Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρόν νήμα, αν θυμάμαι καλά, αφορά το τελωνείο και μόνο αυτό. Το να βγάζει κανείς τα απωθημένα του για την κατάσταση της χώρας όπως ο ιππότης (που μου θυμίζει άνετα τους τύπους που διαμαρτύρονται για τα πάντα χωρίς να έχουν κάνει κάτι οι ίδιοι) είναι εντελώς άκυρο.

Πάει να γίνει λοιπόν κάτι σωστό σε ένα θέμα (με τις αδικίες κ τα στραβά του) και πέσαμε να το φάμε το κράτος. Γιατί; Γιατί δεν μας συμφέρει. Γιατί; Γιατί δεν πληρώνουμε φόρο. Οπως κάνουμε μία ζωή. Περιμένουμε από τους μισθωτούς να πληρώνουν για τα πάντα στη χώρα.

Θέλετε να δουλεύει σωστά το σύστημα; Να μην ψάχνετε τι δεν κάνει το κράτος. Να ψάξετε τι δεν κάνετε εσείς. Λίγο αυτοκριτική δεν βλάπτει. Πείτε στον Κινέζο να γραφεί την πραγματική τιμή του προϊόντος και να βάζει ένα αντίγραφο της απόδειξης έξω από το δέμα (έστω κ σε σμίκρυνση). Αποκατάστησε την σχέση εμπιστοσύνης. Και σταματήστε να γκρινιάζετε γιατί (επιτέλους) εφαρμόζεται ο νόμος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν νήμα, αν θυμάμαι καλά, αφορά το τελωνείο και μόνο αυτό. Το να βγάζει κανείς τα απωθημένα του για την κατάσταση της χώρας όπως ο ιππότης (που μου θυμίζει άνετα τους τύπους που διαμαρτύρονται για τα πάντα χωρίς να έχουν κάνει κάτι οι ίδιοι) είναι εντελώς άκυρο.

Πάει να γίνει λοιπόν κάτι σωστό σε ένα θέμα (με τις αδικίες κ τα στραβά του) και πέσαμε να το φάμε το κράτος. Γιατί; Γιατί δεν μας συμφέρει. Γιατί; Γιατί δεν πληρώνουμε φόρο. Οπως κάνουμε μία ζωή. Περιμένουμε από τους μισθωτούς να πληρώνουν για τα πάντα στη χώρα.

Θέλετε να δουλεύει σωστά το σύστημα; Να μην ψάχνετε τι δεν κάνει το κράτος. Να ψάξετε τι δεν κάνετε εσείς. Λίγο αυτοκριτική δεν βλάπτει. Πείτε στον Κινέζο να γραφεί την πραγματική τιμή του προϊόντος και να βάζει ένα αντίγραφο της απόδειξης έξω από το δέμα (έστω κ σε σμίκρυνση). Αποκατάστησε την σχέση εμπιστοσύνης. Και σταματήστε να γκρινιάζετε γιατί (επιτέλους) εφαρμόζεται ο νόμος.

 

Λες λογια χωρις να ξερεις, αυτο κανουμε παρα πολλοι πλεον, το χαρακτηριζουμε κινητο τηλεφωνο, γραφουμε αξια 90$ βαλτε μεσα και invoice λεμε με πραγματικα στοιχεια, και αυτο περναει τελωνειο, δεν το ανοιγουν, το κοστολογουν 130$ αυθαιρετα και αντε μετα βγαλε ακρη γτ δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ να επικοινωνησεις και να πεις το λαθος. Τι λες λοιπον οτι δεν κανουμε? Συμμορφωση απο πλευρας πολιτων της χωρας υπαρχει, το κρατος και το συστημα ακομη τον π@ιζει. Ποιο συστημα λοιπον? Μια μπαταρια 4s 6000mah επειδη ζυγιζει 500γρ και το κουτι της μοιαζει με κινητο τηλεφωνο, την χαρακτηρισαν "κυψελοειδες τηλεφωνο" και θα την κοστολογησαν 100$, πλακα μας κανεις? Απο πλευρας μας υπαρχει διαθεση για συμμορφωση και πολλοι ηδη το εχουν κανει, αυτο που λεμε ειναι "ναι" να πληρωσουμε, αλλα να πληρωσουμε λογικα και πραγματικα αυτο που μας αναλογει, οχι οτι να ναι επειδη υπαρχει μεγαλος ογκος δεματων και το ολο εγχειρημα εγινε στο ποδαρι, οπως παντα οτι κανει το δημοσιο ειναι στο ποδαρι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Lurker επειδη μιλησες για το ατομο μου δεν γνωριζεις αν εχω κανει κατι και τι.ολα αυτα που ειπες

ειναι αθλιοτητες....δεν θα κατσω να σου εξηγησω τι και πως γιατι εισαι στην μαζα εκεινων

που ειστε στα 4 τεσσερα και λετε και αλο και αλο δυνατα.πας να μου βγαλεις λαδι το συστημα

δεν εχεις ομως αξιοπρεπεια.αν ειχες δεν θα τα λεγες αυτα.κατσε λοιπον στα 4 τεσσερα και

βαλτα με αυτους που αγοραζουν στο εξωτερικο και αυτους που φοροδιαφευγουν.αν σε εβλεπα

στο δρομο θα εκανα περα.με ατομα σαν και εσενα δεν θελω να εχω καμια επαφη.ειναι κριμας

που το σπουδαιο ελληνικο κρατος ατομα σαν και εσενα δεν τα εκμεταλευεται.στο σδοε αν δουλευες θα εισουν

ολα τα λεφτα.μην ξεχνατε πληρωνουμε παντα με καρτες οχι μετρητα.δινει και

δωρα το ελληνικο κρατος και το ρευστο παει στους μαγκες.μονο με καρτα πλεον

και θα περασουμε καλα σε λιγο καιρο ολοι.τι θα γινει?θα δειτε τοτε.fireblade1 με το ατομο αυτο ειναι χασιμο χρονου.μην ασχολεισε δεν θα βγαλεις ακρη.αστον να λεει οτι θελει.και οσο για τα κινητα τηλεφωνα οι

τελωνες τα κυνηγανε σαν τρελοι δεν ειναι τυχαιο.καποια η καποιες εταιρειες που εχουν

αποκλειστικοτητες κινεζικων τηλεφωνον στην ελλαδα να ειστε σιγουροι οτι εχουν βαλει το χερακι τους

Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Lurker επειδη μιλησες για το ατομο μου δεν γνωριζεις αν εχω κανει κατι και τι.ολα αυτα που ειπες

ειναι αθλιοτητες.... .και οσο για τα κινητα τηλεφωνα οι

τελωνες τα κυνηγανε σαν τρελοι δεν ειναι τυχαιο.καποια η καποιες εταιρειες που εχουν

αποκλειστικοτητες κινεζικων τηλεφωνον στην ελλαδα να ειστε σιγουροι οτι εχουν βαλει το χερακι τους

Πέστα χρυσόστομε!!!Μήπως κάποια από αυτές τις εταιρίες την λένε Info Quest ?

Το παραμύθι τώρα τελειώνει κάπως έτσι "και ζήσαν αυτοί καλά και μεις χειρότερα!!!"

Ο λαός φταίει για την σημερινή κατάσταση? Ποίος αγόραζε κινητά κλπ. από την Κίνα προ του 2010?

Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ και δυστυχώς με τα μυαλά που κουβαλάμε πολλοί από μας, θα έρθει πολύ σύντομα η ώρα της εξαφάνισης των πάντων από τα χέρια του Έλληνα και της πλήρους υποδούλωσης στα ξένα συμφέροντα μην πω και για κίνδυνο του αφανισμού της ελληνικής φυλής λόγω της υπογεννητικότητας που γεννήθηκε από την τεχνητή κρίση που μαστίζει την χώρα μας. Όσο για τους τελωνειακούς ούτε κι αυτοί κάνουν καλά την δουλειά τους, αρπαχτές κάνουν όπως οι περισσότεροι σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με μόνιμο θύμα τους αδύναμους ή τους άτυχους.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως DragonD info quest και ισως οχι μονο αυτη..εδω μιλαμε για λεφτα και συμφεροντα δεν ειναι αστεια τα πραγματα...τεσπα τα πραγματα στην ελλαδα δεν ειναι καθολου καλα....αυτα που μας κανει το συστημα ειναι απιστευτα και να ειστε σιγουροι οτι αν δεν βγουνε τα μυαλα μπροστα και καποιοι δεν προσπαθησουν να καταλαβουν θα ερθουν και χειροτερες μερες....ξεχασε κανενας το χαρατσι?πως το κανανε νομιμο σε μια νυχτα?ξεχασε κανενας που το πηραν και εκει που το εβαζαν στους λογαριασμους της δει το πηγαν στην εφορια για να σε αναγκαζουν να το πληρωσεις??ξεχασαμε τις περικοπες στις συνταξεις?και δεν ντρεποσαστε να μιλατε καποιοι για νομους??για ποιους νομους?δεν υπαρχουν για εμενα νομοι..δεν ψηφισα εγω κανεναν νομο...για τους νομους τους θα λετε...καποια στιγμη αν σου πουν θα μπαινουν καμερες στο σπιτη σου για την προστασια σου θα το κανεις γιατι θα το λεει ο νομος??καποιοι θα τα κανουν ολα γιατι δεν βλεπω να αλλαζουν...στην υγεια μας. Edited by ippotis22
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα την Info Quest ξυπνησε το κρατος.......αυτο γραφετε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καταλαβαίνετε γιατί η χώρα πήγε κατά διαόλου όλα αυτά τα χρόνια. Γιατί κάτι τύποι σαν τον ιππότη και κάποιους άλλους δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους. Προσπαθούν να φοροαποφεύγουν στα πάντα. Σαν αυτούς που δήλωναν 10.500€ εισόδημα, ακριβώς το αφορολόγητο. Εβγαζαν πολλαπλάσια και δεν πλήρωναν φόρους. Και δεν μιλάμε για τα χρόνια της κρίσης. Τα καλά χρόνια, της ευημερίας.

Φιλέ ιππότη και κάποιος άλλος μιλούσε για κάποιους άλλους ότι κάθονται στα 4 και τελικά έκατσαν και οι ίδιοι.

Αν νομίζετε ότι επειδή άρχισε να γίνεται (επιτέλους) έλεγχος φταίει η infoquest και κάθε εταιρία είστε γελασμένοι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα την Info Quest ξυπνησε το κρατος.......αυτο γραφετε?

 

 

 

Αν νομίζετε ότι επειδή άρχισε να γίνεται (επιτέλους) έλεγχος φταίει η infoquest και κάθε εταιρία είστε γελασμένοι.

Έλα ντε, τους έβαλε χέρι η infoquest και αποφάσισαν να εφαρμόζουν τους νόμους. Το ότι τα ΕΛΤΑ είναι χρεωμένα εκατομμύρια ευρώ και πάνε για φούντο, καθώς και οι νέες κοινοτικές οδηγίες δεν παίζουν κανένα ρόλο στην αλλαγή πολιτικής.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

λατρευω να πληρωνο φορους οταν πρωτα το κρατος μου προσφερει εργασια και βασικο μισθο αξιοπρεπειας....απο την στιγμη που δεν μου προσφερει το κρατος τιποτα δεν θελω να πληρωνο ουτε 10 λεπτα φορο.Lurker μην ξεχασεις να πληρωσεις τις υποχρεωσεις σου στην εφορια!!οτι και να πεις εσυ δεν σε παρεξηγει κανενας...στα 4 αγορι οπως μονο εσυ ξερεις..

 

λοιπον για να το ξεκαθαρισουμε το θεμα γιατι εχει ξεφυγει! Οι αγορες απο τριτες χωρες με courrier παντα σταματουσαν στο τελωνειο και υπηρχε χρεωση (και πριν την κριση). Το προβλημα με τα τελωνεια ειναι οτι αργουν πολυ και οτι μπαινουν μεσα πραγματα χαμηλης αξιας 10 - 15 ευρω βλεπε θηκες για κινητα κτλπ κτλπ! Και σε χρεωνουν το λιγοτερο 3 ευρω που ειναι απαραδεκτο για αγορες τετοιον μικροποσών κατω απο την ατελεια! Ιppotis22 αυτα τα καθιστε στα 4 θα τα λες αλου οχι εδω! Εδω θα μιλας ομορφα χωρις να προσβαλεις και να χαρακτηριζεις! Δηλαδη για πες μας εσυ τωρα εγω που δουλευω σαν τον μ@@κα στο εργαστασιο για 500 ευρω και πληρωνο κανονικα τους φορους μου στο κρατος ειμαι ο βλακας, και ο αλλος που βγαζει 500 ευρω μαυρα αδηλωτα ειναι ο εξυπνος! Συμφωνο οτι η φορολογηση ειναι μεγαλη και οτι βαζουνε τρελα χαρατσια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! δεν μπορεις να ανοιγεις ενα μαγαζι και να μην κοβεις αποδειξης ενω εγω με το ιδιο μαγαζι απεναντι να ειμαι σωστος και να κοβω κανονικα! Βλεπεις σωστο ενας επηχηρηματιας beach bar να βγαζει 100.000 τον μηνα και να δηλωνει οτι εβγαλε 10? Αυτο μπορεις να το καταλαβεις? Δυστηχως μαθανε πολυ να φορο διαφευγουν οι οπιοι βγαζουν τα πολαπλασια απο αυτα που δηλωνουν! γιαυτο η λυση ειναι μια , τα POS μηχανακια σε ολες τις επηχειρησεις για να ειναι ολοι σωστοι!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καταλαβαίνετε γιατί η χώρα πήγε κατά διαόλου όλα αυτά τα χρόνια. Γιατί κάτι τύποι σαν τον ιππότη και κάποιους άλλους δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους. Προσπαθούν να φοροαποφεύγουν στα πάντα. Σαν αυτούς που δήλωναν 10.500€ εισόδημα, ακριβώς το αφορολόγητο. Εβγαζαν πολλαπλάσια και δεν πλήρωναν φόρους. Και δεν μιλάμε για τα χρόνια της κρίσης. Τα καλά χρόνια, της ευημερίας.

Φιλέ ιππότη και κάποιος άλλος μιλούσε για κάποιους άλλους ότι κάθονται στα 4 και τελικά έκατσαν και οι ίδιοι.

Αν νομίζετε ότι επειδή άρχισε να γίνεται (επιτέλους) έλεγχος φταίει η infoquest και κάθε εταιρία είστε γελασμένοι.

 

Aλλα σου λενε ολοι, αλλα καταλαβαινεις. Κατ αρχην το κρατος και το συστημα δεν πηρε μπρος απο την infoαπαυτη, η infoτετοια απλα εβαλε το χερακι της, οι τελωνιακοι ηδη ηξεραν το παρτυ που γινεται τοσο καιρο, απλα δεν ηταν "ενεργοποιημενοι" τα ελτα απλα ελεγαν "τζαμπα τα κουβαλαμε αυτα" αλλα αφου πεφτει ο μισθος...ολα ΟΚ. Να διευκρινησουμε εδω οτι η infoτετοια δεν ειναι επισημος αντιπροσωπος ή εισαγωγεας, η xiaomi μακακας δεν ειναι, την βαφτισε λοιπον authorized reseller (διανομεας το λεει η τετοια) , αυτο αν εισαι τοσο εξυπνος οσο λες θα μας το πεις εσυ στο επομενο post γιατι εγινε, ΟΚ? και να μας πεις γιατι σιγα σιγα στερευουν τα αποθεματα κινητων xiaomi απο τις αποθηκες της κινας και διαθεση πλεον θα γινεται μονο απο honk kong. Αλλα αυτα εσυ , στο επομενο post. Στα ελληνικα τελωνεια τωρα, σου επισημαινουν ολοι εδω μεσα οτι ΝΑΙ να πληρωσουμε, αλλα αφου πλεον θα πληρωσουμε γιατι το κρατος πλεον θελει να ειναι τακτοποιημενο και οχι ξεφραγο αμπλελι και με συμμορφωμενους πολιτες, να γινει με εναν τροπο που να μην θιγει εμας, τους αγοραστες, σου θυμιζω οτι ολα αυτα υπαρχουν επειδη υπαρχουμε εμεις, εαν σταματησουμε να αγοραζουμε ολοι, αυριο ολο αυτο δεν εχει πια νοημα υπαρξης και τα ελτα μενουν να μοιραζουν γραμματα και συνταξεις ΟΓΑ. Να μην μας θιγει λοιπον, δηλαδη να μην μας υποβαλει σε απιστευτες καθυστερησεις, σε λαθος χρεωσεις, και φυσικα σε αυθαιρεσια, διοτι οταν κοστολογεις κινητο των 80$ , 150$ υπαρχει προβλημα, και δεν εχεις προνοησει μηχανισμο που να δινει την δυαντοτητα στον πολιτη να το επικοινωνησει μαζι σου, το λαθος. Και η δυνατοτητα που του δινεις, απαιτει παλι απο αυτον να πληρωσει για να "ΔΕΙΣ" το λαθος που "ΕΣΥ" εκανες..... τραγικο!! Σκεψου να αγορασεις μια καραμελα, ο πωλητης να σου δωσει λαθος ρεστα, να του πεις "λαθος μου τα δωσατε" και να σου πει "10 ευρω κοστος επανελεγχου" , τι νιωθεις μεσα σου? οργη? γιατι? αυτο ειναι το κρατος σου!!!! Η αδικια σε καιει, ε? εξυπνε!! Τελος, να σου πω οτι οι πολιτες ολων των χωρων φοροδιαφευγουν, ολοι... ελληνες κινεζοι ολλανδοι βελγοι γερμανοι αμερικανοι πορτορικανοι αιθιοπες μαο-μαο ζου-ζιτσου κουνγκ-φου κλπ. Αλλα η ανικανοτητα του κρατικου μηχανισμου να τους ελενξει, δεν σημαινει οτι πρεπει να τους τσουβαλιασει ολους, και να τους αλλαξει τα φωτα στον αδικο φορο, εδω μιλαμε οτι φορολογειται ο μικρος επιχειρηματιας με 100% προκαταβολη φορου επομενου ετους και τελος επιτηδευματος, εισαι η μοναδικη χωρα στον κοσμο που τα εχεις αυτα ως φορο "επιχειρην" και φυσικα εισαι η μοναδικη χωρα στον κοσμο αυτη την στιγμη που τελεις υπο κεφαλαιακους ελεγχους και εχεις κλειστες τραπεζες, το κατανοεις αυτο τι σημανει? Αναθεωρησε λοιπον. Οσο για το ποιος δηλωνε 10.500 και εβγαζε 100.500 δες λιγο τις καταθεσεις εφοριακων και τελωνιακων υπαλληλων ;) και αν θες ελα να δεις και τις δικες μου μετα, σε προκαλω ανοιχτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον για να το ξεκαθαρισουμε το θεμα γιατι εχει ξεφυγει! Οι αγορες απο τριτες χωρες με courrier παντα σταματουσαν στο τελωνειο και υπηρχε χρεωση (και πριν την κριση). Το προβλημα με τα τελωνεια ειναι οτι αργουν πολυ και οτι μπαινουν μεσα πραγματα χαμηλης αξιας 10 - 15 ευρω βλεπε θηκες για κινητα κτλπ κτλπ! Και σε χρεωνουν το λιγοτερο 3 ευρω που ειναι απαραδεκτο για αγορες τετοιον μικροποσών κατω απο την ατελεια! Ιppotis22 αυτα τα καθιστε στα 4 θα τα λες αλου οχι εδω! Εδω θα μιλας ομορφα χωρις να προσβαλεις και να χαρακτηριζεις! Δηλαδη για πες μας εσυ τωρα εγω που δουλευω σαν τον μ@@κα στο εργαστασιο για 500 ευρω και πληρωνο κανονικα τους φορους μου στο κρατος ειμαι ο βλακας, και ο αλλος που βγαζει 500 ευρω μαυρα αδηλωτα ειναι ο εξυπνος! Συμφωνο οτι η φορολογηση ειναι μεγαλη και οτι βαζουνε τρελα χαρατσια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! δεν μπορεις να ανοιγεις ενα μαγαζι και να μην κοβεις αποδειξης ενω εγω με το ιδιο μαγαζι απεναντι να ειμαι σωστος και να κοβω κανονικα! Βλεπεις σωστο ενας επηχηρηματιας beach bar να βγαζει 100.000 τον μηνα και να δηλωνει οτι εβγαλε 10? Αυτο μπορεις να το καταλαβεις? Δυστηχως μαθανε πολυ να φορο διαφευγουν οι οπιοι βγαζουν τα πολαπλασια απο αυτα που δηλωνουν! γιαυτο η λυση ειναι μια , τα POS μηχανακια σε ολες τις επηχειρησεις για να ειναι ολοι σωστοι!

 

Εισαι σωστος, αλλα ξεχνας κατι, τα μηχανακια POS δεν εχουν νοημα αν δεν εχουμε εμεις συνειδηση φορολογικη, και δεν εχουμε γιατι στο μυαλο μας εχουμε ενα κρατος που δεν το αγαπαμε, και λογικο ειναι οταν βλεπουμε ολη αυτη την ασυδοσια γυρω μας, παω τις προαλες στο ΙΚΑ να τυπωσω ενσημα και ειχε 6 υπαλληλους στο τμημα για εκτυπωση ενσημων, ενας τα τυπωνε και 5 μετρουσαν τις τριχες τους..... πλακα μας κανουν οι δημοσιοι οταν λενε οτι δεν φτανουν για να γινουν οι δουλειες του κρατους. Λενε τα ελτα οτι με 6000 ατομα δεν μπορουν ν ανταπεξελθουν στις αναγκες, ρε πλακα μας κανετε? η maersk και η china shipping ξερετε ποσα ατομα απασχολουν παγκοσμιως? Απλα οταν θες να εχεις υποκαταστημα ελτα στην ανω τραχανοπλαγια το οποιο θα εχει -διευθυντη-ταχυδρομο-εργατη-καθαριστρια-υπαλληλο γραφειου και αλλους για να μοιρασεις 30 γραμματα το μηνα, ε λογικο ειναι , εχεις προβλημα και φυσικα μπαινεις κατι εκατομυρια μεσα, δωστα σε ιδιωτη με ανταποκριση, τοσο δυσκολο ειναι? αλλα πως θα βολεψουμε αλλους 10 στο χωριο ετσι ωστε να μας ψηφιζουν 10 οικογενειες.....πελατειακο κρατος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έλα ντε, τους έβαλε χέρι η infoquest και αποφάσισαν να εφαρμόζουν τους νόμους. Το ότι τα ΕΛΤΑ είναι χρεωμένα εκατομμύρια ευρώ και πάνε για φούντο, καθώς και οι νέες κοινοτικές οδηγίες δεν παίζουν κανένα ρόλο στην αλλαγή πολιτικής.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δεν ειπε κανεις για "χερι" , ουτε ντα τους εκανε... μια επισημανση ομως εγινε, εταιρειες οπως infoκουκου , pl@isio ,g-shop (καταλαβες ποιες λεω) πιστεψε με μανιπιουλαρουν το κρατος και τα συστηματα του, λογικο ειναι, οι διευθυνοντες συμβουλοι τους δεν ασχολουνται με το ποιος πωλητης πουλησε σημερα 3 ή 4 xiaomi , ασχολουνται με το πως θα μεγαλωσουν τα θεμελια των τερατωδως μεγαλων δημιουργηματων τους, και καλα κανουν, ιδιωτικος τομεας = αναπτυξη και επενδυση, δημοσιο = ............. βαλε εσυ την λεξη.

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε, τους έβαλε χέρι η infoquest και αποφάσισαν να εφαρμόζουν τους νόμους. Το ότι τα ΕΛΤΑ είναι χρεωμένα εκατομμύρια ευρώ και πάνε για φούντο, καθώς και οι νέες κοινοτικές οδηγίες δεν παίζουν κανένα ρόλο στην αλλαγή πολιτικής.

 

Ναι η infoτετοια είναι το αφεντικό του κράτους και μόλις τους τραβήξουν το αυτί, το κάνουν. Στην προκειμένη είναι win win situation για αυτούς γιατί βγάζει και το κράτος. Το ότι είναι ευρωπαϊκή οδηγία σημαίνει ότι οι infoτετοιες όλων των χωρών έχουν κοινό συμφέρον πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

 

εγω που δουλευω σαν τον μ@@κα στο εργαστασιο για 500 ευρω και πληρωνο κανονικα τους φορους μου στο κρατος ειμαι ο βλακας, και ο αλλος που βγαζει 500 ευρω μαυρα αδηλωτα ειναι ο εξυπνος! Συμφωνο οτι η φορολογηση ειναι μεγαλη και οτι βαζουνε τρελα χαρατσια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! δεν μπορεις να ανοιγεις ενα μαγαζι και να μην κοβεις αποδειξης ενω εγω με το ιδιο μαγαζι απεναντι να ειμαι σωστος και να κοβω κανονικα! Βλεπεις σωστο ενας επηχηρηματιας beach bar να βγαζει 100.000 τον μηνα και να δηλωνει οτι εβγαλε 10? Αυτο μπορεις να το καταλαβεις? Δυστηχως μαθανε πολυ να φορο διαφευγουν οι οπιοι βγαζουν τα πολαπλασια απο αυτα που δηλωνουν! γιαυτο η λυση ειναι μια , τα POS μηχανακια σε ολες τις επηχειρησεις για να ειναι ολοι σωστοι!

Και καλά κάνει ο μικρομαγαζατορας γιατί πολύ απλά θα κλείσει, το οποίο είναι και η τελική στόχευση. Για να μπορεί να επιβιώνει κανονικά αυτό που αγοράζει 100 πρέπει να το πουλάει 185, πράγμα αδύνατο. Το τι κάνει το μπιτσομπαρο στη Μύκονο έχει τόση αξία όση οι συντάξεις των τυφλών για να κόψουν τις υπόλοιπες, δηλαδή το ρόλο του λαγού.

Αν εσύ πληρώνεις κανονικά και αποφασίσουμε όλοι να πληρώσουμε κανονικά, τίποτα απολύτως δε θα αλλάξει, γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα, θα πηγαίνουν πάλι στις τράπεζες και στις ινφοτετοιες, με ζεστό χρήμα, επιδοτήσεις, φοροαπαλλαγες, φοροχαρισματα, εταιρικές κοινωνικές ευθύνες (όλοι μαζί μπορούμε) δηλαδή βλέπε νέες φοροελαφρυνσεις.

Στο βρόντο θα πάνε όσο καλοπληρωτες και αν γίνουμε.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και καλά κάνει ο μικρομαγαζατορας γιατί πολύ απλά θα κλείσει, το οποίο είναι και η τελική στόχευση. Για να μπορεί να επιβιώνει κανονικά αυτό που αγοράζει 100 πρέπει να το πουλάει 185, πράγμα αδύνατο.

 

Αναλογα ποιον ενοεις εσυ μικρομαγαζατορα! ξερω στην γειτονια πχ μια πιτσαρια που δεν κοβει αποδειξεις αλλα δεν εχεις μεγαλη πελατεια και λεω ενταξει δεν δουλευει που δεν δουλευει δεν πειραζει! αλλα οταν παω σε κατι ταβερνες με φουλ κοσμο και δεν μου φερνει αποδειξη και μου φερνει το δελτιο παραγγελιας που εχει πανω την τιμη με το στυλο , εε εκει τα παιρνω στο κρανιο και αν μου δοθει η ευκαιρια θα τον καρφωσο, γιατι δεν μπορει να βγαζει αυτος π.χ 30 χιλιαρικα το χρονο να μην πληρωνει φορους και να δηλωνει οτι εβγαλε 6.000 , ενω αλλη που δουλευουν για λιγοτερα να τα δηλωνουν και να πληρωνουν φορο κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

dream master δεν θα μου πεις εσυ πως θα μιλαω..το καταλαβες?ομορφα μιλαω και λεω αληθειες..θιχτηκες??μηπως κανεις τα ιδια?αν εχεις κατι μαζι μου στειλε μου inbox να το λυσουμε απο εκει και περα θα λεω οτι πιστευω ητε σαρεσει ητε δεν σαρεσει.απανταω στις αηδιες με το στα 4 τεσσερα.και καποιοι εδω μεσα προσβαλουν τους αλλους και τους ευατους τους με αυτα που λενε...αρα υπαρχει λογος που λεω στα 4 τεσσερα..δεν με ενδιαφερει τι κανεις στην ζωη σου ουτε θα σου λυσω τα προβληματα σου...αν δεν παιρνεις χαμπαρι δεν με ενδιαφερει...ασε τις εξυπναδες (αυτα αλλου και τετοια)γιατι θα με βαρεσεις επειδη λεω την αληθεια? σε ενοχλησε το στα 4 που ειπα??γιατι ρε λεω ψεματα με αυτα που λετε καποιοι?πηγαινε στο καθρεφτη και κοιταξε τον ευατο σου..λεω ψεματα?δεν λεω ψεματα και το ξερεις. ...αιντε μπραβο νομοταγη πολιτη..ολοι ειμαστε οι παρανομοι εσυ εισαι ο νομιμος και ο σωστος...

 

Μαθε να μιλας ρε βλαχο, μονο με το υφος σου και με τον τροπο που γραφεις φενετε οτι εισαι αναρχος και εχεις ip σαλιγκαριου! μπηκες εδω μεσα και βριζεις οτι ειμαστε ολοι στα 4 και μας γ@@νε κανεις συνεχεια χαρακτηρισμους και προσβλαεις κοσμο! Εσυ πουλας εξυπναδες που μπηκες εδω μεσα να μας το παιξεις σεριφις ο δεν πληρωνο φορους, ο δεν πληρωνο διοδια , δεν πληρωνο χαρατσια! Δεν ειμαστε χαζι το ξερουμε οτι ολα αυτα ειναι απαραδεκτα και παρανομα , αλλα εσυ τι μπηκες να μας το παιξεις τωρα εδω μεσα , εξυπνακιας? Το να μπαινεις και να κλεγεσαι για τους φορους , για τα τελωνεια καθημερινος εχει καταντησει αηδια!

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάμε ότι οι τελωνειακοί είναι από τις πιο χαιδεμένες-διεφθαρμένες κάστες δημοσίων υπαλλήλων.
Link to comment
Share on other sites

οταν ο αλλος παραγγελνει με κουριερ απο Κινα και μπαινει εδω και κατηγορει το τελωνειο πως να μην του την πουμε! Παρε ενα κατσαβιδι και βγαλε το πληκτρο που λεγετε caps lock! ελεος λυπησου μας!

 

γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος που δεν έχει ξαναπαραγγείλει από Κίνα , θα έπρεπε να ξέρει ότι εδώ και χρόνια μόνο οι εταιρείες courier εφαρμόζουν τον νόμο και όχι τα ΕΛΤΑ ? Κοινός είναι ο νόμος και το καθεστώς των εκτελωνισμών ξέρεις για όλους .

Link to comment
Share on other sites

Το tracking μου δειχνει οτι ηρθε δεμα Αθήνα απο HK με FLYT. Ποια ειναι αυτη ρε παιδες?

Μεχρι στιγμης μετραω 16 μερες και ειχα επιλεξει standard shipping.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Φρουράααα.... Φρουράααα.... Τη φρουρά....

φρουρά αααα

 

Σωστος!!!!! Φρουουουραααααααααααα

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

γιατί θεωρείς δεδομένο ότι κάποιος που δεν έχει ξαναπαραγγείλει από Κίνα , θα έπρεπε να ξέρει ότι εδώ και χρόνια μόνο οι εταιρείες courier εφαρμόζουν τον νόμο και όχι τα ΕΛΤΑ ? Κοινός είναι ο νόμος και το καθεστώς των εκτελωνισμών ξέρεις για όλους .

 

Αφου δεν ξερει , να ρωτησει για να μαθει φιλε μου! Πριν 10 χρονια πηγα αγορασα αμαξι απο την Γερμανια και πριν κανω την αγορα ηξερα πανω κατω ποσο θα πληρωσο τελωνειο! Δηλαδη τι επρεπε να κατσω και να κατηγορω επειδη επρεπε να πληρωσο τελωνειο οπως το οριζει ο νομος? Θα μου εφτεγε ο τελωνειακος και το κρατος δηλαδη αν ημουν αφελεις και δεν εκανα μια ερευνα αγορας και τι παραπανω εξοδα θα εχω? Απλα ο ανθρωπος δεν ηξερε απο αγορες απο τριτες χωρες βιαστικε κιολας και παρηγγειλε με courrier οι οποιοι του κοστολογησανε σωστα το δεμα του . Το παρεξενο που το βλεπεις εσυ φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Φρουράααα.... Φρουράααα.... Τη φρουρά....

φρουρά αααα

 

Σωστος!!!!! Φρουουουραααααααααααα

 

Πλάκα-πλάκα, η φρουρά εδώ ενεργοποιείται με το κουμπάκι της αναφοράς. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ξερει , να ρωτησει για να μαθει φιλε μου! Πριν 10 χρονια πηγα αγορασα αμαξι απο την Γερμανια και πριν κανω την αγορα ηξερα πανω κατω ποσο θα πληρωσο τελωνειο! Δηλαδη τι επρεπε να κατσω και να κατηγορω επειδη επρεπε να πληρωσο τελωνειο οπως το οριζει ο νομος? Θα μου εφτεγε ο τελωνειακος και το κρατος δηλαδη αν ημουν αφελεις και δεν εκανα μια ερευνα αγορας και τι παραπανω εξοδα θα εχω? Απλα ο ανθρωπος δεν ηξερε απο αγορες απο τριτες χωρες βιαστικε κιολας και παρηγγειλε με courrier οι οποιοι του κοστολογησανε σωστα το δεμα του . Το παρεξενο που το βλεπεις εσυ φιλε μου?

 

 

το όλο θέμα δημιουργείται απλά επειδή δεν τηρείται ο νόμος ... ή τέλος πάντων τηρείται μερικώς και με πολλές αυθαιρεσίες .

και το γεγονός αυτό μπερδεύει πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χωρις πολιτικα σχολια κτλ και χωρις να αναλυουμε εαν ειναι σωστο τα 3ευρω κτλ

και για να μπορεσουμε να βγαλουμε οσο γινεται μια ακρη εστω προς το παρων

 

ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος πλεον για να αποφυγουμε το τελωνειο ? ή αν αφορα κινητο να δωσουμε το μικροτερο συνατο ποσο ?

τι ζηταμε απο τον πωλητη?

 

sg post? nl post ? κτλ

 

να γραψει mp4 ?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...