Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΤΕΛΙΚΑ το κινητο μπρικαρε εντελως.ενω περασα το sp flash kai το ιμαγε και μου εδειξε οκ το κινητο δεν αναβει καθολου.τι αλλο μπορω να κανω?

 

Πολύ φοβάμαι ότι το ξεχνάς οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πηρα τα αρχεια δικτυου που δουλευουν σωστα απο την cm13 r46 και τα αντικατεστησα στην pacrom.Το αποτελεσμα πετυχε,εγιναν τα data το ιδιο σταθερα οσο στην r46.Σε καμια περιπτωση δεν δουλευουν τελεια οπως στην cm12.1,απλα καλυτερα,αφου χρειαζονται ενα ανοιγμα κλεισιμο airplane mode μια φορα οποτε κανεις reboot

 

Θα το δοκιμασω αυριο αρκετα μιας και θα χρησιμοποιησω μετρο,που ειναι το απολυτο τεστ.

 

Οποτε αν ειναι οκ (οπως δειχνει) θα μπορουμε να κανουμε το ιδιο και στις υπολοιπες cm13 based roms οπως στην rr και την mokee και να φτιαξουμε τα data τους καπως.

 

Πλεον στην pacrom δουλευει και το gps και τα data,μετα απο φλασαρισμα supersu 2.65 εφτιαξα και κατι θεματακια root που ειχε σε μερικες εφαρμογες και επισης το xInternal φαινεται να δουλευει οπως πρεπει σε αυτη τη rom.

 

Οποτε μεχρι νεοτερας παραλαβης αραζω στην pacrom (η οποια ειναι ετσι κι αλλιως η cm13 με ελαχιστες προσθηκες)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα cm13.

Βλέπει κανονικά τις σιμ.

gps δεν..

Επίσης, υπάρχει θέμα νε την ποιότητα των βιντεο στην εφαρμογή του fb. Είναι ένα κλικ χειρότερη από αυτή της rr 559

 

 

Αζουλι, εννοείς τον φάκελο ril?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα cm13.

Βλέπει κανονικά τις σιμ.

gps δεν..

Επίσης, υπάρχει θέμα νε την ποιότητα των βιντεο στην εφαρμογή του fb. Είναι ένα κλικ χειρότερη από αυτή της rr 559

 

 

Αζουλι, εννοείς τον φάκελο ril?

 

ειναι διαφορα αρχεια απο διαφορετικους φακελους,ril,bin,lib..αν θες να δοκιμασεις θα στα στειλω το βραδυ που θα παω σπιτι.

 

Αν ξεραμε ολα τα αρχεια που ειναι υπευθυνα για το gps θα χρησιμοποιουσαμε αυτα της pacrom που δουλεουν καλα.Της rr mm το gps ειναι πολυ unstable παντως.Το χρησιμοποιησα να παω στη δουλεια μια μερα και καθε 2 δευτερολεπτα εψαχνε για σημα ακομα και μετα απο gps fix.

 

Για fb μπαινω παντα απο browser οποτε δεν με νοιαζει,η εφαρμογη του fb ειναι απαραδεκτη για μενα με τα resources που χρησιμοποιει..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ειναι διαφορα αρχεια απο διαφορετικους φακελους,ril,bin,lib..αν θες να δοκιμασεις θα στα στειλω το βραδυ που θα παω σπιτι.

 

Αν ξεραμε ολα τα αρχεια που ειναι υπευθυνα για το gps θα χρησιμοποιουσαμε αυτα της pacrom που δουλεουν καλα.Της rr mm το gps ειναι πολυ unstable παντως.Το χρησιμοποιησα να παω στη δουλεια μια μερα και καθε 2 δευτερολεπτα εψαχνε για σημα ακομα και μετα απο gps fix.

 

Για fb μπαινω παντα απο browser οποτε δεν με νοιαζει,η εφαρμογη του fb ειναι απαραδεκτη για μενα με τα resources που χρησιμοποιει..

 

Ναι, στείλτα..

 

 

Δεν ειναι προβλημα αυτό.. Βάλε την εφαρμογή GPS Connected https://play.google.com/store/apps/details?id=org.bruxo.gpsconnected&hl=el και τρεξτην πριν ανοιξεις το GPS.Μόλις το λοκάρει, δεν το χάνει...

Την Χρησιμοποιω στην προπόνηση με τρέξιμο, ακόμη και σε σημεία που το σήμα χάνεται εκ των πραγμάτων.

 

για το 3ο που λές, δεν εχεις άδικο.. Εχει φτάσει το φεης, μαζί με το κασέ του σε επιπεδα Autocad 10... Τραγικό!!!!

Μπορείς να βάλεις το FB Lite

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι.το κινητο τελικα δεν αναγνωριζει την ιντερναλ ρομ και δεν ανοιγει καθολου. το θεμα ειναι οτι εαν βρω αλλο ιδιο τηλ και παρω backup με το mtk droid θα μπορεσω να το επαναφερω?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στείλτα..

 

 

Δεν ειναι προβλημα αυτό.. Βάλε την εφαρμογή GPS Connected https://play.google.com/store/apps/details?id=org.bruxo.gpsconnected&hl=el και τρεξτην πριν ανοιξεις το GPS.Μόλις το λοκάρει, δεν το χάνει...

Την Χρησιμοποιω στην προπόνηση με τρέξιμο, ακόμη και σε σημεία που το σήμα χάνεται εκ των πραγμάτων.

 

για το 3ο που λές, δεν εχεις άδικο.. Εχει φτάσει το φεης, μαζί με το κασέ του σε επιπεδα Autocad 10... Τραγικό!!!!

Μπορείς να βάλεις το FB Lite

 

την gps connected την εχω αλλα η δουλεια που κανει ειναι αλλη,ειναι να κραταει το gps συνδεδεμενο οταν χανει το focus η εφαρμογη gps που χρησιμοποιεις.πχ οταν κλεισεις την οθονη δεν αποσυνδεεται.Στην rr mm το gps εχανε το στιγμα καθε 2-3 δευτ. ενω ηταν ανοιχτη η οθονη και καθε φορα εκανε αλλα 2-3 δευτ. να το ξαναβρει,δεν γινοταν δουλεια ετσι.

 

ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις για automation?Ανοιξα το tasker μετα απο χρονια να φτιαξω ενα profile και χαθηκα,δεν θυμαμαι τιποτα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι.το κινητο τελικα δεν αναγνωριζει την ιντερναλ ρομ και δεν ανοιγει καθολου. το θεμα ειναι οτι εαν βρω αλλο ιδιο τηλ και παρω backup με το mtk droid θα μπορεσω να το επαναφερω?

 

Η ιστορία έως τώρα έχει δείξει ότι δε θα καταφέρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει κατεβασα το macrodroid.Καμια σχεση στην ευχρηστια..

 

Εφτιαξα μια εντολη να κανει airplane mode on off μετα απο καθε boot και πλεον τα data ξανανοιγουν μονα τους,αψογα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το macrodroid είναι το πλέον πιο εύχρηστο..

Αν δώσεις το nickname μου, στο ψαχτιρι του, θα βρεις και άλλα σκριπτακια πιυ έχω ανεβάσει.. :)

Η δωρεάν έκδοση υποστηρίζει μέχρι 5 μακροεντολες. Αν θες περισσότερες, tell me ;)

 

Σορρυ που άργησα να απαντήσω...

Σχετικά με την σταθερότητα δικτύου, έχω ένα πατς από λολλιφοξ (network stability) .. Λες να κάνει....?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το macrodroid είναι το πλέον πιο εύχρηστο..

Αν δώσεις το nickname μου, στο ψαχτιρι του, θα βρεις και άλλα σκριπτακια πιυ έχω ανεβάσει.. :)

Η δωρεάν έκδοση υποστηρίζει μέχρι 5 μακροεντολες. Αν θες περισσότερες, tell me ;)

 

Σορρυ που άργησα να απαντήσω...

Σχετικά με την σταθερότητα δικτύου, έχω ένα πατς από λολλιφοξ (network stability) .. Λες να κάνει....?

 

αν δεις τι εχει μεσα το patch αυτο και παρεις τα αντιστοιχα αρχεια απο την r46 ναι.

 

παντως μετα απο 3 μερες με την pacrom μπορω να πω οτι απο performance multitasking και smoothness ειναι αψογη,δοκιμασε την

Link to comment
Share on other sites

Με wipe cache/dalvik cache δεν γίνεται τίποτα;στην χειρότερη πάρε backup και ξανά περνά την

 

Ευχαριστώ savvas_p25 με τα wipes σταθεροποιήθηκε λιγο

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τι εχει μεσα το patch αυτο και παρεις τα αντιστοιχα αρχεια απο την r46 ναι.

 

παντως μετα απο 3 μερες με την pacrom μπορω να πω οτι απο performance multitasking και smoothness ειναι αψογη,δοκιμασε την

 

Οκ μαν...

 

Θα τις ρίξω το Network stability από cm13, και ελπίζω να δει τις Σιμς.

Την προηγούμενη φορά, δεν.

Σε αντίθεση με την cm13, οποία είδε κάρτες άνετα.....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαν...

 

Θα τις ρίξω το Network stability από cm13, και ελπίζω να δει τις Σιμς.

Την προηγούμενη φορά, δεν.

Σε αντίθεση με την cm13, οποία είδε κάρτες άνετα.....

 

οι sims δεν εχουν προβλημα σου λεω αφου τις εχω βαλει ολες τις cm13 based..!Αυτο που θα κανει ειναι οτι θα φτιαξει την αυτοματη εναλλαγη απο wifi σε data που δεν δουλευει στις αλλες καλα..

 

Η pacrom ειναι η καλυτερη μεχρι τωρα,πιο καλη απο την απλη cm13.

 

Απιστευτη ταχυτητα, smoothness, multitasking.

 

Πραγματικα μετα απο 2 χρονια ειναι η πρωτη rom που εκμεταλευεται την δυναμη του τηλεφωνου.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν έχει σχέση με τις σιμς.... Δεν ξέρεις, όμως.....

 

 

Σε μένα έχουν... Όλες οι mm πλην cm 13 δεν βλέπουν σιμ

Και δεν είμαι μόνος... Στο χδα, πολλοί το χουν πάθει...

 

Θα ξαναδοκιμασω, και θα δω.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω κ πιστευω οτι η εσωτερικη μου μνημη τα εχει παιξει.

το μαξιμουμ που μ εχει δουλεψει κανονικα μια ρομ ειναι μια εβδομαδα.

μετα αρχιζουν τα κρασαρισματα ωσπου στο τελος μπαινει σε BOOTLOOP

σημερα προσεξα οτι μετα το bootloop εχω προβλημα κ στο recovery.μου βγαζει cant mount system, cant mount data.οποτε δεν μπορω να φλασαρω ξανα την rom.αναγκαζομαι να περασω την official με ygdp κ μετα ξανα την εκαστοτε custom rom που μου βγαζει 4-5 μερες πριν αντιμετωπισω τα ιδια προβληματα.

καμια ιδεα?μπορουμε ακομα να το σωσουμε το τηλεφωνο?σε παλαιοτερη ερωτηση που εκανα μου ειχαν προτεινιει να κανω παντα wipe την internal memory πριν το φλασαρισμα.δεν επιασε ουτε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν έχει σχέση με τις σιμς.... Δεν ξέρεις, όμως.....

 

 

Σε μένα έχουν... Όλες οι mm πλην cm 13 δεν βλέπουν σιμ

Και δεν είμαι μόνος... Στο χδα, πολλοί το χουν πάθει...

 

Θα ξαναδοκιμασω, και θα δω.....

 

μια αποατα ιδια και σε μενα, δεν βλεπει sim ενω αναγνωριζει τα imei.....κριμα ειναι πολυ γρηγορη, jpower κανε τα μαγικα σου:)

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω κ πιστευω οτι η εσωτερικη μου μνημη τα εχει παιξει.

το μαξιμουμ που μ εχει δουλεψει κανονικα μια ρομ ειναι μια εβδομαδα.

μετα αρχιζουν τα κρασαρισματα ωσπου στο τελος μπαινει σε BOOTLOOP

σημερα προσεξα οτι μετα το bootloop εχω προβλημα κ στο recovery.μου βγαζει cant mount system, cant mount data.οποτε δεν μπορω να φλασαρω ξανα την rom.αναγκαζομαι να περασω την official με ygdp κ μετα ξανα την εκαστοτε custom rom που μου βγαζει 4-5 μερες πριν αντιμετωπισω τα ιδια προβληματα.

καμια ιδεα?μπορουμε ακομα να το σωσουμε το τηλεφωνο?σε παλαιοτερη ερωτηση που εκανα μου ειχαν προτεινιει να κανω παντα wipe την internal memory πριν το φλασαρισμα.δεν επιασε ουτε αυτο

 

Σε βλέπω να το κλαις σε λίγο, τι να πω, έχει πέσει επιδημία τελευταία. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

μια αποατα ιδια και σε μενα, δεν βλεπει sim ενω αναγνωριζει τα imei.....κριμα ειναι πολυ γρηγορη, jpower κανε τα μαγικα σου:)

 

1-2 σελιδες πριν εγραψα πως ακριβως τις βαζω και μπαινουν χωρις προβλημα.Αν δεν βαριεσαι να ξαναφλασαρεις δοκιμασε να την περασεις ακολουθωντας κατα γραμμα το τι εκανα,μου φαινεται περιεργο..

Link to comment
Share on other sites

1-2 σελιδες πριν εγραψα πως ακριβως τις βαζω και μπαινουν χωρις προβλημα.Αν δεν βαριεσαι να ξαναφλασαρεις δοκιμασε να την περασεις ακολουθωντας κατα γραμμα το τι εκανα,μου φαινεται περιεργο..

Ναι ακολουθησα τον οδηγό σου...με philz recovery όμως.... Θα δοκιμασω κάποια στιγμη με άλλο recovery...

Link to comment
Share on other sites

τι εταιρια εχεις?Δοκιμασες κατα το φλασαρισμα να εχεις μονο μια καρτα μεσα?

Με μία sim της Cosmote δοκιμασα και με twrp 3.0.2 από του jpower, παλι δεν βλέπει sim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...