Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μας τα χαλαει η rr στην διαχειρηση της μνημης..

 

περναγα εφαρμογες για αρκετη ωρα και επειτα τις ανοιγα μια μια για να δω αν δουλευουν σωστα.Σε καποια φαση αισθανομαι το τηλεφωνο να χει βαρυνει λιγο σε αποκριση.Ανοιγω τα recents και βλεπω οτι η ελευθερη μνημη ειχε φτασει στα 300mb..!

 

Αυτο ειναι κακια διαχειρηση μνημης.Αρκετα κακια,ουτε η miui δεν αφηνει τοσο λιγο.

Μολις εκανα clear recents το τηλεφωνο εγινε γρηγορο παλι,αλλα αυτο δεν θα πρεπε να συμβαινει.Το πολυ στα 800mb ελευθερα ολες οι rom αρχιζουν και σκοτωνουν εφαρμογες για να μεινει το τηλεφωνο γρηγορο.

 

Ε η rr δεν εκλεινε τιποτα.Και οχι μονο δεν εκλεινε τιποτα αλλα το multitasking της δεν ειναι καλο για να το δικαιολογησεις και να πεις ok,χρησιμοποιει ολη την μνημη αλλα οι εφαρμογες ειναι ετοιμες να ανοιξουν αμεσως.Δεν συμβαινει και πολυ.

 

Ελπιζω στην επομενη εκδοση να το χουν φτιαξει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας.Η αδελφη μου εχυσε πανω στην οθονη κουνουπελαιο και μπηκε απο μέσα απο την ουονη με αποτελεσμα να μαυρισει και να κανει νερα.θελει αλλαγη η οθόνη,το touch ;Ανοιγει και αλαζςι ευκολα; ή λετε να θελει απλως καθαρισμα;
Link to comment
Share on other sites

Μας τα χαλαει η rr στην διαχειρηση της μνημης..

 

περναγα εφαρμογες για αρκετη ωρα και επειτα τις ανοιγα μια μια για να δω αν δουλευουν σωστα.Σε καποια φαση αισθανομαι το τηλεφωνο να χει βαρυνει λιγο σε αποκριση.Ανοιγω τα recents και βλεπω οτι η ελευθερη μνημη ειχε φτασει στα 300mb..!

 

Αυτο ειναι κακια διαχειρηση μνημης.Αρκετα κακια,ουτε η miui δεν αφηνει τοσο λιγο.

Μολις εκανα clear recents το τηλεφωνο εγινε γρηγορο παλι,αλλα αυτο δεν θα πρεπε να συμβαινει.Το πολυ στα 800mb ελευθερα ολες οι rom αρχιζουν και σκοτωνουν εφαρμογες για να μεινει το τηλεφωνο γρηγορο.

 

Ε η rr δεν εκλεινε τιποτα.Και οχι μονο δεν εκλεινε τιποτα αλλα το multitasking της δεν ειναι καλο για να το δικαιολογησεις και να πεις ok,χρησιμοποιει ολη την μνημη αλλα οι εφαρμογες ειναι ετοιμες να ανοιξουν αμεσως.Δεν συμβαινει και πολυ.

 

Ελπιζω στην επομενη εκδοση να το χουν φτιαξει αυτο

 

 

ρε αζουλι,

το ίδιο έκανε και η 5άρα. και η rr559 και η cm12

 

Ακόμη και στα 300μβ, το τηλέφωνο είναι οκ..

και στο φινάλε, όρισε button με διπλό ταπ στην κεντρική να σου ανοίγει ram manager. Επίσης μπορείς να βάλεις και το σχετικό tile.

Ε, και στο τέλος, σιγουρα, θα υπάρχει και καποιο apk που να στο κάνει αυτόματα...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ρε αζουλι,

το ίδιο έκανε και η 5άρα. και η rr559 και η cm12

 

Ακόμη και στα 300μβ, το τηλέφωνο είναι οκ..

και στο φινάλε, όρισε button με διπλό ταπ στην κεντρική να σου ανοίγει ram manager. Επίσης μπορείς να βάλεις και το σχετικό tile.

Ε, και στο τέλος, σιγουρα, θα υπάρχει και καποιο apk που να στο κάνει αυτόματα...

 

στα 300mb ειχε αρχισει και σερνοταν.Ναι,μπορεις να την αδειαζεις αλλα το android πρεπει να το κανει μονο του οταν ειναι καλα ρυθμισμενη η rom.Το αδειασμα της ram χειροκινητα η με task killer ειναι λαθος πρακτικη,και για την ταχυτητα και για την μπαταρια.Επισης το android θα κλεισει τις πιο παλιες εφαρμογες που ειχαν ανοιξει,το clear recents και οι task killers θα τις κλεισουν ολες χωρις χρονολογικη προτιμηση.

 

Για τις rr δεν ξερω αν ειναι συνηθισμενο να μενουν απο μνημη αλλα οι πιο καθαρες 12.1 και 13 που τις εχω χρησιμοποιησει πολυ,καθως και οι pacrom και αλλες δεν εχουν τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

στα 300mb ειχε αρχισει και σερνοταν.Ναι,μπορεις να την αδειαζεις αλλα το android πρεπει να το κανει μονο του οταν ειναι καλα ρυθμισμενη η rom.Το αδειασμα της ram χειροκινητα η με task killer ειναι λαθος πρακτικη,και για την ταχυτητα και για την μπαταρια.Επισης το android θα κλεισει τις πιο παλιες εφαρμογες που ειχαν ανοιξει,το clear recents και οι task killers θα τις κλεισουν ολες χωρις χρονολογικη προτιμηση.

 

Για τις rr δεν ξερω αν ειναι συνηθισμενο να μενουν απο μνημη αλλα οι πιο καθαρες 12.1 και 13 που τις εχω χρησιμοποιησει πολυ,καθως και οι pacrom και αλλες δεν εχουν τετοιο θεμα.

 

Δεν χρειάζεται να τους χρησιμοποιείς συνεχώς. Ειδικά ο μανίσιος κάνει καλή δουλειά χωρίς πολλές παρενέργειες. Τώρα, αν η μνήμη σου γεμίζει τόσο γρήγορα, δεν ξέρω τι τρέχεις.

 

Προσωπικά, με πολύ σερφάρισμα, σε μέσα κοιν. δικτύωσης κλπ κλπ, μία στις τόσες μου έπιασε 300μβ

Και στο κάτω κάτω, βάλτου να κάνει ένα καθάρισμα, στην επανεκκίνηση (το κασέ) ή όταν σκοπεύεις να παίξεις ένα βαρύ παιχνίδι.

Τέσπα......

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Jpower73 θα μπορούσες να εξηγήσεις λίγο πως χρησιμοποιούμε το kill app tile το πατάμε απλά; Το παταω αλλά οι εφαρμογές που έχω ανοιχτές παραμένουν.

Τελικά το titanium μπορεί να περάσει όλες τις εφαρμογές αλλά θεωρώ ότι καλύτερα είναι να τις περάσει κάποιος ξανά μία μία. Σε εμένα το πληκτρολόγιο google έκανε συνέχεια fc και από τότε που το πέρασα καθαρό από το playstore δεν έχει πρόβλημα. Το instagram κάνει και αυτό fc συχνά και το mixplorer δεν βλέπει την εξωτερική κάρτα.

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Το κασε της κρατάει.

Υπάρχει και πιο διεξοδικη λύση...

 

Πας στα configurations/recents και ενεργοποιείς όλα.

Μετά πας στα button controller και ορίζεις το long press του home button να ανοίγει recent apps.

Οπότε, με long press του home, θα σου βγαζει τις κάρτες των εφαρμογών. Από κει, τις κλείνεις....

http://s33.postimg.org/pe9r0d1rj/Screenshot_20160628_144126.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας.Η αδελφη μου εχυσε πανω στην οθονη κουνουπελαιο και μπηκε απο μέσα απο την ουονη με αποτελεσμα να μαυρισει και να κανει νερα.θελει αλλαγη η οθόνη,το touch ;Ανοιγει και αλαζςι ευκολα; ή λετε να θελει απλως καθαρισμα;

Αμα πιάνουν τα χέρια σου άνοιξε και δες το,αν τυχόν θέλει αλλαγή καλυτερα πάρε σετακι πιο εύκολα θα γίνει η αλλαγή ...

Link to comment
Share on other sites

JP μολις εβαλα τη mm....δε μου ζητησε (προς το παρων) δικαιωματα το settings 1000 που περιγραφεις...μου ζητησε καποιο macrodroid....σε αυτο εδωσα....τι ειναι αυτο???καλα εκανα η να το απενεργοποιησω??

 

 

επισης κατι αλλο....πως στο launcher που εχει μπορουμε να βαλουμε τις εφαρμογες σε διαταξη πλεγματοσ και οχι σε λιστα που ειναι??

Edited by kidonakisg
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Αμα πιάνουν τα χέρια σου άνοιξε και δες το,αν τυχόν θέλει αλλαγή καλυτερα πάρε σετακι πιο εύκολα θα γίνει η αλλαγή ...

.Οταν λες σετακι τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

JP μολις εβαλα τη mm....δε μου ζητησε (προς το παρων) δικαιωματα το settings 1000 που περιγραφεις...μου ζητησε καποιο macrodroid....σε αυτο εδωσα....τι ειναι αυτο???καλα εκανα η να το απενεργοποιησω??

 

 

επισης κατι αλλο....πως στο launcher που εχει μπορουμε να βαλουμε τις εφαρμογες σε διαταξη πλεγματοσ και οχι σε λιστα που ειναι??

 

Καλά έκανες. Το macrodroid, είναι εφαρμογή για να φτιάξετε μακροεντολες. Όπως π. χ. Το αυτόματο σβήσιμο της συσκευής κάποια συγκεκριμένη ώρα κλπκλπ.

Ή AirPlane on off υστερα απο εκκίνηση κλπκλπ

Σκαλιξε την λίγο... Ειναι καλή..

.

 

Για το άλλο,

Πατάς menu button (αριστερό capasitive)

Μετά πατάς το βελάκι με τις 3 τελίτσες πάνω από το Widget

http://s33.postimg.org/nqed7s4dr/Screenshot_20160628_155226.png

 

Και μετα αλλάζεις drawer style και fast scroller type.

 

http://s33.postimg.org/6ng6q0d2n/Screenshot_20160628_155233.png

forum image hosting

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ωραιος....θα τη σκαλισω...γενικα εχει αρκεταααα ενδιαφεροντα η ρομ....εκ πρωτης οψεος μου φαινεται για νεα μονιμη ρομ....πλεγμα μπορουμε να κανουμε τις εφαρμογες και οχι λιστα που ειναι??η πρεπει να κατεβασω κανενα νοβα??
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

ωραιος....θα τη σκαλισω...γενικα εχει αρκεταααα ενδιαφεροντα η ρομ....εκ πρωτης οψεος μου φαινεται για νεα μονιμη ρομ....πλεγμα μπορουμε να κανουμε τις εφαρμογες και οχι λιστα που ειναι??η πρεπει να κατεβασω κανενα νοβα??

 

Μάλλον πας για νοβα...

Δες λίγο αυτά που σου λεω πιο πάνω. Ίσως σε βολεύει

 

Προσεχε το Settings 1000

Αν κατά λάθος πατήσεις Grant, κάνε ότι λέω στο ποστ 21580.

 

Δεν χρειάζεται φτου κι απο την αρχή..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

οχι οκ....με αυτο που εδειξες πιο πανω ειμαι καλυμενος.....δε βαζω νοβα...προς το παρων εχω ενα θεματακι με gps....πρωτο ανοιγμα του gps test με ανοιχτο gps και wifi αλλα η εφαρμογη δε βρισκει τπτ..
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Βγες εξω.. Θα βρει.

Μια να κλειδώσει...

Υστερα θα κλειδωνει άμεσα

 

Αν θες δοκίμασε και την active gps εφαρμογή.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βγες εξω.. Θα βρει.

Μια να κλειδώσει...

Υστερα θα κλειδωνει άμεσα

 

σωστος....εχει και μερικα κυβικα μπετο αν δε βγεις εξω ε??χαχα..φενεται απιστευτη...θα σου πω αργοτερα περεταιρω εντυπωσεις μετα που θα τελειωσω την παραμετροποιηση... :-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμφανιση καλουντος σε ολοκληρη την οθονη υπαρχει???η να κατεβασω gravity??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

οχι οκ....με αυτο που εδειξες πιο πανω ειμαι καλυμενος.....δε βαζω νοβα...προς το παρων εχω ενα θεματακι με gps....πρωτο ανοιγμα του gps test με ανοιχτο gps και wifi αλλα η εφαρμογη δε βρισκει τπτ..

 

κατεβασε την εφαρμογη gpsfix τρεξτην ασε να κανει fix και μετα θα λοκαρεις αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε την εφαρμογη gpsfix τρεξτην ασε να κανει fix και μετα θα λοκαρεις αμεσως.

 

οκ...αυτο ειχα κατα νου να κανω σαν επομενη λυση αλλα μολις βγηκα εξω κλειδωσε οποτε οκ....ξερει καποιος πως να χαμηλωσουμε το κατωτερο οριο εντασης ηχου???περασα απο την αρχικη το ζιπ που και καλα το επαναφερει στις εργοστασιακες ρυμισεις...αλλα και παλι η χαμηλοτερη ενταση ειναι αρκετα δυνατη...δε τολμω καν να ανεβασω πανω απο τη μεση την μπαρα εντασης...οπου να ναι πιστευω τελειωνει η παραμετροποιηση....εχω βγαλει τα ματια μου στην οθονη...χαχα

 

 

επισης παρα το γκραβιτι και εικονα καλουντος σε πληρη οθονη δεν ειδα φως....εχω συνηθισει σε πληρη οθονη και ειναι λιγο σπαστικο τωρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτη τη στιγμη μολις επαθα σοκ.....δε ξερω τι σ....τα παγωσα και βγαζει δυστυχως η διαδικασια com.android.phone εχει σταματησει....μαλλον ολα απ την αρχη?????????

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας σε περιπτωση πολλαπλων fc η καλυτερη περιπτωση ειναι να εχουμε κρατησει πριν εμφανιστει το προβλημα καποιο backup για να το επαναφερουμε.αν δεν εχουμε κρατησει η αν εχουμε αλλα ειναι πολυ παλιο και δε θελουμε να χασουμε κατι,κανουμε αυτο:

 

1.κλεινουμε κινητο,μπαινουμε recovery,κραταμε full backup (ας το πουμε backup1)

2.φλασαρουμε εξ αρχης ακριβως την ιδια ρομ αφου πρωτα εχουμε κανει wipe στα παντα και κραταμε και εδω ενα backup2 μετα το φλασαρισμα

3.wipe τα παντα και επειτα επαναφορα του backup1

4. επειτα επαναφορα ΜΟΝΟ του system απ το backup2

5.reboot και ειμαστε ετοιμοι σαν να μην εγινε τιποτα

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση εαν η ένταση εξακολουθεί να σας φαίνεται δυνατη,

τοτε απλά, κλείστε το Dolby Digital Plus

 

edit: Το Notification led fix επιβεβαιωθηκε και απο το XDA :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...