Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

;)

και ειδικά τις :X

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νομιζω είναι θεμα της sim.

To ιδιο συμβαίνει και σε κοσμοτε whatsup, του αδερφού μου, μετά από αλλαγή καρτας σιμ.

Δεν μπαίνει ντατα με τιποτα. Δοκιμασμενο και στα 2 σλοτ, σε 2 τηλεφωνα coolpad, το ένα με EMUI, το άλλο με RR559.

 

Με xtreme vanilla (την οποία σκέφτομαι να ξαναπεράσω τελικά!) δούλευε κανονικά. Μήπως μια λύση θα ήταν η αντικατάσταση της data sim με καινούργια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

;)

και ειδικά τις :X

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νομιζω είναι θεμα της sim.

To ιδιο συμβαίνει και σε κοσμοτε whatsup, του αδερφού μου, μετά από αλλαγή καρτας σιμ.

Δεν μπαίνει ντατα με τιποτα. Δοκιμασμενο και στα 2 σλοτ, σε 2 τηλεφωνα coolpad, το ένα με EMUI, το άλλο με RR559.

 

νομιζω είναι θεμα της sim.

To ιδιο συμβαίνει και σε κοσμοτε whatsup, του αδερφού μου, μετά από αλλαγή καρτας σιμ.

Δεν μπαίνει ντατα με τιποτα. Δοκιμασμενο και στα 2 σλοτ, σε 2 τηλεφωνα coolpad, το ένα με EMUI, το άλλο με RR559.

 

 

 

Με xtreme vanilla (την οποία σκέφτομαι να ξαναπεράσω τελικά!) δούλευε κανονικά. Μήπως μια λύση θα ήταν η αντικατάσταση της data sim με καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με xtreme vanilla (την οποία σκέφτομαι να ξαναπεράσω τελικά!) δούλευε κανονικά. Μήπως μια λύση θα ήταν η αντικατάσταση της data sim με καινούργια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νομιζω είναι θεμα της sim.

To ιδιο συμβαίνει και σε κοσμοτε whatsup, του αδερφού μου, μετά από αλλαγή καρτας σιμ.

Δεν μπαίνει ντατα με τιποτα. Δοκιμασμενο και στα 2 σλοτ, σε 2 τηλεφωνα coolpad, το ένα με EMUI, το άλλο με RR559.

 

 

Με xtreme vanilla (την οποία σκέφτομαι να ξαναπεράσω τελικά!) δούλευε κανονικά. Μήπως μια λύση θα ήταν η αντικατάσταση της data sim με καινούργια?

 

Πριν προβείς σε αλλαγή σιμ (η οποία, ενδεχομένως να σου κοστισει) κανε μια αλλαγή ρομ. Ανέξοδη είναι.. :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την νεα resurrection remix 5.6.9 (cm13)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3366700

 

Λιγα γρηγορα μετα απο μερικες ωρες χρησης.

 

- Σφαιρα η rom.Πιο γρηγορη απο ολες τις cm12.1 based.Και πιο smooth

 

- Xposed δουλευει

 

- Gps σε device only δουλευει

 

- Data δουλευουν αλλα μετα απο reboot η χασιμο σηματος μπορει να χρειαστει ανοιγοκλεισιμο του aeroplane mode.Βεβαια το ιδιο ειχα και στην cm12.1 και σε 2 μερες εφτιαξε.Θα δειξει.

 

- Εναλλαγη 2g/3g/3g only δουλευει κανονικα μεσω settings/system profiles

 

- Κλειδωμα σε 2g/3g only δουλευει οπως και στις 12.1 (σεταρισμα απο sim settings/system profiles/phone info)

 

- Και οι 2 sim δουλευουν

 

- 7 leds δουλευουν με το γνωστο edit

 

- εσωτερικη εξωτερικη στις θεσεις τους και δουλευουν κανονικα (με xinternal και obb on sd)

 

- γενικα μεχρι τωρα δουλευουν ολα τα υπολοιπα,αν βρω κατι αλλο θα συμπληρωσω.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

χμμ, θα το δοκιμασω κι αυτο.. thanks, dude

 

(μετά το 2.4.4., τα σιχαίνομαι τα twrp (εξαίρεση το 3020))

 

Αν παιξει, θα ετοιμασω πακετάκια των εν λόγω ρομ για αρχική...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

χμμ, θα το δοκιμασω κι αυτο.. thanks, dude

 

(μετά το 2.4.4., τα σιχαίνομαι τα twrp (εξαίρεση το 3020))

 

Αν παιξει, θα ετοιμασω πακετάκια των εν λόγω ρομ για αρχική...

 

κι εγω δεν ημουν fun της twrp ποτε αλλα τωρα τελευταια φαινεται οτι εχει βελτιωθει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε κανένα screenshot

 

εχει νομιζω στο link.Αλλα ετσι κι αλλιως απλο android aosp ειναι το ui,οπως ολες οι aosp και οι cm,ιδιο με της lollipop,δεν εχει καμια παρεμβαση αισθητικη η rom..

Link to comment
Share on other sites

εχει νομιζω στο link.Αλλα ετσι κι αλλιως απλο android aosp ειναι το ui,οπως ολες οι aosp και οι cm,ιδιο με της lollipop,δεν εχει καμια παρεμβαση αισθητικη η rom..

 

Κυρίως με ενδιαφέρει το πώς δείχνει τις εφαρμογές, αλφαβητικά ή σε σελίδες..

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως με ενδιαφέρει το πώς δείχνει τις εφαρμογές, αλφαβητικά ή σε σελίδες..

 

και τα 2.Αλλα κ να μην το ειχε αυτο με αλλαγη launcher το κανεις οτι θες.

 

 

 

Συνεχεια των τεστ:

 

Η rom ειναι πολυ καλη,το gps μετα απο ενημερωση του agps (μεσω του gpsfix app,οχι με προσθηκη gps.conf μεσω gps status app) ειναι πολυ γρηγορο στο λοκαρισμα με πολυ καλο accuracy,κατω απο 4 μετρα.

 

Μεχρι τωρα ολα δουλευουν καθως και τα apps μου.

 

Titanium δουλευει επισης κανονικα.

Καμερες και λοιπα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Hardware decoding video όχι όμως, έτσι; Ή μπαταρία πως πάει;

 

οχι δεν παιζει h.d..η μπαταρια μια χαρα ειναι,ειμαι με 4+ ωρες και εχω αλλο 20%

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που αγνοώ? Όταν κάνω φλασαρισμα μιας rom βγάζω τις SIM. Κάνω καλά ή δεν παίζει κανένα ρόλο. Έχει σημασία?

 

Δεν παιζει.Σε μερικες lollipop/marshmallow που ειναι ευαισθητες με τις sim μπορει και να εχεις προβλημα μετα οταν τις ξαναβαλεις.Καλυτερα μεσα,εκτος και αν φοβασαι μηπως σου φαει τιποτα λεφτα αν δεν χρησιμοποιεις data,μεχρι να συνδεθεις στο wifi.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό, μια καλή λύση είναι, όταν εγκαθιστάς ρομ, απο πριν να έχεις μέσα μια παλιά /ληγμενη σιμ, ώστε μόλις μπεις στο λειτουργικό, να κλείσεις με ασφάλεια τα ντατα, χωρίς να σου φάει λεφτά. Μετά βάζεις τις κανονικες.. ;)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για την σημερινη RR μερικα ακομα:

 

- Το youtube app δουλευει κανονικα στα 720p η τελευταια εκδοση χωρις πατεντα

- Το wifi επανασυνδεεται κανονικα μολις μπεις στο σπιτι

- ο ηχος μετα το patch ειναι καλυτερος απο lolli (δοκιμασμενο με τα audioFX της rom κλειστα)

Link to comment
Share on other sites

Το XInternalSD φαίνεται να έχει προβληματάκια στην ΜΜ. Μου έκανε κάτι κόλπα, gallery apps να μην μπορούν να φτιάξουν thumbnails, το Titanium να τρώει FC κτλ. Το έφτιαξα ενεργοποιώντας το για όλα τα apps εκτός από το Quickpic. Δουλεύει καλά εκτός από Chrome και Firefox που δεν μπορούν να κατεβάσουν φωτογραφίες. Άλλα αρχεία κατεβαίνουν και μπαίνουν κανονικά στην external αλλά φώτο με τίποτα. Ο Speed και ο AOSP Browser μπορούν, οπότε κλάιν.
Link to comment
Share on other sites

Το XInternalSD φαίνεται να έχει προβληματάκια στην ΜΜ. Μου έκανε κάτι κόλπα, gallery apps να μην μπορούν να φτιάξουν thumbnails, το Titanium να τρώει FC κτλ. Το έφτιαξα ενεργοποιώντας το για όλα τα apps εκτός από το Quickpic. Δουλεύει καλά εκτός από Chrome και Firefox που δεν μπορούν να κατεβάσουν φωτογραφίες. Άλλα αρχεία κατεβαίνουν και μπαίνουν κανονικά στην external αλλά φώτο με τίποτα. Ο Speed και ο AOSP Browser μπορούν, οπότε κλάιν.

 

Δεν εχω τετοια θεματα..και τα galleries δουλευουν σωστα (default και quickpic) αλλα και το titanium.Ισως παιζει ρολο που το βαζω το xInternal πριν απο ολες τις υπολοιπες εφαρμογες για να εχει προετοιμασει πρωτα το εδαφος ωστε να μπορουν να χρησιμοποιησουν την εξωτερικη απο την αρχη και να μην ξεκιναν να σωζουν στην εσωτερικη πρωτα.Τα εχω ολα τα checkboxes πατημενα.Επισης βαζω παντα και busybox που ισως εχει καποια σχεση ισως οχι.

 

Chrome/Firefox δεν χρησιμοποιω οποτε δεν ξερω αλλα ο Speed που χρησιμοποιω σωζει κανονικα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Busybox αλλά το XinternalSD το έβαλα μαζί με τα άλλα, ίσως έχει σχέση. Επίσης είμαι κάφρος και πάντα δοκιμάζω restore από titanium. Νομίζω το είχα ενεργοποιημένο για ορισμένες εφαρμογές αρχικά και όχι για όλες (και system apps). Το Quickpic μου είναι η τελευταία έκδοση πριν το πάρει η cheetah οπότε ίσως παίζει και αυτό ρόλο. Αλλά στο thread του XinternalSD στο xda λένε μερικοί για θέματα με ΜΜ και ότι δουλεύει ο τύπος να το φτιάξει. Πάντως εντάξει σε γενικές γραμμές για MM από port μια χαρά πάει, έχει και πολλά options η RR, ούτε καν Gravity δεν έβαλα. Και αν δεν ήταν το XinternalSD και τα Flat Style Bar/Indicators παίζει να μην έβαζα ούτε Xposed.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στην ποιότητα των βίντεο του Facebook. Εμφανίζει πράσινο κίτρινες γραμμές? Όταν δεν τις εμφανίζει, η ποιότητα των βίντεο είναι οκ? Ή πιξελιαζουν σαν να είναι στα 360p? Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή.. Θυμάμαι, όταν πρώτο έβαλα την cm13, χρειάστηκε να αλλάξω τα gralloc στο hw

 

Δοκίμασα εγκατάσταση με twrp 2860, ούτε και τώρα βλέπει τις κάρτες σιμ..

Τεσπα...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει Busybox αλλά το XinternalSD το έβαλα μαζί με τα άλλα, ίσως έχει σχέση. Επίσης είμαι κάφρος και πάντα δοκιμάζω restore από titanium. Νομίζω το είχα ενεργοποιημένο για ορισμένες εφαρμογές αρχικά και όχι για όλες (και system apps). Το Quickpic μου είναι η τελευταία έκδοση πριν το πάρει η cheetah οπότε ίσως παίζει και αυτό ρόλο. Αλλά στο thread του XinternalSD στο xda λένε μερικοί για θέματα με ΜΜ και ότι δουλεύει ο τύπος να το φτιάξει. Πάντως εντάξει σε γενικές γραμμές για MM από port μια χαρά πάει, έχει και πολλά options η RR, ούτε καν Gravity δεν έβαλα. Και αν δεν ήταν το XinternalSD και τα Flat Style Bar/Indicators παίζει να μην έβαζα ούτε Xposed.

 

ναι δεν ειναι και τελεια,εχει εννοειται καποια μικροbugs αλλα αν ειναι ευκολο το workaround αξιζει, ειναι ωραια rom.Θα την κρατησω λιγο να δω πως παει.Κυριως να δω αν σταθεροποιηθουν τα data οπως στις 12.1

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή.. Θυμάμαι, όταν πρώτο έβαλα την cm13, χρειάστηκε να αλλάξω τα gralloc στο hw

 

Δοκίμασα εγκατάσταση με twrp 2860, ούτε και τώρα βλέπει τις κάρτες σιμ..

Τεσπα...

 

απο την εφαρμογη παιζει 720p καθαρα.Δεν χρειαζεται να πειραξεις τιποτα.Απλα την κατεβαζεις.

 

 

Κανεις wipe internal και external?Επισης θελει τα gapps καπακι μετα την rom, πριν μπουταρεις.

 

Εμενα παντως μπηκε χωρις προβληματα.Ειχα μεσα την μια sim οταν το φλασαρα και την δευτερη την εβαλα μετα,δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...