Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να επισημάνω ότι εκτός από:

- VPN

- εναλλαγή 3G/2G (είναι μόνιμα σε WCDMA preffered)

 

δεν λειτουργεί το led σε εισερχόμενες ειδοποιήσεις.... Λειτουργεί σε φόρτιση (πράσινο) και ενδεχομένως σε κάτω του 15% μπαταρία (κοκκινο).

Δεν λειτουργούν τα γνωστά κουσούρια των LP,ΜΜ(ηχειο ραδιοφώνου, μεμονωμένη απενεργοποίηση σιμ)

Ολα τ άλλα λειτουργούν...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πρέπει να έχει δώσει λάθος λινκ για το PHILZ...

Ευχαριστουμε για την Ρομ , φορτιζω το κινητο και την δοκιμαζω

Ούτε με άλλη εφαρμογή μπορούμε να έχουμε led ;

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σβησουμε την sd card για να τη φλασαρουμε? Αυτο που δείχνεις με τα mount θα το κανουμε μετα τα wipes?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει δώσει λάθος λινκ για το PHILZ...

Ευχαριστουμε για την Ρομ , φορτιζω το κινητο και την δοκιμαζω

Ούτε με άλλη εφαρμογή μπορούμε να έχουμε led ;

 

οκ. fixed :p

 

προς το παρόν όχι ακόμη.. Μόλις βρω πισι θα ασχοληθώ, εκτενέστερα

δοκίμασα light manager και led notifications pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να σβησουμε την sd card για να τη φλασαρουμε? Αυτο που δείχνεις με τα mount θα το κανουμε μετα τα wipes?

 

Η κάρτα η SD (η εξωτερική.. αυτή που μπαίνει στο σλοτ) ΔΕΝ χρειάζεται φορμάτ.

Η επιλογή που βλέπετε στο PHILZ καθαρίζει την ιντερναλ, την οποία την έχει "βαφτίσει" ως sdcard.

 

ναι, κάντε το μετά.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή της ΜΜ από τον JP μόλις ανακοινώθηκε το εξής :

 

H LeEco εξαγόρασε την Coolpad!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι απο τώρα ολα mount οπως δειχνεις να το κανουμε. Θα εχω θεμα?

 

Sent from my 8297W using Tapatalk

 

Αν είναι όπως στην φωτογραφία, είσαι οκ.. Και μένα έτσι ήτανε...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, διότι κατά την εγκατάσταση, το σκριπτ ορίζει τι θα είναι και πως.

Από την άλλη, ακολουθήστε τις οδηγίες. .... Θα αρχίσουν να φορτώνουν τίποτα περίεργα και θα μου λέτε για μπαγκς και τέτοια....

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εν αναμονή της ΜΜ από τον JP μόλις ανακοινώθηκε το εξής :

 

H LeEco εξαγόρασε την Coolpad!

 

 

Χαχαχα, εμένα περίμεναν.... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οι χρήστες NOVA LAUNCHER ισως χρειαστεί να τον αποχωρηστούνε λίγο.. Ισως ,οχι, διότι η έκδοση μου είναι η 4.2.2. Μπορεί να έχει διορθωθεί. Τυχόν ζητήματα, λύνονται πατωντας Enable και βάζοντας τους επιταχυντες στο 0,3

 

 

Επίσης, έχω περάσει GPS.conf ρυθμισμένο για Ελλάδα και λοκαρει σε ελαχιστο χρονο.

Χωρίς αυτό .... τα ζώα μου αργά

Επίσης, λοκάρει και σε device only mode

 

 

Ο Nova δουλευει μια χαρα,εγω εχω την τελευταια.Απλα σου ζηταει αδεια για κατι,το πατας και τελος.

 

 

Για το gps κατεβασε το ''active gps'' απο το Play.Eκει να δεις πως λοκαρει..!Το gps.conf ειναι αρκετα αοριστο σε αυτο που κανει,απλα προσανατολιζει προς την Ελλαδα,το χρησιμοποιουσαν σε πολυ παλιες εκδοσεις android.

Τα αλλα --> ''active gps'' και ''gpsfix'' προσανατολιζουν συνεχεια στο σημειο της Ελλαδας που βρισκεσαι εκεινη τη στιγμη και ανανεωνουν συνεχεια την θεση σου.

 

 

 

Τωρα στα σημαντικα:H rr εχει θεμα με το titanium.Επισημα.Oχι μονο αυτη η version αλλα και η προηγουμενη αλλα και πιο παλιες.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να κανει restore ολα τα apps.Aπο τα 100+ apps που κανω restore εκανε το πολυ το 1/5 και αυτα μονο αν τα εκανα ενα ενα,στα αλλα κολλαει στο 0%. Για να τα βαλεις αυτα που κολλαει πρεπει να τα κανεις install μονος σου απο apk η απο το Play store και μετα να κανεις restore μονο τα data τους με το titanium.Ψιλομ@αλακια.

 

Εψαξα στο internet να δω τι παιζει και βλεπω οτι ειναι γνωστο θεμα της rr (και μερικων αλλων cm13 based rom,οχι ολων) και fix δεν υπαρχει.

https://www.google.gr/search?q=resurrection+remix+titanium+cant+restore+all+apps&gws_rd=cr&ei=ux9tV9iRLKnKgAbV44D4CQ#q=resurrection+remix+titanium+cannot+restore+all+apps+site:forum.xda-developers.com

 

Eπισης δεν παιζει ρολο η εκδοση titanium που εχεις ουτε το αν εχεις η οχι xInternal περασμενο. (αν εχεις,για να ανοιξει το titanium εξαρχης θα πρεπει να εχεις το titanium disabled μεσα απο το xInternal)

 

 

Mονο με τρελη τυχη θα κανεις restore all apps και δεν θα κολλησει το titanium.Εγω ας πουμε ειχα τρελο fail rate,πανω απο 4 στις 5 εφαρμογες μου δεν γιναν restore.Και η μ@λακια ειναι οτι αν κολλησει για να ξεκολλησει θελει να κανεις kill στο titanium και να το ξανανοιξεις.Η ταλαιπωρια να το ανοιγεις να δοκιμαζεις και αν κολλησει να το κανεις kill και να το ξανανοιγεις,ειδικα αν εχεις πολλα apps,ειναι μεγαλη .

 

Οποτε να ειστε προετοιμασμενοι για κατι τετοιο οσοι εχετε πολλα apps.Αν ειστε τυχεροι οπως ο jpower που δεν του ετυχε αυτο σε καμια εφαρμογη οπως ειπε,καλως,αλλιως πιαστε κατι δροσερο και κανα τσιγαρο για τα νευρα!

 

 

Τωρα τα καλα:Eνταξει η rom φυσικα και τα σπαει,rr ειναι.Τα data λογω της r46 εκδοσης της cm13 που χρησιμοποιει

δουλευουν πολυ καλυτερα απο τις προηγουμενες mm,συνδεονται μετα απο reboot μονα τους και ψιλοκρατανε σημα ακομα και οταν χανεται η 3G καλυψη (λογω του οτι ειναι μονιμα στο preferred και πεφτουν σε 2g).To oποιο ειναι φυσικα το αρνητικο της υποθεσης γιατι μπορει εσυ να εχεις 1-2 γραμμες 3g και να ειναι υπεραρκετο για να δουλεψεις ανετα και γρηγορα σε 3g,αλλα..οοοοοχι!Με το που φτασει 1-2 γραμμες το 3g σημα θα σε πεταξει σε 2g και θα μπεις στην χρονομηχανη προς μια αλλη δεκαετια!Μεγαλο bug για μενα,αλλα τι να κανουμε,mm θελουμε..!

 

Τωρα για τα led..κανοντας το fix για τα 7 χρωματα δεν ειδα φως,το led blinker δεν τα βλεπει.Υποθετω οτι οφειλεται στη σαβουρα που αφησαν μεσα αυτοι που την ανεβασαν στο xda απο τα προηγουμενα port.Θα ψαξω σιγουρα να βρω ακρη γιατι κι αυτο για μενα ειναι μεγαλο bug,να μην ξερεις αν υπαρχει μηνυμα η κληση και να πρεπει να ανοιγοκλεινεις την οθονη συνεχεια για να τσεκαρεις.

 

Αυτα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να έχει δώσει λάθος λινκ για το PHILZ...

Ευχαριστουμε για την Ρομ , φορτιζω το κινητο και την δοκιμαζω

Ούτε με άλλη εφαρμογή μπορούμε να έχουμε led ;

 

δεν χρειαζεται να βαλεις philz,εγω την εβαλα με twrp 2.8.6 αλλα και με το 3.0.2

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η κάρτα η SD (η εξωτερική.. αυτή που μπαίνει στο σλοτ) ΔΕΝ χρειάζεται φορμάτ.

 

Δεν θα συμφωνησω.Ειναι καλο πριν φλασαρεις να φορμαρεις την εξωτερικη και να βαλεις για το φλασαρισμα μονο την rom μεσα.Εκει σωζει το android τα cache (αλλα και μερικα files) ολων των εφαρμογων (/android/data , /android/media , /data) και δεν ειναι δυσκολο να εχεις θεμα απο μπερδεμα παλιων και νεων cache απο παλιοτερες rom και να μην ξερεις τι σου φταιει.Βεβαια αυτο ειναι στο θεμα του καθενα να το ρισκαρει η οχι.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τιτανιουμ, όποιος θέλει ας δοκιμασει αυτό που δίνω στην ρομ. Οχι απλώς δουλεύει καλά, αλλά μου έκανε restore και εφαρμογές στις οποίες, παραδοσιακά, κολλούσε. Όπως η QuickPic... Υποδειγμστικο restore... Best ever..

 

Όντως, ο νοβα δεν έχει θέμα όση ώρα τον δουλεύω... Και πάει σφαίρα..

 

Το έχω δουλέψει παλαιότερα το active gps. Κανει καλη δουλειά. Πρώτα, όμως, δοκιμάστε την ρομ χωρίς αυτό, και με ανοιχτό ίντερνετ στο πρώτο λοκαρισμα. Αν δείτε καθυστέρηση, δοκιμάστε την λύση αυτη...

 

Δεν εχω ποτέ, μα ποτέ, φορμαρει sd. Το πολύ πολύ να σβησω τους συγκεκριμένους φακέλους που λες, αλλά ούτε κι αυτό έχω κάνει.... Και έχω Φλασαρει άπειρες ρομ....( και πλεον 3 γενεές Android :))

 

Παιδιά,

Η ρομ είναι οτι καλύτερο έχουμε δει σε επίπεδο lp, mm. Έχει υψηλό επίπεδο λειτουργικότητας και, άνετα, κάνει για μόνιμη /καθημερινή χρήση.

Το bug με το λαμπάκι, αργά ή γρήγορα θα το λύσουμε. Ακόμη κι έτσι, δεν σκαω...

 

Δεν πρόκειται να στερησω από τον εαυτό μου την ικανοποίηση ότι ετρεξα το πιο πρόσφατο λειτουργικό android, σε μια συσκευή που κοντεύει 3ετια...για την χάρη ενός... Λεντ....

 

Άλλωστε, θυμάμαι όταν ανέβασα την 1η cm12 εδω, στο φόρουμ, στο χδα τους φυτρωναν κατι μπαγκς που σε μενα δεν υπήρχαν ούτε για αστείο... Πολλοί απογοητευτηκαν και γύρισαν σε 4αρα...

Εμείς όμως, ήμασταν ένα βήμα πιο μπροστά.

Όχι γιατί έγραψα κάνα κώδικα ή έκανα τίποτα μαγικά.

Απλά το πορτ που χρησιμοποίησα εγω, ήταν λίγο καλύτερο και παρέμενε καλύτερο όσο αυτοί σκαλιζαν για να λύσουν προβλήματα, που σε μας δεν υπήρχαν...

 

Τεσπα....

Ας χαρούμε το λουκουμακι.. Στην πλέον βελτιωμένη του μορφή (RESSURECTION REMIX)..

Αν το θέμα των ειδοποιησεων με φωτεινό σήμα, είναι άκρως απαραίτητο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εφαρμογή που αναβοσβήνει το φλας...

 

Αυτά από μένα....

 

Edit : θα ακολουθήσει ποστ παρουσίασης με περισσότερες πληροφορίες και tips..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τιτανιουμ, όποιος θέλει ας δοκιμασει αυτό που δίνω στην ρομ

 

για γραψε ποια εκδοση ειναι να δοκιμασω..μακαρι!εχω δοκιμασει τρεις

 

Δεν εχω ποτέ, μα ποτέ, φορμαρει sd

 

φανταζομαι θα χεις ακουσει πολλες φορες η λυση ενος προβληματος android να ειναι να σβησεις το cache της εφαρμογης..!Ε,τo cache ειναι κατι που μπορει να σου δημιουργησει θεματα!

Aν δηλαδη δεν ψηνεται καποιος να σβησει τα παντα,τουλαχιστον τον φακελο android ας τον σβησει.Προσοχη γιατι εχει και τα obb μεσα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , να ρωτήσω κάτι προβλήματα που είχε η cm με την προβολή βίντεο στο ίντερνετ (μια κάθετη γραμμη) και πρόβλημα στο να τραβάει βίντεο από την κάμερα έχουν διορθωθεί?? Γιατί την έχω πόσους μήνες (νομίζω τη cm12.1 είχα περάσει ,χωρίς να μαι σίγουρους) και αν είναι να την περάσω πάλι (την διορθωμένη) αλλιώς να ψάξω καμιά άλλη??
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ την rr και μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο θέμα. Έκανα restore σχεδόν 60 εφαρμογές από το titanium χωρίς να κολλήσει σε καμία , μάλλον ήμουν τυχερός. Το μόνο θεματακι ήταν που δεν έβλεπε data αλλά με το κολπακι του azuli από την cm12 όλα καλ
Link to comment
Share on other sites

για γραψε ποια εκδοση ειναι να δοκιμασω..μακαρι!εχω δοκιμασει τρεις

 

 

 

Ποστ 21476

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ασε το ειδα στο screenshot (7.2.0.1) και το κατεβασα,ουτε με αυτο τις κανει ολες restore

 

Είναι η PRO version

 

Azuli, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε την ρομ που δίνω. Ίσως να μην έχεις πρόβλημα.

 

 

Ας μας πει και κάποιος άλλος αν έχει πρόβλημα αποσυμπίεσης με το τιτανιουμ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ποστ 21476

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είναι η PRO version

 

Azuli, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε την ρομ που δίνω. Ίσως να μην έχεις πρόβλημα.

 

 

Ας μας πει και κάποιος άλλος αν έχει πρόβλημα αποσυμπίεσης με το τιτανιουμ

Με το titanium όχι με το gps έχω θέμα, την πρώτη φορά είδε 12 δορυφόρους αλλά δεν κλείδωσε σε κανένα τις επόμενες δεν είδε κανέναν. Το έχω υψηλή ακριβια

Link to comment
Share on other sites

Θα επηρρεάσει πουθενά; jpower73 το έχεις χρησιμοποιήσει κάπου ;

 

Οχι πουθενά.

 

Το μακροδροιντ το χρησιμοποιώ για προγραμματισμενο σβήσιμο της συσκευής το βράδυ, καθότι το mm δεν διαθέτει scheduled power on and off.

Επίσης, το εγκατεστεισα για τυχόν αυτοματοποιηση του AirPlane on off κατα την εκκίνηση του κινητου, για ανάκτηση data.

Αν πάτε στο ψαχτιρι του, θα βρείτε κάποιες μακροεντολες που έχω κάνει.

 

Επίσης , για τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν και μπορούν να λυθούν μς κάποια μακροεντολη, αυτός είναι ένας άμεσος τρόπος να σας δινω λύση. Δλδ, θα φτιάχνω την εντολή, θα την ανεβάζω εκεί και σεις θα την κατεβάζετε και ενεργοποιειτε... Ή θα σας την στέλνω μ ενα ζιπ και θα την κάνετε import.

Τεσπα, ίσως νσ μην χρειαστεί

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το titanium όχι με το gps έχω θέμα, την πρώτη φορά είδε 12 δορυφόρους αλλά δεν κλείδωσε σε κανένα τις επόμενες δεν είδε κανέναν. Το έχω υψηλή ακριβια

 

Δοκίμασε το active gps απο το μαγαζί.

Πάντως μόλις τώρα δοκίμασα τζιπιες, είδε 12 δορυφορους, τους έχασε, και τους ξαναείδε μετά από 30" εναν προς έναν. Έκτοτε κλειδώνει άμεσα και σε device only.

Screenshot_20160624_190840.pngimage upload no registration

 

Χωρίς ίντερνετ...

 

 

Αλήθεια, με το τιτανιουμ αποσυμπιεσες χωρίς πρόβλημα?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι η PRO version

 

Azuli, κάνε ένα κόπο και δοκίμασε την ρομ που δίνω. Ίσως να μην έχεις πρόβλημα.

 

 

Ας μας πει και κάποιος άλλος αν έχει πρόβλημα αποσυμπίεσης με το τιτανιουμ

 

την pro εχω.Μηπως τo εχεις βαλει στον system/app η system/priv-app?Μπορει να παιζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

Οχι πουθενά.

 

Το μακροδροιντ το χρησιμοποιώ για προγραμματισμενο σβήσιμο της συσκευής το βράδυ, καθότι το mm δεν διαθέτει scheduled power on and off.

Επίσης, το εγκατεστεισα για τυχόν αυτοματοποιηση του AirPlane on off κατα την εκκίνηση του κινητου, για ανάκτηση data.

Αν πάτε στο ψαχτιρι του, θα βρείτε κάποιες μακροεντολες που έχω κάνει.

 

Επίσης , για τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν και μπορούν να λυθούν μς κάποια μακροεντολη, αυτός είναι ένας άμεσος τρόπος να σας δινω λύση. Δλδ, θα φτιάχνω την εντολή, θα την ανεβάζω εκεί και σεις θα την κατεβάζετε και ενεργοποιειτε... Ή θα σας την στέλνω μ ενα ζιπ και θα την κάνετε import.

Τεσπα, ίσως νσ μην χρειαστεί

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκίμασε το active gps απο το μαγαζί.

Πάντως μόλις τώρα δοκίμασα τζιπιες, είδε 12 δορυφορους, τους έχασε, και τους ξαναείδε μετά από 30" εναν προς έναν. Έκτοτε κλειδώνει άμεσα και σε device only.

Screenshot_20160624_190840.pngimage upload no registration

 

Χωρίς ίντερνετ...

 

 

Αλήθεια, με το τιτανιουμ αποσυμπιεσες χωρίς πρόβλημα?

Ναι χωρίς πρόβλημα όλες τις εφαρμογές καμία 60αρια. Μου έβγαλε κάποια στιγμή να δώσω δικαιώματα su σε κάτι που έλεγε (1000) και τα έδωσα έκανα χαζομαρα; Από εκεινη την ώρα μου κολλάει εκνευριστηκα

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Μόλις έβαλα κι εγώ την RR. Δοκίμασα gps και titanium restore, δουλεύουν και τα 2 άψογα (το gps και σε high accuracy & device only). Δουλεύουν και τα data (για 1 Sim)

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω συναντήσει, είναι ότι όταν πάω να γράψω κάπου οπουδήποτε, κολλάει άπειρα. Δηλαδή γράφω τη λέξη, και κολλάει στο πρώτο γράμμα, και κάνει κάνα λεπτό για να εμφανιστεί ολόκληρη. Jp πρόσεξα αυτό που είχες πει για το Settings(1000) για να μην δώσω δικαιώματα, αλλά δεν μου εμφανίστηκε ποτέ. Οπότε δεν ξέρω τι φταίει. Μήπως να κατεβάσω google keyboard να δοκιμάσω μήπως δεν κολλάει? Οκ με το google keyboard πάει σφαίρα. Όλα κομπλέ από μένα μέχρι στιγμής.

 

Edit: Έχει παρατηρήσει κανείς, ότι η ένταση είναι πολύ μεγάλη? Σχετικά με της CM την βρίσκω σχεδόν διπλάσια.

Edited by ObiGoSu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...