Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περιεργο

τα νησια περναγαν σφαιρα....

 

Από που βγαίνει αυτό;

Τουλάχιστον τα νησιά που εξυπηρετούνται από τον Πειραιά, Λαύριο κλπ πρέπει να υπάγονται στην ΥΕΔ Αθηνών, δηλαδή στο αεροδρόμιο.

Εκτός αν πραγματικά εννοείς "πέρναγαν", δηλαδή πριν αρχίσουν οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ta nederlands post γλυτωνουν καθολου τελωνειο;

 

Εάν το δέμα έρχεται από τρίτη χώρα, όχι, γιατί περνάει από την Ολλανδία in transit και δεν εισάγεται κανονικά στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον ολα περνάνε κεντρικά τώρα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποσο πήρε φίλε

Είχε μπει 20/1/17 και βγηκε 17/2/17.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
48€ σύνολο. Στα ΕΛΤΑ. 36€ ΦΠΑ και 12€ τέλη! Δεν με πείραξε αυτό τόσο πολύ αλλά το ποσό καθυστερουνε να στο εκτελωνίσουν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είσαι πολύ τυχερός!!! Ευτυχώς που είχες ΕΛΤΑ! Αν στο είχε φέρει courier,τόσο καιρό καθυστερηση θα πληρωνες υπερογκο ποσο για έξοδα αποθήκευσης...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο.

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγορών από Κίνα γίνεται με το ταχυδρομείο και ότι με courier.

Στην περίπτωσή σου, ίσως δεν το γνώριζες, ίσως δεν το ήξερες και είχες την (πικρή) περιπέτεια και εμπειρία.

Και, σε κάθε περίπτωση, τα αποθήκευτρα είναι πολύ μικρό ποσό, από όσα χρεώνουν οι courier, σε σχέση με την αμοιβή εκτελωνιστή κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κάτι στανταρ το ποσα θα μπουν...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Μπαίνει άνω του 50%?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι ποσοστό μπαίνει τελωνείο πια;

 

Από που να προκύψει αυτό το στατιστικό στοιχείο;

Από όσα γράφονται σ' αυτό και σε άλλα fora;

Από στοιχεία των ΕΛΤΑ;

Από τις εφημερίδες;

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο έλεγχος είναι δειγματοληπτικός και από όσα ελέγχονται κάποια χρεώνονται με το τέλος των 3€, εάν η αξία τους είναι μέσα ή έστω και λίγο πάνω από το όριο των 22€ και τα υπόλοιπα με τον ΦΠΑ και τα τέλη των 12€.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερός!!! Ευτυχώς που είχες ΕΛΤΑ! Αν στο είχε φέρει courier,τόσο καιρό καθυστερηση θα πληρωνες υπερογκο ποσο για έξοδα αποθήκευσης...

Τυχερός θα ήμουν άμα δεν μου έμπαινε τελωνείο :p Όσο για το κουριερ δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνα κάτι από Κίνα με αυτό! Δεν υπάρχει λόγος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου ήρθε δέμα από amazon.de το οποίο είχε ανοιχτεί και επανακολληθεί πρόχειρα!

Να υποθέσω για έλεγχο στο τελωνείο??? Είναι δυνατόν?

Δεν είναι λογικό, αλλά με βάζει σε υποψίες ότι είχε σταλεί από τη γερμανική DHL . Παρέλαβα από ΕΛΤΑ κανονικά πάντως

Από Γερμανία γιατί να περάσει τελωνείο???

Link to comment
Share on other sites

Πάει το δέμα.τελωνείο απλά δεν φορολογητέα..ήρθε και εμένα δέμα κινητό από Γερμανία,πήγαμε απευθείας ΥΕΔ Θεσσαλονίκης και την άλλη μέρα παρέλαβα

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλά, να πάει τελωνείο, γιατί να ανοιχθεί όμως αφού ό,τι και να έχει μέσα δεν υπόκειται σε δασμούς λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής. Κάνω κάπου λάθος?
Link to comment
Share on other sites

SEND ITEM ABROAD 15-02-2017 23:20 SINGAPORE

HIGHT-VALUE GOODS - OFFICIAL CUSTOMS DECLARATION REQUIRED 24-02-2017 09:36

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY 24-02-2017 09:36

 

Τελωνείο για κινητό 57€?

Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσω τίποτα?

Κάτι τέτοιο κατάλαβα πιο πάνω...

 

 

Τελικά κάτι έχει αλλάξει με τα τελωνεία τελευταία...

Και επειδή παρέλαβα 2 δεματακια με ξυραφάκια γρήγορα και χωρίς τελωνείο πιστεύω ότι είναι δάχτυλος από κάπου.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο για κινητό 57€?

Υπάρχει περίπτωση να μην πληρώσω τίποτα?

Κάτι τέτοιο κατάλαβα πιο πάνω...

Που είναι το περίεργο, η ατέλεια είναι στα 22Ε (που κι αυτό θα καταργηθεί μέσα στο '17 και θα μπαίνουν όλα μετά). οπότε από 22 και πάνω πάει τελωνείο.

Από τη στιγμή που μπήκε,

-ή δεν θα το τσεκάρουν και θα βγει μόνο με 3Ε τέλη παρουσίασης,

-ή θα το τσεκάρουν και θα μπει 24% φπα+12Ε τέλη . Σε αυτή την περίπτωση να εύχεσαι να μην σου βγάλουν φπα με αξιολογηση παραπάνω από τα 57 που έδωσες (δεν είναι λίγα τα κινητά των 60 που τα αξιολογήσανε στα 100)

Link to comment
Share on other sites

Απ'την στιγμή που έδειξε ''αγαθά υψηλής αξίας'' - HIGHT-VALUE GOODS σημαίνει ότι θα εκτελωνιστεί κανονικά και θα μπει 24% φπα από την τιμή που θα βρει ο τελωνειακός + 12ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλά, να πάει τελωνείο, γιατί να ανοιχθεί όμως αφού ό,τι και να έχει μέσα δεν υπόκειται σε δασμούς λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής. Κάνω κάπου λάθος?

Kai γιατι το παρέλαβες χωρίς να βάλεις τις φωνές;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση, αλλά μετά από ημίωρη αναμονή στο ταχυδρομείο και τον σχετικό εκνευρισμό που συνεπάγεται, δε το πρόσεξα έγκαιρα, το πήρα και έφυγα.

Από την άλλη πλευρά όμως δε νομίζω ότι θα έβγαινε και τίποτα, τι να μου έλεγε δηλαδή ο υπάλληλος που δε θα με εκνεύριζε ακόμα περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και το δικό μου τελωνείο και απ;ότι φαίνεται είναι στον ίδιο σάκο με του scorpio13...

Το θέμα μου είναι ότι πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ να πήγαινα αεροδρόμιο να πλήρωνα και να το έπαιρνα αλλα μου είπανε ότι αυτό δεν γίνεται...Άντε να περάσει ένας μήνας πάλι...Γιατί αργεί τόσο πολύ να βγεί από τελωνείο??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα ειναι 3 ατομα με 30000 δεματα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και το δικό μου τελωνείο και απ;ότι φαίνεται είναι στον ίδιο σάκο με του scorpio13...

Το θέμα μου είναι ότι πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ να πήγαινα αεροδρόμιο να πλήρωνα και να το έπαιρνα αλλα μου είπανε ότι αυτό δεν γίνεται...Άντε να περάσει ένας μήνας πάλι...Γιατί αργεί τόσο πολύ να βγεί από τελωνείο??

 

τελικά περνάνε ΟΛΑ τελωνειο?

:blink:

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

τελικά περνάνε ΟΛΑ τελωνειο?

:blink:

Όχι είπαμε.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κάποιος κανέναν πωλητη που στέλνει με τριγωνική?

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Πρώτη φορά μου ήρθε δέμα από amazon.de το οποίο είχε ανοιχτεί και επανακολληθεί πρόχειρα!

Να υποθέσω για έλεγχο στο τελωνείο??? Είναι δυνατόν?

Δεν είναι λογικό, αλλά με βάζει σε υποψίες ότι είχε σταλεί από τη γερμανική DHL . Παρέλαβα από ΕΛΤΑ κανονικά πάντως

 

Το παρήγγειλες από το Amazon.de,ο πωλητής ήταν εντός ΕΕ; Αν ναι,δεν έπρεπε να περάσει τελωνείο,οποτε δεν έπρεπε να ανοιχτεί το δέμα!

Επίσης,αν στο είχε στείλει η Γερμανική DHL,έπρεπε να στο παραδώσει η Ελληνική! Τι δουλεια έχουν τα ΕΛΤΑ; Κάτι δεν κολλάει! Έπρεπε να ρωτήσεις τι συνέβη πριν το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλες από το Amazon.de,ο πωλητής ήταν εντός ΕΕ; Αν ναι,δεν έπρεπε να περάσει τελωνείο,οποτε δεν έπρεπε να ανοιχτεί το δέμα!

Επίσης,αν στο είχε στείλει η Γερμανική DHL,έπρεπε να στο παραδώσει η Ελληνική! Τι δουλεια έχουν τα ΕΛΤΑ; Κάτι δεν κολλάει! Έπρεπε να ρωτήσεις τι συνέβη πριν το παραλάβεις!

 

Τα γερμανικά ταχυδρομεία ανήκουν στην DHL, οπότε αν του έχουν στείλει απλό με γερμανικό ταχυδρομείο τα φέρνουν τα ΕΛΤΑ.

Επίσης το ότι κάτι δεν υπόκειται σε φόρους και δασμούς δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ανοιχτεί για έλεγχο.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

1f4d598e67418cd55998ff1c569b9866.jpg

 

Να πω κι εγώ ότι είναι xiaomi redmi 4 pro απο aliexpress με SG post και το πήρα 167€ οποτε με το τελωνείο θα βγει σαν να το έπαιρνα απο σκρουτζομαγαζο...

 

Sent from my GT-I8160P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...