Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 930


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από που είναι αγορασμένο?

 

Ένα μαγαζί στην Αθήνα. Gamescom.gr 17/2/2015 όπως γράφει και στην απόδειξη.

Και ναι, έχει κάποια σημάδια :lol:

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Orange Great Britain unbranded εχω. Τον κωδικό δεν τον θυμάμαι να σου πω.

 

Για το μωβ δεν ξέρω, δεν το είχα και ποτέ. Πάντως από προσωπική εμπειρία αυτό αποκόμισα. Ίσως να έτυχε.

 

Μπορείς να την ανεβάσεις κάπου, γιατί το nokia care suite και το navifirm δεν θέλουν με τίποτα να συνδεθούν για να κατεσω rom? Έχω την εντύπωση ότι κόπηκε η πρόσβαση στους servers της nokia για rom :(

Ευχαριστώ!

Στράτος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ανεβάσεις κάπου, γιατί το nokia care suite και το navifirm δεν θέλουν με τίποτα να συνδεθούν για να κατεσω rom? Έχω την εντύπωση ότι κόπηκε η πρόσβαση στους servers της nokia για rom :(

Ευχαριστώ!

Στράτος

 

οντως το data package δεν συνδεετε με τιποτα

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ανεβάσεις κάπου, γιατί το nokia care suite και το navifirm δεν θέλουν με τίποτα να συνδεθούν για να κατεσω rom? Έχω την εντύπωση ότι κόπηκε η πρόσβαση στους servers της nokia για rom :(

Ευχαριστώ!

Στράτος

 

Δυστυχώς είχα κάνει την διαδικασία πριν κάνω επαναφορά του υπολογιστή μου, και τώρα δεν την έχω.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα??

 

Γεια σας και καλη χρονια με υγεια να εχουμε! Να κανω 2 ερωτησεις θα ηθελα..

1ον πως διαγραφονται τα "άλλα" στον ελεγχο αποθηκευσης? Μου εχει πιασει 1gb!!

2ον Σε περιπτωση που θελησω καποια στιγμη να αλλαξω μπαταρια, το παω σε ενα νοκια care και μου βαζουν επιτοπου καινουρια πληρωνοντας το αντιστοιχο ποσο?

 

Ευχαριστω!

 

Δοκίμασε νομίζω να αλλάξεις προσωρινά την ημερομηνία... Δεν το θυμάμαι σίγουρα, ας απαντήσει κάποιος που το θυμάται...

 

Για το δεύτερο δύσκολο να στο κάνουν επι τόπου αλλά ίσως να γίνεται αν τους πεις να παραγγείλουν μπαταρία και το πας εκεί όταν έρθει.. Παντως τον χρόνο δεν μπορούν να στον προσδιορίσουν καθώς εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας που θα έχουν εκείνη την μέρα... Από κατάστημα σε κατάστημα διαφέρει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 25 ημερες χωρις κινητο με ειδοποιησαν απο Γερμανο οτι το κινητο επισκευαστηκε και να παω να παραλαβω.

για οσους δεν ξερουν δεν μου δουλευε καθολου το μεγαφωνο.

Πηγα το πηρα πριν λιγες μερες.Μου αλλαξαν μαλλον πλακετα γιατι εχει αλλαχθει το ιμει της συσκευης.

Χαρουμενος οτι δουλευει γυρισα σπιτι και το εβαλα σε λειτουργεια...

Και τι να δω??

Οταν κανω κληση η απαντω σε κληση σβηνει η οθονη και δεν ξαναανοιγει ενω ειμαι στην κληση με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τπτ στο κινητο....

Εφτιαξαν το ενα προβλημα και χαλασαν κατι αλλο...Δευτερα θα το παω ξανα και να δω τι θα μου πουν...

Μπορω να κανω κατι για να μην περιμενω παλι 25 μερες???

Να ζητησω καινουρια συσκευη η ακομα και τα χρηματα μου πισω???

Υπαρχει τετοια δυνατοτητα??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει όταν κάνεις κλήση για να μην πατηθεί κατα λάθος κάτι από το μάγουλο σου πχ... Μόλις απομακρύνεις τη συσκευή σου από το κεφάλι σου ο αισθητήρας αντιλαμβάνεται την απόσταση και σε αφήνει να ανοίξεις το τηλέφωνο? Τότε δεν σου δουλεύει αν πατήσεις το Power Button (ενώ έχεις απομακρύνει τη συσκευή σου από το κεφάλι σου και χωρίς να καλύπτεις τον αισθητήρα με κάτι όπως πχ το χέρι σου)?

 

Αν όχι αρχικά δοκίμασε ένα soft reset...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα, δοκιμασα δυο διαφορετικα ζευγαρια hans free και με κανενα δεν με ακουγε ο συνομιλητησ μου, ξερεισ κανεισ τι μπορει να φταιει; εκανα και soft reset. το ενα ζευγαρη hans free ειναι τισ νοκια (WH 208) και το αλλο της SBS. με κανενα δεν με κουν αλλα εγω ακουω κανονικα.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το και σε κάποιο άλλο κινητό!

 

δεν εχω αλλο κινητο. δεν νομιζω ομως να ειναι θεμα των hans free γιατι δοκιμασα δυο ξεχωριστα ζευγαρια και με κανενα δεν με ακουγαν.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να στείλω το δικό μου στο service και με αυτά που διαβάζω εδώ, αρχίζω και πιστεύω πως πέταξα 350€ από το παράθυρο. Είναι δυνατόν να μην δοκιμάζουν την συσκευή πριν αποφασίσουν πως όντως επισκευάσθηκε;

Είναι δυνατόν να είναι τόσο ερασιτέχνες;

Είναι το τρίτο ή τέταρτο ποστ που διαβάζω πως υπάρχει πρόβλημα με την συσκευή μετά το service.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 25 ημερες χωρις κινητο με ειδοποιησαν απο Γερμανο οτι το κινητο επισκευαστηκε και να παω να παραλαβω.

για οσους δεν ξερουν δεν μου δουλευε καθολου το μεγαφωνο.

Πηγα το πηρα πριν λιγες μερες.Μου αλλαξαν μαλλον πλακετα γιατι εχει αλλαχθει το ιμει της συσκευης.

Χαρουμενος οτι δουλευει γυρισα σπιτι και το εβαλα σε λειτουργεια...

Και τι να δω??

Οταν κανω κληση η απαντω σε κληση σβηνει η οθονη και δεν ξαναανοιγει ενω ειμαι στην κληση με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τπτ στο κινητο....

Εφτιαξαν το ενα προβλημα και χαλασαν κατι αλλο...Δευτερα θα το παω ξανα και να δω τι θα μου πουν...

Μπορω να κανω κατι για να μην περιμενω παλι 25 μερες???

Να ζητησω καινουρια συσκευη η ακομα και τα χρηματα μου πισω???

Υπαρχει τετοια δυνατοτητα??

 

Φίλε μου έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά εγώ έχω βάλει τα δεκάρια και δεν ήξερα αν εφτεγε αυτό. Εσύ έχεις βάλει τα δεκάρια? Και εγώ θα το πάω από βδομάδα στο service.

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά εγώ έχω βάλει τα δεκάρια και δεν ήξερα αν εφτεγε αυτό. Εσύ έχεις βάλει τα δεκάρια? Και εγώ θα το πάω από βδομάδα στο service.

 

Δοκιμασα και τα 8αρια και τα 10αρια.Και soft reset k hard reset και full recovery.

Οταν κανω κληση και απομακρυνω το προσωπο μου απο το κινητο η οθονη παραμενει μαυρη ενω θα επρεπε να ανοιγει.

Απο οτι καταλαβαινω ο αισθητηρας της οθονης δεν δουλευει καλα.

Αν πατησω το power button 3-4 φορες και κλειδωσει-ξεκλειδωσει το τηλεφωνο τοτε βλεπω την οθονη.

Προφανως και ειναι ερασιτεχνες και δεν ελεγχουν το κινητο πριν το στειλουν πισω...

Δευτερα προβλεπεται φασαρια στον Γερμανο αν και δεν φταινε αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και τα 8αρια και τα 10αρια.Και soft reset k hard reset και full recovery.

Οταν κανω κληση και απομακρυνω το προσωπο μου απο το κινητο η οθονη παραμενει μαυρη ενω θα επρεπε να ανοιγει.

Απο οτι καταλαβαινω ο αισθητηρας της οθονης δεν δουλευει καλα.

Αν πατησω το power button 3-4 φορες και κλειδωσει-ξεκλειδωσει το τηλεφωνο τοτε βλεπω την οθονη.

Προφανως και ειναι ερασιτεχνες και δεν ελεγχουν το κινητο πριν το στειλουν πισω...

Δευτερα προβλεπεται φασαρια στον Γερμανο αν και δεν φταινε αυτοι.

 

Και εμενα το κάνει,χωρίς να έχει πάει το κινητό σε σέρβις. Κάτι άλλο γίνετε

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το κάνει,χωρίς να έχει πάει το κινητό σε σέρβις. Κάτι άλλο γίνετε

 

Προβλημα της οθονης και του αισθητηρα.Αν πιεσεις πανω αριστερα στην οθονη η εικονα επανερχεται κανονικα.

Νομιζω οτι για να φτιαξει πρεπει να αλλαχθει η οθονη ολη μαζι με το πλαισιο για να δουλεψει σωστα ξανα.

Εξελιξεις τωρα την δευτερα....

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα της οθονης και του αισθητηρα.Αν πιεσεις πανω αριστερα στην οθονη η εικονα επανερχεται κανονικα.

Νομιζω οτι για να φτιαξει πρεπει να αλλαχθει η οθονη ολη μαζι με το πλαισιο για να δουλεψει σωστα ξανα.

Εξελιξεις τωρα την δευτερα....

 

Δεν αντέχω θα κράξω. Έχουμε και λέμε:μικροφωνα (για ηχογράφηση και βίντεο,ανοιχτή ακρόαση),τωρα το θέμα με τον αισθητηρα και ένα άλλο πρόβλημα σε εμενα που πλέον δεν μπορώ να μιλήσω με Hans free (δοκίμασα δυο διαφορετικά και με κανένα δεν με άκουγαν ενώ εγω άκουγα κανονικά). Μήπως δοσαμε ένα σκασμό λεφτά για να το κάνουμε Lego;

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και τα 8αρια και τα 10αρια.Και soft reset k hard reset και full recovery.

Οταν κανω κληση και απομακρυνω το προσωπο μου απο το κινητο η οθονη παραμενει μαυρη ενω θα επρεπε να ανοιγει.

Απο οτι καταλαβαινω ο αισθητηρας της οθονης δεν δουλευει καλα.

Αν πατησω το power button 3-4 φορες και κλειδωσει-ξεκλειδωσει το τηλεφωνο τοτε βλεπω την οθονη.

Προφανως και ειναι ερασιτεχνες και δεν ελεγχουν το κινητο πριν το στειλουν πισω...

Δευτερα προβλεπεται φασαρια στον Γερμανο αν και δεν φταινε αυτοι.

 

Είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα φίλο μου. Σκέφτηκε πως προκλήθηκε από κάποια τούμπα. Τυχαία άλλαξε θήκη και το πρόβλημα εξαφανίστηκε!!!!! Τώρα δουλεύει άψογα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα φίλο μου. Σκέφτηκε πως προκλήθηκε από κάποια τούμπα. Τυχαία άλλαξε θήκη και το πρόβλημα εξαφανίστηκε!!!!! Τώρα δουλεύει άψογα.

 

Η θηκη που εβαλε κραταει την οθονη σφιχτα με το σωμα του κινητου και ετσι δεν δημιουργειται το προβλημα...Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχει αφου αν βγαλει την θηκη το προβλημα θα εμφανιστει ξανα....

Link to comment
Share on other sites

Η θηκη που εβαλε κραταει την οθονη σφιχτα με το σωμα του κινητου και ετσι δεν δημιουργειται το προβλημα...Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχει αφου αν βγαλει την θηκη το προβλημα θα εμφανιστει ξανα....

 

Εννοείται πως το πρόβλημα θα υπάρχει. Απλά ανέφερα πως "λύθηκε" τυχαία το θέμα.

Υ.Γ. Η θήκη δεν είναι σφιχτή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@isaias1983:

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι (χωρίς να κάνω τον έξυπνο)

Δεν έχεις προστασία οθόνης στο κινητό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο 930 μικρόφωνο.μόλις το ειχα πάρει πρόβλημα η οθόνη.γενικά το τηλεφωνο για εμένα έχει τελειώσει.μαζί και τα windows.αν εξαιρέσεις την εξερετικη κάμερα του δεν θα μου λείψει τίποτε άλλο.

Υ.Γ. αγορασμένο από Vodafone με επιδότηση 600€ παρακαλώ.αυτο με κάνεις να νιώθω πολύ ηληθιος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε άλλο αντίστοιχο παράδειγμα τόσο ελαττωματικής συσκευής; Λίγες μέρες σταθερά με το nexus στα χέρια και δεν μου λείπει ούτε η κάμερα. Μεγάλη απογοήτευση.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε άλλο αντίστοιχο παράδειγμα τόσο ελαττωματικής συσκευής; Λίγες μέρες σταθερά με το nexus στα χέρια και δεν μου λείπει ούτε η κάμερα. Μεγάλη απογοήτευση.

 

Παιδιά οι συσκευές δεν είναι ελλατωματικές, όσο περιγράφετε. Μπήκα και διάβασα από περιέργεια σε ξένα forum για το πρόβλημα, και δη σε Αμερικάνους που είναι οι πιο γκρινιάρηδες. Οι πιο παλιοί με το κινητό (από τους πρώτους), είχανε το πρόβλημα μόλις μπήκε η lumia denim. Εξάλλου υπάρχει και το παράδειγμα του φίλου εδώ μέσα που δε δούλευαν και έκανε το τεστ και βρήκε ότι τα μικρόφωνα είναι κομπλέ, αλλά για κάποιο λόγο δεν λειτουργούν. Η συσκευή έχει 2-3 θέματα που ξέρουν όλοι. Δεν πούλησε πολύ, οπότε αυτά τα θέματα μεγενθύνονται και η αναλογία "συσκευών με πρόβλημα / απροβλημάτιστο" είναι μικρή. Και το nexus έχει προβλήματα (όπως το πολύ γνωστό με την μπάρα κάτω που δεν πιάνει και θέλει εφαρμογή μονίμως ανοιχτή στην οθόνη) αλλά δεν τυχαίνουν σε όλους αφού πούλησε σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα οπότε η αναλογία είναι πολύ μεγάλη.

 

Όπως και να έχει δεν το λέω για να καλύψω κάποιο πρόβλημα, απλά για να τα βάζουμε λίγο στη σωστή τους διάσταση και κλίμακα. Και φυσικά δεν είναι δικαιολογία για την εκάστοτε συσκευή. Καμμία δεν είναι τέλεια. Προφανώς και εκτός από ομορφιά, οθόνη και κάμερα (για μένα και το ηχείο είναι κορυφαίο), σε λειτουργικότητα δεν έχει να ζηλέψει από κάποιο κάτι άλλο, αλλά μη το βγάλουμε και άχρηστο.

 

Επίσης αυτό με το πρόβλημα του αισθητήρα που είπε ένας φίλος παραπάνω νομίζω έχει ξαναναφερθεί, από κάποιον άλλον, και ήταν πρόβλημα της μεμβράνης που είχε στην οθόνη (νομίζω ήταν στο lumia 930).

 

Προφανώς και δεν το γράφω για αντιπαράθεση, αφού κατά την γνώμη μου είναι μια αδικημένη συσκευή (από τις πολλές βασικά), αλλά από την άλλη και τα προβλήματα είναι προβλήματα.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

@isaias1983:

Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι (χωρίς να κάνω τον έξυπνο)

Δεν έχεις προστασία οθόνης στο κινητό έτσι;

 

Oχι δεν εχω screen protector αν εννοεις αυτο.

το προβλημα ειναι στην συναρμολογηση της συσκευης...Το ανοιξαν..δεν το εκλεισαν σωστα κ η οθονη πανω δεξια εξεχει λιγο.Οταν την παταω σε αυτο το σημειο δουλευει κανονικα για 5 λεπτα μεχρι να ξεκολλησει καλα...

Αυτο μπερδευει τον αισθητηρα με αποτελεσμα να δημιουργειται αυτο το προβλημα.

Σε ξενα forum που διαβασα αυτο λυνεται με ολικη αλλαγη οθονης μαζι με το πλαισιο γιατι ειναι κολλημενα.

Αυριο το παω γερμανο και σας ενημερωνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...