Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά χτες χάλασε το μικρόφωνο όταν μιλάω σε ανοιχτή ακρόαση. Όταν μιλάω κανονικά, όλα οκ. Επειδή δεν το έχω χτυπήσει πουθενά, φαντάστηκα software. Έκανα reset με επαναφορά BACK UP, τίποτα. Έκανα reset από την αρχή, τίποτα. Μέχρι και τα 10αρια έβαλα τώρα, τίποτα. Επίσης δεν γράφη φωνή με το πρόγραμμα "εγγραφή φωνής". Καμιά ιδέα; Αν ήταν hardware, δεν θα έπρεπε να μην με ακούν και κανονικά στις κλήσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά χτες χάλασε το μικρόφωνο όταν μιλάω σε ανοιχτή ακρόαση. Όταν μιλάω κανονικά, όλα οκ. Επειδή δεν το έχω χτυπήσει πουθενά, φαντάστηκα software. Έκανα reset με επαναφορά BACK UP, τίποτα. Έκανα reset από την αρχή, τίποτα. Μέχρι και τα 10αρια έβαλα τώρα, τίποτα. Επίσης δεν γράφη φωνή με το πρόγραμμα "εγγραφή φωνής". Καμιά ιδέα; Αν ήταν hardware, δεν θα έπρεπε να μην με ακούν και κανονικά στις κλήσεις;

 

Στην ανοιχτή ακρόαση η συσκευή χρησιμοποιεί δεύτερο μικρόφωνο (το ίδιο που χρησιμοποιεί δηλαδή και για φωνητικές εντολές -βλέπε Cortana, στην εγγραφή ήχου στα videos, στην ηχογράφηση κλπ).

Δοκίμασε να βγάλεις και κανά video για να δούμε αν συνεχίζει και εκεί να μην έχει ήχο. Επίσης δοκίμασε να περάσεις από την αρχή το firmware της συσκευής με το Lumia Software Rcovery Tool και κάνε ότι αναβαθμίσεις σου έχει διαθέσιμες.

Εαν παρόλα αυτά δεν διορθωθεί τότε πήγαινέ το σε κάποιο Nokia Care. Τέτοια προβλήματα τα καλύπτει η εγγύηση.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Oταν μου στελνουν μηνυμα, ο ηχος που εχω επιλεξει ειναι 40 δευτερολεπτα, αλλα παιζει μονο 10 δευτερα περιπου και σταματαει..

Γιατι συμβαινει αυτο ?

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Oταν μου στελνουν μηνυμα, ο ηχος που εχω επιλεξει ειναι 40 δευτερολεπτα, αλλα παιζει μονο 10 δευτερα περιπου και σταματαει..

Γιατι συμβαινει αυτο ?

Γιατί στα SMS έχει περιορισμό στον ήχο μέχρι 10" και στις κλήσεις μέχρι 30".

Παρεμπιπτόντως, 40" ήχο κλήσης για SMS!?!?!?!?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στα SMS έχει περιορισμό στον ήχο μέχρι 10" και στις κλήσεις μέχρι 30".

Παρεμπιπτόντως, 40" ήχο κλήσης για SMS!?!?!?!?

 

Κακο αυτο... Kαι εγω παντα ελεγα γιατι συμβαινει

Με το ringtone maker εκανα ενα mp3 μου 40" και το εχω στις κλησεις και στα sms

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά τι νέα έχουμε από τα windows 10 στο 930;

Ρωτάω γιατί είδα μια αγγελία όπου ο πωλητής έλεγε ότι έχει το τηλέφωνο περασμένα επίσημα Win 10 και μάλιστα από τον Γερμανό!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα σκεφτομουν να το αγορασω απο τον γερμανο λογο προσφορας με το xbox αλλα ειδα αρκετα παραπωνα για τον γερμανο πιο πανω και γενικα πολλα ελατοματα στο κινητό ... ισχυουν κατα την γνωμη σας η εχει γινει αστικος μυθος του νήματος ??:blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά τι νέα έχουμε από τα windows 10 στο 930;

Ρωτάω γιατί είδα μια αγγελία όπου ο πωλητής έλεγε ότι έχει το τηλέφωνο περασμένα επίσημα Win 10 και μάλιστα από τον Γερμανό!

 

Τα Windows 10 Mobile δεν είναι έτοιμα και δεν υπάρχει επίσημη έκδοση, οπότε και δεν έχουν διατεθεί σε κανένα Lumia ακόμη. Επομένως, ο πωλητής έλεγε ψέματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 Mobile δεν είναι έτοιμα και δεν υπάρχει επίσημη έκδοση, οπότε και δεν έχουν διατεθεί σε κανένα Lumia ακόμη. Επομένως, ο πωλητής έλεγε ψέματα. :)

 

Αυτό φανταζόμουν και γω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια χάρη, αν έχετε Lumia Camera 5 έκδοση 5.0.2.54, δοκιμάστε να τραβήξετε φωτογραφία με τις εξής ρυθμίσεις:

 

Flash ON - FULL ZOOM - HDR (rich capture) ON,

 

και πείτε μ αν αποθηκεύει μετά τη φωτογραφία ή ΌΧΙ.

 

αν δεν μπεις κατευθείαν στις φωτογραφίες να τις δεις (στο δευτερόλεπτο εννοώ) τις αποθηκεύει. Απ'ότι καταλαβαίνω θέλει το χρόνο του.

Αυτό που θέλω νσ ρωτήσω εγώ είναι, που στο καλό αποθηκεύει τις άλλες 2 φωτογραφίες.. Βλέπω μόνο την μία!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπεις κατευθείαν στις φωτογραφίες να τις δεις (στο δευτερόλεπτο εννοώ) τις αποθηκεύει. Απ'ότι καταλαβαίνω θέλει το χρόνο του.

Αυτό που θέλω νσ ρωτήσω εγώ είναι, που στο καλό αποθηκεύει τις άλλες 2 φωτογραφίες.. Βλέπω μόνο την μία!!!

 

Φαντάζομαι εννοείς από το rich capture. Μόνο στον υπολογιστή θα την δείς αν μπείς στα αρχεία..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε κι εσείς ρε παιδιά να τραβήξετε βίντεο κρατώντας το κινητό κάθετα. Έχετε ήχο; εγώ κάθετα όχι. Οριζόντια έχω κανονικά. Άρα δε παίζει να είναι θέμα μικροφώνου. Όπως και ηχογράφηση με το perfect recorder έχω κανονικά ήχο.

 

όταν χρησιμοποιώ την κάμερα Microsoft δεν έχει καθόλου ήχο. Ούτε οριζόντια ούτε κάθετα. Με τις lumia κάμερες (την 4 και την 5, για κάποιο περίεργο λόγο έχω και τις 2 στο τηλέφωνο) οριζόντια έχει κάθετα με τίποτα...

επίσης που είναι τα 4 μικρόφωνα που λέτε βρε παιδιά και πως τα τεστάρουμε;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φαντάζομαι εννοείς από το rich capture. Μόνο στον υπολογιστή θα την δείς αν μπείς στα αρχεία..!

 

ναι από το rich capture εννοώ. τότε ποιος ο λόγος να αποθηκεύει 3 φωτο; ανακάλυψα ότι τις δείχνει και μια εφαρμογή που έχω κατεβάσει η totale explorer αλλά δεν τις ανοίγει, σου λέει να κατεβάσεις εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

ναι από το rich capture εννοώ. τότε ποιος ο λόγος να αποθηκεύει 3 φωτο; ανακάλυψα ότι τις δείχνει και μια εφαρμογή που έχω κατεβάσει η totale explorer αλλά δεν τις ανοίγει, σου λέει να κατεβάσεις εφαρμογή..

 

Είναι σε διαφορετική μορφή. Αν δεν κάνω λάθος nαr! Και επίσης δες μήπως το έχεις να βγάζει raw. Εάν είναι έτσι την αποθηκεύει και θες άλλο πρόγραμμα. Το καλύτερο θα σου έλεγα είναι το zoom. Απλά αποθηκεύει τις 3 φώτος και τις ενώνει μετά..! :D Για αυτό και η μικρή καθυστέρηση..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τώρα ηχογράφησεις και με τα 4 μικρόφωνα και όλα δουλεύουν εκτός το πίσω κάτω. Άρα εκεί είναι το θέμα.

 

πως δοκίμασες τα 4 μικρόφωνα;

 

τελικα δοκιμαζοντας διαφορες εφαρμογες εγγραφης ήχου(δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη) δεν γράφει ούτε εμένα ήχο. το σαζαμ ανταποκρίνεται αλλά όχι σε χαμηλό ήχο και τα βίντεο που τραβάω μόνο οριζόντια έχουν. αύριο θα δοκιμάσω κ την ανοιχτή ακρόαση.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; πάμε σε νοκια;

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

πως δοκίμασες τα 4 μικρόφωνα;

 

τελικα δοκιμαζοντας διαφορες εφαρμογες εγγραφης ήχου(δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη) δεν γράφει ούτε εμένα ήχο. το σαζαμ ανταποκρίνεται αλλά όχι σε χαμηλό ήχο και τα βίντεο που τραβάω μόνο οριζόντια έχουν. αύριο θα δοκιμάσω κ την ανοιχτή ακρόαση.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; πάμε σε νοκια;

 

Ρίξε μια ματία σε αυτό το ποστ και στο επόμενο μήπως είναι ίδια περίπτωση και λύνεται με τον τρόπο που αναφέρεται. Διαφορετικά το πηγαίνεις σε Nokia Care για έλεγχο.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματία σε αυτό το ποστ και στο επόμενο μήπως είναι ίδια περίπτωση και λύνεται με τον τρόπο που αναφέρεται. Διαφορετικά το πηγαίνεις σε Nokia Care για έλεγχο.

 

σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το Lumia software recovery tool και επειδή είμαι διακοπές δεν θα το δοκιμάσω μην πάθω καμμιά πλάκα. Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό στο επαναφέρει στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες.

Το κακό είναι ότι δεν το είχα δοκιμάσει και δεν ξέρω αν το είχε από την αρχή, γιατί δεν έχει εγγραφη φωνής προεγκατεστημένη. Ξέρεις καμμια καλή εφαρμογή να κατεβάσω;

Μάλλον θα το πάω στην Νόκια όταν γυρίσω. Υποθέτω είναι μέσα στην εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Δεν ξέρω να χρησιμοποιώ το Lumia software recovery tool και επειδή είμαι διακοπές δεν θα το δοκιμάσω μην πάθω καμμιά πλάκα. Απ'ότι καταλαβαίνω αυτό στο επαναφέρει στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασες.

Το κακό είναι ότι δεν το είχα δοκιμάσει και δεν ξέρω αν το είχε από την αρχή, γιατί δεν έχει εγγραφη φωνής προεγκατεστημένη. Ξέρεις καμμια καλή εφαρμογή να κατεβάσω;

Μάλλον θα το πάω στην Νόκια όταν γυρίσω. Υποθέτω είναι μέσα στην εγγύηση...

 

Για εφαρμογή ηχογράφησης δες σε αυτά τα ποστς στο θέμα Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου δυστυχώς χάλασε ξανά στο μικρόφωνο με ανοιχτή ομιλία. Στα video ok. Το πήρα σήμερα στη Nokia και μου είπε πως μολις έστειλαν ένα 930 Αθήνα με το ίδιο πρόβλημα. Επειδή δεν έχω άλλο τηλ μου είπαν να περιμένω καμια 10 μέρες να δούμε τι είχε το άλλο μόλις επιστρέψει μήπως εν τέλει μπορέσουν να το φτιάξουν εδώ. Παρεξενευτικα και έριξα μια ματιά στον google. Χαμός γινεται στα ξένα forum με το πρόβλημα αυτό που σε όλους παρουσιαστηκε με το update 2.
Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογή ηχογράφησης δες σε αυτά τα ποστς στο θέμα Προτάσεις εφαρμογών για Windows Phone 8.

 

Τσεκάροντας και την ανοιχτη ακροαση απογοητευμένη διαπίστωσα ότι δεν δουλευει!!!!! Με ανησυχεί το γεγονός ότι τόσο ακριβά τηλέφωνα έχουν τέτοιου είδους προβλήματα.. και αν δεν μπορούν να το φτιάξουν σε nokia care και σταλεί στην arvato ζήτω που καήκαμε..

Ευχαριστώ για την βοήθεια..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το δικό μου δυστυχώς χάλασε ξανά στο μικρόφωνο με ανοιχτή ομιλία. Στα video ok. Το πήρα σήμερα στη Nokia και μου είπε πως μολις έστειλαν ένα 930 Αθήνα με το ίδιο πρόβλημα. Επειδή δεν έχω άλλο τηλ μου είπαν να περιμένω καμια 10 μέρες να δούμε τι είχε το άλλο μόλις επιστρέψει μήπως εν τέλει μπορέσουν να το φτιάξουν εδώ. Παρεξενευτικα και έριξα μια ματιά στον google. Χαμός γινεται στα ξένα forum με το πρόβλημα αυτό που σε όλους παρουσιαστηκε με το update 2.

 

μωρέ αν είναι απο update μπορεί με ένα καινούργιο να φτιαχτεί. Αλλά είδα σε άλλο post πιο πάνω δεν θυμάμαι απο ποιον ότι και με τα 10αρια που έβαλε το ίδιο του έκανε..

Edited by maira12
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα... βασικά απο ότι μου είπε είναι μαζί με οθόνη το αλουμίνιο γύρω γύρω.. Οπότε λογικά σου αλλάζει και οθόνη.. Απο εκεί προκύπτει και το 200αρι..

 

 

Είμαι παθών, δύο φορές σε ένα μήνα . . .

Το αλουμίνιο γύρω γύρω, είναι fix με την οθόνη!

Είτε χτυπήσει η γωνία, απ' όπου μπορεί να μπαίνει μετά φως και να μπερδεύει το proximity sensor, σβήνοντας την οθόνη (1η φορά) είτε σπάσει η οθόνη, αλλάζει μόνο όλο μαζί και είναι στα 190€ . . .

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό με τα μικρόφωνα να μην είναι software. Χάλασαν πολλά 930 ταυτόχρονα για να είναι τυχαίο. Απλά η ms ακόμη πετάει χαρταετό. Μόλις αποφασισει, θα δώσει ένα update και τέλος. Μέχρι τότε θα τυρρανιομαστε στα nokia care..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό με τα μικρόφωνα να μην είναι software. Χάλασαν πολλά 930 ταυτόχρονα για να είναι τυχαίο. Απλά η ms ακόμη πετάει χαρταετό. Μόλις αποφασισει, θα δώσει ένα update και τέλος. Μέχρι τότε θα τυρρανιομαστε στα nokia care..

Αν είναι θέμα Software γιατί δεν δοκιμάζετε να περάσετε ξανά το λογισμικό με το Lumia Recovery Tool. Δεν πρόκειται για γενικό πρόβλημα, μάλλον κάτι δεν "έκατσε" καλά, αφού δεν το κάνει σε όλους. Άρα με μια εγκατάσταση των 8.1 από την αρχή πολύ πιθανόν να στρώσει, εκτός και αν παίζει τίποτα άλλο, π.χ. να έκαψε το μικρόφωνο από bug του λογισμικού (κάτι που θεωρώ σχεδόν απίθανο).

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παθών, δύο φορές σε ένα μήνα . . .

Το αλουμίνιο γύρω γύρω, είναι fix με την οθόνη!

Είτε χτυπήσει η γωνία, απ' όπου μπορεί να μπαίνει μετά φως και να μπερδεύει το proximity sensor, σβήνοντας την οθόνη (1η φορά) είτε σπάσει η οθόνη, αλλάζει μόνο όλο μαζί και είναι στα 190€ . . .

 

Άστα να πάνε. Πήγα στο Nokia care και τα έμαθα.. Χάχαχα.. Λειτουργικό είναι, άλλα δε μου αρέσει.. Προς το παρόν δεν είμαι για έξοδα όμως..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...