Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιος που το εχει ας μου διευκρινισει το εξης: Το ποια SIM θα χρησιμοποιειται για το 3G Data ειναι επιλεξιμο;

Εννοω μπορω αλλοτε να εχω την SIM1 και αλλοτε την SIM2 χωρις να χρειαζεται να αλλαζω τη θεση των καρτων; Ή το 3G Data παιζει μονο απο την SIM1 οπως στα περισσοτερα δικαρτα;; Ρωταω γιατι εδω λεει οτι ειναι επιλεξιμο απο τις ρυθμισεις:

http://www.nokia.com/gb-en/support/product/lumia630/smartguidance/?action=singleTopic&topic=GUID-6908C606-6FE7-46D4-9382-81D23F455DB8-8_10

 

Select which SIM to use for data connection

 

Tap SIM for data connection and the SIM you want.

 

Και κανω την ερωτηση γιατι παο ΝΟΚΙΑ Care μου ειπαν οτι μονο η SIM1 παιζει για Data.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καποιος που το εχει ας μου διευκρινισει το εξης: Το ποια SIM θα χρησιμοποιειται για το 3G Data ειναι επιλεξιμο;

Εννοω μπορω αλλοτε να εχω την SIM1 και αλλοτε την SIM2 χωρις να χρειαζεται να αλλαζω τη θεση των καρτων; Ή το 3G Data παιζει μονο απο την SIM1 οπως στα περισσοτερα δικαρτα;; Ρωταω γιατι εδω λεει οτι ειναι επιλεξιμο απο τις ρυθμισεις:

http://www.nokia.com/gb-en/support/product/lumia630/smartguidance/?action=singleTopic&topic=GUID-6908C606-6FE7-46D4-9382-81D23F455DB8-8_10

 

Select which SIM to use for data connection

 

Tap SIM for data connection and the SIM you want.

 

Και κανω την ερωτηση γιατι παο ΝΟΚΙΑ Care μου ειπαν οτι μονο η SIM1 παιζει για Data.

 

 

Μάλλον δεν τα ξέρουν καλά.

Και οι δυο sim συνδέονται με δεδομένα.

Πας κινητή τηλεφωνία+sim> συνδεση δεδομένων (ανενεργό αν δεν είναι ήδη, για να κάνεις αλλαγή)> sim για σύνδεση δεδομένων> επιλέγεις sim 1 ή sim 2 (μπορείς να τις μετονομάσεις πιο κάτω στις ρυθμίσεις)> σύνδεση δεδομένων ενεργοποίηση

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τα ξέρουν καλά.

Και οι δυο sim συνδέονται με δεδομένα.

Πας κινητή τηλεφωνία+sim> συνδεση δεδομένων (ανενεργό αν δεν είναι ήδη, για να κάνεις αλλαγή)> sim για σύνδεση δεδομένων> επιλέγεις sim 1 ή sim 2 (μπορείς να τις μετονομάσεις πιο κάτω στις ρυθμίσεις)> σύνδεση δεδομένων ενεργοποίηση

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Η διευκρινιση ειναι κατατοπιστικη. Ο Ελεγχος Δεδομενων αντιστοιχα, μετραει ξεχωριστα τις 2 SIM ή ολα μαζι;

Επισης αν μπορεις, μιας και το εχεις, απαντησε μου στα προηγουμενα ερωτηματα μου:

 

Μιας και το 630 εχει και αυτο 8.1, μπορειτε να μου πειτε αν ο IE γενικα σας κρασαρει;; Δηλαδη, εγω με το 625, αν ανοιξω παραπανω απο μια σελιδες συνηθως κλεινει ο ΙΕ και με παει στην home screen. Συμβαινει και στο 630 αυτο; Επισης αν εχετε ανοιξει 2-3 σελιδες και πλοηγειστε στην μια και πατε σε μια παο τις αλλες, την φορτωνει ξανα απο την αρχη;

Κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι η ελλειψη led flash κυριως για χρηση φακου. Χρησιμοποιωντας εναλλακτικα την οθονη, με καποιο σχετικο app, ως φακο παιρνουμε ικανοποιητικο αποτελεσμα;

 

 

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το 630 εχει και αυτο 8.1, μπορειτε να μου πειτε αν ο IE γενικα σας κρασαρει;;

 

Ευχαριστω πολυ

 

Όχι ο ie δε crashαρει. Προφανώς σου φαγε κόλλημα με το πέρασμα των 8.1.

1000% με hard reset θα σου στρώσει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, δεν έχω κουράσει τον ΙΕ ιδιαίτερα. Βασικά, δεν χρησιμοποιώ το κινητό (όποιο κινητό) για ίντερνετ. Αλλά το δοκίμασα τώρα, που το ζήτησες. Είχα φυσικά ξαναμπεί στον ΙΕ, χωρίς όμως να τον κουράσω. Είχε όμως τις τελευταίες σελίδες που μπήκα ήδη έτοιμες σε καρτέλες. Άνοιξα ακόμα τέσσερις, συνολικά έξι: MSN news, pathfinder, railnation, in.gr, και δύο εκπαιδευτικές σελίδες. Και οι έξι είναι διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή για εναλλαγή και όχι, δεν ξαναφορτώνουν (ούτε φυσικά κράσαρε ο ΙΕ). Θα σου έλεγα όμως, όταν πας στο κατάστημα να το ελέγξεις και ο ίδιος (ίσως φταίνε οι σελίδες που ανοίγεις, ίσως η σύνδεση, αν και μάλλον είναι η έκδοση που έχεις). Εξηγούμε, χρησιμοποίησα wifi, όχι δεδομένα αν και δεν νομίζω να έχει διαφορά.

Σου παραθέτω φωτογραφίες.

 

Για τον φακό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Δεν με απασχολεί, έχω ένα μπρελόκ της energizer με λεντάκι πάνω που κάνει θαύματα. Ποτέ δεν χρησιμοποίησα το λεντ του κινητού για φακό και δεν μπορώ να έχω γνώμη στο αν θα σε βολέψει ή όχι η οθόνη. Πάντως να ξέρεις, η κάμερα του είναι μαγική πραγματικά, με τις ρυθμίσεις της παίρνεις πολύ καλύτερες φωτογραφίες νύχτα από αντίστοιχα τηλέφωνα με φλας. Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις στο τηλέφωνο σου μια εφαρμογή φακού οθόνης και να συγκρίνεις μόνος σου.

 

Όσο για το 630DS συνολικά, μπορείς να διαβάσεις την άποψη μου και σε προηγούμενα ποστ (#17, #45). Για μένα που προέρχομαι από σοβαρό δίκαρτο android (1GB/4GB, 1.3 τετραπύρηνο, 8ΜΡ μεγάλου κατασκευαστή), έχω να σου πω πως κάθε μέρα και καλύτερα. Το 630 κερδίζει στα σημεία σαν συσκευή (ποιότητα ήχου, σήμα, δεδομένα, ισχύς wifi και φυσικά κάμερα) και τα WP είναι πολύ πιο ξέγνοιαστα από το android (συν του ότι έχουν καλύτερους χάρτες και ποιοτικότερες εφαρμογές).

 

Και δεν αναφέρω καν την μπαταρία που πραγματικά τα σπάει!

 

http://i193.photobucket.com/albums/z130/ozon74/wp_ss_20140616_0005.jpg

 

http://i193.photobucket.com/albums/z130/ozon74/wp_ss_20140616_0006.jpg

 

http://i193.photobucket.com/albums/z130/ozon74/wp_ss_20140616_0007.jpg

 

http://i193.photobucket.com/albums/z130/ozon74/wp_ss_20140616_0004.jpg

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

"έχω να σου πω πως κάθε μέρα και καλύτερα. Το 630 κερδίζει στα σημεία σαν συσκευή (ποιότητα ήχου, σήμα, δεδομένα, ισχύς wifi και φυσικά κάμερα) και τα WP είναι πολύ πιο ξέγνοιαστα από το android (συν του ότι έχουν καλύτερους χάρτες και ποιοτικότερες εφαρμογές).

 

Και δεν αναφέρω καν την μπαταρία που πραγματικά τα σπάει!"

επιβεβαιωνω και εγω ολα τα παραπανω,τις λιγες ημερες που το εχω,μιλαω με καθαρο σημα εκει που με πολλα αλλα τηλεφωνα ειχα προβλημα και μια ερωτηση zoom εχει η καμερα γιατι δεν το εχω βρει,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

"έχω να σου πω πως κάθε μέρα και καλύτερα. Το 630 κερδίζει στα σημεία σαν συσκευή (ποιότητα ήχου, σήμα, δεδομένα, ισχύς wifi και φυσικά κάμερα) και τα WP είναι πολύ πιο ξέγνοιαστα από το android (συν του ότι έχουν καλύτερους χάρτες και ποιοτικότερες εφαρμογές).

 

Και δεν αναφέρω καν την μπαταρία που πραγματικά τα σπάει!"

επιβεβαιωνω και εγω ολα τα παραπανω,τις λιγες ημερες που το εχω,μιλαω με καθαρο σημα εκει που με πολλα αλλα τηλεφωνα ειχα προβλημα και μια ερωτηση zoom εχει η καμερα γιατι δεν το εχω βρει,ευχαριστω

 

 

δοκίμασε pinch to zoom

http://blog.snowflax.com/wp-content/uploads/2012/04/pinch_zoom.png

Link to comment
Share on other sites

"έχω να σου πω πως κάθε μέρα και καλύτερα. Το 630 κερδίζει στα σημεία σαν συσκευή (ποιότητα ήχου, σήμα, δεδομένα, ισχύς wifi και φυσικά κάμερα) και τα WP είναι πολύ πιο ξέγνοιαστα από το android (συν του ότι έχουν καλύτερους χάρτες και ποιοτικότερες εφαρμογές).

 

Και δεν αναφέρω καν την μπαταρία που πραγματικά τα σπάει!"

επιβεβαιωνω και εγω ολα τα παραπανω,τις λιγες ημερες που το εχω,μιλαω με καθαρο σημα εκει που με πολλα αλλα τηλεφωνα ειχα προβλημα και μια ερωτηση zoom εχει η καμερα γιατι δεν το εχω βρει,ευχαριστω

 

Με τα δάχτυλά σου ανοίγεις την οθόνη και ζουμάρει. Αν και νομίζω με τη συγκεκριμένη κάμερα δε θα έχεις και το τέλειο zoom.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

αυτο που διαβασα Nokia Lumia Amber τι ειναι ακριβως; στο 630 υπαρχει;

 

yep ειναι μία από τις παλιές αναβαθμίσεις , το 630 είναι δύο αναβαθμίσεις μπροστά

 

βασικά από τότε που βγήκαν τα wp8 πάει

portico---->amber------->black----->cyan

 

εσύ είσαι στο cyan

Link to comment
Share on other sites

μιλαω γι αυτο http://www.nokia.com/gr-el/windows-phone-amber-update/ που γραφει οτι κανει ολα αυτα

 

παλιό είναι αυτό , όλα αυτά που γράφει στην σελίδα τα έχει το 630 εκτός από glance screen λόγω απουσίας ambient light sensor

Link to comment
Share on other sites

Απορία, δηλαδή δεν έχει ρύθμιση για glance screen έστω χωρίς τη γρήγορη ματιά που περνάς από πάνω το χέρι;

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

παλιό είναι αυτό , όλα αυτά που γράφει στην σελίδα τα έχει το 630 εκτός από glance screen λόγω απουσίας ambient light sensor

 

Γυρίστε το. Ο εύκολος τρόπος σίγασης των κλήσεων.

Δεν χρειάζεται πλέον να πατάτε κουμπιά, για να κάνετε σίγαση του ήχου κλήσης. Με την ενημέρωση Lumia Amber, το μόνο που χρειάζεται είναι να γυρίσετε το τηλέφωνό σας ανάποδα, για να τεθεί σε σίγαση, όταν κάποιος καλεί σε ακατάλληλη στιγμή.

Αυτο το κανει; δεν το εχω δει

επισης να ρωτησω εχω win vista και οταν συνδεω το κινητο δεν μπορει να βρει το λογισμικο μπορω να κανω κατι γι αυτο;

Edited by gnomonas
Link to comment
Share on other sites

H ένταση στα ακουστικά με μουσική είναι δυνατή;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

H ένταση στα ακουστικά με μουσική είναι δυνατή;

Διάβασε το ποστ #17

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

επισης να ρωτησω εχω win vista και οταν συνδεω το κινητο δεν μπορει να βρει το λογισμικο μπορω να κανω κατι γι αυτο;

 

Εννοείς ότι δεν σου αναγνωρίζει τη συσκευή όταν τη συνδέεις στον υπολογιστή;

Ρίξε μια ματιά:

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Nokia Lumia FAQ - Σύνδεση της συσκευής σε υπολογιστή..

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βγαλω στην αρχικη οθονη τις εργασιες απο το ημερολογιο; για να τις διαχειριζομαι πιο ευκολα; Edited by gnomonas
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όταν δουλεύει με δύο κάρτες να έχει λιγότερη αυτονομία.

 

Από ότι είδα σε review στο phonearena

η ένταση στα ακουστικά σε μουσική είναι άριστη!

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό όταν δουλεύει με δύο κάρτες να έχει λιγότερη αυτονομία.

 

Από ότι είδα σε review στο phonearena

η ένταση στα ακουστικά σε μουσική είναι άριστη!

 

Σε παρέπεμψα στο ποστ #17.

Σηκώνει τα premium ακουστικά όσο τίποτε άλλο.

Monster και Coloud (προτείνω τα τελευταία για απόδοση και τιμή).

Να ξέρεις όμως τραβάνε (φυσικά) πολλή μπαταρία.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

ozon74 σωστός..

 

...αυτά τα coloud της nokia είναι;

 

ποιό μοντέλο συνιστάς;...

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ozon74 σωστός..

 

...αυτά τα monster και coloud πόσο έχουν έχουν; σορρυ για το οφφτοπικ..

 

Μια μια απλή αναζήτηση στο skroutz για παράδειγμα θα μπορούσες να βρείς πόσο περίπου έχουν τα συγκεκριμένα ακουστικά!

Για απορίες σχετικά με αξεσουάρ υπάρχει το αντίστοιχο θέμα Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα).

 

ΥΓ. Διαγράφηκαν off topic σχολιασμοί!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σόρρυ, έβαλα ερώτηση στο κατάλληλο θέμα.

 

Παντώς το κινητό έχει πολλά συν και βγαίνει και σε δίκαρτο.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω ένα δεύτερο κινητό κ σκέφτομαι Lumia για τους χάρτες και την σπιρτάδα,θέλω να ρωτήσω είναι αλήθεια ότι το 630 έχει sar head:1,51 body:1,5 ?? Αν Ναι μου φαίνεται αρκετά πολύ και είδα ότι πχ το 625 είναι στα 0.70 . Με ανησυχεί γιατί έχω κ ενα iPhone 5 που έχει υψηλό sar ,Μην με αυτά τα δύο είμαι σαν κινητή ραδιενέργεια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...