πληρώσει ο άλλος (επειδή περίμενε να την σκαπουλάρει), να στο στέλνει πίσω ή επειδή τα τελωνεία ας πούμε στην Αμερική τον... παίζουν και του κόβουν ότι νά ' ναι κοστούμι πάλι να στο στέλνει πίσω.

Δε θα ξαναπούλαγες Αμερική...

Επίσης ΑΝ θέλει ο πωλητής το παίρνει πίσω.

 

Δεν θα αγοραζαν και οι Αμερικανοι.;) , τωρα εχουνε ατελεια 500$

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Σε μας δεν ισχυει η ατέλεια των 22 ευρώ; Γιατί να πληρώσει τελωνείο ο άνθρωπος που πήρε δέμα των 3 ευρω;
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου στην εκδοση αποδειξεων. Αλλα η μεγαλη φοροδιαφυγη ΔΕΝ προερχεται απο τις 1000 αποδειξεις που δεν θα κοψει ο κυρ Μητσος της γειτονιας, αλλα απο το 1 δις αποδειξεις που κοβουν οι μεγαλες αλυσιδες και οι οποιες εκπιπτουν απο το διατρητο λογιστικο και φορολογικο μας συστημα.

 

Ο κυρ Μήτσος της γειτονιάς η μόνη απόδειξη που έπιασε στα χέρια του ήταν αυτή των μεγάλων αλυσίδων.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας δεν ισχυει η ατέλεια των 22 ευρώ; Γιατί να πληρώσει τελωνείο ο άνθρωπος που πήρε δέμα των 3 ευρω;
New rules. Μάλλον δεν είδες τον τιμοκατάλογο που είχαν βγάλει τα ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αγοραζαν και οι Αμερικανοι.;) , τωρα εχουνε ατελεια 500$

 

Μακάρι να είχαμε την αγορά της Αμερικής και ας μην υπήρχε καθόλου ατέλεια .

Εκεί τα πάντα είναι πολύ ποιό φθηνά ακόμη και τα εισαγόμενα προϊόντα από Ευρώπη πωλούνται φθηνότερα. Εδώ συμβαίνει το τελείως αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

New rules. Μάλλον δεν είδες τον τιμοκατάλογο που είχαν βγάλει τα ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο τιμοκατάλογος άλλαξε, όχι η νομοθεσία.

Σε αυτή τη σελίδα https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/news/announcements?p_year=2017&article=10573381

κάτω χαμηλά, κάνε κλικ στο

ΔΤΔ Α 1094213 ΕΞ2017 / 21-6-2017 και διάβασε τι λέει στη σελίδα 11.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα με απόδειξη. Ξέρω σου φαίνεται εξωγήινο αν έχεις μάθει να μην πληρώνεις αυτά που σου αναλογούν. Ένας λόγος που φτάσαμε εδώ είναι και η λογική σου.

 

Αυτά που γίνονται τώρα στα τελωνεία είναι γιατί δεν έγιναν αυτά που έπρεπε παλαιότερα που όλοι βολευοσασταν.

To Κράτος δεν εκδικείται,ξέρεις.Γιατί αν το κάνει,τότε πάμε...αλλού.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Kανενας moderator εδω μεσα δεν υπαρχει να μαζεψει λιγο το thread?

 

Μπηκα εδω μεσα να δω για τα τελωνεια και το μονο που βλεπω ειναι μανιφεστα πολιτικης και ηθικολογιας.

 

Εσεις οι τελευταιοι δεν πατε σε κανα αλλο φορουμ να συζητησετε γι αυτα?Εδω ειναι το myphone.gr αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Kανενας moderator εδω μεσα δεν υπαρχει να μαζεψει λιγο το thread?

 

Μπηκα εδω μεσα να δω για τα τελωνεια και το μονο που βλεπω ειναι μανιφεστα πολιτικης και ηθικολογιας.

 

Εσεις οι τελευταιοι δεν πατε σε κανα αλλο φορουμ να συζητησετε γι αυτα?Εδω ειναι το myphone.gr αν θυμαμαι καλα.

Να σου πω.Από τη στιγμή που γράφουν συνέχεια πολλοί και δεν ενοχλείται παρά μόνον ένας,άρα,και σύμφωνα με τη λογική ,εσύ είσαι εκτός...

Και με το συμπαθειο που λέει ο λόγος...

Και είναι myphone.gr πράγματι,αλλά το νήμα λέει κάτι άλλο αν δεν απατώμαι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε, θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο για αυτό το εργαλείο camping; Μπορεί να θεωρηθεί όπλο αφού στέλνεται σε κομμάτια;

https://www.banggood.com/Outdoor-Camping-Self-Defense-Stick-Safety-Multi-Functional-Defensive-Protection-Rod-Survival-Tool-p-1108115.html

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα...με βαση το νεο τιμοκατάλογο των ελτα ακομα και τα εμπορευματα αξίασ που δεν υπερβαίνουν τα 22 ευρω θα παιρνουν απο Διαλογη παρουςία

τελωνειακου.Αυτο σημαινει οτι θα πληρωνουμε 15 ευρω για την διαλογη του τελωνειακου η θα ερχονται δωρεαν χωρις επιβαρυνση?Γνωριζεις καποιος?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα χρόνια που παίρνατε κινητά τηλέφωνα των 200-250 ευρώ με 0 φόρους και gift label δεν είδα κανέναν εδώ μέσα να τραβάει τις τρίχες του. Το νόμισμα έχει 2 πλευρές.

το ότι το κράτος δεν εκανε την δουλειά του και άφηνε παραθυρα ανοιχτά δεν σημαίνει οτι τωρα πρέπει να μας σκίσει στην φορολογία....

 

αν για μικροπραγματα των 2 ευρω πληρώνεις 20 ευρω φόρο τότε έχει χαθεί η μπάλα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο των Ελ.Τα. και σε συνδυασμό με την ισχύουσα νομοθεσία, προσωπικά καταλαβαίνω τα εξής ως προς την χρέωση για τον εκτελωνισμό:

1) Προϊόντα μέσω επιστολών και αξίας έως 22€ (τελωνειακώς ελεύθερα)=καμία χρέωση.

2) Προϊόντα μέσω δεμάτων και αξίας έως 22€ (τελωνειακώς ελεύθερα)=3€.

3) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 22€-150€=15€.

4) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 150€-500€=20€.

5) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 500€-1.000€=25€.

6) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας άνω των 1.000€=50€.

Άρα και ως προς τα αντικείμενα χαμηλής αξίας το ζητούμενο είναι εάν θα γίνει σωστή εκτίμηση της αξίας.

Από την μια οι Κινέζοι με τις ψεύτικες δηλωμένες αξίες, από την άλλη τίποτα περίεργοι υπάλληλοι... Κι άντε τώρα να καταλάβει ότι το mp3 player όντως το πήρες 2,14€...

Link to comment
Share on other sites

καλα και αγια ολα αυτα...

 

αλλα ενα τζαμακι και άσχετος να εισαι δεν μπορείς να το τιμολόγησης αε αξια ωστε να του αναλογει φορολογια πανω απο 20 ευρώ ....

 

πολυ μπέρδεμα.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο των Ελ.Τα. και σε συνδυασμό με την ισχύουσα νομοθεσία, προσωπικά καταλαβαίνω τα εξής ως προς την χρέωση για τον εκτελωνισμό:

1) Προϊόντα μέσω επιστολών και αξίας έως 22€ (τελωνειακώς ελεύθερα)=καμία χρέωση.

2) Προϊόντα μέσω δεμάτων και αξίας έως 22€ (τελωνειακώς ελεύθερα)=3€.

3) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 22€-150€=15€.

4) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 150€-500€=20€.

5) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας 500€-1.000€=25€.

6) Προϊόντα μέσω επιστολών ή δεμάτων και αξίας άνω των 1.000€=50€.

Άρα και ως προς τα αντικείμενα χαμηλής αξίας το ζητούμενο είναι εάν θα γίνει σωστή εκτίμηση της αξίας.

Από την μια οι Κινέζοι με τις ψεύτικες δηλωμένες αξίες, από την άλλη τίποτα περίεργοι υπάλληλοι... Κι άντε τώρα να καταλάβει ότι το mp3 player όντως το πήρες 2,14€...

 

Συν το ΦΠΑ...

 

Ξέρουν ότι τα περισσότερα είναι μικρά οπότε κοπανάνε αβέρτα για να λένε ότι κάνουν σωστά και την δουλειά τους. Θα γυρίσει η μπάλα κάποια στιγμή αλλά το θέμα είναι πότε!

Link to comment
Share on other sites

Συν το ΦΠΑ...

 

Ξέρουν ότι τα περισσότερα είναι μικρά οπότε κοπανάνε αβέρτα για να λένε ότι κάνουν σωστά και την δουλειά τους. Θα γυρίσει η μπάλα κάποια στιγμή αλλά το θέμα είναι πότε!

 

Αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην χρέωση του τέλους εκτελωνισμού τον Ελ.Τα.

Ο Φ.Π.Α. και οι δασμοί (για αντικείμενα άνω των 150€) είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Συν το ΦΠΑ...

 

Ξέρουν ότι τα περισσότερα είναι μικρά οπότε κοπανάνε αβέρτα για να λένε ότι κάνουν σωστά και την δουλειά τους. Θα γυρίσει η μπάλα κάποια στιγμή αλλά το θέμα είναι πότε!

 

Ακομη δεν αρχισανε εσυ περιμενεις να γυρισει κι ολας ? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

@Revan1926

Κάτι άσχετο. Έχουμε ταχυδρομικό γραφείο στην Χατζηιακώβου, στις Σέρρες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελικά πήγα στην διεύθυνση εκεί και ήταν πολυκατοικία.. :lol:

Πάω ρωτάω στα κεντρικά και μου λένε έγινε λάθος, θα πας στην ΜΔ(μονάδα διανομής). Πάω στην ΜΔ και μου λένε δεν είναι εδώ το δέμα, θα πας να το πάρεις από τα κεντρικά στα ταμεία, γτ πρέπει να πληρώσεις τους δασμούς. Ξαναπάω στα κεντρικά και μου λένε τελικά ότι το δέμα είναι εκεί :mad:.

Τεσπα, ρωτάω έναν υπεύθυνο στα ΕΛΤΑ για την κοστολόγηση του δέματος από το τελωνείο και μου λέει με υφάκι "και τι με νοιάζει έμενα, να πάρεις τηλ στο τελωνείο και να το πεις σ αυτούς, από εμάς είτε θα το παραλάβεις είτε το στέλνεις πίσω". Φυσικά και είπα να το στείλουν πίσω..

Για να το στείλουν για αναδασμολόγηση δεν ανέφεραν τπτ απολύτως. Αν είναι όπως αναφέρθηκε εδώ μεσα ότι θέλει 10 ευρώ έξτρα, τότε δεν πρόκειται καν για ένα δέμα αξίας 2 ευρώ.

 

EDIT: Παρεμπιπτοντως, το δέμα δεν είχε καν δική του συσκευασία. Ήταν ένα κομμάτι φελιζολ με το tempered glass μέσα και συνολικά δεν ζύγιζε ούτε 20 γραμμάρια.

Edited by Revan1926
Link to comment
Share on other sites

Η αναδασμολόγηση δεν έχει κανένα κόστος σύμφωνα με τον νέο τιμοκατάλογο.

Καλύτερα να κάνεις την αίτηση με συνοδευτικά αποδεικτικά της πληρωμής, μπας και γλυτώσεις εντελώς τον φόρο.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε κοστίζει 1-3 σε όλα τα προιόντα αλλά από 1 εως 20-25.

 

Εγώ κοίταξα ακριβώς το ίδιο προϊόν και στα δύο μαγαζιά. Στο gearbest με priority μου βγάζει περίπου 15€ μεταφορικά ενώ στο banggood επίσης με priority περίπου 2€ μεταφορικά.

https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_436948.html

https://www.banggood.com/YOKATV-KB2-Amlogic-S912-2GB-RAM-32GB-ROM-TV-Box-p-1099927.html?rmmds=category

Και ξανά ρωτάω, αυτό συμβαίνει για κάποιο λόγο ή απλά γιατί μπορούν;

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...