Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα περάσει τελωνείο, μίλα με το κατάστημα να αλλάξεις μέθοδο αποστολής, έτσι και αλλιώς δεν φεύγει τίποτα από Κίνα λόγο γιορτών.

 

 

Και οι εορτές της Πρωτοχρονιάς παρατάθηκαν για να μείνουν στα σπίτια τους οι Κινέζοι και να μην κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πάρω ένα μαχαίρι,όχι κουζίνας,γιατι έχω άπειρα,απλό ή πτυσσόμενο,αλλά ούτε ο BG,ούτε ο GB στέλνουν με priority,κάτι που αποκλείει αυτομάτως την αγορά.Εχει φέρει κανείς κάτι τέτοιο από την Κίνα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από μεθαύριο συνεχίζουμε να αγοράζουμε από Αγγλία κανονικά;

Χωρίς τελωνείο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από μεθαύριο συνεχίζουμε να αγοράζουμε από Αγγλία κανονικά;

Χωρίς τελωνείο;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Καλη ερωτηση.

Ξερει κανεις ρε παιδες?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε, αφού δεν έχουν αρχίσει ακόμη οι συνομιλίες για το καθεστώς που θα ισχύσει μεταξύ των δύο μερών.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε, αφού δεν έχουν αρχίσει ακόμη οι συνομιλίες για το καθεστώς που θα ισχύσει μεταξύ των δύο μερών.

Απ'οτι καταλαβαινω εχεις δικιο φιλε μου

Συμφωνα με το Wiki :

The withdrawal agreement provides for a transition period until 31 December 2020, during which the UK remains in the single market, in order to ensure frictionless trade until a long-term relationship is agreed. However, as of January 2020, the latter remains subject of negotiations yet to come. If no such agreement is reached by that date and the transition period is not extended, a no-deal Brexit would remain the default outcome in 2021

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία είναι ανεφαίρετο δικαίωμά σου, αλλά τα "διάφορα περιστατικά" δεν είναι απαραίτητο να διαμορφώνουν μια εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας του συγκεκριμένου κλάδου ΔΥ.

 

Είναι άλλο θέμα να μιλάμε γενικά για τους τελωνειακούς και τελείως άλλο να συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα, που είναι ασυνήθιστο στις καθημερινές συζητήσεις μας σ' αυτό και σε άλλα fora. Δεν μπορούμε, και δεν πρέπει, να συγκρίνουμε αυτό που θα θέλαμε να γίνεται κατά την εισαγωγή ενός δέματος από τρίτη χώρα, όπως πχ η μη χρέωση εξόδων εκτελωνισμού σε δέμα αξίας CIF λίγο πάνω από τα 22€ (μέχρι πόσο άραγε;), που σημαίνει ότι ο τελωνειακός πρέπει να παραβεί τον σχετικό κώδικα, με το θέμα του συμφορουμίτη, ο οποίος καλείται να πληρώσει έξοδα για το αντικείμενο που πούλησε σε αμερικανό, και αυτός το επέστρεψε στον πωλητή, δηλαδή καλείται να πληρώσει για το δικό του αντικείμενο !!!

 

Ακριβώς, για το ιδιαίτερο αυτό θέμα έγραψα ότι ο τελωνειακός "είναι άνθρωπος" και θα το καταλάβει.

 

Επειδη εχω απαντηση για το θεμα ,θα ηθελα να την γραψω,μου ζητησαν ""Για να δικαιολογηθεί ατέλεια στο τελωνείο θα χρειαστούμε από εσάς τιμολόγιο πώλησης, πιστωτικό τιμολόγιο και διασάφηση εξαγωγής ή CN23."

οταν τους ειπα οτι ειμαι ιδιωτης και οχι επιχειρηση και φυσικα δεν υπαρχουν τιμολογια μου ειπαν οτι δεν μπορει να περασει ατελως απο το τελωνειο.. αυτο φυσικα δειχνει τι "ανθρωποι" και τι ακριβως καταλαβαινουν.Φυσικα δεν το γραφω για αντιπαραθεση αλλα για να γνωριζει κανεις τι να περιμενει σε αναλογη περιπτωση.

Θα ηθελα επισης να σημειωσω οτι οπως καταλαβαινω μου εχουν απαντησει απο τα ελτα σαν εξυπηρετηση προσωπικου απο τμημα τελωνειου,και οχι σαν τελωνειο.το σημειωνω αυτο γιατι δειχνει οτι τα ελτα εχουν αναλαβει σαν καινουργιο τμημα το κομματι αυτο του τελωνειου ,που περναει για τα δεματα τους κατα αποκλειστικοτητα ,προφανως με κυριο σκοπο το κερδος απο τις εισαγωγες(που εχαναν τοσα χρονια που δεν εβαζαν φορους) οποτε κανουν οτι θελουν κανονικα και με τον νομο σε οποιαδηποτε περιπτωση εισαγωγης ασχετα αν ειναι επιστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω απαντηση για το θεμα ,θα ηθελα να την γραψω,μου ζητησαν ""Για να δικαιολογηθεί ατέλεια στο τελωνείο θα χρειαστούμε από εσάς τιμολόγιο πώλησης, πιστωτικό τιμολόγιο και διασάφηση εξαγωγής ή CN23."

οταν τους ειπα οτι ειμαι ιδιωτης και οχι επιχειρηση και φυσικα δεν υπαρχουν τιμολογια μου ειπαν οτι δεν μπορει να περασει ατελως απο το τελωνειο.. αυτο φυσικα δειχνει τι "ανθρωποι" και τι ακριβως καταλαβαινουν.Φυσικα δεν το γραφω για αντιπαραθεση αλλα για να γνωριζει κανεις τι να περιμενει σε αναλογη περιπτωση.

Θα ηθελα επισης να σημειωσω οτι οπως καταλαβαινω μου εχουν απαντησει απο τα ελτα σαν εξυπηρετηση προσωπικου απο τμημα τελωνειου,και οχι σαν τελωνειο.το σημειωνω αυτο γιατι δειχνει οτι τα ελτα εχουν αναλαβει σαν καινουργιο τμημα το κομματι αυτο του τελωνειου ,που περναει για τα δεματα τους κατα αποκλειστικοτητα ,προφανως με κυριο σκοπο το κερδος απο τις εισαγωγες(που εχαναν τοσα χρονια που δεν εβαζαν φορους) οποτε κανουν οτι θελουν κανονικα και με τον νομο σε οποιαδηποτε περιπτωση εισαγωγης ασχετα αν ειναι επιστροφη.

 

Προφανώς, δεν έχεις ενημερωθεί ότι, από τον ΙΟΥΝ 2017, έχει αλλάξει η κατάσταση και σχεδόν όλα τα δέματα περνάνε από το τελωνείο είτε έχουν πραγματική αξία (και όχι δηλωμένη) κάτω από 22€ είτε πάνω απ' αυτήν. Επιπλέον, τα ΕΛΤΑ ανέλαβαν, από τότε, τη χαρτούρα που απαιτείται για τον εκτελωνισμό των ταχυδρομικών δεμάτων, με αμοιβή το τέλος εκτελωνισμού των 15€.

 

Είναι άλλο θέμα ο τελωνειακός έλεγχος και η χρέωση των εξόδων εκτελωνισμού, που γίνεται από τους τελωνειακούς, και άλλο θέμα η διαδικασία της χαρτούρας (όλα αυτά τα χαρτιά που γράφεις) που γίνεται από συνεργεία των εργολάβων που αναλαμβάνουν αυτό το έργο, μετά από δημοπρασίες που κάνουν τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα ταγαρια του τελωνίου δεμα απο αμερικη που εκανε 35$ πραγματική αξια, μου το κοστολογησαν 36.99€ δηλαδη οχι μονο δεν μετέτρεψαν τα δολαρια σε ευρω με την ισοτιμία, αλλα προσθεσαν και ενα ευρω απο πανω, και οκ η διαφορα στο φορο ειναι μικρη, αλλα αν το ιδιο γινοταν σε ενα δεμα που κοστιζει 22$ αρα 20.50€ που σημαίνει καθολου φορος, και το κοστολογουσαν 23.99€ απο εκει που δεν θα πλήρωνες τιποτα θα βρισκόσουν να πληρώσεις αλλα 21 ευρω χονδρικα.
Link to comment
Share on other sites

εμενα τα ταγαρια του τελωνίου δεμα απο αμερικη που εκανε 35$ πραγματική αξια, μου το κοστολογησαν 36.99€ δηλαδη οχι μονο δεν μετέτρεψαν τα δολαρια σε ευρω με την ισοτιμία, αλλα προσθεσαν και ενα ευρω απο πανω, και οκ η διαφορα στο φορο ειναι μικρη, αλλα αν το ιδιο γινοταν σε ενα δεμα που κοστιζει 22$ αρα 20.50€ που σημαίνει καθολου φορος, και το κοστολογουσαν 23.99€ απο εκει που δεν θα πλήρωνες τιποτα θα βρισκόσουν να πληρώσεις αλλα 21 ευρω χονδρικα.

 

Πόσα ήταν τα μεταφορικά, αν $35 ήταν η πραγματική αξία;

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ήταν τα μεταφορικά, αν $35 ήταν η πραγματική αξία;

 

Τα μεταφορικά ηταν 13$ τα οποία όμως δεν αναφέρονταν πάνω στο αυτοκόλλητο του Αμερικανού, έλεγε shipping 0.0 και σαν αξια ειχε 35$ οσο εκανε το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά ηταν 13$ τα οποία όμως δεν αναφέρονταν πάνω στο αυτοκόλλητο του Αμερικανού, έλεγε shipping 0.0 και σαν αξια ειχε 35$ οσο εκανε το αντικειμενο.

 

Δεν σου ζήτησαν απόδειξη κάρτας ή paypal;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ζήτησαν απόδειξη κάρτας ή paypal;

 

αν η τιμη που λεει πανω το πακετο κρινουν οτι ειναι σωστη (πχ δεν ειναι κινητο και να λεει 15$) δεν ζητουν paypal.

Αλλα και paypal να ζηταγαν το θεμα ειναι γιατι τα 35$ τα εκαναν 36.99€

Link to comment
Share on other sites

αν η τιμη που λεει πανω το πακετο κρινουν οτι ειναι σωστη (πχ δεν ειναι κινητο και να λεει 15$) δεν ζητουν paypal.

Αλλα και paypal να ζηταγαν το θεμα ειναι γιατι τα 35$ τα εκαναν 36.99€

 

Γιατί, μάλλον, προστέθηκαν και τα μεταφορικά για να υπολογιστεί η αξία CIF.

Αλλά ο ενδιαφερόμενος δεν έχει απαντήσεις ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, μάλλον, προστέθηκαν και τα μεταφορικά για να υπολογιστεί η αξία CIF.

Αλλά ο ενδιαφερόμενος δεν έχει απαντήσεις ακόμη.

 

αν έβαζαν τα μεταφορικά θα πήγαινε 47 ευρω, άπλα έτσι τους ήρθε έτσι έκαναν :lol:

 

αυτό προσπαθώ να τονίσω, και πως μπορει να την παθει καποιος που ειναι στο οριο, να του το τιμολογήσουν 1 ευρω πιο πανω για να πάρουν τους φορους τους!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλός τα δεχτήκαμε...

 

Δεν ξέρω αν ΕΣΥ "καλώς τα δέχτηκες", από μια ανεύθυνη ανάρτηση, ενός ανεύθυνου κουπονά, που προσπαθεί να κινήσει το ενδιαφέρον αυτών που θα τσιμπήσουν.

 

Καλό είναι να κάνειε τον κόπο να επιβεβαιώνεις την όποια "είδηση" πριν την αναρτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ΕΣΥ "καλώς τα δέχτηκες", από μια ανεύθυνη ανάρτηση, ενός ανεύθυνου κουπονά, που προσπαθεί να κινήσει το ενδιαφέρον αυτών που θα τσιμπήσουν.

 

 

 

Καλό είναι να κάνειε τον κόπο να επιβεβαιώνεις την όποια "είδηση" πριν την αναρτήσεις.

1 Δεν είναι δικιά μου η είδηση και για αυτό τον λόγο ανέβασα και την πηγή.

 

2 Δεν κάνω διαφήμιση ούτε έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν κουπονά.

 

3 Εδώ είναι φόρουμ και ο σκοπός του είναι να κάνουμε συζήτηση για όλα ακόμα και σε αυτά που υπάρχει αμφιβολία ότι μπορεί να μην ισχύουν.

 

Αν δεν θέλεις να το συζητήσεις όμορφα, απλά αγνόησε την ανάρτηση και πήγαινε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γεγονός ότι τα ΕΛΤΑ ανάρτησαν αυθαίρετα νέο απαράδεκτο τιμολόγιο για τις αγορές από τρίτες χώρες.

 

Προτείνω να καταθέσουμε ΟΛΟΙ οι συμφορουμίτες, ΑΜΕΣΑ, καταγγελία στην ΕΕΤΤ και το ΣτΚ για την απαράδεκτη αυτή ενέργεια των ΕΛΤΑ.

 

Εξυπακούεται ότι, η απαράδεκτη ενέργεια δεν έχει εφαρμογή για αγορές από ΕΕ και από Κίνα με μεθόδους που εγγυώνται ότι τα δέματα αποστέλλονται από ΕΕ, όπως πχ από αποθήκες στην ΕΕ, τριγωνικές μεθόδους κλπ.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γεγονός ότι τα ΕΛΤΑ ανάρτησαν αυθαίρετα νέο απαράδεκτο τιμολόγιο για τις αγορές από τρίτες χώρες.

 

Προτείνω να καταθέσουμε ΟΛΟΙ οι συμφορουμίτες, ΑΜΕΣΑ, καταγγελία στην ΕΕΤΤ και το ΣτΚ για την απαράδεκτη αυτή ενέργεια των ΕΛΤΑ.

 

Εξυπακούεται ότι, η απαράδεκτη ενέργεια δεν έχει εφαρμογή για αγορές από ΕΕ και από Κίνα με μεθόδους που εγγυώνται ότι τα δέματα αποστέλλονται από ΕΕ, όπως πχ από αποθήκες στην ΕΕ, τριγωνικές μεθόδους κλπ.

Καλά κάνουμε. Τριγωνικές μέθοδοι και φοροδιαφυγες. Μάθατε τώρα και δεν σας αρέσει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ΕΣΥ "καλώς τα δέχτηκες", από μια ανεύθυνη ανάρτηση, ενός ανεύθυνου κουπονά, που προσπαθεί να κινήσει το ενδιαφέρον αυτών που θα τσιμπήσουν.

 

Καλό είναι να κάνειε τον κόπο να επιβεβαιώνεις την όποια "είδηση" πριν την αναρτήσεις.

 

Τελικά; Επιβεβαιώνεις τα όσα προανάρτησε ο συμφορουμίτης;

Γιατί τα προσπέρασες αυτά που του έγραψες, πολύ εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά; Επιβεβαιώνεις τα όσα προανάρτησε ο συμφορουμίτης;

Γιατί τα προσπέρασες αυτά που του έγραψες, πολύ εύκολα...

Είναι γνωστός στην παρέα για την συμπεριφορά του γενικότερα και οι διαχειριστές δεν κάνουν τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτιο .

Οι γνωστές παρανοήσεις για δημιουργία θορύβου.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%A4%CE%B9%CE%BC_%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1_%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%B7_%CE%95%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D_02_2020.pdf

 

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων 3 €

Εισπράττεται για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν

φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας

τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο».

 

Τα 15 ευρώ επιβάλοντα;ι σε όσα αντικείμενα εκτελωνισούν. Τα τελωνειακώς ελεύθερα δεν εκτελωνίζονται.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθές μου άφησε ο ταχυδρόμος ένα πακέτο στο γραμματοκιβωτιο χωρίς να ζητήσει €15
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...