Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 630


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το firmware είναι NOKIA Cyan, η έκδοση λογισμικού 8.10.12359.845

Δεύτερη εβδομάδα στα χέρια μου και έχω ενθουσιαστεί.

Να σταθώ λίγο στην μπαταρία:

Με κλειστό το wifi (έχω 1 γίγα από τον πάροχο που έχει εξαιρετικό σήμα), τρεις μέρες παιδιά.

3 μέρες!

Όταν το καλύτερο μου ήταν μιάμιση (πάλι με το wifi Κλειστό)!

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι το firmware είναι NOKIA Cyan, η έκδοση λογισμικού 8.10.12359.845

Δεύτερη εβδομάδα στα χέρια μου και έχω ενθουσιαστεί.

Να σταθώ λίγο στην μπαταρία:

Με κλειστό το wifi (έχω 1 γίγα από τον πάροχο που έχει εξαιρετικό σήμα), τρεις μέρες παιδιά.

3 μέρες!

Όταν το καλύτερο μου ήταν μιάμιση (πάλι με το wifi Κλειστό)!

 

Κάνεις και browsing; Twitter, Whatsup? Viber? Φωτό? Για γίνε πιο συγκεκριμένος για τη χρήση. Εϊναι τεράστια διαφορά αυτή που περιγράφεις.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις και browsing; Twitter, Whatsup? Viber? Φωτό? Για γίνε πιο συγκεκριμένος για τη χρήση. Εϊναι τεράστια διαφορά αυτή που περιγράφεις.

Είναι, γι αυτό την έβαλα συγκριτικά με την προηγούμενη χρήση.

Browsing σχεδόν ποτέ, viber και skype πάντα στο παρασκήνιο, Facebook (στο πλακάκι), push email και κλήσεις (περίπου 15 λεπτά καθημερινά). Στην εβδομάδα πρόσθεσε τρεις φορές χάρτη και ΜΜΜ (κατά μέσο όρο).

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Είναι, γι αυτό την έβαλα συγκριτικά με την προηγούμενη χρήση.

Browsing σχεδόν ποτέ, viber και skype πάντα στο παρασκήνιο, Facebook (στο πλακάκι), push email και κλήσεις (περίπου 15 λεπτά καθημερινά). Στην εβδομάδα πρόσθεσε τρεις φορές χάρτη και ΜΜΜ (κατά μέσο όρο).

 

Εντάξει θα ήθελα να δω λίγο Browsing Το οποίο πραγματικά ρουφάει ενέργεια.

Πάντως και πάλι απορώ με τη τόσο μεγάλη διαφορά.

Μήπως δεν είχε στρώσει ακόμα η μπαταρία; Είναι και καινούριο το κινητό.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές...

 

http://i193.photobucket.com/albums/z130/ozon74/wp_ss_20140605_0001.png

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Έστησα σήμερα ένα για ένα φίλο. Χορταστική οθόνη. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το πασπατεψω. Να δω γενικά πως πάει και το τι λέει αυτό το μέγεθος οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν μπορώ τις επαφές που έχω σε ένα android κινητό να τις μεταφέρω με bluetooth στο lumia 630, ολες μαζί;

 

 

φυσικά

 

τα lumia έχουν μια εφαρμογή "μεταφορά δεδομένων " που μεταφέρει μέσω Bluetooth επαφές , φωτογραφίες και μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεσοτητα της απαντησης ,τα lumia εχουν αυτή την ιδιοτητα, ελα όμως που εγω δε μπορω να το βρω στο samsung galaxy duos που εχω;καμμια βοηθεια;
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεσοτητα της απαντησης ,τα lumia εχουν αυτή την ιδιοτητα, ελα όμως που εγω δε μπορω να το βρω στο samsung galaxy duos που εχω;καμμια βοηθεια;

 

no worries

 

ανοίγεις το Bluetooth και στις δύο συσκευές και τρέχεις το "μεταφορά δεδομένων " στο 630 και τα κάνει όλα μόνο του

 

https://www.youtube.com/watch?v=BOH3nBRbtHo

 

είναι λίγο παλιό το βίντεο , τώρα γίνεται πιο γρήγορα η διαδικασία :P

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχεις το 630; αλλα εχω ψηθει παρα πολύ να το παρω το dual sim γενικα θελω ένα τηλεφωνακι να κανω τη δουλεια μου,λιγο ιντερνετ το μονο που με χαλαει είναι η δευτερη καμερα για βιντεοκληση αλλα δεν περαζει,ημουν ετοιμος για κινεζικο αλλα βλέποντας αυτό αναθεωρησα και θα φυγω από το android να παω σε Windows ,ελπιζω να μην την πατησω!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχεις το 630; αλλα εχω ψηθει παρα πολύ να το παρω το dual sim γενικα θελω ένα τηλεφωνακι να κανω τη δουλεια μου,λιγο ιντερνετ το μονο που με χαλαει είναι η δευτερη καμερα για βιντεοκληση αλλα δεν περαζει,ημουν ετοιμος για κινεζικο αλλα βλέποντας αυτό αναθεωρησα και θα φυγω από το android να παω σε Windows ,ελπιζω να μην την πατησω!!!

 

κάνε ένα ψάξιμο εδώ http://www.windowsphone.com/el-gr/store/featured-apps για να δεις αν υπάρχουν οι εφαρμογές που θέλεις

 

πάντως αν χρησιμοποιείς πολύ τις εφαρμογές της google και τις χρειάζεσαι καλύτερα να κοιτάξεις αλλού γιατί η google σαμποτάρει κανονικότατα τα wp

 

παρόλα αυτά ότι προσφέρει η G το προσφέρει και η Microsoft και πολλά από αυτά καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας τρόπος να περάσεις τις επαφές από android σε wp είναι να τις ανεβάσεις στον λογαριασμό του email σου (είτε Hotmail είτε gmail, δεν έχει καμία σημασία) και να τα συγχρονίσεις με την συσκευή, επιλέγοντας να σου δείχνει μόνο τις επαφές με αριθμό τηλεφώνου (αν θες το τελευταίο).

Επειδή πρόσφατα μεταπήδησα από δίκαρτο android στο Lumia 630DS θα σου πω πως προσωπικά δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Το αντίθετο μάλιστα...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχεις το 630; αλλα εχω ψηθει παρα πολύ να το παρω το dual sim γενικα θελω ένα τηλεφωνακι να κανω τη δουλεια μου,λιγο ιντερνετ το μονο που με χαλαει είναι η δευτερη καμερα για βιντεοκληση αλλα δεν περαζει,ημουν ετοιμος για κινεζικο αλλα βλέποντας αυτό αναθεωρησα και θα φυγω από το android να παω σε Windows ,ελπιζω να μην την πατησω!!!

 

Να την πατήσεις, είναι λίγο υποκειμενικό θέμα του τί χρειάζεται ο καθένας.

Προσωπικά, για τις δικές μου ανάγκες, θεωρώ άκρως υπερβολικά και μάλλον εμπαθή τα σχόλια εναντίον των WP.

Τα περισσότερα σχόλια από δαύτα είναι άστοχα όπως έχω διαπιστώσει, κάτι που μαρτυρά πως γίνονται ακριβώς με άγνοια και εμπάθεια.

Όχι πως δεν υπάρχουν κενά και αδυναμίες στα WP , αλλά τελικά οι περισσότεροι που δοκιμάζουν οι ίδιοι το οικοσύστημα μάλλον το βρίσκουν ανώτερο των προσδοκιών, και ανακαλύπτουν και στοιχεία που αλλού δεν τα βρίσκουν.

 

Για το συγκεκριμένο Lumia, κάπου διάβασα ότι οι 2 sim δε λειτουργούν ενεργές ταυτόχρονα.

Ψάξτο λίγο κι αν δεν έχεις πρόβλημα, προχώρα άφοβα.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο Lumia, κάπου διάβασα ότι οι 2 sim δε λειτουργούν ενεργές ταυτόχρονα.

Ψάξτο λίγο κι αν δεν έχεις πρόβλημα, προχώρα άφοβα.

 

 

Οι κάρτες είναι πάντα ενεργές, και σε σύνδεση δεδομένων.

Μόνο όταν μιλάς στην μια sim βγαίνει εκτός δικτύου η άλλη.

Αυτό είναι κάτι που κάνουν πολλά δίκαρτα τηλέφωνα - σε κάποια άλλα όμως υπάρχει η δυνατότητα και μένουν και οι δύο κάρτες ενεργές ακόμα και σε κλήση (η LG σίγουρα). Εκεί είναι ανησυχητική κάπως η ακτινοβολία του τηλεφώνου.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό

 

Smart Dual SIM

 

The Smart Dual SIM feature has been built by Nokia on top of Windows Phone 8.1’s support for two SIM cards. The feature ensures that a user is always reachable on both SIMs and calls are forwarded to the available SIM if the intended SIM is unavailable.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ρύθμιση η οποία σε προειδοποιεί πως υπάρχουν χρεώσεις.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

τσεκάρετε την σύγκριση σε benchmarks που έκανε το windows phone central μεταξύ 630 , 1020 , 1520

 

θα εκπλαγείτε από το πόσο καλά τα πάει το 630

 

http://www.wpcentral.com/lumia-630-performance-benchmarks-rival-older-lumia-1020

Link to comment
Share on other sites

δεν το λέει κάπου , απλά το γνωρίζω γιατί παρακολουθώ το site και τον Rubino στο twitter

 

anyway το θέμα είναι ότι η cyan ή 8.1 βελτιώνει performance και κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Βρε σίγουρα, αλλά απ' την στιγμή που δεν αναφέρει στο άρθρο τι έκδοση χρησιμοποιήθηκε, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι το 1020 είχε 8.0...

Μεγάλη πατάτα, δεν το περίμενα απ' τον Daniel...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι γι' αυτό το τηλέφωνο και θα ήθελα κάποιος που το έχει ήδη αγοράσει να μου πει το RM-XXX ή/και το Product code.

Για την περίπτωση που το πάρω από το skroutz και είναι παραεισαγωγής και χάσω τα ελληνικά σε κάποια αναβάθμιση...

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...