Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ...αυτο ειχα κατα νου να κανω σαν επομενη λυση αλλα μολις βγηκα εξω κλειδωσε οποτε οκ....ξερει καποιος πως να χαμηλωσουμε το κατωτερο οριο εντασης ηχου???περασα απο την αρχικη το ζιπ που και καλα το επαναφερει στις εργοστασιακες ρυμισεις...αλλα και παλι η χαμηλοτερη ενταση ειναι αρκετα δυνατη...δε τολμω καν να ανεβασω πανω απο τη μεση την μπαρα εντασης...οπου να ναι πιστευω τελειωνει η παραμετροποιηση....εχω βγαλει τα ματια μου στην οθονη...χαχα

 

 

επισης παρα το γκραβιτι και εικονα καλουντος σε πληρη οθονη δεν ειδα φως....εχω συνηθισει σε πληρη οθονη και ειναι λιγο σπαστικο τωρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη τη στιγμη μολις επαθα σοκ.....δε ξερω τι σ....τα παγωσα και βγαζει δυστυχως η διαδικασια com.android.phone εχει σταματησει....μαλλον ολα απ την αρχη?????????

 

τι παγωσες?

Μεσω TWRP μπορουμε να λυσουμε σχεδον οτι θεμα δημιουργηθει απο κατι που καναμε,οπως bootloop,fc στο system και αλλα.

Αυτο γιατι το twrp εχει file manager και μπορουμε ας πουμε να μπουμε εκει και να σβησουμε μια εφαρμογη που οδηγησε το τηλ σε bootloop,η τα data του system,τις ρυθμισεις μιας εφαρμογης που εκανε την ζημια, κλπ.Με εχει σωσει αρκετες φορες απο φλασαρισμα.

 

Οποτε αν ξερουμε τι προκαλεσε το τηλ να μην λειτουργει σωστα μπορουμε να το διορθωσουμε χωρις να ξαναφλασαρουμε η να κανουμε factory reset

 

 

αν παγωσες κατι με titanium απλα μπες στα system apps βρες το titanium και καντου clear data

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

για το bug της rr που μενει στα notifications η ειδοποιηση του charging/usb connection ακομα και οταν εχει βγει το καλωδιο τι κανουμε?Θυμαμαι καποια εφαρμογη παιζει αλλα ποια?

 

Δεν θελω να απενεργοποιησω εντελως την ειδοποιηση γιατι πρωτον θα ειναι για ολες τις ειδοποιησεις του συστηματος και δευτερον θελω να μπορω να διαλεγω μεταξυ charging και data transfer οταν συνδεω το καλωδιο.

Υπαρχει λυση αλλη?

Link to comment
Share on other sites

τι παγωσες?

Μεσω TWRP μπορουμε να λυσουμε σχεδον οτι θεμα δημιουργηθει απο κατι που καναμε,οπως bootloop,fc στο system και αλλα.

Αυτο γιατι το twrp εχει file manager και μπορουμε ας πουμε να μπουμε εκει και να σβησουμε μια εφαρμογη που οδηγησε το τηλ σε bootloop,η τα data του system,τις ρυθμισεις μιας εφαρμογης που εκανε την ζημια, κλπ.Με εχει σωσει αρκετες φορες απο φλασαρισμα.

 

Οποτε αν ξερουμε τι προκαλεσε το τηλ να μην λειτουργει σωστα μπορουμε να το διορθωσουμε χωρις να ξαναφλασαρουμε η να κανουμε factory reset

 

 

αν παγωσες κατι με titanium απλα μπες στα system apps βρες το titanium και καντου clear data

 

 

 

κατι παγωσα που δεν επρεπε με link2sd και μετα στα παγωμενα δε φαινοταν τπτ για να το διορθωσω...αλλα το εφτιαξα με τον οδηγο που εγραψα πιο πανω...αυτο με την ειδοποιηση που λες το ψαχνω αλλα δε βρηκα κατι προς το παρον...εμενα αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οτι δεν ειναι full screen το ονομα καλουντος ακομα και μετα απο gravity καθως και ο δυνατος ηχος ακομα και στη χαμηλοτερη σταθμη..ξερετε πως ισως θα μπορουσαμε να χαμηλωσουμε το κατωτερο οριο εντασης μεσα στο κερνελ??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

κατι παγωσα που δεν επρεπε με link2sd και μετα στα παγωμενα δε φαινοταν τπτ για να το διορθωσω...αλλα το εφτιαξα με τον οδηγο που εγραψα πιο πανω...αυτο με την ειδοποιηση που λες το ψαχνω αλλα δε βρηκα κατι προς το παρον...εμενα αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οτι δεν ειναι full screen το ονομα καλουντος ακομα και μετα απο gravity καθως και ο δυνατος ηχος ακομα και στη χαμηλοτερη σταθμη..ξερετε πως ισως θα μπορουσαμε να χαμηλωσουμε το κατωτερο οριο εντασης μεσα στο κερνελ??

 

ξερω αλλα δεν ξερω τι αλλαγες εχει κανει στον ηχο ο jpower (φανταζομαι την rom που εχει ποσταρει εδω χρησιμοποιεις).

 

Αν δεν εχουν πειραχτει αρχεια ηχου ειναι απλο,θα σου στειλω ενα αρχειο να αντικαταστησεις ( Audio_ver1_Vol_custom ).

 

Αλλα ρωτα τον jpower πρωτα να δουμε αν εχει πειραξει κι αλλα πραγματα εκτος απο αυτο το αρχειο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ξερω αλλα δεν ξερω τι αλλαγες εχει κανει στον ηχο ο jpower (φανταζομαι την rom που εχει ποσταρει εδω χρησιμοποιεις).

 

Αν δεν εχουν πειραχτει αρχεια ηχου ειναι απλο,θα σου στειλω ενα αρχειο να αντικαταστησεις ( Audio_ver1_Vol_custom ).

 

Αλλα ρωτα τον jpower πρωτα να δουμε αν εχει πειραξει κι αλλα πραγματα εκτος απο αυτο το αρχειο.

 

ωραια...οκ....γτ φοβαμαι μη καει και κανενα ηχειο...συν οτι βραδυ το χω να ακουγεται ισα ισα...μη μας πιασει και καμια καρδια αν χτυπησει..χαχα...θα κρατησω backup και θα δοκιμασω τον οδηγο που θα μου στειλεις..στη χειροτερη αν κατι παει στραβα να κανω ρεστορ..παλια μου τεχνη κοσκινο.χαχα

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

ωραια...οκ....γτ φοβαμαι μη καει και κανενα ηχειο...συν οτι βραδυ το χω να ακουγεται ισα ισα...μη μας πιασει και καμια καρδια αν χτυπησει..χαχα...θα κρατησω backup και θα δοκιμασω τον οδηγο που θα μου στειλεις..στη χειροτερη αν κατι παει στραβα να κανω ρεστορ..παλια μου τεχνη κοσκινο.χαχα

Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις την εφαρμογή dolby; Εγώ αυτό έκανα και είναι μία χαρά ο ηχος

Link to comment
Share on other sites

ωραια...οκ....γτ φοβαμαι μη καει και κανενα ηχειο...συν οτι βραδυ το χω να ακουγεται ισα ισα...μη μας πιασει και καμια καρδια αν χτυπησει..χαχα...θα κρατησω backup και θα δοκιμασω τον οδηγο που θα μου στειλεις..στη χειροτερη αν κατι παει στραβα να κανω ρεστορ..παλια μου τεχνη κοσκινο.χαχα

 

Βαλε το gionee sound patch την normal εκδοση.

Αν δεν μείνεις ικανοποιημενος, κλείσε το dolby.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

για το bug της rr που μενει στα notifications η ειδοποιηση του charging/usb connection ακομα και οταν εχει βγει το καλωδιο τι κανουμε?Θυμαμαι καποια εφαρμογη παιζει αλλα ποια?

 

Δεν θελω να απενεργοποιησω εντελως την ειδοποιηση γιατι πρωτον θα ειναι για ολες τις ειδοποιησεις του συστηματος και δευτερον θελω να μπορω να διαλεγω μεταξυ charging και data transfer οταν συνδεω το καλωδιο.

Υπαρχει λυση αλλη?

 

NotifyClean από xposed

 

Πας και τσεκάρεις αυτό.

 

Screenshot_20160629_154405.png

 

Οπότε, όταν θα το μπριζωνεις για φόρτιση, θα σου βγάζει την νοτιφικεησον περι φόρτισης η οποία θα εξαφανίζεται όταν την πατήσεις και την γυρίσεις σε transfer ;)

Στην περίπτωση αυτή, η Notification εξαφανίζεται και δεν ξανά εμφανίζεται, μέχρι να κάνεις ριμπουτ.

Εναλλακτικά, η εναλλαγή αυτή μπορεί να γίνει και από τα developers options

Screenshot_20160629_161756.png

Δυστυχως, η επιλογή usb configuration - mtp , δεν μένει παγιωμένη μετά από ριμπουτ λογω περιορισμων ασφαλείας του MM.

 

Όλα τα ανωτερω, αποτελούν εκτίμηση, δεν έχουν δοκιμαστεί διότι δεν έχω πισι για να το τσεκαρω.

Εκτιμώ ότι θα λειτουργήσει...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή, η Notification εξαφανίζεται και δεν ξανά εμφανίζεται, μέχρι να κάνεις ριμπουτ.

 

Η μ@λ@κια ειναι οτι ναι μεν φευγει η ειδοποιηση μολις επιλεξεις αυτο που θελεις (usb η φορτιση) αλλα μετα μολις τελειωσεις την μεταφορα των αρχειων για να το γυρισεις παλι σε charge only πριν αποσυνδεσεις το καλωδιο,δεν μπορεις γιατι εχει εξαφανιστει η ειδοποιηση και πρεπει να μπεις settings/developer options να το κανεις απο κει ,κατι που ειναι καθολου πρακτικο.

 

Η μ@λ@κια 2 ειναι οτι δεν μπορεις ουτε να το εχεις μονιμα σε usb mode απο τα developer options,ωστε να απενεργοποιησεις εντελως τις ειδοποιησεις απο το notify clean,γιατι υπαρχει κι αλλο bug εκει που δεν σε αφηνει να το κανεις,το γυρναει παντα μονο του σε charge only.. (θα δοκιμασω μηπως φτιαχνεται απο build.prop)

 

Παλι αυτα τα bugs δεν υπαρχουν στις καθαρες cm12.1 και cm13.

 

Πολυ ωραια η rr αλλα τα μικροbugs ειναι πολλα και επισης εχει και το θεμα το σοβαρο με τα data που αν μπεις στο μετρο πχ και χασεις το σημα μετα για να ξαναδουλεψουν πρεπει να ανοιγοκλεισεις το airplane mode. (ενταξει αυτο το εχουν ολες οι cm13 νομιζω)

 

Αλλα σε συνδιασμο με το κακο memory management που εχει η rom ειμαι στο τσακ να την σουταρω ενω μ αρεσει πολυ.

 

Ελπιζω να βγει γρηγορα η επομενη εκδοση..

 

thanks για την απαντηση παντως.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ιδιαιτερα παραμετροποιησιμη...σχεδον δε χρειαζεται το gravity...περασα το πατσ της αρχικης για τον ηχο..εβγαλα και το dolby...εφτιαξε λιγακι σε σχεση με την αρχη...αλλα και παλι ειναι δυνατο....πραγματικα θελω να το χαμηλωσω κι αλλο...θυμαμαι οταν πρωτοπηρα το κινητο,στη χαμηλοτερη σταθμη ισα που το ακουγες...καπου εκει θελω να το παω παλι...επισης μακαρι να βρεθει λυση για το full screen στο ονομα καλουντος...δεν εχω καταλαβει γιατι ενω το εχω τσεκαρει το γκραβιτι επιμενει να μη δουλευει
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Η μ@λ@κια ειναι οτι ναι μεν φευγει η ειδοποιηση μολις επιλεξεις αυτο που θελεις (usb η φορτιση) αλλα μετα μολις τελειωσεις την μεταφορα των αρχειων για να το γυρισεις παλι σε charge only πριν αποσυνδεσεις το καλωδιο,δεν μπορεις γιατι εχει εξαφανιστει η ειδοποιηση και πρεπει να μπεις settings/developer options να το κανεις απο κει ,κατι που ειναι καθολου πρακτικο.

 

Η μ@λ@κια 2 ειναι οτι δεν μπορεις ουτε να το εχεις μονιμα σε usb mode απο τα developer options,ωστε να απενεργοποιησεις εντελως τις ειδοποιησεις απο το notify clean,γιατι υπαρχει κι αλλο bug εκει που δεν σε αφηνει να το κανεις,το γυρναει παντα μονο του σε charge only.. (θα δοκιμασω μηπως φτιαχνεται απο build.prop)

 

Παλι αυτα τα bugs δεν υπαρχουν στις καθαρες cm12.1 και cm13.

 

Πολυ ωραια η rr αλλα τα μικροbugs ειναι πολλα και επισης εχει και το θεμα το σοβαρο με τα data που αν μπεις στο μετρο πχ και χασεις το σημα μετα για να ξαναδουλεψουν πρεπει να ανοιγοκλεισεις το airplane mode. (ενταξει αυτο το εχουν ολες οι cm13 νομιζω)

 

Αλλα σε συνδιασμο με το κακο memory management που εχει η rom ειμαι στο τσακ να την σουταρω ενω μ αρεσει πολυ.

 

Ελπιζω να βγει γρηγορα η επομενη εκδοση..

 

thanks για την απαντηση παντως.

 

........

Στην 1η περίπτωση.

Ποιος ο λόγος να το γυρίσεις σε charge only...???

 

Στην 2η περίπτωση

Αποτελεί περιορισμό του MM.

Γκουγκλαρετο και θα δεις...

 

http://www.androidcentral.com/inside-marshmallow-usb-connection-options

 

Με τα ντατα, δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες στην R46 έκδοση.

Θα το δω, μόλις βρω data plan

 

 

Ρε αζουλι.... Δεν τρωγεσαι με τίποτα... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω παλι γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος....ιδιαιτερα παραμετροποιησιμη...σχεδον δε χρειαζεται το gravity...περασα το πατσ της αρχικης για τον ηχο..εβγαλα και το dolby...εφτιαξε λιγακι σε σχεση με την αρχη...αλλα και παλι ειναι δυνατο....πραγματικα θελω να το χαμηλωσω κι αλλο...θυμαμαι οταν πρωτοπηρα το κινητο,στη χαμηλοτερη σταθμη ισα που το ακουγες...καπου εκει θελω να το παω παλι...επισης μακαρι να βρεθει λυση για το full screen στο ονομα καλουντος...δεν εχω καταλαβει γιατι ενω το εχω τσεκαρει το γκραβιτι επιμενει να μη δουλευει

 

Μέχρι το βράδυ, θα σου φτιάξω πατς με χαμηλότερη ένταση.

 

Α, πρώτα, δοκίμασε να ανοίξεις το dolby και χαμηλωσε την γραφική παράσταση.

Κάνε μια δοκιμή...

Χαμηλωσε την καμπύλη...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

........

Στην 1η περίπτωση.

Ποιος ο λόγος να το γυρίσεις σε charge only...???

 

 

Με τα ντατα, δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες στην R46 έκδοση.

Θα το δω, μόλις βρω data plan

 

 

γιατι δεν κανει να τραβηξεις το καλωδιο ενω ειναι σε usb mode,πρεπει να μπει σε charging πρωτα αλλιως θα εχεις θεματα με την καρτα καποια στιγμη και τα mounts.

 

Για τα data ισχυει, το μονο που φτιαχνει η r46 ειναι η αυτοματη ενεργοποιηση των data μετα απο εναλλαγη wifi/data και data/wifi.Η οποια δεν λειτουργει και παντα.

Οταν χασεις το σημα δεν ξαναγινεται συνδεση των data αυτοματα.

Καθε μερα το τσεκαρω,αφου μπαινω σε μετρο συνεχεια.Αν χαθει εντελως το σημα (αδειο εντελως το icon,οχι γκρι που σημαινει 0 γραμμες) τοτε ξανασυνδεεται αλλα με θαυμαστικο,που σημαινει no data.

Μετα θελει airplane mode.

Link to comment
Share on other sites

........

Στην 1η περίπτωση.

Ποιος ο λόγος να το γυρίσεις σε charge only...???

 

Στην 2η περίπτωση

Αποτελεί περιορισμό του MM.

Γκουγκλαρετο και θα δεις...

 

http://www.androidcentral.com/inside-marshmallow-usb-connection-options

 

Με τα ντατα, δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες στην R46 έκδοση.

Θα το δω, μόλις βρω data plan

 

 

Ρε αζουλι.... Δεν τρωγεσαι με τίποτα... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μέχρι το βράδυ, θα σου φτιάξω πατς με χαμηλότερη ένταση.

 

Α, πρώτα, δοκίμασε να ανοίξεις το dolby και χαμηλωσε την γραφική παράσταση.

Κάνε μια δοκιμή...

Χαμηλωσε την καμπύλη...

 

 

 

 

μετα απο πολλες ωρες καποια χρησιμα συμπερασματα:

1) jp μετα απο φλασαρισμα του αρχικου πατσ και ΑΠΛΗ απενεργοποιηση μεσα απο το μενου του dolby, ο ηχος ειναι σουπερ..παει απο ισα ισα να το ακους εως τερμα ψηλα

 

2)3 φορες επεσα σε bootloop εξ αιτιας παγωματος του dolby...απογοητευτηκα να φλασαρω και να ξαναφλασαρω τη ρομ..μη το παγωσει κανεις...απλα απενεργοποιηστε το...

 

3)απο γκραβιτυ με τσεκαρισμενο το ''εικονα καλουντος σε πληρη οθονη'' οταν σε παρουν πρωτη φορα τηλ,πατωντας πανω στο ονομα καλουντος το εμφανιζει σε πληρη οθονη...επο εκει και υστερα το κανει σε καθε κληση μονο του σε πληρη οθονη...(δε ξερω αν το γκραβιτυ ηταν απαραιτητο γι αυτο,απλα εγω το ειχα τσεκαρει πριν το δοκιμασω)

 

πολυ ωραια ρομ....

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω την EMUI 3.0 για 4-5 μηνες διχως κανενα προβλημα..σημερα μου brickαρε, και το recovery οτι και να πατησω βγαζει errors.. προσπαθησα να flashαρω τη μαμισια ROΜ και με flash tools και με YDGP και δεν δουλεψε τιποτα..το κινητο δεν bootαρει ουτε στη ρομ και το recovery ειναι bugaρισμενο δεν μπορω ουτε wipe ουτε τιποτα να κανω...τι μπορω να κανω παραπανω;
Being Otaku my way! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει καποτε εναν οδηγο και περασα σε ενα coolpad το αρχειο img της ρεκοβερι απο cmd υπολογιστη...ειχε δουλεψει θυμαμαι..ψαξε το...αν μεχρι αυριο που θα ειμαι σε υπολογιστη δε το εχεις βρει θα το ξαναψαξω να σου στειλω..αν το πετυχεις φλασαρεις μετα παλι οτι θες...αρκει να μην εχει παθει καμια hardware ζημια
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει καποτε εναν οδηγο και περασα σε ενα coolpad το αρχειο img της ρεκοβερι απο cmd υπολογιστη...ειχε δουλεψει θυμαμαι..ψαξε το...αν μεχρι αυριο που θα ειμαι σε υπολογιστη δε το εχεις βρει θα το ξαναψαξω να σου στειλω..αν το πετυχεις φλασαρεις μετα παλι οτι θες...αρκει να μην εχει παθει καμια hardware ζημια

 

οκ θα προσπαθησω να βρω να το περασω με cmd, ευχαριστω

Being Otaku my way! :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανει να τραβηξεις το καλωδιο ενω ειναι σε usb mode,πρεπει να μπει σε charging πρωτα αλλιως θα εχεις θεματα με την καρτα καποια στιγμη και τα mounts.

.

 

Ποτέ δεν είχα κάτι τέτοιο.

Στην εσχάτη, κάνε ασφαλή κατάργηση από τον υπολογιστή, όπως πρέπει να κάνουμε και στα στικακια (που ποτε δεν έχω κάνει και ποτέ δεν είχα πρόβλημα).

 

Τεσπα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετα απο πολλες ωρες καποια χρησιμα συμπερασματα:

1) jp μετα απο φλασαρισμα του αρχικου πατσ και ΑΠΛΗ απενεργοποιηση μεσα απο το μενου του dolby, ο ηχος ειναι σουπερ..παει απο ισα ισα να το ακους εως τερμα ψηλα

 

2)3 φορες επεσα σε bootloop εξ αιτιας παγωματος του dolby...απογοητευτηκα να φλασαρω και να ξαναφλασαρω τη ρομ..μη το παγωσει κανεις...απλα απενεργοποιηστε το...

 

3)απο γκραβιτυ με τσεκαρισμενο το ''εικονα καλουντος σε πληρη οθονη'' οταν σε παρουν πρωτη φορα τηλ,πατωντας πανω στο ονομα καλουντος το εμφανιζει σε πληρη οθονη...επο εκει και υστερα το κανει σε καθε κληση μονο του σε πληρη οθονη...(δε ξερω αν το γκραβιτυ ηταν απαραιτητο γι αυτο,απλα εγω το ειχα τσεκαρει πριν το δοκιμασω)

 

πολυ ωραια ρομ....

 

1)ωραία... Μου είχε κάνει εντύπωση που είχες θέμα με το νορμαλ gionee.. Το είχα φτιάξει ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις...

 

2) ναι, μην το παγωσετε.. Το έχω βάλει, για τα καλά μέσα στην ρομ;)

 

3) οκ...!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω με με βεβαιότητα..

Πάρε nandroid και δοκίμασε..

 

Λογικα, δεν θα έχεις θέμα.

Μετά την αλλαγή, κάνε wipe cache και wipe dalvik.

 

Edit :κι αυτή έχει...

http://s33.postimg.org/fuqm0nca3/Screenshot_20160630_003153.png http://s33.postimg.org/6o8bdd71n/Screenshot_20160630_003308.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Εχω την EMUI 3.0 για 4-5 μηνες διχως κανενα προβλημα..σημερα μου brickαρε, και το recovery οτι και να πατησω βγαζει errors.. προσπαθησα να flashαρω τη μαμισια ROΜ και με flash tools και με YDGP και δεν δουλεψε τιποτα..το κινητο δεν bootαρει ουτε στη ρομ και το recovery ειναι bugaρισμενο δεν μπορω ουτε wipe ουτε τιποτα να κανω...τι μπορω να κανω παραπανω;

 

λοιπον το γραφω εδω ωστε να υπαρχει μηπως αντιμετωπισει και καποιος αλλος το ιδιο προβλημα...αρχικα χρειαζεται να εχεις εγκαταστησει ΤΕΛΕΙΑ τους drivers του κιν σου στον υπολογιστη..το δυσκολο (που δε θυμαμαι με ποιον απο ολους τους οδηγους το ειχα κανει) ειναι το εξης:πρεπει να εγκαταστησεις adb και fastboot drivers και πρεπει να καταληξεις να εχεις καπου στον υπολογιστη σου εναν φακελο με 3 αρχεια εν ονοματι ''adb.exe , adbwinapi.dll , fastboot.exe''...παρακατω επισυναπτω 3 διαφορετικα λινκ που περιγραφουν πως μπορεις να το κανεις αυτο..αν καποιος αλλος εδω ξερει σιγουρα πως ας το πει γιατι δε θυμαμαι αυτο το βημα με ποιο τροπο το ειχα κανει.

http://www.androidheat.com/adb-fastboot-install-drivers-setup/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42407269#post42407269

https://androidmtk.com/setup-adb-and-fast-boot-drivers

 

αφου τελοσπαντων το καταφερεις αυτο,τοτε πετας μεσα στο φακελο μαζι με τα προηγουμενα αρχεια τη recovery.img που θελεις..δοκιμασε διαφορες

πατας shift και δεξι κλικ σε καποιο κενο ΜΕΣΑ στο φακελο και ανοιγεις ενα παραθυρο εντολων και τρεχεις τις παρακατω εντολες

''fastboot'' και πατας enter

''fastboot -i 0x1ebf devices'' και παντας enter..αν εμφανιστει ενας αριθμητικος κωδικος τοτε βρισκει το τηλ σου.

''fastboot -i 0x1ebf flash recovery recovery.img'' και πατας enter

''fastboot -i 0x1ebf reboot'' και πατας enter.λογικα δε θα ανοιξει το κιν αφου θα εισαι ακομα σε bootloop.επειτα θα βγαλεις μπαταρια και θα το βαλεις χειροκινητα σε ρεκοβερι και εισαι ετοιμος.

 

ολα αυτα προυποθετουν να εχεις java στον υπολογιστη σου και να ειχες ενεργοποιησει το usb debuging στο κιν σου

 

 

ενημερωσε για αποτελεσματα!!!

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω με με βεβαιότητα..

Πάρε nandroid και δοκίμασε..

 

Λογικα, δεν θα έχεις θέμα.

Μετά την αλλαγή, κάνε wipe cache και wipe dalvik.

 

Edit :κι αυτή έχει...

http://s33.postimg.org/fuqm0nca3/Screenshot_20160630_003153.png http://s33.postimg.org/6o8bdd71n/Screenshot_20160630_003308.png

 

Όταν ερχόταν μνμ στην ειδοποίηση που σου έβγαζε είχε τρεις επιλογές ή μία ήταν κλήση για ή άλλη ήταν διαβάστηκε την τρίτη δεν την θυμάμαι ... αυτό θέλω να έχω πάλι...

Link to comment
Share on other sites

τρεχεις τις παρακατω εντολες

''fastboot'' και πατας enter

''fastboot -i 0x1ebf devices'' και παντας enter..αν εμφανιστει ενας αριθμητικος κωδικος τοτε βρισκει το τηλ σου.

''fastboot -i 0x1ebf flash recovery recovery.img'' και πατας enter

''fastboot -i 0x1ebf reboot'' και πατας enter.λογικα δε θα ανοιξει το κιν αφου θα εισαι ακομα σε bootloop.επειτα θα βγαλεις μπαταρια και θα το βαλεις χειροκινητα σε ρεκοβερι και εισαι ετοιμος.

 

ολα αυτα προυποθετουν να εχεις java στον υπολογιστη σου και να ειχες ενεργοποιησει το usb debuging στο κιν σου

 

 

ενημερωσε για αποτελεσματα!!!

 

Υπόψιν: Για το Coolpad F1 8297w είναι ΑΠΟΛΥΤΑ απαραίτητο το "-i 0x1ebf" . Σε ότι οδηγό fastboot υπάρχει στο internet δεν το αναφέρουν γιατί πρόκειται για γενικές οδηγίες.

 

Στο κινητό μας όμως είναι απαραίτητο καθώς είναι προσδιοριστικο της συσκευής μας.

 

Ψάξτε το θέμα με τον όρο fastboot - υπάρχουν οδηγίες.

Επιπλέον η java δεν χρειάζεται στο pc.

 

Συγχαρητήρια στους εξαιρετικούς συμφορουμίτες που συνεχίζουν να καθοδηγούν τον κόσμο με νέες roms και βοήθεια και ένα μεγάλο sorry που έχω χαθεί από το thread - μετά βίας προλαβαίνω να ριχνω καμιά ματιά ...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω ένα μπακαπ αύριο και θα δοκίμασω να δω

 

Αν το έχεις μονοκαρτο, τα πράγματα είναι πιο εύκολα..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...