Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η fedex έχει υποκαταστήματα στην Ελλάδα τότε θα στο φέρουν οι ίδιοι. Το κακό είναι ότι δεν είναι λίγες οι φορές που η fedex περνάει πράγματα από τελωνείο και ζητάει τον φόρο συν ένα εξωπραγματικό ποσό της τάξης των 150 ευρώ. Ψάξε "fedex Ελλαδα" στο Google και θα βρεις πολλές αναφορές.

 

 

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη φόρμα μέσα από την οποία διαμορφώνεται ο δασμός. Αλλιώς δε θα συμπληρώναμε ολόκληρες σελίδες να ανταλλάζουμε εμπειρίες. Γενικά φαίνεται πως εάν υπάρχουν στοιχεία (δηλωμένη αξία, απόδειξη αγοράς στο πακέτο) ο δασμός ήταν γύρω στο 25% όσο το φπα ήταν στο 19%. Εάν δεν υπάρχουν στοιχεία, ο δασμός είναι αντίστοιχο ποσοστό της ενδεικτικής τιμής του προϊόντος στην Ελληνική αγορά. Έχω ακούσει ότι έχουν τεράστιους καταλόγους για όλα τα επώνυμα προϊόντα που εισάγονται στην Ελλάδα. Άρα εάν δεν υπάρχουν στοιχεία ή αν αυτά που θα βρουν δεν τους πείθουν (πολύ μικρή τιμή δηλωμένης αξίας σε σχέση με την αξία που φαίνεται να έχει το προϊόν) σου βάζουν δασμούς ανάλογα με τις τιμές καταλόγου. Και αν το προϊόν δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά τότε χρεώνουν ότι να' ναι ή (στην περίπτωση που είναι τοπικό ταχυδρομείο) σε φωνάζουν να φέρεις απόδειξη. Γενικά οι τελωνειακοί είναι σαν τους δικαστές και βάζουν ότι δασμούς θέλουν. Ο εκτελωνιστής είναι σαν το δικηγόρο και προσπαθεί να πετύχει μικρότερο δασμό σύμφωνα με κανόνες που υπάρχουν.

 

Πέρα λοιπόν από το δασμό, θα πληρώσεις και το κόστος εκτελωνισμού (αμοιβή του δικηγόρου) που για τα EMS που παραδίδονται από Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ είναι 4 ευρώ. Αυτό είναι το μόνο ποσό που μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά. Και προσοχή, μακριά από ιδιωτικές κούριερ γιατί το παραπάνω ποσό μπορεί να γίνει και τριψήφιο. Υπηρεσία είναι, όσο θέλουν τη χρεώνουν.

 

 

διλαδη με λιγα λογια αν δοσω το paypal που ζητανε, και η τιμη ειναι 350 δολαρια,σε ευρω 260 περιπου, βαζουμε στο 260 *23%(φπα) και μετα στο συνολο που θα βγει κανουμε ξανα πολλαπλασιασμο * 25% + 4 ευρω ο εκτελονισμος? η το συνολο ειναι στα 260 ευρω *25%+4 ευρω? (δλδ το 25% περιεχει και το φπα μεσα και το δασμο?) ευχαριστω

Think right.....Think...nokia;)
Link to comment
Share on other sites

διλαδη με λιγα λογια αν δοσω το paypal που ζητανε, και η τιμη ειναι 350 δολαρια,σε ευρω 260 περιπου, βαζουμε στο 260 *23%(φπα) και μετα στο συνολο που θα βγει κανουμε ξανα πολλαπλασιασμο * 25% + 4 ευρω ο εκτελονισμος? η το συνολο ειναι στα 260 ευρω *25%+4 ευρω? (δλδ το 25% περιεχει και το φπα μεσα και το δασμο?) ευχαριστω
ΧΟΝΔΡΙΚΑ

Απο το ποσο που πληρωσες μαζι με τα μεταφορικα προσθετεις ενα 25% περιπου..+3 ευρω.Αυτο σε περιπτωση που παραλαβεις το δεμα με τα ΕΛΤΑ και περασει τελωνειο(αν δεν περασει τελωνειο δεν χρεωνεσαι το 25% παρα μονο τα 3 ευρω που ειναι στανταρ)

 

Αν ομως σταλει το δεμα με καμια fedex ή ups υπολογιζε και 80-150 ευρω εξτρα χαρατσι του υπαλληλου της κουριερ

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

και προσεξε να μην σου βαλουν ποσο κανουν τα μεταφορικα διοτι τα σαινια τα δικα μας τα προσθετουν στην αξια και μετα υπολογιζουν φορο κλπ.
Link to comment
Share on other sites

ΧΟΝΔΡΙΚΑ

Απο το ποσο που πληρωσες μαζι με τα μεταφορικα προσθετεις ενα 25% περιπου..+3 ευρω.Αυτο σε περιπτωση που παραλαβεις το δεμα με τα ΕΛΤΑ και περασει τελωνειο(αν δεν περασει τελωνειο δεν χρεωνεσαι το 25% παρα μονο τα 3 ευρω που ειναι στανταρ)

 

Αν ομως σταλει το δεμα με καμια fedex ή ups υπολογιζε και 80-150 ευρω εξτρα χαρατσι του υπαλληλου της κουριερ

 

με EMS ειναι.. οπωτε ελτα

Think right.....Think...nokia;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει τελωνείο ένα δέμα από Αμερική το οποίο θα περιέχει ένα Tablet μεγάλης αξίας αλλά θα έχει αγοραστεί από συγγενή και θα έχει τοποθετηθεί στο δέμα ανοιγμένο χωρίς απόδειξη αγοράς.

 

Ευχαριστώ.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει τελωνείο ένα δέμα από Αμερική το οποίο θα περιέχει ένα Tablet μεγάλης αξίας αλλά θα έχει αγοραστεί από συγγενή και θα έχει τοποθετηθεί στο δέμα ανοιγμένο χωρίς απόδειξη αγοράς.

 

Ευχαριστώ.

 

99% θα περάσει τελωνείο. Μεγάλο ρόλο βέβαια παίζει και με τι ταχυδρομική θα αποσταλεί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!

 

Σκεφτομαι να αγορασω κατι μπλουζακια απο αμερικη απο το καταστημα urban outfitters που δεν υπαρχει στην ελλαδα αλλα φοβαμαι οτι θα πληρωσω πολλα λεφτα στο τελωνειο.!Η συνολικη αξια τους ειναι 250 ευρω μαζι με τα εξοδα αποστολης!Η εταιρια που χρησιμοποιουν για την μεταφορα ειναι η DPD και λεει στα φερνουν κατευθειαν σπιτι!Το μονο που σκεφτομαι ειναι το τελωνειο!

 

Αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια μπορει να μου πει!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

αν περασουν τελωνειο αν δεν κανω λαθος ειναι ενα+25-30% και εξοδα εκτελωνισμου

βρες απο ευρωπη...luisaviaroma,yoox,assos ktl.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50092&page=304

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

djarte οταν εννοεις ανοιγμενο πως το εννοεις?

 

 

. Έχω αγοράσει και μεταχειρισμένη οθόνη για λάπτοπ στα 67 ευρώ από Αμερική που σταμάτησε στο τελωνείο. Οπότε καλό είναι να μιλάμε με πιθανότητες κι όχι απόλυτα.

και τι ακριβως ζητησαν για κατι μεταχειρισμενο?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

djarte οταν εννοεις ανοιγμενο πως το εννοεις?

 

 

 

και τι ακριβως ζητησαν για κατι μεταχειρισμενο?

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση καθώς και για την συμβουλή. Τελικώς από ότι φαίνεται θα καταλήξω στην σίγουρη λύση της Ελλάδας καθώς μόνο και μόνο το ψυχολογικό βάρος που θα έχω όλο το διάστημα της αναμονής δεν δικαιολογεί την τελική διαφορά στην τιμή. ;)

Edited by impreza_sti

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση καθώς και για την συμβουλή. Τελικώς από ότι φαίνεται θα καταλήξω στην σίγουρη λύση της Ελλάδας καθώς μόνο και μόνο το ψυχολογικό βάρος που θα έχω όλο το διάστημα της αναμονής δεν δικαιολογεί την τελική διαφορά στην τιμή. ;)

 

Γιατί δεν το αγοράζεις τότε από Ε.Ε.; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τεράστια εντύπωση πως στην ελλάδα με τέτοια άνεση κάποιος σε δημόσιο φόρουμ δίνει οδηγίες καταστρατήγησης του νόμου σε τρίτους. Στις ΗΠΑ θα πήγαινες φυλακή για αυτό για aiding and abetting. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τεράστια εντύπωση πως στην ελλάδα με τέτοια άνεση κάποιος σε δημόσιο φόρουμ δίνει οδηγίες καταστρατήγησης του νόμου σε τρίτους. Στις ΗΠΑ θα πήγαινες φυλακή για αυτό για aiding and abetting.

 

Συγχώρεσε μου την άγνοια αλλά επειδή δεν είμαι νομικός θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Το σενάριο είναι υποθετικό αλλά κάλλιστα μπορεί για κάποιους να είναι και υπαρκτό.

 

Αγοράζει η μητέρα μου που ζει μόνιμα στην Αμερική μία ηλεκτρονική συσκευή, μετά από ένα χρονικό διάστημα την βαριέται και θέλει να μου την κάνει δώρο. Εγώ όμως μένω Ελλάδα. Είναι παράνομο να μου την στείλει ταχυδρομικώς? Θα πρέπει εγώ να χρεωθώ με έξοδα εκτελωνισμού μίας μεταχειρισμένης συσκευής? Γιατί θα τρελαθούμε τελείως σε λιγάκι. ;)

 

Γιατί δεν το αγοράζεις τότε από Ε.Ε.; :rolleyes:

 

Για τον απλούστατο λόγο ότι κοστίζει πάνω - κάτω τα ίδια λεφτά με Ελλάδα και επομένως δεν αξίζει τον κόπο. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσε μου την άγνοια αλλά επειδή δεν είμαι νομικός θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

 

Το σενάριο είναι υποθετικό αλλά κάλλιστα μπορεί για κάποιους να είναι και υπαρκτό.

 

Αγοράζει η μητέρα μου που ζει μόνιμα στην Αμερική μία ηλεκτρονική συσκευή, μετά από ένα χρονικό διάστημα την βαριέται και θέλει να μου την κάνει δώρο. Εγώ όμως μένω Ελλάδα. Είναι παράνομο να μου την στείλει ταχυδρομικώς? Θα πρέπει εγώ να χρεωθώ με έξοδα εκτελωνισμού μίας μεταχειρισμένης συσκευής? Γιατί θα τρελαθούμε τελείως σε λιγάκι. ;)

 

Το σενάριο που περιγράφεις δεν είναι παράνομο. Παράνομο είναι να συμπληρώσεις ψευδείς ή παραπλανητικές δηλώσεις στην φόρμα τελωνείου όταν πας στο ταχυδρομείο στις ΗΠΑ. Επίσης παράνομο είναι να συμβουλεύσεις άλλους πως να συμπληρώσουν ψευδείς ή παραπλανητικές δηλώσεις στην φόρμα τελωνείου. Δηλαδή κάτι που δεν είναι μεταχειρισμένο, να το δηλώσεις ως μεταχειρισμένο ψευδώς - αυτό είναι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σκεφτόμουν να πάρω ενα samsung galaxy s απο αυστραλια μέσω ε-bay

Λεει θα αποσταλεί με "AIR MAIL"

Θα περάσει τελωνείο?

Edited by Driver007
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτόμουν να πάρω ενα samsung galaxy s απο αυστραλια μέσω ε-bay

Λεει θα αποσταλεί με "AIR MAIL"

Θα περάσει τελωνείο?

Το ότι δεν θα έχεις εγγύηση το σκέφτηκες; Το ότι κατά 90% θα περάσει τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτόμουν να πάρω ενα samsung galaxy s απο αυστραλια μέσω ε-bay

Λεει θα αποσταλεί με "AIR MAIL"

Θα περάσει τελωνείο?

 

κατα 90% θα περασει τελωνειο. υπολογισε 23%φπα και κατι ψηλα ακομη.

εγγυηση δεν θα εχεις. γιατι δεν το περνεις απο ευρωπη?

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε γράψει αρκετές φορές σε διάφορα θέματα..

Το αν θα περάσει 1 πακέτο από τελωνείο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με κάποιο ποσοστό 93,25%...

Εγώ απλά θω ρωτήσω τον φίλο αν αξίζει το ρίσκο για την αγορά από Αυστραλία.Πόσο το βρίσκεις εκεί και πόσο στην Ευρώπη?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτόμουν να πάρω ενα samsung galaxy s απο αυστραλια μέσω ε-bay

Λεει θα αποσταλεί με "AIR MAIL"

Θα περάσει τελωνείο?

 

Ναι, εκτός αν βαριέται ο τελωνειακός. Και για τέτοια ακριβά πράγματα δε βαριούνται συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βρεί 300ευρώ τα 16gb. Αλλα εαν πληρώσω φόρο ας το πάρω απο εδώ με 350 το 8αρι. Γιατι με το τελωνείο θα βγει παραπάνω...

Πρέπει να τα καταργήσουν τα τελωνεία μας καταστρέφουν !

 

Το ότι δεν θα έχεις εγγύηση το σκέφτηκες; Το ότι κατά 90% θα περάσει τελωνείο;

εγγύηση έχει και ισχίει και για την ελλάδα. Πρόσφατα ενας φίλος μ αγόρασε απο αμερική ένα χperia 10 και ειχε ενα καμένο pixel το πηγε στην αντιπροσωπεια της SE στην ελλαδα και του το άλαξαν

Edited by Driver007
Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο που περιγράφεις δεν είναι παράνομο. Παράνομο είναι να συμπληρώσεις ψευδείς ή παραπλανητικές δηλώσεις στην φόρμα τελωνείου όταν πας στο ταχυδρομείο στις ΗΠΑ. Επίσης παράνομο είναι να συμβουλεύσεις άλλους πως να συμπληρώσουν ψευδείς ή παραπλανητικές δηλώσεις στην φόρμα τελωνείου. Δηλαδή κάτι που δεν είναι μεταχειρισμένο, να το δηλώσεις ως μεταχειρισμένο ψευδώς - αυτό είναι παράνομο.

 

Εφόσον στέκεσαι στο γράμμα του νόμου, αν αποσφραγιστεί η συσκευασία αυτομάτως θεωρείται μεταχειρισμένο, οπότε πού την είδες την παρανομία και την παραπλάνηση; Επίσης, μπορεί ο γνωστός στην αμερική να ενεργοποιήσει τη συσκευή 1 φορά και να τη σβήσει πριν τη στείλει, για να είναι περισσότερο καλυμμένος από τέτοιες αδέκαστες προϋποθέσεις (λες και ανιχνέυεται από το τελωνείο πόσο είναι χρησιμοποιημένο ή όχι...). Εκτελωνιστής είσαι φίλε και ζορίστηκες μη χάσεις το χαράτσι;

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

εγγύηση έχει και ισχίει και για την ελλάδα. Πρόσφατα ενας φίλος μ αγόρασε απο αμερική ένα χperia 10 και ειχε ενα καμένο pixel το πηγε στην αντιπροσωπεια της SE στην ελλαδα και του το άλαξαν

Το IMEI από ποια χώρα ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στέκεσαι στο γράμμα του νόμου, αν αποσφραγιστεί η συσκευασία αυτομάτως θεωρείται μεταχειρισμένο, οπότε πού την είδες την παρανομία και την παραπλάνηση; Επίσης, μπορεί ο γνωστός στην αμερική να ενεργοποιήσει τη συσκευή 1 φορά και να τη σβήσει πριν τη στείλει, για να είναι περισσότερο καλυμμένος από τέτοιες αδέκαστες προϋποθέσεις (λες και ανιχνέυεται από το τελωνείο πόσο είναι χρησιμοποιημένο ή όχι...). Εκτελωνιστής είσαι φίλε και ζορίστηκες μη χάσεις το χαράτσι;

 

Μπορεί στην Ελλάδα αυτά τα κολπάκια να περνάνε, αλλά σε αμερικανικό δικαστήριο δεν θα υπήρχε περίπτωση να περάσουν. Το να ανοίξεις την συσκευασία μιας συσκευής ή να την χρησιμοποιήσεις σκόπιμα για να θεωρείται μεταχειρισμένη δεν σημαίνει ότι η συσκευή θα είναι πράγματι μεταχειρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί στην Ελλάδα αυτά τα κολπάκια να περνάνε, αλλά σε αμερικανικό δικαστήριο δεν θα υπήρχε περίπτωση να περάσουν. Το να ανοίξεις την συσκευασία μιας συσκευής ή να την χρησιμοποιήσεις σκόπιμα για να θεωρείται μεταχειρισμένη δεν σημαίνει ότι η συσκευή θα είναι πράγματι μεταχειρισμένη.

 

Μμμμάλιστα, και τι θα είναι, αμεταχείριστη; :lol:

Ας μειώσουν τις υπέρογκες χρεώσεις και τους φόρους να μην χρειάζεται να καταφεύγουμε σ' αυτά τα "κολπάκια"...

Πάντως δεν βλέπω να σχολιάζεις που βλέπεις την παρανομία που μας έλεγες παραπάνω...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...